atarionline.pl FDD 3,5" dla XL/XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime15 Feb 2011
     
    Nie mogę tego przeboleć, że C= posiadają stację 1581 a my nie mamy takiego rozwiązania. Czy ktoś podjąłby się dostosowania stacji 314 lub 344 od ST?
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Feb 2011 zmieniony
     
    No jak nie mamy, jak mamy...

    (foto: Atariki)

    Atariki: ->link<-

    a tu jak przerobić XF551: ->link<-
    • 3: CommentAuthor0xF
    • CommentTime16 Feb 2011
     
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Feb 2011
     
    Przeróbka stacji XF551 jest banalnie prosta. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w rom do 720kB
    • 5: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime17 Feb 2011
     
    Drogi Larku kochany, OxF i Pin!
    Za zdjęciami to ja się naśliniłem za komuny. Myslałem, że to już przeszłość...
    XF551 jest nie do kupienia.
    Ooo,system Karin Maxi to wiadomo, ten system jest bardziej popularny od zaawansowanego technicznie, nowoczesnego systemu XC12, w dodatku Karin Maxi oczywiście do kupienia w każdym sklepie, dlaczego ja trafiam do wyłącznie do miejsc, w których go nie ma?
    Mam już 3*CA2001, chciałbym wreszcie na biurku 3,5" do XE,
    czy mi ktoś wreszcie konkretnie pomoże?
    • 6: CommentAuthorilr
    • CommentTime17 Feb 2011 zmieniony
     
    XF551 jeszcze przez 13 godzin do kupienia.
    • 7:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime17 Feb 2011
     
    A tu ponad 2 dni: ->link<-

    obrodziło ostatnio nam w XFki ;)
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Feb 2011 zmieniony
     
    ... no proszę. Same konkrety :D


    łolaboga :) - nawet jakiś opis się znalazł :D

    ->link<-

    ... i na koniec, zobacz sobie do atariki.krap.pl i przeczytaj o XF351, XF551 :) .. i znajdź informację na temat zmiany numeru napędu dla flopki 3.5" (D0-D3) - niektóre stare flopki miały zworki, te bardziej współczesne trzeba sprowadzić do D0 przekładając bodajże sygnały na taśmie.

    Jak by coś, to pisz - bo mam na stanie działającą XF551/SF314 z podwójnym romem 360/720kB ... chyba nawet spaprane Ultra Speed'em ;)
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Feb 2011
     
    o - i jeszcze to:

    ->link<-

    Krótki opis romu z US dla XF551.
    • 10: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime18 Feb 2011
     
    Pin, kochany!
    Ja jestem za cienki na takie przeróbki.
    Po prostu mam dwie lewe ręce...
    Mnie fascynuje po prostu pracowanie na systemie A8-bit.
    Chciałbym, bardzo bym chciał, żeby ktoś mi przygotował taką stację... oczywiście, poniosę wszytkie koszty.
    W zamian - obiecuję - spłodzić nowe ciekawe rzeczy na A8-bit.
    Bo ja - ja sobie z tym sam nie poradzę.
    Po prostu, gdy biorę śrubokręt albo lutownicę, moja piękna kochana druga połowa natychmiast wybiera numer pogotowia ratunkowego i strazy pożarnej...

    Czy pod Emu można zapisywać 3'5" tak, aby je automatycznie odczytać na A130XE za pośrednictwem tak przerobionej stacji?
    • 11: CommentAuthorpavros
    • CommentTime18 Feb 2011 zmieniony
     
    Oto moje rozwiązanie - KarinMaxi + SF314.




    • 12: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime18 Feb 2011
     
    No - i co trzeba zrobic, zeby stac się posiadaczem takiego zestawu?

    Na chwile obecna mam 130XE+3*CA2001+3*Joy
    Chcę wykorzystywać Atarka do małego DTP.
    Gazetki w ten sposób zrobione bedą dostępne dla wszystkich chętnych.
    Ale bez 3'5" wiele nie zdziałam.
    Proszę, pomóż!
    • 13: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime18 Feb 2011
     
    W latach 1990-1995 działałem sporo na AtariST+Calamus i drukarka [ b ] laserowa [ /b ], oraz monitor wysokiej rozdzielczości teraz nie pamiętam chyba SM124?
    od początku do końca drukując gazetkę I LO, różne ogłoszenia, ulotki reklamowe a zarabialem na to wszystko drukując... Ulotki wyborcze!!! Generalnie miałem w nosie, kto jaką formację polityczną reprezentuje, liczyła się kasa.
    Natomaist Małe DTP na A8-bit... do dopiero hardcore...
    • 14: CommentAuthorBluki
    • CommentTime18 Feb 2011 zmieniony
     

    bartcom:

    Ale bez 3'5" wiele nie zdziałam.

