atarionline.pl SIO2SD - parę krótkich - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime4 Mar 2012 zmieniony
     
    Od początku weekendu bawię się moim nowym, jeszcze pachnącym SIO2SD (3.1). Niestety przyszedł bez manuala, ale znalazłem trochę info w sieci. Szkoda, że tylko trochę :) Albo źle szukam albo mało tego jest :) Wiki też bidne... Wnioskuję więc, że sprzętu tego używają ludzie bardzo obeznani z Atari i całą otoczką.

    Po paru godzinach spędzonych na słuchaniu brzęczenia mam kilka pytań:
    1. Czy normalne jest, że tak trudno coś odpalić przez to narzędzie? Udało mi się bez problemu wczytać Draconus i jakieś demko, ale już River Raid i Dig Dug mnie przerosły :) Próbowałem chyba wszystkie wersje .atr, .xex czy .cas. Atarynka wyświetla jakieś krzaczory, skrzypi, wskakuje do BASIC, itp. itd.

    2. Jak powinno się odpalać konfigurator Sio2SD.xex? Na razie musiałem go skopiować do wewnątrz katalogu ATARI, podpiąć pod D1: i zrebutować komputa.

    3. Czy jest jakiś manual do konfiguratora? Np. jak odpalić wyszukiwanie plików, które wg Wiki gdzieś tam jest :)

    4. Czy podpięcie pliku .atr albo .xex do D1: i reboot kompa to słuszna droga (tak zadziałał Draconus)? Czy też bardziej trzeba ładować DOSa i potem coś kombinować?

    Proszę o trochę wyrozumiałości, za dzieciaka jeździłem tylko na XC12 :)
    • 2: CommentAuthornosty
    • CommentTime4 Mar 2012 zmieniony
     
    1. Nie, to nienormalne. Wszystko sie wczytuje jak trza bez problemow.
    Moze zapomniales o trzymaniu OPTION w czasie wlaczania komputera? :)
    Druga ewentualnosc - masz jakas niepewną karte SD (ja kiedys mialem taką ze czasami urzadzenie ją widzialo a czasem nie).
    Albo jakis walniety kabel SIO.
    Ale skoro wchodzi Ci takie bydle jak Draconus to powinno wejsc tez wszystko inne.

    2. Wyjmujesz karte SD ze slota i wlaczasz Atari. Konfigurator laduje sie automatycznie.

    3. Do nowszych wersji są manuale na stronie ->link<-
    W archiwach.

    4. Nie wiem czy słuszna (milosnicy DOS'a pewnie by powiedzieli ze wybitnie niesłuszna ;) ) ale skuteczna jesli chcesz po prostu wgrac gre.
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Mar 2012 zmieniony
     
    0. Instrukcje są tu: ->link<-
    1. Z SIO2SD w zasadzie można wczytać prawie wszystko, co uruchamia się ze stacji dysków. Pliki CAS to obrazy kaset magnetofonowych i nie są przeznaczone do odczytu w SIO2SD. Jak wspomniał Nosty, najprawdopodobniej nie wyłączasz Basica przy uruchamianiu komputera. Wciśnięcie klawisza Option przy włączaniu Atari powoduje odłączenie modułu Basica, co jest konieczne w zdecydowanej większości gier.
    2. Konfigurator Sio2SD.XEX musi być w katalogu głównym karty SD, czyli poza katalogiem ATARI. Oczywiście może być również w tym katalogu, bo to zwykły program. Jednak jego podstawowym miejscem jest katalog główny SD. Konfigurator wywołuje się poprzez wciśnięcie i przytrzymanie klawisza SHIFT w SIO2SD i włączenie Atari lub, jeśli Atari jest już włączone, dwuklik SHIFT i wywołanie procedury zimnego startu Atari. Jeśli w Atari mamy Qmeq - wciskamy Shift (w Atari) i Reset, Jeśli nie mamy Qmega, to możemy radzić sobie w inny sposób - np. poprzez przejście do Self Testu (w Basicu piszemy BYE [RETURN]. Mając uruchomiony Self Test wystarczy wcisnąć Reset. Pamiętajmy cały czas o wyłączeniu Basica klawiszem Option (mając Qmega nie musimy tego robić). Wyjęcie karty SD, o którym wspomina Nosty, działało ze starym firmware, bo tam konfigurator był w pamięci SIO2SD. Teraz - na całe szczęście - jest to zewnętrzny program, który możemy zastąpić dowolnie innym. Z tego jednak względu, że jest nagrany na karcie SD - jej wyjęcie ze slotu pozbawi nas możliwości jego uruchomienia.
    3. Patrz link podany przez Nosty'ego lub w pkt.0
    4. W najnowszej wersji firmware'u wybór pliku do uruchomienia jest banalnie prosty. Klawiszami kursora w komputerze (jeśli używamy programu konfiguratora) wskazujesz plik, który ma być uruchomiony (XEX lub ATR), wciskasz i przytrzymujesz przez chwilkę RETURN... i to wszystko! Plik zostanie w takim przypadku podpięty pod D1 i Atari wykona odczyt. Pamiętajmy o Basicu i Option!

