atarionline.pl Jak zbudować i zaprogramować CARTRIDGE do Atari 65XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorartkami
    • CommentTime8 Mar 2011
     
    Witam

    Ciekaw jestem, czy jest możliwość nabycia części i zbudowania CARTRIDGE do Atari 65XE oraz zaprogramowania w pamięci gry, programu itd.?
    Wiadomo, że z obudową będzie problem, ale sama elektronika byłaby do nabycia? Jest to w dzisiejszych czasach możliwe do wykonania?
    • 2:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime8 Mar 2011
     
    • 3: CommentAuthorartkami
    • CommentTime8 Mar 2011
     
    W linku jest opis styków gniazda cartridge'a.
    Myślałem raczej o jakimś zestawie "kit" płytka+ scalaki i do boju. Jest coś takiego do nabycia?
    • 4:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime8 Mar 2011
     
    w linku jest najwieksza kopalnia wiedzy na temat cartow na atari, polecam przeszukac cala strone, sa schematy gotowych cartow, informacji odnosnie programowania ich etc
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime8 Mar 2011
     
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Mar 2011
     
    Po co daleko szukać? ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Mar 2011 zmieniony
     
    Wiadomo, że z obudową będzie problem


    Skąd to wiadomo?
    Żadnego problemu!
    Maszczyk robi. KM-20, KM-20B (biała)

    www.maszczyk.pl

    3 zł.
    • 8: CommentAuthornosty
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    Raczej polecam tylko KM-20B - maja o milimetr wezsza obudowe wokol zlacza, co powoduje ze nie trzeba jej wciskac na sile albo pilowac, szczegolnie w modelu 65XE bez zlacza rozszerzen obok gniazda cartridga.
    Zreszta na stronie Maszczyka sa dokladne rysunki techniczne kazdej obudowy.
    Kupowalem u niego z powodzeniem juz kilka razy po 100szt.
    • 9: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    Chyba najsensowniej zrobic sobie ramcarta Zenona/Dial,

    ,programowanie z poziomu Atarki, mozliwosc kasowania, dziala pod dosem .
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    zgadza sie, na ramcarcie zenona mozna nagrac kilka gier i wybierac je z menu po wlaczeniu kompa.
    • 11: CommentAuthornosty
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    Mam i wciaz uzywam RAM-CART'a i jak wiecie bardzo cenie projekty Zenona, ale ta konstrukcja odeszla do przeszlosci wraz pojawieniem sie cartridgy na pamieciach FLASH. Nie wymagaja baterii, maja wieksza pojemnosc, a i konstrukcyjnie sa prostsze.
    Mysle, ze przewaga ram-carta moze byc tylko szybkosc zapisu, jesli ktos chcialby korzystac z niego jak ze stacji D8:. Ale kto w dobie SIO2SD/IDE tak robi?
    Ja tak wykorzystywalem mojego pierwszego RAM-CARTa 64kB 20 lat temu kiedy nie bylo mnie stac na stacje dyskow :)
    • 12: CommentAuthorstryker
    • CommentTime10 Mar 2011
     
    artkami jak cos to tu masz jeden z xxx dostepnych na necie cartow :
    ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jan 2020
     
    To ja jeszcze dołożę dwa linki z elektroda.pl:

    wątek kolegi Xangela:

    ->link<-

    a tu nowszy wątek kolegi phanicka:

    ->link<-

    • 14:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime18 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz
    Powinieneś chyba lepiej znać własny portal:
    ->link<-
    (także x_angel -> kompletny cart z całym potrzebnym softem)

    I można już zamawiać najlepsze (jak do tej pory) customowe obudowy, które powstały do małego Atari (Tak, w przeciwieństwie do badziewnego Z7 czy KM-20 pasują także do modeli 400/800, itd.). Tu link (na ostatnich stronach więcej informacji):
    ->link<-
    Obudowy pasują także do oryginalnych cartów Atari.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jan 2020
     
    Tutaj chodziło mi przede wszystkim o ten drugi link, bo cart jest tam wykonany bez układu PAL16V8, jak u Xangela. Anyway, nie ma jedynie słusznego rozwiązania, i dobrze.

    PS. To nie jest mój własny portal, tylko wspólny - społeczności, która chce go tworzyć.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jan 2020 zmieniony
     
    • 17: CommentAuthornosty
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    Kaz, a nie wiesz gdzie można kupić Uno Cart A8 w takiej postaci?
    Znalazłem na eBay, ale w tak paskudnej formie, że szkoda gadać :/
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    Uno Cart ma tę wadę, że jest ograniczony do pojemności carta 128kB. Najlepszym w tej materii jest UltimateCart - carty do 1MB włącznie, kilkanaście typów. Jest gość na atariarea, który to klonował w naszych nieco tańszych realiach rynkowych.
    • 19:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime23 Jan 2020 zmieniony
     