    Dlaczego? Można przecież efekt pracy przenieść do PC i zapisać na czymkolwiek, również na stacji 3.5.
    • 15: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime18 Feb 2011
     
    @Bulki - moja idea jest zupełnie inna.
    Stolik, system Atari XE, cisza. Chwila samotności.
    Odpocząć od zgiełku dnia codziennego.
    Wszystko od poczatku do końca na systemie XE.
    Może oprócz samego wydruku. Takim purystą nie jestem.

    Sprawia mi przyjemność obcowanie z tym sprzetem, ładowanie koksu jak przed lat. Inaczej poświęcanie długich godzin nie ma moim zdaniem sensu.

    Choć ciagle mam nadzieję w jakis sposób podłączyc do XE prawdziwą, porządną drukarkę. Wówczas wszystko bym robił na XE. I do tego zmierzam.

    Łączność z PC wolałbym za pośrednictwem 3'5".
    Mnie się nigdzie nie spieszy.
    W kazdy piątek nagrać 5 dyskietek i bawic się wspomnieniami, tworząc jednocześnie cos nowego.

    Dlaczego moje dzieci tak szaleją za tym starym Atari?
    Przecież mają SonyPS, mają gry PC, a dopytują sie ciągle o XE. Myslę sobie: codziennie z pracy przynieść dyskietkę 3'5" z nowa grą i razem z dziećmi bawić się, bawić się!
    Wgrać to i przypomniec sobie, jak to było z XC12...
    Bezcenne.

    PS. Mój projekt to stworzyć zestaw oprogramowania "małe DTP dla XE" przystosowanego do obsługi 80-kolumn z myszką.

    Udowodnić, że Atari XE nie musi być gorsze od Amstrada PCW.
    • 16: CommentAuthoras...
    • CommentTime18 Feb 2011
     
    A w czym problem aby z małego atari drukować na normalnej drukarce???

    Czasem na allegro trafi się mikroprint.

    Ja swego czasu bardzo dużo drukowałem na atari z edytora Panther na jakiejś starej drukarce hp ataramentowej..
    Było to z 15-18lat temu.

    Jako interface do drukarki używałem wbudowanego centronic-a do toms-a 720.
    Działało to świetnie....!
    • 17: CommentAuthoras...
    • CommentTime18 Feb 2011 zmieniony
     
    A propo xfki to xf 551 była i jest na allegro już od jakiegoś czasu..
    Dla chcącego nic trudnego :)


    Apropos interface i samej "stacji" karin maxi...
    Zaxon pisał na forum atariarea że zrobił i zrobi jak się zbierze z 10osób do tego.
    • 18: CommentAuthorBluki
    • CommentTime18 Feb 2011
     
    A wracając do drukarki. Są dostępne nowe "igłówki" ze złączem Centronics. Wydaje się, że powinny współpracować z Atari (+ interfejs). Ktoś coś na ten temat wie?
    • 19: CommentAuthor0xF
    • CommentTime18 Feb 2011
     

    bartcom:

    Czy pod Emu można zapisywać 3'5" tak, aby je automatycznie odczytać na A130XE za pośrednictwem tak przerobionej stacji?

    Nie.

    bartcom:

    Łączność z PC wolałbym za pośrednictwem 3'5".

    A dlaczego nie SIO2PC lub SIO2SD ? Myślę, że są wygodniejsze.
    • 20: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime18 Feb 2011
     
    As...
    Z tego, co wiem, to nie tak łatwo podłączyć w ogóle jakąkolwiek drukarkę do XE. Ja wiem, że można wszystko przenieść taką czy inną metodą na PC i tak wydrukowac cokolwiek na czymkolwiek.
    Moja idea jest inna.
    Po drugie, "dla chcącego..." wypraszam sobie.
    Ogólnie, to mi się tu coś zaczyna niepodobać, z tym allegro. Ceny nagle wzrosły, nagle pojawiło się dużo sprzętu XE, tylko że to jest gówno, a nie sprzęt; wypatroszony z połowy części, złodziejstwo po prostu.
    Taaaak,ILR, bardzo fajna stacja XF551, w której "wszystko lata" jak szyderczo stwierdza sam sprzedający, ale oczywiście "stan jak dla kolekcjonera". Kurr..., na szubienicę z takimi skurr...
    Podobnie z moimi przygodami z zakupem kolejnych elementów systemu XE. A może coponiektórzy sprzedają zdewastowany wewnątrz sprzęt, pilnie obserwując na AOL, czy czaem nie ma uczciwego frajera, który taki by chcial kupić...

