atarionline.pl ATARI XE vs C64 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime20 Jun 2019 zmieniony
     
    Dzieje się to samo co z 95% takich projektów na Atari, czyli NIC. Jedno, dwa demka i na tym koniec. Dziwne że ktoś jeszcze wierzy w powodzenie tych projektów. Równie dobrze można czekać na wygraną w totka.
    • 2: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime20 Jun 2019
     
    I kolejna gra która ukaże się na C64...

    ->link<-

    oraz

    ->link<-

    Za to na STe ukaże się Outrun

    ->link<-
    • 3: CommentAuthoremkay
    • CommentTime20 Jun 2019
     
    Those "Sprite" based games come quickly to the C64 , because you don't need special skills to code them . But one could tell that to a wall, getting the same response ;) . C64 has pre defined functions, to get easily results to the screen. This doesn't help in all programming, but it makes people doing stuff. Also, what you get 1st, you also can get later. On the Atari the available resources always change by the used hardware settings. This makes people thinking of big projects that never find the end, if you understand.
    • 4: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime20 Jun 2019
     
    Interesting conclusion, emkay
    • 5: CommentAuthorPecet
    • CommentTime20 Jun 2019
     
    Zajebiście ten endless runner wygląda.
    • 6: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime20 Jun 2019
     
    W sumie tylko i aż zajebista jest animka postaci
    • 7: CommentAuthorPecet
    • CommentTime20 Jun 2019
     
    Animka postaci robi najwięcej roboty. Natomiast muzyce i grafice generalnie również nic nie brakuje. Mówiąc szczerze obsr*łbym się na malinowo mając coś takiego na Atarynie.
    • 8: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Jun 2019
     
    Muza na c64 brzmi jakby ktoś ustawił na equalizerze bas wysoko a wysokie na 0, osobiście tego nie trawie bo brak temu klarowności, i ma to tylko SID, grafa średnia a animka świetna, pewnie do zrobienia, choć nie wiem jak z płynnością ale ile to ramu zeżre to nie wiem
    • 9: CommentAuthorPecet
    • CommentTime21 Jun 2019
     
    Grafa średnia? W stosunku do czego?:)
    • 10: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Jun 2019
     
    Nie porównuje do niczego, kolory słabe, scroll mocno szarpie, imho nic nadzwyczajnego
    • 11: CommentAuthorPecet
    • CommentTime21 Jun 2019
     
    skoro nie porównujemy do niczego, to równie dobrze można napisać, że brak 4K i raytracingu dyskwalifikuje tą grę:)
    Ja patrzę na tą grę przez pryzmat tego, co dostępne jest na Atari.
    • 12:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime21 Jun 2019 zmieniony
     

    rosomak:

    Muza na c64 brzmi jakby ktoś ustawił na equalizerze bas wysoko a wysokie na 0, osobiście tego nie trawie bo brak temu klarowności, i ma to tylko SID

    I na szczęście ma to SID :) A klarowność ten układ ma jak mało który układ do syntezy dźwięku w tym segmencie.

    Oczywiście, muzyka w wykonaniu tego układu nie każdemu może przypaść do gustu. Jeden napisze, że brzmienie jest plastyczne i mięsiste. Drugi, że zamulone z wycofanym środkiem i ograniczeniem góry pasma. Oczywiście jeden i drugi ma rację :D SID-a można albo lubić, albo nie znosić.
    To jest trochę tak, jak w świecie producentów muzycznych jedni kochają miękkie przebiegi syntezy analogowej, inni rozkoszują się możliwościami jakie daje morfing wavetable.
    Prawda jest taka, że jedno i drugie jest wporzo :D

    Co do kolorów ... hmmm seledynowy żółty i fioletowy niebieski to wyróżnik tego komputera który jednak w logo (tęczowym, kiedy jeszcze tęcza kojarzyła się z tęczą) kolory ma normalne :D