    Pliki XEX to pliki, które w zdecydowanej większości same się uruchomią. Pliki ATR to obrazy dyskietek, więc zachowanie komputera zależy od tego, co na tych dyskietkach jest nagrane - może się sama uruchomić gra lub program narzędziowy albo może się uruchomić tylko DOS, z poziomu którego dopiero można coś odczytać.
    Generalnie SIO2SD to taka stacja dyskietek, więc Atari należy obsługiwać dokładnie tak, jakby zamiast SIO2SD była podłączona stacja (oczywiście poza samym wyborem dyskietek, bo to należy zrobić albo za pomocą przycisków na SIO2SD i wyświetlacza LCD, albo za pomocą programu konfiguratora i Atari na ekranie monitora).

    SIO2SD to wspaniałe urządzenie i życzę wielu udanych odczytów i zapisów z jego udziałem :)


    edit-----
    Tak mi jeszcze przyszło do głowy -
    jeżeli wszystko robisz zgodnie z zasadami uruchamiania a nadal programy mają problemy z wczytywaniem, to sprawdź czy przypadkiem nie zmieniłeś wartości hsindex w sio2sd. Standardowo ta wartość wynosi 6 i na początek warto się jej trzymać. A jak masz nie przerabiane Atari to tym bardziej. Na podanych wyżej stronach masz opisane, jak się to zmienia.
  1.  
    Dzięki za pomoc. Sytuacja opanowana :)

    nosty:

    Moze zapomniales o trzymaniu OPTION w czasie wlaczania komputera? :)

    larek:

    Jak wspomniał Nosty, najprawdopodobniej nie wyłączasz Basica przy uruchamianiu komputera.
    Hehe, dokładnie :) Kurde, próbowałem tylko START+OPTION, tak jak
    przy odczytywaniu z kasetki.

    nosty:

    Wyjmujesz karte SD ze slota i wlaczasz Atari. Konfigurator laduje sie automatycznie.
    To niestety nie działa. Wstaje mi Basic. Pomogło wyjaśnienie od larka :)

    nosty:

    są manuale na stronie. W archiwach.
    My bad, nie doczytałem, że w zipie jest manual

    larek:

    W najnowszej wersji firmware'u wybór pliku do uruchomienia jest banalnie prosty. Klawiszami kursora w komputerze (jeśli używamy programu konfiguratora) wskazujesz plik, który ma być uruchomiony (XEX lub ATR), wciskasz i przytrzymujesz przez chwilkę RETURN... i to wszystko!
    Hmm, coś nie trybi mi myk z Returnem (Atari po prostu pyka tak jak przy powtarzaniu klawisza). Może nie mam najświeższej wersji. W każdym bądź razie nie ma wielkiego problmu, bo wciskam klawisz "1" (mapowanie do D1:), reset i już wciąga gierkę :)

    larek:

    Generalnie SIO2SD to taka stacja dyskietek, więc Atari należy obsługiwać dokładnie tak, jakby zamiast SIO2SD była podłączona stacja
    Czyli brak doświadczenia ze stacją dysków owocuje takimi moimi pytaniami :)

    larek:

    SIO2SD to wspaniałe urządzenie
    Trudno się nie zgodzić, nawet po tych dwóch dniach zabawy. Jestem pełen podziwu dla ludzi, którzy projektują tego typu rzeczy, np. rozszerzenia pamięci, turba, itp. Siedzą z tymi oscyloskopami i uprawiają magię :) Ode mnie jako zatwardziałego software-owca zawsze pełen szacunek dla takich postaci.

    larek:

    sprawdź czy przypadkiem nie zmieniłeś wartości hsindex w sio2sd
    Zmieniałem właśnie jak próbowałem poradzić sobie z problemami. Aktualnie wszystko zdaje się działać dobrze przy hsindex=00 (127840,89) mimo, że Atarynka nie jest przerabiana.
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Mar 2012 zmieniony
     

    mgr_inz_rafal:

    Hmm, coś nie trybi mi myk z Returnem (Atari po prostu pyka tak jak przy powtarzaniu klawisza).

    Nie może być! Masz przecież 3.1. Dla wersji 3.1 firmware'u jest przeznaczony konfigurator w wersji 3.5 (przyznam, że z tymi wersjami autorzy trochę mieszają w głowach, choć trzeba zrozumieć, że firmware i konfigurator to dwa odrębne programy i pisane przez (co najmniej) dwie różne osoby). Może za krótko wciskasz RETURN? Trzeba go na wybranym pliku nacisnąć i trzymać do chwili aż się zacznie wczytywać. Oczywiście bez przesady - to tylko chwilka.

    Aktualnie wszystko zdaje się działać dobrze przy hsindex=00 (127840,89) mimo, że Atarynka nie jest przerabiana.

    Albo nie trafiłeś jeszcze na "odpowiednie" programy/gry, albo... nie wiesz, że masz przerobione Atari? ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Mar 2012 zmieniony
     
    A ja twierdzę, że atari jest nie przerobione:) Tylko nie używasz trybu turbo. Czy dźwięk przy wczytywaniu to : pipipipipipi, czy trrrrrrrrrrrrrrrrrr?

    I czy draconus wczytuje się ponad 30 sekund, czy <10?

    Atari ma kondensatory wygłądzające sygnał, przez co z hsindex=00 działają TYLKO atarki z wyjętymi kondensatorami oraz ze specjalnym patchem na OS, który transmisję po SIO realizuje bez użycia mechanizmu przerwań.
  2.  

    larek:

    Nie może być! Masz przecież 3.1. Dla wersji 3.1 firmware'u jest przeznaczony konfigurator w wersji 3.5
    Sio2SD na LCD wyświetla SIO2SD vers. 3.1, natomiast konfigurator wyświetla: "CFG_S2S n27 by Pajero/MadTeam (v)2011". Później jeszcze spróbuję zassać z Wiki najnowszą wersję, bodajże z 14.02.

    jhusak:

    Czy dźwięk przy wczytywaniu to : pipipipipipi, czy trrrrrrrrrrrrrrrrrr? I czy draconus wczytuje się ponad 30 sekund, czy <10?
    Takie tr tr tr tr tr tr, z piiiiiiii w tle :) Draconus wczytuje się 35,5 sek. Jak dla mnie może być, zawsze to lepiej niż 17,5 minuty z kasetki :)

    Atari ma kondensatory wygłądzające sygnał
    Czytałem na wiki o tych kondensatorach... Jednak z moimi umiejętnościami lutować mogę jedynie przeciwników w World Karate Championship :)
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Mar 2012 zmieniony
     

    mgr_inz_rafal:

    natomiast konfigurator wyświetla: "CFG_S2S n27 by Pajero/MadTeam (v)2011"