    Myśle, że w tym amoku przeróbek wszyscu zgubili sens podstawowy: soft. Chodzi o to, by pokazać, ile można naprawdę wycisnąć z XL/XE, taki jakim był, no może z delikatnymi zmianami, ale porównywalnymi z takimi, które wdrażali konkurenci w 8-bit (np. więcej RAM, Centronics, 80 znaków w wierszu, FDD 3,5", chipset MARIA od 7800 mieści się w standardzie XL/XE). A nie pracować na PC i z maniakalną siłą wytworzone dzieła wciskać na siłę do XL/XE, nierzadko bezskutecznie; czy VBXE a za chwilę najlepiej Atari XE z kartą graficzą już nie wiem z czym, od PC, czy co, to jeszcze Atari? Nie. To jakis komputer, ale już nie Atari XE.
    Ile powstaje softu nie demonstracyjnego? Takiego, który pozwala osiagnąć uzytkownikowi XE coś nowego? Zero.
    A więc uzytkownik Atari 8-bit nie moze uzyskać już nic więcej, niż to, co bylo w zasięgu ręki w 1990r. (koniec Atari 8-bit).

    Bulki: właśnie, nie ma być igłówka. Właśnie, że nie.
    Może być atrament. Ale dlaczego nie ma projektu laserowego? To by było coś, a nie durnowate demka, że cos lata i lata w trojsuperbardzowielkiejrodzielczej grafice; i co, wypijmy i do domu, bo co więcej można zrobic z demem? Komuś, pokazać, poza sceną? Samemu patrzeć? Jak dlugo? no, chyba ze ktoś ma brzydką żonę. Ja mam bardzo ładną.

    OxF: dążę do tego, aby uzywając jakiegoś emu tak sformatować 3'5", i zapisać dane, żeby to można odtworzyć na A8-bit.
    SIO2PC traktujmy jako wyjście awaryjne, kiedy nam się po prostu nie chce, więc szybko ładujemy przez kabelek.
    Czy naprawdę nie pojmujecie, że cały sens zabawy w XE polega na tym, że zawsze moge włozyć do stacji jedna z 10 dyskietek z pudeleczka troche większego od paczki papaierosow i coś porobic na XE, bo mam taki kaprys????

    jesli NAPRAWDĘ będe musiał cos powaznego zrobić,od czego zalezy zycie albo finanse, to natychmiast odpalę PC+Win, zrobię to co mam błyskawicznie aby jak najszybciej powrócić na plażę do wspanialego, swojskiego (ale bardzo ograniczonego) systemu XE.
    • 21: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime18 Feb 2011
     
    Dlatego potrzebuję FDD 3.5" w 314 od ST.
    Dzięki za pomoc.
    • 22: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 Feb 2011 zmieniony
     
    Bartcom,
    Przesadzasz chłopie z tym allegro :)
    W przeciagu ostatniego miesiąca były tam 3sztuki xf551, jedna na pewno była ładna działająca itd.
    NIe wiem za ile poszła nie interesowało mnie to.
    Na allegro można spokojnie dorwać piękny i działający sprzęt atari 8bit, sam parę razy kupowałem cały zestaw (stacja komp drukarka itd. dla tylko jednego przedmiotu).
    Jeszcze się nie naciąłem!!

    Ja drukowałem na małym atari jeszcze w roku 1995-czy 1996 roku ściągi do szkoły :)
    Drukowałem również obrazki covery (na dyskietki, texturki do wysyłek swapperskich i takie tam..)
    Więc na małym atari da się spokojnie drukować..
    Jak pisałem microprint (widywałem na allegro za kup teraz 35pln wraz z softem)..
    Liczę że na małym atari wydrukowałem łącznie z 2000tyś stron!!!!