    Z drugiej strony, Atari 65xe logo (na pudle np, ale też na obudowie) ma czerwone a tymczasem na ekranie ... ekhm ;)
    Ale i tak z kolorami na A8 jest bez porównania lepiej niż na komodzie.
    • 13: CommentAuthorPecet
    • CommentTime21 Jun 2019
     
    w sumie dopiero niedawno dotarło do mnie, że z czerwienią na Atari jest jak z niebieskim na komodzie;)
    • 14:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime21 Jun 2019
     
    Nie, jest niemalże tak samo jak z czerwienią na komodzie. Z tym, że na komodzie jest jeszcze słabiej :D
    • 15: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Jun 2019 zmieniony
     
    Żeby była jasność co do dźwięku, sida da się słuchać, ale po nastym razie nie można oprzeć się wrażeniu że prawie wszystko brzmi na jedno kopyto, bardzo podobnie, tego nie ma na pokeyu, tak jak basu chociażby podobnego do tego z Sida ;-)
    • 16: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Jun 2019 zmieniony
     
    Co do grafiki we wspomnianej grze, po prostu w ogóle mnie nie rusza, a sam skroll skacze, na atarynie widziałem to lepiej zrobione, albo gra albo demo, podeślę jak znajdę, teraz nie mam jak
    • 17: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime21 Jun 2019
     
    Albo taka fajna strzelanka na C64

    ->link<-

    ->link<-
    • 18: CommentAuthorPecet
    • CommentTime21 Jun 2019 zmieniony
     
    Kojarzy mi się z Warhawk.
    rosomak, mówisz o tym? ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime21 Jun 2019 zmieniony
     
    No nie będę tutaj wchodził w dysputę z gustami, generalnie SID potrafi zabrzmieć różnie. Co słychać w różnych demach. Oczywiście, że kick + bass brzmią we wszystkim na jedno kopyto - bo to rozwiązanie brzmieniowe w ramach układu wychodzi najlepiej pod kątem dynamicznym i ogólnie wykopu :)
    Dla kogoś spoza SID to jest na jedno kopyto.
    Dla kogoś spoza POKEYa - on też gra na jedno kopyto.
    Chyba, że odpalimy playery xxl-a, wtedy gra jak ZX Spectrum :)
    Chyba, że odpalimy player do SID - wtedy gra jak SID.
    Albo jak odpalimy muzykę na samplach - wtedy gra jak skacowana Amiga ;)
    Ogólnie brzmieniowo, dla kogoś spoza branży 8bit TO WSZYSTKO "bulczy" i "chroboczy" NA JEDNO KOPYTO :D

    Dobra dość offtopowych żartów, ichaaaa! :)
    • 20: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Jun 2019 zmieniony
     
    Pecet, np co zalinkowaleś lub demko Lamersów,cyberpunk



    Pokey zagra bass z Sida a Sid wysokie tony pokeya da radę? Serio nie wiem
    • 21: CommentAuthorPecet
    • CommentTime22 Jun 2019
     
    rosomak, no tak, ale na razie to jedynie scroll, gry nie ma. Powstaje 'Albert', jak powstanie, zobaczymy, co z tego wyjdzie. No i dla mnie to top, tego co widziałem na Atari. Wyjątek w sumie.
    Z drugiej strony ten runner z c64 jest bardzo spójny jeśli chodzi o oprawę. Mamy demona, fajna dynamiczna muzę i nawet wyblakłe kolory komody pasują w tym wypadku klimatem.
    • 22: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime22 Jun 2019
     
    @rbej1977 silnik dla takiej gry to w zasadzie już jest:
    • 23: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime22 Jun 2019
     
    I na tym silniku się skończyło....Jak zwykle..

    Najlepsze podsumowanie tego wątku, czyli XL/XE vs C64 to: "Na Atari powstają dema/silniki a na C64 gry."
    • 24: CommentAuthorPecet
    • CommentTime22 Jun 2019
     
    Ale silniczek elegancki trzeba przyznać.
    • 25:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Jun 2019
     


    Tak jak i ten .

