atarionline.pl Prośba o identyfikacje systemu Turbo w XC12. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Jan 2012
     
    To mój pierwszy post tutaj, wypada chyba przywitać się ze wszystkimi: Witajcie atarowcy ;).

    Postaram się w skrócie opisać co mnie tu przywiodło.

    Po wielu latach zakupiłem znów małe Atari. Przyszło z magnetofonem i kilkoma kasetami w systemie Turbo 2000. Magnetofon niestety z lekko niesprawną mechaniką, więc podłączyłem zgodnie z opisem Zaxona pod rezystor R22 kabel audio i generalnie plan był taki, żeby z Turgena puszczać audio w turbo, jednak to nie działa. Ostatnie dwa dni spędziłem na zabawie wszelkimi możliwymi loaderami turbo, bez efektów. Nic się nie dzieje.

    Pytanie pierwsze: czy to w ogóle ma szansę tak zadziałać? Czekam co prawda na cartridge Side, ale zanim się na niego doczekam coś trza robić :)

    Pytanie drugie: czy ktoś mógłby rzucić okiem na zdjęcie (wiem że marne, ale późno już a aparat gdzieś mi się schował) i zidentyfikować co to za turbo. Dwa scalaki to UCY7403 i ULY7701. Nie ma dodatkowego kabelka do portu SIO, wykorzystano biały kabelek z kabla magnetofonu.

    Nie przypomina to zdjęć z tego wątku:
    ->link<-

    Łudzę się, że to może jednak kwestia załadowania odpowiedniego loadera. Ale jak to mówią, nadzieją matką... wynalazków.
    • 2: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Jan 2012 zmieniony
     
    Witaj :)

    Używam Turbo K.S.O. (dodatkowy przewód do drugiego portu joysticka'a).

    Turgen mi nie działał. Pomogło zaznaczenie opcji "Invert polarity of pulses".

    Na początek spróbowałbym z sygnałem w normalu - dla testu połączenia.

    Możesz też użyć adaptera kasetowego ->link<- i tu ->link<-

    Aby nie trzeba było ściągać "zamieściłem" Twoje zdjęcie tu:

    • 3: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Jan 2012
     
    Witaj.

    Próbowałem z TURBO-2000-KSO-2T06-BOOT.CAS, ale sprawdzę jeszcze raz z odwróconą polaryzacją w Turgenie, choć z tego co pamiętam, nie chciało to działać. W normal pliki się wczytują bez problemu.
    • 4: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime8 Jan 2012
     
    to napewno jest turbo 2000 / czeskie / w archiwum znajdziesz masę oprogramowania autorswa Tomka Rolewskiego do tego systemu

    turbo 3000 i rapider 7500 miały tą samą płytkę + 3 kondensatory ceramiczne lutowane bezpośrednio na płytę magnetofonu
    • 5: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Jan 2012
     
    Próbowałem T2000 loader z archiwum i nic się nie działo.

    Mam dwa przypuszczenia: ktoś kiedyś pisał, że do przełączania turbo/normal w takim rozwiązaniu bez dodatkowych kabli używany jest drugi kanał, no i tak sobie myślę, czy podłączenie audio wg tego pomysłu Zaxona czegoś tutaj nie psuje (mono):

    ->link<-

    Druga kwestia, być może problem tkwi we właściwym loaderze ? Ale z tego co czytam, T2000 KSO powinno dać radę, a nie działa. D: @ i po potrójnej trąbce i spacji czarny ekran, nic się nie dzieje.
    • 6: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime8 Jan 2012
     
    w archiwum rzeczywiście nieznalazłem loaderów T2000 typu AUTOTURBO czy też TURBO BOSS

    je i kopiery znajdziesz w załączniku :)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Jan 2012
     
    Widze, ze dyskietka zawiera programy prawie wszystkich wroclawskich studiow komputerowych - jest Info-Cell Brodatego, jest produkcja ksiegarni Eureka, jest nawet Banfisoft z ul. Mikolaja...

    Wszystko wrzucone juz do archiwum AOL. Poza trzema plikami, ktore mi nie odpalaja: SPEEDER.14B, TURBOON, UNKOWN.20.
    • 8: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Jan 2012
     
    Dzięki! :) Potestuję w środę. Pytanie techniczne: jak prawidłowo skonwertować TURBOBOS.S na cas? Próbowałem a8cas-convert z opcją -r ale cas nie ładuje się w emulatorze (boot error). Autoturbo uruchomione w emulatorze (spaczowane atari800 z łatką a8cas) nagrywa na emulowany magnetofon (do wav) sam pisk pilota, to chyba raczej nie jest dobry objaw?
    • 9: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime9 Jan 2012
     
    W kwestii kopiowania/konwertowania do cas/wav, zakładając poprawność emulacji magnetofonu w atari800-a8cas, najlepiej będzie użyć któregoś dobrego kopiera. a8cas-convert i inne tego typu programy pisane dzisiaj pewnie nie są tak sprytne jak kopiery z tamtych lat :)
    • 10:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime9 Jan 2012
     