    Miałem microprinta i kilka razy używałem i komuś oddałem
    Mam na swoich dyskach "sterowniki" do różnych drukarek na małe atari, jedyne co nie podłączłączałem d\to laser-a.
    Ale pewnie też nie był by to większy problem, stacje mam, atari (jest u Lotharka...) nie mam drukarki, ale na allegro pełno starych drukarek ze złaczęm centronics...
    czemu pozbyłęm się microprinta???
    -bo mój toms 720 ma centronic-sa i przez niego drukowałem..
    Na star lcd 20 oraz później na jakimś hp atramentowym.

    Ludzie z którymi swappowałem (a było ich trochę) nie raz dostawali moje texturki wydrukowane właśnie na małym atari.

    Jak czegoś będziesz potrzebował w tym temacie daj znać.
    Postaram się pomóc.

    Najważniejsze, załatw sobie interface centronics, reszta jest już prosta..
    Wiem że centronic robił Mac wewnętrze do małego Atari..

    p.s. nigdy nie lubiłem i nie używałem dyskietek 3,5 cala.. To oczy pisze że zawsze możesz coś zrobić na takiej dyskietce, osobiście wolę do tego kartę pamięci cf.
    Podłaczam do laptopa i mogę z nią wszystko i to samo na małym atari............
    p.s.2
    Pinokio ma od zawsze 2xfki na party jedną 5 i 1/4 cala 2gą 3,5 cala..
    Używa i sobie chwali....!
    • 23: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime19 Feb 2011
     
    W jaki sposób jest realizowane I/O z karta CF?
    W sprawie drukarek na pewno się zgłoszę. Za chwilę.
    • 24: CommentAuthortomek12_86
    • CommentTime19 Feb 2011
     
    Jak bym dobrze poszukał to gdzieś zapewne znajdę interfejs Microprint, ale z tego co wiem to na pewno brak mu kabla SIO (wiem że zrobiłem nie ładnie ale wykorzystałem go do SIO2SD...) Jeśli interesuje Cię takie coś to jestem w stanie oddać to dla wyższej idei wykorzystania Atari ;D
    • 25: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 Feb 2011
     
    Bartcom
    sio2ide używam...
    Nawet taki zwolennik i maniak stacji dysków jak ja, przekonał się w końcu do "dysku twardego"..
    Przewalanie danych między atari a pecetami to poezja.
    Wkładasz kartę do czytnika i hej-a.
    Najlepiej zainstalować sobie jeszcze plugina do total comander-a który pozwala mieszać w atr-ach, mieszasz w nich i normalnie widzisz co namieszałeś na małym atari(a mieszałeś przecież na pececie)...
    • 26: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime20 Feb 2011
     
    Tomku,
    Jesli zaiste byłoby to możliwe...
    Kabel SIO sobie dokombinuję...

    As...
    W porządku, ale:
    1. Atarowiec powinen mieć 100% pelny sprawny zestaw Atari.
    2. Kto mi zrobi takie CF system?
    3. Moj laptop ma tylko wyjście USB. czy jest - działające! - przejscie SIO2USB? SIO2PC jest realizowane za pomocą jakiego wyjścia?
    • 27: CommentAuthorBluki
    • CommentTime20 Feb 2011
     
    SIO2USB: ->link<-
    • 28: CommentAuthoras...
    • CommentTime20 Feb 2011 zmieniony
     
    Jako atarowiec mam działający zestaw...
    1.
    MOje atari 130xe (toms atari zwane burdelem!) jest u LOtharka na tuning, ona działa wszystko w nim działa, naprawdę, aż sam jestem przestraszony że w takim burdelu może coś działać :)
    Ostatnio bawię się Falconem turbo :)
    I czekam jak Loth ogarnie moje szalone małe atari.
    Teraz jakby przeżywam 2gą młodość z flakiem, żona się patrzy na mnie dziwnie, Tomsy podłączałem ostatnio pod seryjne 130xe dwa tygodnie temu, ale to męczarnia bez qmeg-a itd.
    2. sio2ide to Piguła....Lotharek poszukaj, zrobią Tobie taki piękny interface do atari, będziesz sobie tylko wyciągał z atari kartę pamięci.
    3. A myślisz że co ja ma w laptopie/laptopach nie mam w domu stacjonarego komputera/ w pracy tysz :)
    Po prostu wuciągasz z atari kartę pamięci compact flash, wkładasz do czytniki na usb w laptopie i jazda!!!
    • 29: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime20 Feb 2011
     
    Dobra, ja sie tylko spytam po co wam ta stacja 3.5 cala? No oprocz tego ze fajnie wyglada i nie kazdy ma ?
    5,25 rozumiem, odczyt jakis starych kolekcji, czy wlasnych dyskow.

