atarionline.pl The400 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthortakron27
    • CommentTime12 Apr 2024 zmieniony
     
    posuchałem TotalDaze, na moje ucho u mnie przycina ale jest przester. na Compy Shop Demo też jakby przesterowane audio.

    ed: 'półka wyżej' ale cenowo u nas półka taka sama. a500mini za 470 kupowałem

    ed 2:

    TotalDaze - śmiety z prawej strony w dalszych częściach dema
    ComypShop - śmiety z prawej strony w dalszych częściach dema
    >
    śmiety nie pojawiaja się przy ustawieniu rozdzielczości w poziomie 336

    !
    szanowne grono,
    jaka powinna być właściwa rozdzielczość do ustawienia zamiast tego max 350x212 abyśmy byli zadowoleni?
    360x 240? a może wystarczy 340 w poziomie? ile w pionie ?

    ?
    • 2: CommentAuthortakron27
    • CommentTime12 Apr 2024
     
    ok, i tak chyba więcej się nie wyciśnie jak x240.
    załącznik, do testowania.
    pliki cfg mają atrybut tylko do odczytu.

    ;-P historia jak z a500mini i AGS - nie uruchamiać konfigurowania programu bo się zy3bie i trzeba będzie dograć konfig ręcznie.

    the400mini podczas konfigurowania maszyny dla danego pliku tworzy na penie plik .cfg o tej samej nazwie co program/gra. to plik tekstowy, można edytować.
    można więc ręcznie wprowadzić np. rozdziałkę 240 w pionie i np. 350 lub 336 (żeby nie było śmietów) w poziomie. dla x240 offset ustawiamy na 0.
    • 3: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime23 Apr 2024 zmieniony
     
    Gdy przejdziecie z Basica the 400 do Self Testu komendą Bye i włączycie test klawiatury to zobaczycie klawiaturę 1200XL - nie 400. Przełączenie się na 130 XE nic nie zmienia w funkcjonowaniu klawiatury jest ta sama klawiatura 1200XL. Co ciekawe widnieją tam klawisze funkcyjne H-Help i R-Reset - niestety nie działają lub nie wiadomo jakim skrótem je uruchomić.

    Nie wiem jak uruchomić Rom własnego os-a self testu, żeby sprawdzić czy wyświetli się inna klawiatura ponieważ w 400 mini przechodzi do memo pada. Na Atariki jest jakaś wskazówka, ale nie wiem jak skorzystać:

    "Natomiast wpisanie BYE z BASIC-a (sposób 3) powoduje skok do wektora BLKBDV ("Blackboard mode", $E471). Wektor ten w komputerach 400/800 wskazywał na MEMO PAD, którego w komputerach XL/XE nie ma. W 1200XL wektor ten został przekierowany i również wskazuje na Power-Up Display. Z kolei w pozostałych komputerach XL/XE oba wektory zostały przekierowane na procedurę uruchamiającą SELF-TEST, zatem skok przez oba wektory BLKBDV, PUPDIV powoduje uruchomienie SELF TEST-u."


    Edycja: Tak Peri Noid 800XL miało w self teście taką samą klawiaturę jak 1200XL - sprawdziłem przed chwilą. Więc inna niż ta rzeczywista - może tu też tak być (w przypadku Atari 400). Ale Atari 130XE już ma prawidłową - mniej klawiszy
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime23 Apr 2024
     
    Jest z tym drobny bałagan. Ale czy nie było przypadkiem tak, że wczesne 800XL miały Self Test taki jak w 1200XL? Akurat klawisze funkcyjne (F1-F4) mi się udało wywołać więc one są mapowane. Niestety, Help i Reset nie wykombinowałem. Coś mi się tak kołacze, że podobnie jest w przypadku AKI ale tam chyba jednak Help jest...
    • 5: CommentAuthortakron27
    • CommentTime23 Apr 2024 zmieniony
     
    od pierwszych dni było pisane, że (póki co) help i reset nie są zamapowane, nie działają. niby można konfigurując przyciski pada/joya przypisać przycisk reset klawiatury, ale i tak on nie działa.

    (jak na razie) nie podstawisz innego os'a jak ten który jest użyty w tym emulatorze.
    a wskazówka z Atariki chyba tyczy się real-hw a nie użytego tu emulatora.
    • 6:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime23 Apr 2024
     
    Gościu zhackował to i przeniósł tu swój Project Carousel - tu widać proces instalacji: ->link<- - ale ja się na razie wstrzymam i zobaczę, co dostarczy sama firma; czy stanie na wysokości zadania (czy z niej spadnie).
    • 7: CommentAuthortakron27
    • CommentTime23 Apr 2024 zmieniony
     
    nie, to proces działania. instalacja jest gupia. z tego co zrozumiałem nadpisujesz oryginalny fw jego zmodyfikowanym, żeby dalsze rzeczy mogły (pcuae) się odpalać z pena. ale nikt chyba nie wie jak 400mini zachowa się potem przy próbie wgrania nowego oficjalnego fw. i właśnie głównie dlatego ja się póki co wstrzymuję.
    • 8:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime24 Apr 2024
     
    Doprawdy? Myslalem, ze to instalacja i konfiguracja pakietu.

