atarionline.pl STe enhanced games - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorCarlos
    • CommentTime4 May 2024
     
    Szukam kilku przykładowych gier/ dem na Gotek pokazujących nieco lepsze możliwości STe.
    Czy ktoś, coś takiego ma?
    Na razie mam oryginalne STe bez rozbudowanej pamięci i twardego dysku.
    Zależy mi żeby pokazać bratu, który wszystko porównuje do Amigi i twierdzi, że tam jest lepiej :]
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 May 2024
     
    Obsession Pinball, Stardust czy współczesna przeróbka Lotusa.
    • 3: CommentAuthorjury
    • CommentTime4 May 2024 zmieniony
     
    Ale Obsession i Stardust jest na Amidze. A taki Lotus, to pewnie wszyskto (i więcej) miał co w wersji STE już 30 lat wcześniej.
    • 4: CommentAuthorCarlos
    • CommentTime5 May 2024
     
    Gdzie mogę znaleźć tą współczesną przeróbkę Lotusa? Podzielcie się jakimś linkiem
    • 5:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime5 May 2024
     
    Carlos:
    Obadaj tę wersję. Wersja na dyskietkę.
    ->link<-

    ps. polecam rozbudowę STE przynajmniej o 4mb, no i jakiś emu dysku twardego. Ja polecam niezmiennie USatana.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2024
     
    Co to znaczy STE bez rozbudowanej pamięci? Masz 0,5 MB czy 1MB? Często 1 MB wystarczy, choć 4MB to niewielki wydatek i warto mieć. Ale przede wszystkim dobrze mieć twardy dysk, bo jednak stacja czy gotek to współcześnie ograniczenie możliwości.

    Zacznij gier szukać np. tu:
    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 May 2024
     
    @Carlos
    No niestety brat ma w dużej mierze rację, gry na Amigę w ogromnej większości wyglądają i brzmią lepiej. Można się posiłkować Wolfensteinem 3D (niedokończona wersja ST/STE), który wykorzystuje dobrze moc 8MHz (vs 7.09 w Amidze) i organizację ekranu ST, ale i tak demko Dreada pozamiatało i na Amidze 500 wygląda lepiej.
    • 8: CommentAuthorCarlos
    • CommentTime5 May 2024
     
    @hospes
    dzięki. Nie wiem dlaczego z AtariMania wchodzi mi niewiele tytułów, ale wieczorkiem sprawdzę Twoją propozycję.

    @Kaz
    Jeszcze nie wiem jak to się sprawdza :) Wydawało mi się, że każde STE ma fabrycznie 1MB. Dopiero co kupiłem STFM (taki powrót do cudownego wydarzenia z dzieciństwa) i STE (którego nigdy wcześniej nie miałem). Dokupiłem też 4 MB pamięci, które leżą na biurku, bo obawiam się wpychać do STE moje laickie łapy. No i jest też ASCI2STM, czyli emulator twardego dysku, ale to inny temat (STFM go widzi, a STE nie widzi i wydaje mi się, że to kwestia wersji TOS: niebawem poszukam działającego SystemInfo i sprawdzę, chyba, że masz jakiś link :) )

    @Jacques
    A co z Metal Slug? Jestem pewien, że w przyszłości uda mi się odpalić kilka tytułów, które z dumą zaprezentuję bratu.
    Zrobię też porównanie kilku tytułów na 130 XE (właśnie do mnie idzie), do C64, żeby trochę wzmocnić efekt.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2024
     

    Carlos:

    Dokupiłem też 4 MB pamięci, które leżą na biurku, bo obawiam się wpychać do STE moje laickie łapy.


    Nie obawiaj się, to wymaga tylko rozkręcenia paru śrubek i zdjęcia górnej obudowy oraz włożenia SIMM-ów w widoczne od razu sloty. Nie ułam tylko zatrzasków i gotowe.

    Z ciekawości - ile dałeś za pamięci, po ile chodzą teraz?

    Jeszcze nie wiem jak to się sprawdza :) Wydawało mi się, że każde STE ma fabrycznie 1MB.


    Były modele z 0,5MB, z początków tej serii. Pamięć sprawdzisz np. SysInfo: ->link<-
    albo po prostu rzuć okiem pod obudowę, jakie masz SIMMy. I tak chcesz wymienić :)
    • 10:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 May 2024
     
    @Carlos
    Metal Slug to chyba nadal tylko tech-demo.
    • 11: CommentAuthorCarlos
    • CommentTime5 May 2024 zmieniony
     
    @Kaz
    Dałem dokładnie 40 euro.
    Dziękuję za link
    • 12: CommentAuthorCarlos
    • CommentTime5 May 2024
     
    @Jacques

    Nawet jeśli to tylko demo, to (jak dla mnie), rewelacja.
    • 13: CommentAuthorjury
    • CommentTime5 May 2024 zmieniony
     
    Metal Slug to chyba nadal tylko tech-demo.