    Nie prosciej wstawic w atarke sio2pc, w wersji usb, Candle robil , ja robie, jak ktos jest ortodoksyjny to nawet jest moja wersja mieszczaca sie w kablu, 5 metrow usb i wtyczka sio do atarki, drivery Hijja i mamy transfer na poziomie 125 kb. W Atarke wpakowac nawet myide i juz jest hdd na ktory mozna zaladowac tony stuffu.POd mydosem, albo pod sparta dzieki nowym driverom Flasjazzcata. Ponownie jak ktos jest ortodoksyjny i nie chce grzebac w Atarce, pokazywalem ostatnio carta.

    Czegos tu nie rozumiem, po co sobie zycie komplikowac?
    • 30: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime20 Feb 2011
     
    Stacja 3.5 to bardziej niezawodne, dostepne dyskietki 3.5
    SIO2PC w wersji USB, tak, Wielki Zaxxonie, proszę, zrob dla mnie taki! Dolicz sobie extra za metraz kabla (jak najdluższy, ale żeby działał).
    Tzn. można pod maskę 130XE wpakowac jakiś IDE dysk HDD?
    Zasilić go softem przez SIO2PC/USB, czy tak?
    Ej, chyba to sie nie uda?
    "jak ktos jest ortodoksyjny i nie chce grzebaćw Atarce, pokazywalem ostatnio carta". Czyli - jak to wtedy konkretnie działa?

    Czy Ty, wielki Zaxxonie, jesteś w stanie to zrobić (albo wskazać, kto by mi to zrobił?)

    A DOS, np. myDOS czy SpartaDOS na carta, jak rozumiem?
    żeby sie odpalał z automatu?
    czy ten cart może być jednoczesnie rozszerzeniem pamięci np. do 256KB (więcej dla mnie chyba nie potrzeba)?
    Czy na tym carcie można zamieścic też (na moje specjalne zamówienie) zestaw 10 programów użytkowych (zakres DTP)
    1. zeby ich w kółko nie ładować, 2. żeby wsadzić carta do innego Atarka i pokazać kolegom (kilku juz mam, jeszcze niezdeklarowanych) co można osiągnąć?
    Czy Zaxxony potrafią to wszystko?
    Wolałbym, jeśli już, robić wszystko u jednej osoby.

    Czy też myIDE jest pomyślany jako HDD w PC, z ktorym można sie jedynie połaczyć? Takie rozwiązanie mnie nie interesuje. J/W jestem I BEDE ortodoksyjny.

    Inaczej to wszystko nie ma sensu.

    Jeszcze problem z XEP80.
    Miałem taki kiedyś, i strasznie być chciał taki zdobyć.
    Takie szare pudeleczko, wiecie, "żeby położyć pod CA2001".
    Pomożecie mi zdobyć XEP'a 80?

    W ZAMIAN - REALIZACJA PROJEKTU "AOL IN PAPER"
    może sie uda...
    • 31: CommentAuthornosty
    • CommentTime20 Feb 2011
     
    >Stacja 3.5 to bardziej niezawodne, dostepne dyskietki 3.5

    Chyba zartujesz??
    No chyba ze formatujesz dyskietke 3,5" na 90kB...

    Przewinelo sie przez moje rece sporo oryginalnych i nie dyskietek na Atari. I statystycznie tych miekkich 5.25" sprzed 30 lat czyta sie ZNACZNIE wiecej niz tych 3.5" na ST sprzed powiedzmy 20 lat.
    Mowie o standardowych pojemnosciach.

    Mysle ze powodem jest upchniecie 8x wiecej danych na mniejszym nosniku magnetycznym.
    • 32: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime20 Feb 2011
     
    PS.
    No dobrze, ale zróbmy takie zawody, w ktorych może brać udział wyłącznie A8; bez podlączenia do PC.
    Wówczas ktoś, kto ma CF, może "w domu" wrzucić na CF co chce, wrzucić to potem do A8. Przyznaję, dobre rozwiązanie ale...
    Inne metody? Cart, lub dyskietka.. lub HDD.
    jak dyskietka, to znowu - lepiej 3.5.
    Ale weź je nagrywaj w domu (jak? chyba jedynie przez SIO2USB do A8 i potem z A8 do 3.5?)
    Cart ok.
    Ale ile zmieścisz na carcie? i jak go programowac?