    Czy to oznacza, ze ten pakiet wgrywa sie przez... 14 minut???

    =8-O

    Przeciez szybciej wejdzie na Atari gra z magnetofonu.

    Wyrazam wzmozone zaniepokojenie.
    • 9: CommentAuthortakron27
    • CommentTime24 Apr 2024
     
    ztc zrozumiałem tam się da jakośtak ten konfig ogarnąć, żeby 400mini po włączeniu od razu ładowało z pendrive wybrany tryb/emulator (atari800). bo może też inne sprzęty emulować, podobnie jak c64mini.
    a w filmiku, jak rozumiem, gościu chciał pokazać maksymalnie dużo co można robić z pcuae. ale jaki pisałem póki co nie eksperymentuję u siebie.
    • 10:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime26 Apr 2024 zmieniony
     
    .
    • 11:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime26 Apr 2024
     
    Na razie jest program do automatycznego wykonywania configów (Win/Linux):

    ->link<-

    _____________________________________
    Grupa Dupa
    (Mono & Yerz)

    +

    Hooy-Program
    (Hellboj & Yerz)

    present:


    ******************
    ATARI 400 MINI MAKE CONFIG
    ******************

    Coding: Mono & Hellboj
    Idea and constant whining: Yerzmyey



    The archive contains versions for Linux and Windows.



    INSTRUCTION:

    It's kind of simple actually - put the files into the catalogue / folder You have the Atari files and run the prog.
    (The program doesn't read sub-catalogues, so You have to repeat the action for each folder).

    In return You FINALLY get the the normal Atari 8-bit configuration on The400Mini - 128Kb of RAM and full-screen resolution (here: 350x240 pixels).



    (C) Grupa Dupa & H-PRG 04.2024
    • 12: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime26 Apr 2024 zmieniony
     
    Próbowałem trochę używać Basica400, ale schrzanili mocno klawiaturę. Wstawianie nowego wiersza shift+insert nie działa, kursory działają nieprawidłowo (powinien być wciśnięty control + strzałki, a one przesuwają się bez tego), klawisz "clr" działa tylko na wirtualnej klawiaturze ekranowej. Może są jakieś jeszcze błędy, których nie wychwyciłem. Dobrze by zrobić jakąś "listę do poprawy" i zgłosić producentowi. (Wspomniany reset, help nie działa -to już wiadomo, ale klawisz Atari jest tylko na wirtualnej klawiaturze)
    • 13: CommentAuthortakron27
    • CommentTime26 Apr 2024
     
    yerzu, mono, etc - dzięki za skrypta.
    :) będzie skryptowane zaś, jestem trochę na wyjeździe.
    • 14: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime26 Apr 2024 zmieniony
     
    Dzięki za skrypt mono, yerzmyey i hellboj - przydatna rzecz. Yerzmyey, na atari age- w "update firmware sugestions" (czy jakoś tak) pomyliłeś chyba klawisz ctrl z klawiszem clr - może nie. Na podłączonej klawiaturze usb nie ma zmapowanego klawisza clr. Clr działa tylko na wirtualnej klawiaturze
    • 15: CommentAuthoradi
    • CommentTime28 Apr 2024
     
    Lakka na terminalu z Allegro za 50zł daje dużo więcej.
    Dla 400-ki plus za wygląd i oryginalne gry.
    Duży minus za nie działającą klawiaturę.
    • 16:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Apr 2024
     
    Żadne "mini" nie ma działającej klawiatury.
    • 17: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime29 Apr 2024 zmieniony
     
    Panowie, jeśli edytujecie plik cfg i zmienicie controller_0_menu = "option"; na controller_0_menu = "help"; to lewy czarny klawisz dżojsticka na ściance będzie klawiszem help. Niestety nie da się tego zrobić z klawiszem reset. Szkoda tylko, że konsola czasem przywraca poprzednie ustawienia w pliku cfg.
    • 18: CommentAuthortakron27
    • CommentTime29 Apr 2024
     
    > Szkoda tylko, że konsola czasem przywraca poprzednie ustawienia w pliku cfg.
    sama z siebie? po wejściu w konfig danego programu, to tak. ale tak jest i z innymi, już się przyzwyczaiłem na a500.
    Ustaw atrybut read-only na tym pliku konfiguracyjnym. Może pomoże, nie sprawdzałem jeszcze.

    no i jeśli nie chcesz śmieci z prawej strony ekranu( nie pojawiają się na każdej produkcji) to zmień w konfigu szerokość z 350 na 336 pixeli.
    • 19: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime29 Apr 2024 zmieniony
     
    Dzięki za wskazówki takron27 - generalnie nie przywraca ustawień, ale jak się za wcześnie podczas włączania gry trzyma help to takie są efekty - klawisz przestaje działać, bo przywrócone są poprzednie ustawienia. Na razie działa, bo poprawnie go przyciskam.
    • 20: CommentAuthortakron27
    • CommentTime30 Apr 2024
     
    a co tutaj daje trzymane help-a podczas włączania jakiegoś programu?
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Apr 2024
     
    Help się przydaje w niektórych programach. Że o Self Test nie wspomnę.
    • 22: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime30 Apr 2024 zmieniony
     
    "a co tutaj daje trzymane help-a podczas włączania jakiegoś programu?"