    Raczej więcej nic nie będzie. @agranlund od początku pisał, że zrobi tylko pierwszy poziom i na tym koniec. No i jak twierdził tak się stało, bo od kilku już lat nic w tym temacie się nie zmieniło (i niestety najpewniej się nie zmieni).

    Edit:
    A tu są jego kolejne projekty które skończył od czasu "skończenia" Metal Slug'a:

    ->link<-

    ->link<-
    • 14: CommentAuthorCarlos
    • CommentTime5 May 2024
     
    @jury

    Dziękuję, że mi to pokazałeś. Kiedyś, będąc posiadaczem małego Atari z zachwytem wpatrywałem się w każde zdjęcie w Bajtku i Top Secret z napisem "Atari ST" i teraz mam podobnie: z zachwytem patrzę na te zrzuty z ekranu. Pokłony dla @agralunda
    Fajne to forum- będę miał co czytać do poduszki.
    Mam pragnienie/cel odpalenia np Metal Slug na moim STE. Przede mną jeszcze jeszcze kilka rzeczy: wymiana TOS, rozszyfrowanie działania emulatora HD, ściągnięcie tego tytułu i pewnie jeszcze jakaś magiczna konfiguracja, którą będę stawiał na równi z syczącym kotłem przy pełni księżyca i unoszącymi się w powietrzu zaklęciami :)
    • 15: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024
     
    Carlos - nie napisałeś jaki model masz STe, 520 czy 1040, bo to znacząca różnica jeśli chodzi o rozbudowę pamięci RAM, w 520 bez ingerencji "lutniczej" i majstrowania w płycie nie da się rozszerzyć do 4 MB, jedynie do 1 MB, znaczy chyba nie, z tego co wiem. ;-)

    Jeśli chodzi o gry to np. Giana Sisters w wersji STe bardziej mi się podoba od amigowskiej, no i wspomniany Stardust jest piękny oraz np. Pacmania w wersji STe.

    Kaz - jakiś czas temu, z pół roku temu kupowałem 4 MB za jakieś 80 zł bodajże.
    • 16: CommentAuthorCarlos
    • CommentTime6 May 2024
     
    @Konstantyn

    Mam 1040 STE
    Nie wiedziałem, że Giana jest w wersji STE (zacieram łapki)
    • 17:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 May 2024
     
    @Konstantyn
    520 STE i 1040STE rozszerza się do 4MB w identycznie prosty sposób SIMMami.
    Co innego ST bez E.
    • 18:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 May 2024
     
    Nie do końca. Wczesne modele miały moduł SIP.
    • 19: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024 zmieniony
     
    Peri Noid - no właśnie, pewnie mi się takowy model trafił, ale przerabiać go nie mam zamiaru, niech zostanie w dziewiczej postaci.
    Carlos - z tym, że musisz mieć rozszerzoną pamięć do min. 2 Mb, na jednym nie odpalisz Giany w wersji STe. Znaczy się na 520 STe z 1 Mb nie działa, to pewnie i na gołym 1040 STe nie pójdzie.
    • 20:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 May 2024
     
    Przerabiać nie trzeba. Można zrobić moduły SIP z modułów SIM - wystarczy przylutować piny, po jednym na każdy styk SIM-a. Jest to odrobinę roboty manualnej, zwłaszcza jak trzeba polutować 4 moduły, ale nie aż tak dużo. I będzie działać.
    • 21: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024
     
    Czyli jak dla mnie, trzeba przerabiać. ;-)
    • 22: CommentAuthorjury
    • CommentTime6 May 2024 zmieniony
     
    Ale samo STE zostaje nadal w, jako to nazwałeś "dziwiczej postaci", nic, ale to absolutnie nic tam nie trzeba przrabiać.
    To co proponuje Peri Noid, to dolutowanie pinów do kości pamięci SIMM, tak aby z nich zrobić SIP. I tyle, STE zostaje niedotknięte, więc będzie w "dziwiczej postaci" tak jak chcesz.
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 May 2024
     
    Dokładnie. Nie wydaje mi się, żeby - w przypadku, gdy miałbyś wersję z gniazdami SIMM - twoje podejście do upgrejdu wymuszałoby zastosowanie modułów pamięci pobłogosławionych przez Atari. Bo takich nie ma. Więc założenie zmodyfikowanych SIMM-ów coby były jak SIP-y nie gwałci niczego ;-)