    Nie wiem, ale "mierzi" mnie idea CF.
    Przepraszam...
    Wolałbym HDD, ale jak to zrobić?
    • 33: CommentAuthorBluki
    • CommentTime20 Feb 2011
     
    To z dyskietkami potwierdzam. Nigdy nie miałem problemu z markowymi 5.25. Nie używałem 3.5, ale wiele osób narzekało na nie, zwłaszcza z ostatniej produkcji.
    Bartcom: o czym tu deliberować? Jest dużo dobrych, "twardodyskopodobnych" rozwiązań: SIO2SD, SIO2USB, MyIDE... Brać (kupować) i używać!
    • 34: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime20 Feb 2011
     
    Hmm,to zrobmy,dam fory,........


    Mam w atarce 6 partycji (naprawde 14) po 64 megabajty na hdd, 512 sektory, mam tam wszystko co wyszlo na atari.

    Hdd jak pokazywalem w innym temacie.
    • 35: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime21 Feb 2011
     
    Ludzie!
    Spróbujemy się porozumieć?

    Ja NIE WIEM jak działa HDD "Zaxxona".
    Czy możesz mi to przybliżyć?
    Czy po wgraniu do A8 softu - i wyłączeniu go,
    po ponownym włączeniu Atarka - będę miał ten soft na pokładzie? w jedej z 6, ale tak naprawdę w jedej z 14 partycji po 64MB?
    Będę mógł pójść na plażę, podłączyć Atari do 220V i natychmist korzystać z tego wszystkiego?

    Jesli tak ,to oczywiście rozwiązuje wszystkie moje problemy. SIO2PC via USB, ładuję soft do Atari, i zapominam o PC?

    Coś to chyba byłoby zbyt piekne...
    • 36: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Feb 2011
     
    Dysk twardy w przypadku sio2sd i sio2ide to karta pamięci.
    sio2sd jak sama nazwa wskazuje do karta sd, w sio2ide jeśli ktoś stosuje karte pamięci to stosuje kartę compact flash, można oczywiście w sio2ide zamiast karty pamięci podłaczyć dysk twardy 2,5 cala, ale po pierwsze potrzebuje on trochę prądu, po 2gie jest mniej wygodny od karty.

    Dalej, jak chesz przenieć dane między atari a pecetem, po prostu wyciągasz karte pamięci z atari i wkładasz do czytnika w pececie.

    Na pececie widzisz katalogi pliki itd.
    Możesz skopiować grę na kartę pamięci, wkładasz karte pamięci do atari i po prostu odczytujesz daną grę.

    To tak w wielkim skrócie.
    • 37: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime22 Feb 2011
     
    Hmmm...
    Chyba jestem ortodoksem....

    As...
    "można oczywiście w sio2ide zamiast karty pamięci podłaczyć dysk twardy 2,5 cala, ale po pierwsze potrzebuje on trochę prądu, po 2gie jest mniej wygodny od karty."

    Ale przecież HDD 2.5" potrzebuje jakiegoś kontrolera,jakiego oprogramowania, jakiego DOS'a ,co nie?
    O to mi wlaśnie chodzi. Co z tym?
    • 38: CommentAuthorBluki
    • CommentTime22 Feb 2011
     
    Tak w skrócie: wszystkie operacje na twardym dysku, łącznie z formatowaniem, możesz wykonać z poziomu PC. W interfejsie umożliwiającym podłączenie twardego dysku do Atari jest takie coś, co powoduje, iż komputerowi wydaje się, że jest to zwykła stacja dysków.
    • 39: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Feb 2011 zmieniony
     
    Pavros, bede mial kilka takich kabelkow na Foreverze .sterownik to driver do ft232 do sciagniecia z FTDI strony, maja tez pod viste, dziala dobrze z r5 i aspeqt, z ape niestety ma problemy.