    To sprawa wyjaśniona - masz starą wersję konfiguratora, która nie jest przeznaczona do tej wersji firmware'u. Koniecznie zmień na 3.5 (wyświetla się "CFG_S2S v35 by Pajero/MadTeam (c)2012"). Przy zmianie pliku Sio2SD.XEX wykasuj na wszelki wypadek z karty pliki SIO2SD.CFG (katalog główny) oraz Sio2SD_CFG_PJ.SET z katalogu ATARI. Niech nowe oprogramowanie utworzy sobie jeszcze raz te pliki.
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Mar 2012
     
    > Draconus wczytuje się 35,5 sek.

    jesli Ci to przeszkadza to sio2sd ma tryb turbo, wersja v1 z obrazkiem zaladuje sie w 15s.
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Mar 2012
     
    Czyli czytasz bez turbo.

    JAk włączysz turbo, to będzie tn dźwięk trrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.
    gdzie każde r to jeden sektor.

    Draconus w hsindex 0 on wczyta się w ok. 4 sekund.
    W hsindex6 ok. 8-10 sekund

    Ale to dopiero, jak zupdejtujesz firmware do wersji najnowszej 3.1 rc2, wtedy łatwo będzie to turbo włączyć.
    • 11: CommentAuthornosty
    • CommentTime4 Mar 2012 zmieniony
     
    No to i ja się podepnę pod pytania :D

    Zachecony wątkiem upgreadnąłem się do wersji 3.1 i zacząłem eksperymentowac z ustawieniami.
    Z tym Turbo to cos nie bangla.

    Testowalem pod QMEG'iem (pod zwyklym OS'em nie napisze jak jest, bo nie dam glowy czy mam "zwykly").

    Z ustawieniem TOPDRIVE = ON dziala mi jak szatan, ale co ciekawe czas wczytywania się nie zmienia, niezaleznie czy jest hsindex=00 czy 06. Mierzylem z dokladnoscia do sekundy.
    Przy TOPDRIVE = OFF jest kilkukrotnie wolniej.

    Pytania:
    1. Jak w kontekscie tego co napisalem wyzej rozumiec manuala do SETUP SIO2SD, w ktorym czytam: "topdrive mode (włączenie/wyłączenie trybu topdrive - sterowanie turbo siódmym bitem AUX2, stała prędkość hsindex=6). "
    IMHO z tego wynika jasno, ze aby uzyskac predkosci lepsze niz dla hsindex=6, nalezy WYŁĄCZYC w setupie tryb topdrive. Bo z nim włączonym jest "stała prędkość hsindex=6". Nie jest tak?

    2. Czy QMEG 4.4 ma juz tego patcha o ktorym mowa tutaj? ->link<-

    3. Czemu kiedy wybiore hsindex=0, to po wlaczeniu kompa wyskakuje mi na ekran napis:
    "SIO2SD TURBO [option+] start or select"
    Czym sie rozni start od select? Bo niezaleznie co klikne ladowanie przebiega tak samo.

    EDITED: Sprawdzilem ze Draconus z obrazkiem wczytuje mi sie 15s. (z wlaczonym topdrive, niezaleznie czy mam hsindex = 0 czy 6)
    • 12:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime4 Mar 2012 zmieniony
     

    larek:

    To sprawa wyjaśniona - masz starą wersję konfiguratora, która nie jest przeznaczona do tej wersji firmware'u. Koniecznie zmień na 3.5
    Zmieniłem - działa przytrzymanie RETURN. Jakoś też szybciej ładuje listę plików :) W takim razie do sprzętu nie był dołączony najnowszy soft.