    W grze Flob trzymanie helpa podczas pierwszego ekranu (splashu) aż do ekranu tytulowego (gdy pojawi się różowy ekran), włącza cheat mode, że można wybrać poziom gry jaki się chce. W zwykłym trybie trzeba przechodzić grę od początku a w trybie cheat mode nie.
    • 23: CommentAuthorrafaldudek
    • CommentTime1 May 2024 zmieniony
     
    To sprzęt dla ludzi, którzy znają tylko słowo "Atari" i wiedzą, że tam są gry... Moim zdaniem to świetna sprawa. Ilość sprzedanych mini-maszynok zwala z nóg. Dlatego wydamy TONY specjalnie na A400mini dla klienta, który chce tylko włożyć pendrive i grać, nie mając pojęcia o niczym innym... Zobaczymy, jak to się przyjmie. Może inni producenci gier też o tym pomyślą. To nowy rynek.
    • 24: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime3 May 2024
     
    Rafał: tak z ciekawości to ile egzemplarzy the400 się sprzedało?
    • 25: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime4 May 2024 zmieniony
     

    @rafaldudek:

    ..dla klienta, który chce tylko włożyć pendrive i grać, nie mając pojęcia o niczym innym...

    Ja tam specjalistą od marketingu nie jestem ale czy uda się z grą dotrzeć do takich klientów?
    Pewnie na forum nie zaglądają i działu "stare komputery" na allegro też nie śledzą.
    Chyba, że uda się do nich dotrzeć przez jakieś fejsbooki czy inne.
    • 26:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 May 2024
     
    Targetem dla takiego wydania są ludzie z zagranicy. Głównie zza bajora. Dotrzeć do nich łatwo, trudniej dostarczyć towar.
    • 27: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime4 May 2024 zmieniony
     
    W sumie gra jest tak dobra, że może wcale żadnego marketingu nie będzie potrzebować. Jeżeli chodzi o dostawę to faktycznie może jakiś reseller będzie za oceanem potrzebny.
    • 28:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime6 dni temu
     
    Hej,

    dostalem maila od Mono:

    Dely i Lizard podsyłają wersję, która rekurencyjnie zagląda do
    podkatalogów i tam też generuje te pliki. Plik szablonu ma
    być template.cfg.
    W załączniku:
    - .bash - linux
    - .bat - dla łindołsa
    - .ps1 - dla łindołsa skrypt power shell

    ->link<-
    • 29: CommentAuthorrafaldudek
    • CommentTime5 dni temu
     
    Co do TONY, będzie to test, czy można wyprodukować grę i nie stracić dla fanów z USA. Istnieje wiele świetnych naszych gier, które tamte rynki nigdy nie widziały. Zrobimy test, a jeśli się uda, mam nadzieję, że inni też zrobią to samo
    • 30:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Którą wersję wybieracie? ;-)
    • 31: CommentAuthortakron27
    • CommentTime5 dni temu
     
    wersję - czego, zdjęcia?
    1sze. mniej bałaganu na biurku. i kolory lepsze. ;-P
  1.  
    @takron27
    THE400 vs. ATARI400

    ..tylko nie wiem co to za stacja obok THE400.
    • 33:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Szkoda, że jeśli tam faktycznie w środku emulec, to nie Altirra, pewnie 99% rzeczy śmigałoby bezproblemowo... lepiej niż słabiej rozwijane A800. :|
    • 34: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Ja jestem umiarkowanie zadowolony.

    Gdy ktoś nie zna niuansów: odpalania wyższej rozdzielczości: 240x350 (edycja cfg:
    display_start_line = 0;
    display_height = 240;
    display_width = 350;), edycji configu: cfg (klawisza help
    controller_0_menu = "help";), to napewno będzie rozczarowany.


    Namiastką klawisza reset w basicu może być f8 (break) i clr na klawiaturze ekranowej. ok 99% gier odpala się prawidłowo na Pal, na 130xe (ustawienia zaznaczonego pliku: "insert" na klawiaturze), działają pliki car, zapis bezproblemowy plików car, czego o Altirze powiedzieć nie można. Jest kilka zalet, do pełni szczęścia jednak potrzeba poprawionego firmwaru jeśli się pojawi na stronie producenta ->link<- - gdy poprawią klawiaturę, dodadzą stereo, działające wstawianie nowej lini w basicu "shift"+"insert" to będę częściej używał niż Atari. Już teraz podoba mi się bardziej wyświetlanie obrazu na hdmi niż na 130 xe na LCD.

    Atari 400 mini bilansowo jest gorszy od Altirry ale kilka rzeczy udało się w 400 mini lepiej - prawidłowy zapis (save) car-a, cofanie czasu w grach i mierzenie czasu gry od rozpoczęcia na 4 slotach.