    Przecież TURBOBO.S to plik binarny DOS-a - po konwersji a8cas-convertem otrzymujesz obraz kasety z takim plikiem, a nie z plikiem bootowalnym. Więc albo musisz go załadować spod COS-a, albo dograć przed nim jakiś "wykrzyknik". Albo użyć XEX2CAS.
    Poza tym, A8CAS nie obsługuje zapisu w turbo.
    • 11: CommentAuthormonsoft
    • CommentTime9 Jan 2012
     
    Turbo 2000 i 3000 byly podobne tak wiec sproboj cos z tych na poczatek. Ja mialem Turbo 2000 robione przez Brodatego i tez tam nie bylo zadnego kabelka. Popatrz na programy z dyskietki tEDDYbOAR'a. Tam powinien byc kopier Tomka ROlewskiego, ktory nagrywal w turbo z dolacoznym loaderem w normalu (to na poczatku byla taka forma zabezpieczenia). To powinno duzo pomoc, bo jesli ci sie zaladuej loader w normalu i zacznie czytac turbo to juz bedziesz blizej identyfikacji. Tomek Rolewski napisal wiele dobrego softu do kopiownia Turbo 2000/3000.
    • 12: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime9 Jan 2012
     
    @Kaz: jak masz chwilę do przerycia się to mam 50MB archiwum z najróżniejszymi wynalazkami :)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jan 2012
     
    Zapodawaj :)
    Z podeslanej dyskietki 1b.atr polowa plikow oraz jakies 80% programow juz byla w katalogu. Jezeli takie mniej wiecej proporcje beda z reszta zapodanych przez Ciebie materialow - to dodam do katalogu jakies 10MB plikow - bedzie super!
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Jan 2012
     
    @Kaz, tEDDYbOAR
    Nie omieszkaj(cie) wyluskac softu Brothersow na lajtpena - chyba kiedys sobie go (urzadzenie) "sprezentuje", niedawno widzialem go nawet na ebay'u :)
    • 15: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime9 Jan 2012 zmieniony
     
    @Krótki

    Dzięki za wskazówkę. Pliki utworzone xex2cas nie działały. Zrobiłem bootowalne obrazy cas wg tego filmu na YT:



    W emulatorze się ładują, mam nadzieję że turbo zadziała.
    • 16: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime10 Jan 2012
     
    @Dracon: soft do lightpena może być na innych dyskietkach i podejrzewam, że w formie binarek

    @Kaz: paczka kilku dyskietek ROBOSOFT'u -> ->link<-
    • 17: CommentAuthordigisoft
    • CommentTime10 Jan 2012
     
    tEDDYbOAR jeśli można podziel się wiedzą na temat gdzie i jakie kondensatory należy podlutować do magnetofonu aby mieć rapidera 7500 , może jakiś schemat ?
    • 18: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime10 Jan 2012 zmieniony
     
    @digisoft: tylko fotka na xc12, czerwonego kabelka nie bierz pod uwagę, był też 1 kondensator we wtyczce (post sprzed 2 lat) ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Jan 2012
     
    Dzieki Teddyboar, czesc juz wrzucona do katalogu uzytkow, czesc do gier, reszta w swoim czasie.
    • 20: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime12 Jan 2012
     
    jest tego dużo więcej ale w obrazach topar archiver'a
    - długa historia ale depacker już prawie gotowy :P

    te dyskietki to przedsmak - zostało jeszcze około 700 obrazów całodyskówek do wyłuskania

    a tutaj coś dla amatorów basic'a ->link<-
    • 21: CommentAuthordigisoft
    • CommentTime12 Jan 2012
     
    tEDDYbOAR w podanym przez Ciebie linku brakuje zdjec , czy moglbys jeszcze przeslac zdjecie wtyczki z kondensatorem ?
    • 22: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime12 Jan 2012 zmieniony
     
    @digisoft: zobacz załącznik do wiadomości.
    we wtyczce był też ceramiczny - niestety niemam zdjęcia
    • 23:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime18 Feb 2012 zmieniony
     
    @tEDDYbOAR: czy mógłbyś raz jeszcze wrzucić paczkę BASIC-ową? Miesiąc temu przegapiłem, a link już wygasł... :(

    Właśnie przeglądam soft z dysków pana Kornafela i nie mogę podnieść szczęki z podłogi. Obrazy kartridży do Turbo 2000, soft od Rolexa, Banfi-soft, RadekSoft, AtarVid, Palma-soft, Domain Software... Dziękuję i proszę o więcej! :D

    P.S. Na dysku 50a.atr można znaleźć "Oscillograph" - ostatni program, jaki popełnił na Atari Tomek Rolewski. :)
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Feb 2012
     
    Paczka Basicowa. U mnie nic nie wygaslo, ale wrzucam Ci na wszelki wypadek.
    • 25:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime18 Feb 2012
     
    Kaz, to plik html ze strony tEDDYbOARa z komunikatem 404. :)
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Feb 2012
     
    He he, rzeczywiscie.