    Pikne to z elektrody a szczególnie to

    Sio2SD wtykane w port SIO :)

    Ups... jakby jakieś takie rymowane? :)
    • 20: CommentAuthorxangel
    • CommentTime23 Jan 2020
     
    Ten Stick też mój :)
    • 21: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    @xangel, czy masz gdzieś schemat do tego sticka?
    • 22: CommentAuthorxangel
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    Tak, mam pliki. To jest tak naprawdę SIO2SD tylko bez wyświetlacza i klawiatury.
    • 23:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime24 Jan 2020 zmieniony
     
    Uuu... Podoba mi się to (to sio2sd).
    To można kupić? Będzie można kupić? Jestem zainteresowany :)

    edit:
    Znalazłem ten wątek na elektrodzie. Super! Udostępniasz to gdzieś za free lub kasę? Na serio jestem zainteresowany (i to nie jedną lub dwiema sztukami).



    Ten przycisk to jest który z tych na sio2sd? Na urządzeniu jest dostęp do pozostałych przycisków, gdyby była potrzeba je np. na kabelkach dołączyć?
    W jaki sposób to jest programowane?
    Przepraszam za tyle pytań, ale bardzo mnie to ciekawi. Już dawno temu mówiłem Lotharkowi o takim urządzeniu, ale chyba nie widzi w nim przyszłości. A ja tak :)
    • 24: CommentAuthorxangel
    • CommentTime24 Jan 2020 zmieniony
     
    Miałem 10 płytek, ale było bardzo małe zainteresowanie. Wszyscy krzyczeli, że to niedobre i zniszczy gniazdo :) Parę sztuk sprzedałem, jeden sobie zostawiłem, 3 gołe PCB mi zostały. Ogólnie to jest zwykłe SIO2SD tylko bez wyświetlacza i klawiatury. Wtykasz do portu, odpalasz Atari, ładuje się Configurator, wybierasz gierkę, wciskasz Option+Enter i się ładuje.
    Programuje się to przez to złącze na górze, jak każdą ATMegę. Najlepiej zrobić to tak, że na "prawdziwym" SIO2SD sobie wszystko konfigurujesz jak lubisz (prędkości, Top Drive Mode itp), potem programatorem zgrywasz flash i eeprom z "prawdziwego" SIO2SD i wgrywasz do tego Sticka. W sumie to mam zgrane te rzeczy, więc można od razu wgrywać.
    Przycisk jest podłączony do Shifta - można go nie lutować. tak na dobrą sprawę. Czy udostępnię pliki? W sumie czemu nie :) Za to chciałbym odwalić tu małą prywatę i zapytać, kto mógłby napisać soft na PC, odpowiednik Creaxin1 do carta S/XEGS, który obsługiwałby większą pamięć. Męczyłem już o to parę osób i jak na razie nikt nie ma czasu :)
    • 25:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    Na tym Creaxinie to ja się niestety nie znam :(

    Czy dwie takie płytki byłbyś mi w stanie sprzedać? A gdyby były gotowe - z częściami i polutowane, to już w ogóle byłbym szczęśliwy. Jest taka możliwość? Oczywiście wysokości wynagrodzenie nie negocjuję i ile powiesz, tyle by było. Jeśli tylko, oczywiście, będzie mnie na to stać ;)
    • 26: CommentAuthorxangel
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    Odezwij się do mnie na lapserwis@gmail.com
    Jutro sprawdzę, czy mam wszystko i jeśli tak, to polutuję i Ci wyślę. Na maila dogadamy szczegóły wysyłki.
    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    to juz wiem komu ukradlem pomysl zlacza do SIOCarta :D

    • 28: CommentAuthorxangel
    • CommentTime24 Jan 2020 zmieniony
     
    XXL: Powinieneś chyba napisać: już wiem, kto mi projektował PCB do prototypu :)
    • 29:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    Dziękuję! Wiadomość poszła. Na wszelki wypadek możesz maila usunąć, żeby nie załapać czegoś niechcianego :)
    • 30: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    xangel: pamietamy :-)
    • 31:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    xangel, nie trzeba robić tak, że konfigurujesz na innym SIO2SD ustawienia i zgrywasz całość przerzucasz itd. Na Atari są programy, które pozwalają konfigurować SIO2SD bezpośrednio z Atari.
    • 32: CommentAuthorxangel
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    Mq: pewnie tak, ja jestem tylko prostym użytkownikiem :)
    A jakie to programy?
    • 33: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    @XXL, ukradnij ten pomysł
    ->link<-
    ->link<-
    • 34: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jan 2020 zmieniony
     
    Co do nowinek w temacie kartów, wielkimi krokami nadchodzi:

    ->link<-


    SIDE 3 ;)
    • 35: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    warto tez poznac inne spojrzenie ;-)

    ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    xangel: np. dely niedawno coś zrobił: ->link<-
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2020
     
    xangel - poszedł mail również ode mnie!
    • 38: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime25 Jan 2020
     