    Ja tam nie śledzę co powstaje na Złommodore ,nie moja bajka.
    • 26: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime22 Jun 2019
     
    Jest jeszcze AtariBlast!, w zasadzie też demo silnika:
    • 27:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime22 Jun 2019
     
    @rbej1977: A może sam coś zrobisz, co? Ludzie traktują to jako hobby, zwykle mając czas na Atari poza pracą (rzadziej podczas), często jeszcze mają rodziny, dzieci itd. Nie pomyślałeś o tym, hello?
    • 28: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jun 2019
     
    @miker to by oznaczało, że ludzie programujący na C64 programując zawodowo albo nie mają rodzin? Chyba @rbej1977 chodziło, żę środowisko C64 podchodzi bardziej ambitnie, jak Larek z Laurą na Atari ;)
    • 29: CommentAuthoremkay
    • CommentTime22 Jun 2019
     
    bruno_j You really name Atariblast a "Demo engine" ?
    Did you really have a close look at it , and what happens on the screen? Well, the game itself could get more polished, but the tremendous amount of fully animated moving objects over a parallax scrolling screen. You don't find in any other Atari 8 Bit game that comes even a little close. The game looks like from some "new generation" some successor to the A8. Paul used a lot tricks to get there , and it is worth it.
    • 30: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime22 Jun 2019 zmieniony
     
    @ miker

    Bo na C64 programują same "nolify" bez rodzin z mlekiem pod nosem, dlatego wychodzi tyle gier na Commodorka a na Atari są sami poważni mężczyźni z rodzinami i nie mają czasu na takie głupoty jak gierki, więc kończy się jedynie na demkach/silnikach. Suuper logika....
    • 31: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    Akurat, jak pokazują dostępne silniki, utalentowanych programistów to ci u nas dostatek. Graficy i muzycy też się znajdą. Brakuje ludzi którzy mają wizję i skleją to do kupy. Brakuje producentów.
    • 32:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime23 Jun 2019
     

    rosomak:

    a animka świetna, pewnie do zrobienia

    Niestety nie do zrobienia na standardowym Atari. C64 ma 8 szerokich sprzętowych sprajtów, które mogą mieć rozdzielczość hires (tak jest zrobiona postać w tym runnerze), Atari ma cztery (lub pięć po połączeniu pocisków) wąskie o dwukrotnie większej szerokości piksela. Dodatkowo w C64 poruszanie w pionie sprajtami jest dużo prostsze i szybsze, przez co jest łatwiej pisać gry wyświetlające dużą ilość kolorowych i niezależnych obiektów na ekranie. Pisał już o tym emkay wyżej. Nakład pracy na Atari żeby zrobić podobną grę, co na C64, jest przynajmniej rząd wielkości większy, ponieważ dochodzi silnik multipleksujący sprajty lub silnik sprajtów programowych - w obu przypadkach zajmują one pamięć, czego w przypadku C64 nie ma. Warto zauważyć, że konstrukcja C64 jest kilka lat młodsza od małego Atari, a w przypadku techniki to prawie era.
    • 33: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Jun 2019 zmieniony
     
    może program 500+ dla Atarowca piszącego grę ;)

    trzeba skupić się na mocnych stronach XE/XL i je wykorzystywać, tak jak przełączanie kolorów co linię, mnożenie duchów w pionie, więcej kłaść nacisk na sprzętowe rozwiązanie niż programowe przy którym szybko zabraknie mocy CPU

    silnik duchów sprzętowych który wyświetli do 4 duchów multikolor w linii, w pierwszej ramce obrazu dwa duchy, w drugiej kolejne dwa duchy, może i mruga ale da się z tym żyć i mamy wszystko sprzętowo

    to co na długie lata wyznaczyło kierunek rozwoju konsol to TILES, nie wiem czy ktoś wcześniej niż NES to wprowadził, ale kolejne generacje konsol prześcigały się w obsłudze coraz większych ilości TILES-ów, dodatkowych operacji na nich, przekształceń itp.
    dopiero PSX zerwał z tym kładąc nacisk na 3D

