atarionline.pl Zasilacz - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    Męczyły mnie ostatnio moje zasilacze, którym ewidwntnie się powysychało.

    Pomyślałem i kupiłem sobie novy 5V zasilacz impulsowy 2,5A

    ->link<-

    Wtyczke DIN miałem, i pospawałem zasilacz do wtyczki z użyciem diody schotkiego 1n4005 bo była

    ... i o dziwo działa bez tętnienia impulsera w głośniku :P
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    Może tętnienie jest powyżej słyszalnych. A masz zniekształcenia na obrazie?
    • 3: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    właśnie o to chodzi że bez diody była masakra

    a teraz jest cisza a na obrazie mam SVideo MOD czyli taka sama lub podobna dioda
    • 4: CommentAuthorBluki
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    1N4005 to zwykła dioda uniwersalna (prostownicza) a nie Schottky'ego.
    • 5: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    to by tłumaczyło ustanie tętnienia :P

    niemnej jednak jest to jakieś rozwiązanie
    .. próbowałem zasilacz od A500 duży-lekki, od A1200 klocek
    wszędzie były masakryczne szumy
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    Ale jak ta dioda - bo nie kapuję.
    • 7: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    na 5V krechą w strone atari
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    Czyli "zabezpieczenie przed odwrotnym połączeniem" :)

    Ale jak to działa, oprócz obniżenia o 0.6V napięcia ?

    A może to magia jest? Magia kryształu? Magia kryształu krzemu?

    Serio pytam.
    • 9: CommentAuthorBluki
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    "Niezbadane są ścieżki po których krążą elektrony".
    A poważnie: to dioda prostownicza, nie radzi sobie z dużymi częstotliwościami (o ile dobrze pamiętam to działa do 1000Hz). Jeśli zakłócenia powstają na znacznie wyższych niż dopuszczalne dla tej diody, to może działać jak tłumik.
    Ale to tylko moja hipoteza.
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    To może zwykły koralik ferrytowy zadziała... Albo dwa.
    • 11: CommentAuthorBluki
    • CommentTime13 Jul 2012 zmieniony
     
    Ostatnio podłączyłem taki zasilacz/przetwornicę o symbolu BXA15 (3A):


    I nie zauważyłem żadnych zakłóceń. Sprawdzałem na 800XL i 130XE 320kB RAM. Może to tylko przypadek, a może nie...
    Wiele zasilaczy 5V daje w rzeczywistości napięcie 5,30 – 5,35V. Mój egzemplarz 5,24 bez obciążenia i o 0,1V mniej pod obciążeniem, czyli zachowuje bezpieczny poziom. Nabyłem go w sklepie za 30zł (sprawdziłem jeszcze cenę w drugim sklepie - oferowano mi go za 36zł). Oczywiście nie obyło się bez amputacji oryginalnego wtyku i przyłączeniu DIN 7.
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 May 2015
     
    Potrzebuje zakupić zasilacz z wtyczką do małego Atari z tym że nieoryginalny ,tylko taki mały jak np od komórki ,kupiłem kiedyś taki na zlocie jednakże mam problem ponieważ zaginął ,był to bodajże Dell ,lub coś podobnego .
    Możecie pomóc ?
    • 13: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime28 May 2015
     
    musisz sprawdzic wlasnosci zasilacza atari i kupic trafo o podobnej charakterystyce chociazby na allegro
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 May 2015
     
    Mówisz masz.
    ->link<-
    Możesz też po znajomości, 30 z wysyłką.
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 May 2015
     
    DZIĘKUJE :-),dobrze wiedzieć że,takowe ciągle istnieją.
    Teraz muszę założyć konto,bądź kogoś poprosić ,nie korzystam z allegro :-( .
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 May 2015
     
    Nie musisz, możesz zrobić przelew lub na poczcie wpłacić, ale tu zapłacisz haracz.
    • 17:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Oct 2017
     
    Odświeżam temat, warto zamienić do codziennego i zlotowego użytku oryginalną atarowską cegłę na taki mały zasilacz impulsowy?
    Faktycznie nie będzie wprowadzać zauważalnych zakłóceń?
    Przy SimpleStereo mam w atarce przetwornicę i na oryginalnym zasilaczu już ją niestety trochę słychać ;-)
    • 18: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime10 Oct 2017
     