    Bartcom, , twarde dyski (w pewnym uproszczeniu) dziela sie tez na szeregowe i rownolegle, jedne podpina sie pod zlacze sio (sdrive, sio2sd, sio2ide), drugie pod zlacze carta (kmk, kmk/idea, myide).Te po sio sa wolniejsze bo i musza byc.
    Nie ma zadnego problemu z zaladowaniem dosa lub jakiegos loadera do binarek na ktorekolwiek z tych urzadzen i botowaniem od razu z niego. Z dosow polecic mozna 2 : SpartadosX, albo Mydos. Ktore daja mozliwosc formatowania i ustawiana duzych partycji dysku. Z loaderow do binarek istnieja :sparta commander, sdload, MSdos,toms navigator, myide manager itd softu jest sporo .

    Kmk dysponuje wlasnym firmware na epromie, myide podobnie,Ew. w przypadku myide zamiast eproma z firmware istnieje sterownik myide.sys pod spartedosX, Sio2sd,sio2ide maja firmware zaszyte w kontrolerze Atmega, Sdrive firmware laduje po sio z karty.
    Zalecam poczytac Atariki ,obejrzec moj kanal na Youtube.
    • 40: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime27 Feb 2011
     
    Zaxxon!

    Ja chcę do Atarynki HDD.
    Ale Zenon twierdzi, że obsługa jest bardzo skomplikowana.
    A ja chcę, żeby było miło, łatwo i przyjemnie.
    HDD w formie prawidziwego dysku twardego.
    Czy Megafile30 można do tego zastosować?
    Megafile30 jest fajny o tyle, że jest zewnetrzny, orginalny i że jest Atari. Pod monitor jak znalazł.
    Albo inny dysk, ale wtedy żeby go zapakowac pod maskę.
    Jaki konkretnie dysk musiałbym zdobyć, abyś mi go zalożyl?
    Czy pomożesz potem w obsludze?
    Przy czym chciałbym, żeby był on mozliwie niedużej pojemności.

    Kiedyś chyba robiono HDD zewnętrzny do XE, prawda?
    Miał 20MB.
    Chciałbym takie coś o d t w o r z y ć. Obudowę jestem w stanie odtworzyć samodzielnie, ze wszystkimi szczególami.
    Ale wtedy - mialby byc zewnętrzny.
    • 41: CommentAuthorBluki
    • CommentTime27 Feb 2011 zmieniony
     
    HDD Supra

    ->link<-
    • 42: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime27 Feb 2011
     
    Oj jak rany, po pierwsze Zaxon, (jedno x),
    Hmm skomplikowana obsluga to pojecie wzgledne, po ustawieniu dysku dziala on przeciez tak samo jak flop tylko o wiele szybciej i masz o wiele wiecej miejsca. co w tym skomplikowanego? W przypadku KMK idea podzielic na partycje prostym jak trzonek od halabardy programem, potem sformatowac kazda czy to pod sparta czy pod mydosem i tyla.Sparta do tego nawet nie wymaga podania parametrow przy formacie.

    Co to jest HDD w postaci prawdziwego dysku twardego bo nie ogarniam???

    Megafile jest do 16 bit i jako takie ma sterownik do nich ,dostosowac sie da, wywalic wszystko i wykorzystac obudowe.

    Po co dysk skoro karty cf sa szybsze ,mniejsze i ciche??

    Do jakiegokolwiek dysku musi byc kontroler dopasowywujacy, taki lub inny.

    Jak umiesz obslugiwac stacje to i dysk bedziesz umial, ponownie, dziala to tak samo jak flop tylko szybciej i partycje wieksze, znajomosc mydosa lub spartyX potrzebna na podstawie podstawowym czyli jakies pol godziny czytania manuali do powyzszych dosow.

    Oczywiscie ze pomoge.

    Pozdrawiam.
    • 43: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime27 Feb 2011
     
    Ah. Zax(x)on, to miało być wyróźnienie !

    1. HDD nie w formie karty. Tylko w formie dysku twardego.
    2. Karta nie, by nigdy nie wyprodukowano czegoś takiego.
    3. A jeślibym powiedział, że mam obudowę od uszkodzonego Megafile30, to czy założyłbyś tam HDD do XE? y/n
    4. A jeślibym jednak sprzedał Megafile30 (uszkodzony jest tylko napęd, nie elektronika), to czy wrzuciłbyś taki HDD elegancko pod maskę; w sposób zbliżony do zaakceptowania przez producenta ;) y/n
    • 44: CommentAuthoras...
    • CommentTime27 Feb 2011
     
    To takiego meg file to wejdzie z 30dysków 2,5 :)
    A tak poważnie to nie lepiej w środku w atari????