    obecna mini konsola PICO-8 też skupia się na obsłudze dużej ilości TILES-ów

    prymitywnym odpowiednikiem TILES-ów dla XE/XL może być zestaw 128 znaków, na C64 mamy już ich 256 w zestawie

    widać nikt w dawnych czasach nie potrafił idealnie przewidzieć w jakim kierunku historia gier ani komputerów się potoczy, bo taka Amiga skupiała się możliwościami na bitplanach, paralaksie i przegrała kiedy wszyscy zaczęli tworzyć w 3D

    wiele rzeczy da się zastąpić programowo, tyle że zawsze kiedy jest to mocno powtarzalne przychodzi pomysł aby zastąpić to rozwiązaniem sprzętowym, rozwiązaniem które zawsze będzie szybsze
    • 34: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    dely, w takim razie dokładnie taka sama nie do zrobienia, podobna i owszem,ow ostatnim czasie da się zauważyć że silniki duszków mają się coraz lepiej, w świecie A8 powoli odkrywa się coraz więcej ukrytej mocy, c64 pokazało już pewnie ok 99%, oczywiście nie mam aż tyle wiedzy by wszystko wiedzieć,większość to domysły, a z tą dekadą to raczej w sposobie pojmowania potrzeb i rynku, po prostu ktoś wcześniej skumał że np sprayty sprzętowe są bardzo ważne, wg mnie raczej dużo szczęścia po stronie commodore że to wszystko co stworzyli tak się spięło i nieudolność w Atari pomimo dobrej bazy jaką dysponowali, nawet Jay stwierdził że w Atari nie może nic rozwijac, zatem ktoś mocno wszystko blokował bo po co skoro dzis dobrze się sprzedaje
    • 35: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    Atari zawsze kładło nacisk na wsteczną kompatybilność, podkreślało dostępność dużej bazy gotowych programów, to była zaleta i kula u nogi dla rozwoju sprzętu

    czy C64 jest kompatybilne z VIC-20? Commodore za każdym razem próbowało coś na nowo, aż im się udało z C64, czy inne ich pomysły odniosły taki sukces? C128 pomijam
    • 36:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    Amiga ;)
    • 37:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    Tebe słusznie pisze, że należy się skupić na tym, co Atari ma najlepszego do zaoferowania, a nie gonić C64, bo przeważnie jest to trudne do zrealizowania i czas można poświęcić na coś innego. Przykładem jest np. Yoomp.

    Commodore za każdym razem próbowało coś na nowo, aż im się udało z C64, czy inne ich pomysły odniosły taki sukces?

    Zasadniczo Commodore w większości przypadków się udawało. Seria PET odniosła duży sukces w sektorze szkolnictwa (w pewnym momencie w Kanadzie na każde trzy komputery w edukacji, dwa to były właśnie PET), VIC-20 był pierwszym komputerem, który sprzedał się ilości ponad miliona sztuk, C64 uważa się za najpopularniejszy komputer (trafił do Księgi Rekordów Guinnessa), a C128 był drugim w kolejności najlepiej sprzedawanym modelem ośmiobitowcem w historii. Ale to chyba nie o tym wątek :)
    • 38: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    po co na Atari takie cos jak Endless Runnner, skoro mozemy miec cos lepszego, gdzie c64 i cpc kleknie do miecza.

    (:
    • 39: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    a Atari Rulez;)
    • 40: CommentAuthorPecet
    • CommentTime23 Jun 2019 zmieniony
     
    Imo to nie do końca gonienie c64. Po prostu 8bit to generalnie czasy 2d, stąd takie, a nie inne gry. A że ogólnie c64 jest lepiej dostosowane do takich gier, to wygląda to, tak jakbyśmy próbowali komodę gonić.
    • 41:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime23 Jun 2019 zmieniony
     

    solo/ng:

    (...)skoro mozemy miec cos lepszego, gdzie c64 i cpc kleknie do miecza.