    Tak przy okazji się podepnę pod temat. Przygotowałem produkcję fabrycznie nowych zasilaczy (z atestem i wszystkimi certyfikatami bezpieczeństwa) do Atari XL/XE, 1010/1050/XF551/Atari 400/800, Atari ST (krótkiego), stacji dyskietek SF354/SF314, stacji LDW Super 2000/CA2001 i innych modeli, nie tylko Atari. Wszystkie zasilacze są transformatorowe, przez to cięższe niż impulsowe, ale za to pewniejsze. Wszystkie mają także wbudowane układy zabezpieczające przed zwarciem, przepięciem i innymi "atrakcjami", które mogłyby uszkodzić cenny sprzęt. Stan pracy będzie sygnalizowany diodami LED.
    Pytanie, czy w ogóle będą chętni na takie zasilacze? Produkcja tania nie jest....
  1.  
    Przyszłościowo potrzebowałbym osiem sztuk:
    2x zasilacz do CA2001
    2x zasilacz do 1050
    2x zasilacz do XL/XE
    2x zasilacz do 1010

    Pozostaje kwestia ceny :)

    A odpowiadając na pytanie Jacques - ja używam na co dzień takiego małego, impulsowego zasilatora. Zakłóceń nie stwierdzono.
    • 20: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime10 Oct 2017
     
    @mgr_inz_rafal - tak jak napisałem, tanio to pewnie nie wyjdzie. Kilkadziesiąt złotych średnio, pewnie bliżej 100... Oczywiście będzie to zależeć od modelu, bo np. do 1050 będzie na pewno najtańszy. A zasilacz do ST może przekroczyć 100....
  2.  
    Jak bliżej stówy to mogę wstępnie zadeklarować po jednej sztuce z ww.
    • 22: CommentAuthorBarman
    • CommentTime14 Oct 2017
     
    --> Duddie

    Zapytam tak z ciekawości.
    Na czym oparłeś konstrukcje tych zasilaczy?
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Feb 2023 zmieniony
     
    Retrohax zrobił zasilacz do 800XL sam i podzielił się historią:

    ->link<-

    Drygol:

    Recently, I was looking for a PSU for Atari 800XL that I fixed some time ago. I’ve figured out that I can make one so, this short post will show you how to make a cheap and nicely-looking DIY PSU for Atari XL/XE series.

    Since XL/XE series uses only 5VDC, this build will be super simple. We only need two parts a PSU and a proper plug.

    I chose a popular Meanwell PSU and a good-quality DIN plug. Links below.
    • 24:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime17 Feb 2023
     
    A mi się marzy taki uniwersalny zasilacz z kilkoma wyjściami na komputer, ze dwie stacje i ze dwa zapasy 5/12V do wyboru. Wpinało by się tylko odpowiedni kabelek i już :)
    • 25:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Feb 2023
     
    Lotharek taki właśnie projektował. Ale ostatecznie nie wprowadził na rynek.
    • 26:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime17 Feb 2023
     
    No cóż... trzeba będzie sobie zrobić ;) Najgorzej tylko z tymi stacjami zasilanymi na AC.
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Feb 2023
     
    To jest dość skomplikowane, bo każdy zasilacz powinien być niezależny i potencjałowo, i obciążeniowo i mieć CE O ile same zasilacze to mają, o tyle na taki konglomerat trzeba nowe CE. Więc koszty koszty koszty.

    Reasumując - najprościej kupić listwę, wsadzić w to kilka zasilaczy, obudować deskami i masz co chcesz.
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Feb 2023
     
    ... ja tylko nadmienię iż przez zbyt słaby zasilacz niby 2A, przeżyłem koszmar, nie wiedziałem co jest grane, komp walił artefaktami, Basic głupiał no cuda się działy.
    Wspólnie z Pinem w końcu doszliśmy o co w tym chodzi a było trudno bo obydwaj mieliśmy jeszcze zwalone zapasowe kable AV z podmienioną chrominancją...
    • 29:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime19 Feb 2023
     
    Mam takie PSU jak retrohax, zrobiłem.se parę lat temu :) Takie też sprzedawał/sprzedaje Lotharek.
    • 30: CommentAuthorstarymarabut
    • CommentTime20 Feb 2023 zmieniony
     
    Ja zrobilem uniwersalny. Po zmianie kabla zasila 65XE lub C 64. Zasilacz Atari nie miescil sie do walizki.
    • 31:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 May 2023 zmieniony
     
    Właśnie zrobiłem test zasilacza, który sprzedaję i wyszło, że 2A nominalnego obciążenia to w praktyce ponad 3.5A - przy 3.7A się wyłącza.

    Przy tych 3.5A ma 4.8V, co jest nieźle, podejrzewam spadek na kablu.