    Przy zmianie pliku Sio2SD.XEX wykasuj na wszelki wypadek z karty pliki SIO2SD.CFG (katalog główny) oraz Sio2SD_CFG_PJ.SET z katalogu ATARI.
    Po wykasowaniu SIO2SD.CFG miałem na LCD komunikat "Card I/O Error", a potem "no SD/MMC card" :( Na szczęście pierwsze co zrobiłem po rozpakowaniu SIO2SD to backup karty z całym stuffem :)

    xxl:

    jesli Ci to przeszkadza to sio2sd ma tryb turbo, wersja v1 z obrazkiem zaladuje sie w 15s.
    Nie żeby mi przeszkadzało, ale jak można szybiej, to czemu nie :) Rzeczywiście po włączeniu turbo i ustawieniu hsindex na 6 Draconus wczytał się w 14s :) Zmiana hsindex na 0 nic nie przyspiesza, czyli pewnie te kondensatory mi coś tam wygładzają :(

    Ale dobra, co za dużo to niezdrowo :) Na początek i tak jestem zachwycony :) Na razie zostawiam speed na 6 :)

    PS. Ale na XC12 i tak od czasu do czasu coś nagram z sentymentu :)
    • 13: CommentAuthorpajero
    • CommentTime4 Mar 2012 zmieniony
     

    larek:

    Nie może być! Masz przecież 3.1. Dla wersji 3.1 firmware'u jest przeznaczony konfigurator w wersji 3.5


    Miesza Acid - ja to numeruje od 1 do 35 - czyli to trzydziestapiąta kompilacja wysłana w świat.

    nosty:

    Z ustawieniem TOPDRIVE = ON dziala mi jak szatan, ale co ciekawe czas wczytywania się nie zmienia, niezaleznie czy jest hsindex=00 czy 06. Mierzylem z dokladnoscia do sekundy.
    Przy TOPDRIVE = OFF jest kilkukrotnie wolniej.


    TopDrive leci na 6.
    UltraSpeed może od 0 do $1F. Tylko że:

    Mając QMEGa 4.04
    Max co przewidział 10lat temu Dorndorf to hIndex=6 i niżej nie pojedzie. Dlatego zmniejszanie tej wartości nic nie da.
    Jeśli TopDrive=OFF i hIndex<6 to poleci bez Turbo. Ale winien pojawić się TurboLaderSio2SD z możliwością wyboru gdzie ma się wgrać procka szybkiej transmisji (znowu w TopDrive).

    Standard OS.
    Pojawi się ww. TurboLaderSio2SD

    nosty:

    IMHO z tego wynika jasno, ze aby uzyskac predkosci lepsze niz dla hsindex=6, nalezy WYŁĄCZYC w setupie tryb topdrive. Bo z nim włączonym jest "stała prędkość hsindex=6". Nie jest tak?


    QMEG4.04 nie poleci niżej niż 6

    nosty:

    2. Czy QMEG 4.4 ma juz tego patcha o ktorym mowa tutaj? ->link<-


    Nie. Teoretycznie QMEG 5.0 obsługuje hIndex=0. Ino nie zmieniłem procki IRQ i się nie wyrabia. Ciągle jeszcze poprawiam - pewnie latem wersja 5.1

    Obecnie HiaOS pociągnie hIndex=2 a może niżej.
    Walczyliśmy o te trrrrrrrrrrr i powstał firmware 3.0 RC01.
    Leciało najszybciej jak to możliwe.
    Ale dużo się nie wczytywało - nie było pisane pod te prędkości.
    Realniej było wrócić do tr tr tr tr tr (3.1 RC02) i teraz nie ma zgłoszeń że coś nie wczytuje.

    nosty:

    3. Czemu kiedy wybiore hsindex=0, to po wlaczeniu kompa wyskakuje mi na ekran napis:
    "SIO2SD TURBO [option+] start or select"
    Czym sie rozni start od select? Bo niezaleznie co klikne ladowanie przebiega tak samo.


    To ww wspomniany TurboLaderSio2SD
    Opisane tutaj: ->link<-
    Szukaj od "Turbo loader"


    PS. Sorki, ale nie daje rady śledzić obydwa forumy.
    KAZ - brakuje mi alertów na email typu: masz nową odpowiedź we wątku...
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Mar 2012 zmieniony
     
    na ps3 gry doladowuja sie po 20 sekund i nikt nie kreci nosem. czy w 5 sekund zdarzysz obejrzec obrazek przed gra? watpie.

    w glucholazach Montezuma pokazal mi jak atari wczytuje na maksymalnej szybkosci (hindex = 0) robi wrazenie... ale i tak po chwili wrocilismy do (chyba hindex = 6) zeby wogole zobaczyc proces ladowania :-)
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Mar 2012
     

    pajero:

    Roznice w plikach polegaja na tym, ze maja inne sumy kontrolne.