    I ja też bym chciał takie małe SIO2SD, o ile coś zostało? :)
    • 39: CommentAuthorxangel
    • CommentTime25 Jan 2020
     
    Całe popołudnie lutowałem i zrobiłem 3szt - dwie chciał Larek, jednego Kaz. Ale przegrzebałem moje skrzynki i jeszcze jeden znalazłem :)
    lopezpb - pisz do mnie maila, podany jest tam w postach wyżej.
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2020 zmieniony
     

    xangel:

    Za to chciałbym odwalić tu małą prywatę i zapytać, kto mógłby napisać soft na PC, odpowiednik Creaxin1 do carta S/XEGS, który obsługiwałby większą pamięć. Męczyłem już o to parę osób i jak na razie nikt nie ma czasu :)


    Podbijam pytanie, może ktoś jest w stanie pomóc.
    • 41: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime26 Jan 2020
     
    xangel - mail wysłany
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jan 2020 zmieniony
     
    Chciałem bardzo podziękować xangel-owi. Płytkę szybko i sprawnie polutował, przygotował do wysyłki i już w poniedziałek otrzymałem przesyłkę. Będzie testowane. Jak to się mówi - "polecam użytkownika" :D
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jan 2020
     
    Przetestowane, działa pięknie.
    Teraz trzeba by wymyślić, jak tu zrobić obudowę :)
    • 44: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime30 Jan 2020
     
    Możesz użyć rurki termokurczliwej.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jan 2020
     
    Proponował mi to juz xangel i to jest faktycznie dobry i łatwy do realizacji pomysł. Ale tak zrobię w ostecznosci. Najpierw spróbuję dopasować jakąś obudowę.
    • 46:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Jan 2020
     
    Rurka termokurczliwa jest ok, bo w każdej chwili można ją zdjąć :)
    Jakby co, Kaz, to biorę kawałek tej rurki, zapalniczkę, spotykamy się i termokurczymy :D
    • 47:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime30 Jan 2020
     
    Zaciskanie termokurczek przy użyciu płomienia oczywiście zdaje egzamin, ale tak przy okazji dopowiem, że jak ktoś ma hotair, to jest to o niebo lepsze narzędzie do zaciskania. Ustawiam sobie temperaturę między 100 a 150 stopni w zależności od rodzaju termokurczki i można sobie dmuchać i dmuchać, termokurczyć, termoformować itp. i niczego się na pewno nie uszkodzi. Natomiast nad płomieniem wada jest taka, że łatwo przegrzać, łatwo okopcić, łatwo przypalić termokurcza, oraz łatwo zapodać zbyt wysoką temperaturę na wrażliwe elementy, bo de facto nad temperaturą nie panujemy. Osobiście zdarzyło mi się ze dwa razy mieć przypadek taki, że byłem pewny, że dobrze grzałem nad płomieniem diodę LED przylutowaną na kabelkach i zatermokurczowaną, a po całej operacji wszystko pięknie wyglądało, tyle że... dioda była martwa i nigdy już nie zaświeciła:-(
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Jan 2020
     
    Mq - dzięki za poradę, cenna uwaga!

    Kuba - to wpadaja na gamejam (jest od piątku do niedzieli). Zabieram w takim razie ustrojstwo ze sobą.
  1.  
    obudowanie to nie problem, namawiam xangela na małe zmiany i można wtedy z tego zrobić uniwersalny fejs do środka kompa i w taką prostą obudowę.

    Takie luźne przemyślenia:
    1. przejść na normalny laminat z racji łączenia normalnym gniazdem, nikt nie będzie płakać, że się coś uszkadza w gnieździe
    2. skrócić płytkę na rzecz punktów lutowniczych sygnałów SIO
    3. piny z gniazda łącznymy krótkimi kabelkami do płytki
    4. płytka powinna mieć punkt montażowy czyli otwór - na środku - idealnie, to uprasza montaż i składanie obudowy i ew. montaż w środku, bo dołożenie prostych sanek pod taką płytkę to moment
    5. montaż w środku można zrobić w sumie metodą bez lutowania tak jak jest zrobione wewnętrzne SD2IEC do kommody czyli krokodylki (czy jak się nazywają te zaciskowe łączenia)
    6. dodać diody sygnalizujące pracę (tak jak w oryginalnym SIO2SD)
    7. dodać opcjonalne punkty na goldpiny pod sterowanie przyciskami czy podłączenie LCD

    @xangel
    Jaki jest koszt tego SIO2mSD w tym momencie vs takie zmiany?
  2.  
    jakbym miał w ręku gotowy egzemplarz to mogę skończyć projekt tego co powyżej + ew. sanki do montażu wewnątrz. Na ten moment obudowa zatrzaskowa, pcb trzymane jest z góry i z dołu, wtyk SIO jest częścią obudowy.