    Więc nie dziwne, że na nim wszystko bangla jak należy :)
  3.  
    A jakby tak audiofilski impulsowy zasilacz:

    ->link<-

    Zalety:
    - występuje w wersjach 5V, 9V, 12V lub 15V
    - różne końcówki, no ale nie ma takiej do Atari
    - szumy wyjściowe: ~1uV (nie wiem czy się nie pomyli z jednostką 1mVp-p, byłoby już super)
    - liniowe zasilacze mają właśnie taki poziom
    - Mean Well ma ~80mVp-p (potwierdzam)

    Wady:
    - cena :O
    - nie ma 3 bolca do kontaktu -> roczny ból dupska dla osób, które muszą mieć uziemienie, nawet gdy nie jest podłączone dalej do Atari, bo przecież Atari bez zasilacza Class I, to nie Atari :D


    Może kupię i zrobię review.
  4.  
    Tymczasem dzisiaj znów trzeba zrobić Atari Mean Wella 5V 3A :)
    • 34:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    Ależ wy macie kompleksy... Miesiące mijają - ale nie, musi taki przypomnieć, że mu starszy stażem i doświadczeniem kolega przygadał... Pomijam, że nie zrozumiał - bo jego musi być na wierzchu. I przygaduje... Ech... Żałosne.
  5.  
    @Peri Noid

    ale przyznam się, że to nie było dobra ścieżka, bo sam zasilacz jest mega fajny, ale od czasu do czasu ktoś bardzo taki chce i niestety, to jest sporo czasu, żeby to poskładać.. rozebrać, umyć, powiercić, zamontować, posprawdzać itd.. a milionów przecież z tego nie ma ;)))

    Tak więc zasadniczo zachęcam do zakupów gotowych Mean Well'i u Lotharka (ma 3 bolce), albo 2A zasilaczy u Jakuba Husaka.
    • 36:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    a był tydzień spokoju...
  6.  
    @pancio,

    Cały tydzień pod znakiem GoLang development, Docker, Kubernetes, Terraform, DigitalOcean, AWS, itd... Więc nieco byłem zajęty..
    • 38:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    same frazesy - zero konkretów...

    BTW, Mean Well to jeden z tańszych substytutów a nie hiper super HIFI zasilacz - taniocha z alledrogo. Wstyd polecać!
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Dec 2023 zmieniony
     
    Mean well = bądź dobrej myśli?

    Ja te zasilacze _uznaję_ za średnio dobre, a na pewno pewne. Jak kupię MeanWell, to mam pewność, że będzie chodził.

    Z zasilaczami do Atari jest taka sprawa, że impulsowe szumią (ale w różny sposób) i te do switchy czy tego typu urządzeń są lepszej klasy, niż zwykłe ładowarki, czy zasilacze do czegośtam, gdzie i tak napięcie będzie dalej filtrowane i stabilizowane, albo np. do LED, gdzie szumu nie widać.

    Aha, takie szumy objawiają się głównie w poziomych wkurzających prążkach na ekranie.
    • 40:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    No z tym się zgodzę - sam też używam ale żeby HI-FI.. przepraszam... audiofilski? To chyba zbyt daleko idące nadużycie :-)
  7.  
    No szumi to prawie wszystko, pytanie ile i jak.

    Ogólnie zalecenie jest takie, że w zasadzie warto używać nowych zasilaczy niż tych, które mają 40 lat, ale... Ale tamte były liniowe i z definicji powinny mieć mniejszy poziom szumów i mają. Problem w tym, że część umiera w sposób godny, a część daje o sobie znać na koniec pikiem napięcia, który zniszczy sprzęt.

    Impulsowy zasilacz będzie musiał w jakiś sposób szumieć, bo tak generuje napięcie. Pytanie co jest za nim dalej. W Atari przecież też jest sekcja zasilania, która "teoretycznie" coś tam filtruje. Wg mnie wymiana 470uF na 1000uF (jak w XEGS) + tych 22uF - oczywiście wszystkie LowESR, całkiem sporo daje. No, ale te 80mV szumu widać.

    Nowe zabawki stosują na sobie LDO, które dość ograniczają te szumy.

    Nowe płytki SAVO+ będą miały generatory S-Video i CVBS z RGB z VBXE'a oraz zaawansowany mixer dźwięku. Siedzę już nad tym jakiś czas i temat szumów jest dość istotny. Na stole leżą różne LDO oraz transoptory. Symuluję część rzeczy MicroCapsem i okazuje się, że np. tranzystory potrafią przetwarzać sygnał, tak średnio definiując górę i dół sygnału (czytaj - wprowadzać szum). Atari ma prosty układ generujący obraz, więc jest podatny na zniekształcenia.

    Dzisiaj analizowałem obraz CVBS z stockowego Atari i z UAV'a w moim Atari 600XL NTSC. Mimo, że UAV daje o niebo lepszy obraz dalej sygnał jest zwalony. Da się to oczywiście poprawić.

    Walka trwa..

    @pancio,

    Szukałem na początku przez ChatGPT zasilaczy impulsowych o niskim szumieniu. Podał kilka typów, ale ich nie mogłem dalej znaleźć w sieci. Później podpowiedział, że te impulsowe co mają niskie szumy to się nazywają "impulsowe audiofilskie" :D
  8.  
    1. Kolejne ciekawostki... w XEGS jest cewka na starcie, która nieźle filtruje wejście. Szumy ultra niskie.