    Rozumiem. Ale to jest proste forum. W tej chwili dziala to tak, ze po zalogowaniu w "swoim watku" masz informacje ile nowych postow pojawilo sie od Twojej ostatniej wizyty. Czy Vanilla ma jakis dodatek, ktory rozsyla info na maile? Nie wiem, trzeba by sprawdzic.
    • 16: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime12 Mar 2012
     
    Witam. Zadałem pytanie pod jednym z artykułów, ale nie doczekałem się odpowiedzi więc zapytam na wątku poświęconym SIO2SD.

    Szukam porządnej, eleganckiej obudowy do swojego egzemplarza. Nie bardzo mam czas na robótki ręczne i szukanie odpowiednich materiałów do wykonania takiej obudowy, zatem czy nie wiecie kto może na zamówienie sporządzić tego typu gadżet?

    W googlach wyszukałem bardzo elegancki przykład, ale nie doczekałem się odpowiedzi od twórcy:

    ->link<-

    Może ktoś z was już kupował od niego, albo jest w stanie odpowiedzieć gdzie można taki kupić?
    • 17: CommentAuthorPablo112
    • CommentTime13 Mar 2012
     
    Dziś stałem się szczęśliwym posiadaczem nowiutkiego SIO2SD. Podłączyłem kabelki, działa,odpaliłem wreszcie na orginalnym sprzęcie kilka gier.
    Nie wiem czemu nie wyświetla się 2 linijka w wyświetlaczu gdzie powinno wyświetlać w jakim katalogu obecnie jestem.

    Wersja oprogramowania z tego co pisał sprzedawca V2.5, na karcie SD (własiwie mini sd z przejściówką) umieściłem konfigurator dla v2.5 (ten co przepisany w asemblerze) i założyłem katalog ATARI a w nim podkatalogi.
    Co może być przyczyną braku 2 linijki wyświetlacza?
    po co 8 dysków jak i tak przy starcie czyta zawsze z D1?
    • 18: CommentAuthorPablo112
    • CommentTime13 Mar 2012
     
    Jedyne co do tej pory wymyśliłem żeby nie błądzić po omacku, to wyjęcie kadty sd i przez urochominy konfigurator załadować do stacji wybraną gre.
    • 19: CommentAuthorPablo112
    • CommentTime14 Mar 2012
     
    Znalazłem winowajcę, wyświetlacz był walnięty, kupiłem nowy i wszystko śmiga. pozdrawiam.
    • 20: CommentAuthormar_tec
    • CommentTime14 Apr 2012
     
    Witajcie.
    Oczywiście mam kilka pytań.
    Zakupiłem SIO2SD. Znajduje się w nim firmware 2.5
    Po podłączeniu kabelka SIO sprawuje się elegancko (jak stacja ATARI 1050, którą kiedyś posiadałem).
    1. Czy warto zmienić na nowszą wersję z 14.02.2012r.?
    2. Czy mogę wgrać samemu - nie posiadam żadnego programatora. Jeżeli tak to w jaki sposób. Czy da się to wytłumaczyć łopatologicznie? Znalazłem 2 wersje 32K i upgrade - którą wersję należy pobrać i wgrać?
    3. Jeżeli jestem zadowolony z wersji 2.5 to może lepiej nie grzebać i nie wgrywać - proszę o pomoc.
    4. Czy po wgraniu nowego firmware będę miał jakieś problemy z SIO2SD?