    "czekasz na tę jedną chwilę, serce coraz mocniej bije ..."


    Tak, wszyscy czekamy na Wolfa3D.
    Poza tym, IRATA4 dobrze napisał :)
    • 42: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    coś czuję pismo nosem, Solo i brigadieros pewnie szykują kolejną bombę!
    • 43: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    Gorgh chyba kiedyś się wypowiedział na temat porównania c64 do A8 i zdaje się że stanął po stronie zła ;)
    • 44: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    to są pomówienia, które rozsiewa ten podły człowiek mój somsiad
    • 45: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    Czyli stajesz po stronie dobra (A8) :-)
    • 46: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    No właśnie wbrew głosom sprzeciwu napisałem tu kiedyś, że A jest generalnie lepszym sprzętem od C, a z powodu nagminnego naśmiewania się z A opuściłem czat ZX Spectrum
    • 47: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    Zapewne wiesz co mówisz, ja mogę wyłącznie opierać swoje twierdzeniana wypowiedziach innych dobrze zorientowanych, powtarza się to że lepiej zaprojektowany jest A8, natomiast duchy z C64 dodałyby skrzydeł.temj komputerowi, natomiast rozszerzony ram niweluje ta słabość, potwierdzisz?
    • 48: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime23 Jun 2019 zmieniony
     
    Długo by debatować, może kiedyś bóg da pogadać, ale tak, masz rację z grubsza. Zaletą C jest prosta budowa, duchy i stacja dysków używana do większości dobrych gierek i dem.
    Atari ma duuużo lepszą organizację ekranu, dużo lepszy scroll i z dodatkowym ramem można wyczyniać cuda. Ma też o niebo lepsze kolory. Wadą A jest brak duchów dla porównania na A można mieć 2 kolorowe duchy w linii a na C aż 8. No ale duchy to nie wszystko. Na ZX Spectrum nie ma duchów w ogóle a gry powalają na kolana. Kolejną wadą A jest brak mapy kolorów, czyli tego co jest w hi res na C i Zx. Ale to nie jest tak dokuczliwe.
    Generalnie z własnej praktyki uważam, że Atari to najlepszy mikrokomputer, który ma najlepsze możliwości jeśli poświęci mu się odpowiednią ilość czasu.
    Niestety lub stety C i Z zostały zaprojektowane pod gry, a A jako komputer multimedialny jak to mówi TDC.
    Jestem do dziś pod wrażeniem geniuszu projektantów. Tak na marginesie powiem jeszcze że bardzo szanuję Zx i C, mam je i używam na co dzień
    • 49: CommentAuthoremkay
    • CommentTime23 Jun 2019
     
    There is one main plot that grates my nerves ;)
    The good features of the Atari don't get optimized by the fact that they weren't available to the C64. In many cases the Atari is some kind of a C64 kontingent. And, as it seems, it is the only case why the Atari scene is still active : running behind the C64.
    Have you seen this:




    Every game in the list would run better on the Atari, hands down. But they would look different.
    At least Stunt Car Racer is approved ...
    • 50:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime23 Jun 2019
     

    gorgh:

    Niestety lub stety C i Z zostały zaprojektowane pod gry, a A jako komputer multimedialny jak to mówi TDC.


    Ciekawa opinia, ale w moim odczuciu chybiona. O ile małe Atari i C-64 zostały jak najbardziej zaprojektowany pod gry - zresztą C-64 chyba miał być początkowo konsolą do gier (jak Amiga), o tyle ZX absolutnie nie - nie miał jakichkolwiek układów wspomagających tworzenie gier i tylko zdolnym koderom i artystom zawdzięczamy tak dobre tytuły.
    Po prostu Atari 8-bit jest konsolą z końca lat 70tych, natomiast C-64 z początku lat 80tych. Te kilka lat robi różnicę w jakości gier.