    2. Wczoraj rozmawiałem z kolegą Mariuszem, który pracuje w dziale R&D Samsunga. Zmienił elektrolity na ceramiki w Atari i Amidze. Mówi, że fajnie to działa, ale na starcie generuje niezły peak, żeby się kondensatory naładowały. Tu przypomniało mi się, jak KKrys dodaje kondensatory (i to duże) przy każdym układzie Atari. Pisał też ostatnio na FB, że używa zasilacza nawet 5A.

    No i właśnie... Tu pojawia się taka sytuacja, że jeśli ktoś ma zamiar sobie dodać dużo tych kondensatorów (ja tego nie popieram), to powinien wiedzieć, że daje na starcie komputera strzała w zasilacz. Dalej to kwestia ile ten zasilacz ma amperów i jak traktuje takiego strzała i co się stanie, jak kiedyś mu się nie spodoba. Warto się zastanowić.
  9.  
    @pancio,

    Zasilacz audiofilski do Atari NTSC (never the same color), żeby kolory się zawsze zgadzały :D
    • 44:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    Pozbywanie się śniegu i szumu to "udoskonalanie" wspomnień :)
    • 45: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime10 Dec 2023 zmieniony
     
    Zasilacz dlatego 5A bo taki sobie złożyłem chyba z 8 lat temu do zasilania zabawek. Podpinam w tym samym czasie sdrive-max, dwa klony XF551, magnetofon, AVG Cart i SIO2SD. Zasilane wszystko z Atari. Trochę to jednak żre amperów.
    Co do kondziorów to nie są duże tak jak opisujesz. Całość na płycie nie przekracza 1000uF (znowu przesadzasz).
    • 46: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    Czytałeś kiedyś o czymś takim jak "miękki start" w zasilaczu?
    Warto poczytać. Zrozumiesz moje 5A w zasiłce.
  10.  
    > Całość na płycie nie przekracza 1000uF (znowu przesadzasz).

    To ja mam więcej w takim razie :) Ja mam wymienione 470uF n 1000uF (dokładnie jak jest w XEGS). Rozmawiałem z Simiusem, który również powiększył ten kondensator u siebie, ale ma coś pomiędzy.

    > Czytałeś kiedyś o czymś takim jak "miękki start" w zasilaczu?

    Poczytam. Chociaż pewnie za jakiś czas. Póki co zajmuję się poprawianiem płytki z sygnałami video. Niestety nie ma na rynku dobrze zaprojektowanych płytek, więc sobie zaprojektuję.
    • 48:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime11 Dec 2023
     
    @PeterKaczorowski, porcja informacji jaką nas zasypujesz przypomina mi czerwony pasek w TVP INFO z którego dowiadujesz się, że to wina 'tusku'. Wiemy że winny ale nie wiemy dlaczego... a większości nie będzie się chciało tego sprawdzać czy się doktoryzować z danego tematu. Proponuję mniej lania wody a więcej szczegółów (z wyjaśnieniem). Dla przykładu.. czy się zastosuje ceramiczne czy elektrolityczne kondensatory o tej samej pojemności sumarycznej ma taki samy wpływ na peak prądowy przy starcie a z Twojej wypowiedzi wynika, że ceramiki są super ale walą w zasilacz. Piszesz o cewce na wejściu zasilania w XEGS ale już nie piszesz o jakiej indukcyjności powinna być bo jedna pomoże a druga zaszkodzi :-) Czytając te czasami pseudo naukowe wypociny mam wrażenie, że robisz sobie tylko tło pod OVAS-wspak, panaceum na wszystkie bolączki Atari. Niestety, Atari jest bardziej kapryśne i tylko OVAS-wspak nie wystarczy. Nie wszystkim poddają się agresywnemu marketingowi a zwłaszcza gdy ma to znamiona spamowania wszystkiego co da się zarazić z wrzutą o OVAS-wspak.

    Temat jest o zasilaczach to trzymajmy się tematu.

    *OVAS-wspak - nazwa zastrzeżona :-)
    • 49:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime11 Dec 2023
     
    Woow... muszę pozbierać szczękę z podłogi.. postarałeś się spier...ć wszystko co się da. Pozdrawiam i mam nadzieję nie musieć komentować takich rzeczy.
    • 50: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime11 Dec 2023
     
    OMG...

    A jak z szumami z "kostek" USB, podpiętych do zasilania Atari? Czy wszystkie, poprzez to że są impulsowe, generują szumy "na wizji", czy ich poziom może być mniejszy, większy, generalnie - czy jest to kwestia ich jakości albo innych parametrów które można określić?