    Karta o wile wygodniejsza, mniejsza itd. itp.
    • 45:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Feb 2011 zmieniony
     
    @Zaxon, zamontuj Bartcom'owi kartę zamiast dysku, załóż plombę na obudowę i powiedz, że w środku ma HDD ;)
    Będzie szczęśliwy, że wszystko mu tak pięknie śmiga :)

    @Bartcom - ad.2 - jak to nie wyprodukowano? A to: ->link<- , to ->link<- lub to ->link<-

    SIO2SD jest już od dawna w zasadzie produkowane seryjnie :)
    • 46: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime27 Feb 2011
     
    No niby taak...

    słuchajcie, to nie o to chodzi.

    Max zestaw commodore 8 bit:
    C128,FDD 3,5" 720kB, HDD, monitor HIRES, profesjonalna klawiatura z blokiem numerycznym. Mysz. GEOS. 80 znaków.
    Plus rozszerzenia.
    i mają Test Drive, Maniac Mansion, Lotus.

    podobny zestaw chciałem z b u d o w a ć na Atari XE.
    profesjonalnej klawiatury nie zrobię. Ale reszta?
    A130XE - :), myszka - :)
    FDD 3.5" 720kB - XF551+SF314
    GEOS - TTP.
    80 znakow - XEP80
    i tylko monitora brak, no ale mam zamiar podłączyć od PC.
    no i HDD, ale to musi być NAPRAWDĘ HDD.
    i ten HDD wrzucić pod maskę XE.
    tylko czy da się go tam upchnąć?

    Lotus - poprawione RoadRace (mój opis zmian w watku "gry, które chciałbyś, żeby powstały). Przy okazji będzie to oryginalny hit na Atari, a nie powielanie Lotusa, w którego kazdy z nas i tak grał już setki godzin na innych platformach.
    co do Maniac Mansion i Test Drive - to faktycznie trzeba by przenieść na A8.

    co do produkcji, chodziło mi o producenta - firme ATARI.
    • 47: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime27 Feb 2011
     
    Wiecie co? Mialem weekend z lutownica i diptrace do plytek a po przeczytaniu tego postu to ja chromole, ide sie napic. Po co ja to robie?

    Bartcom, max zestaw commodore to teraz c64 i 1541 ultimate,

    Buduj, ja sie napije,
    Ale dla ulatwienia:
    klawiatura AKI, masz przynajmniej 3 rozwiazania gotowe, Pajero, Candle i orginal
    Myszka, 2 albo 3 rozwiazania gotowe,
    Jakbys czytal fora to bys wiedzial ze chyba w tym momencie jako jedyny robie karin maxi drive , KMK/idea czy myide i wiem jak tego uzywac.

    o TPP to juz najstarsi gorale zapomnieli ze jest, zamiast geos jest sparta dosX

    80 znakow zalatwia pod sparta sterownik i sparta comander drac030, pod vbxe to wogole bajka.

    Ogolnie chlopie ,nadgon zaleglosci co w sprzecie wyszlo bo zachowywujesz sie jakby cie tyle co w 85 od pewexowej szyby oderwali , i chcesz od nowa stare dobrze znane rozwiazania odkrywac.
    Ok, mozna zrobic klona orginalnego 20 mb dysku do atarki, ale po co? Obsluga bedzie duzo bardziej upierdliwa niz wspolczesnych KMK, czy myide a nadal to nie bedzie w/g ciebie HDD.
    • 48: CommentAuthorBluki
    • CommentTime27 Feb 2011
     

    bartcom:

    podobny zestaw chciałem z b u d o w a ć na Atari XE.


    A po co? Chcesz mieć archaiczne rozwiązania zamiast nowoczesnych? Gdyby karty pamięci były w latach 80. to na pewno nikt by się wtedy nie zajmował napędami 5.25.
    Bierz co nowoczesne! Komputer żyje tylko wtedy, gdy się rozwija. Naprawdę warto robić z Atari XL/XE skansen?
    • 49: CommentAuthorBluki
    • CommentTime27 Feb 2011
     
    A co do stacji 3.5, to wiadomo, że stanowiła zbędne ogniwo pomiędzy kartą perforowaną a kartą pamięci. :)

    A poza tym, stacji 3.5 nie ma, nie było i nie potrzeba... :)
    • 50: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime28 Feb 2011
     
    oj tam,