    Z góry serdecznie dziękuję.
    • 21:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 Apr 2012 zmieniony
     
    1. Moim zdaniem warto
    2. Tak, nie trzeba mieć programatora. Potrzebna jest wersja do upgrade'u. Pełna jest wymagana, gdy programujemy za pomocą programatora. Jak? Przeczytaj tu.
    3. Najnowsza wersja, tj. 3.1RC2 jest lepsza od 2.5. Poczytaj jakie są różnice i sam zdecyduj, co będzie dla Ciebie odpowiednie.
    4. Takie same jak przed wgraniem ;)

    Generalnie to bardzo prosta sprawa, choć trzeba wiedzieć co i jak zrobić. Tu jest to w miarę dobrze opisane.
    Jeśli będziesz miał okazję zawitać na Grzybsoniadę, to chętnie pomogę upgradować SIO2SD.
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Apr 2012
     
    Downgrejdować też się można bez problemu :)
    • 23: CommentAuthormar_tec
    • CommentTime15 Apr 2012
     
    UDAŁO SIĘ :) WIELKIE DZIĘKI

    Mam teraz wersję 3.1 Wyczytałem o przyspieszeniu odczytu, ale nie znam się na tym i pozostaję przy standardowym odczycie "sio high speed: 68837.40 ($06)". Co oznacza podczas bootowania ATARI napis SIO2SD TURBO OPTION+ START or SELECT. Uruchomiłem ATARI z wciśniętym OPTION. Czy teraz jak wcisnę START będę miał zwykły odczyt, a z SELECT będzie odczyt TURBO?

    Mam bardzo dużo dysków 5.25 z oryginalnymi grami i ze swoimi wypocinami. Czy Mogę podłączyć SIO2SD do stacji dysków. Ustawić stację jako D4: a SIO2SD jako D1:
    Jak i czym mógłbym przenieść te dyski (skopiować) z D4: na D1: lub D2:
    Zwykłym kopierem dysku nie da rady, gdyż oryginalne dyski miały sektor $168 (tak mi się wydaje), którego nie można było odczytać i wtedy program, gra wgrywała się dalej.
    Jak to wszystko zarchiwizować?
    • 24: CommentAuthorw1k
    • CommentTime15 Apr 2012
     
    i using APEWARP.ATR from APE SIO2PC software - there is a little program called MY COPIER.. i using sio2sd+xf551.. first i switch xf551 like D2, sio2sd is D1.. and then is quick.
    on my copyr is source, destination..

    • 25:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Apr 2012
     

    mar_tec:

    (...)i pozostaję przy standardowym odczycie "sio high speed: 68837.40 ($06)".

    I słusznie.
    Co oznacza podczas bootowania ATARI napis SIO2SD TURBO OPTION+ START or SELECT. Uruchomiłem ATARI z wciśniętym OPTION. Czy teraz jak wcisnę START będę miał zwykły odczyt, a z SELECT będzie odczyt TURBO?

    Wciśnięcie SELECT lub START spowoduje wczytanie programu obsługi turbo w inny obszar pamięci (gra może być wybredna). OPTION - klasycznie - wyłącza Basic. Jeśli nie chcemy turboloadera, to wciskamy RESET (+ OPTION jeśli trzeba).
    Mam bardzo dużo dysków 5.25 z oryginalnymi grami

    Sprawdź, czy dana gra jest dostępna na AOL lub np. u Fandala. Po co wywarzać otwarte drzwi?
    i ze swoimi wypocinami

    Tu jest poradnik jak nagrać ATR na dyskietce, ale odwrotne działanie jest również możliwe.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Apr 2012
     

    Duracel:

    Szukam porządnej, eleganckiej obudowy do swojego egzemplarza. Nie bardzo mam czas na robótki ręczne i szukanie odpowiednich materiałów do wykonania takiej obudowy, zatem czy nie wiecie kto może na zamówienie sporządzić tego typu gadżet?

    W googlach wyszukałem bardzo elegancki przykład, ale nie doczekałem się odpowiedzi od twórcy:

    ->link<-

    Może ktoś z was już kupował od niego, albo jest w stanie odpowiedzieć gdzie można taki kupić?


    Nikt u niego (flashjazzcata) nie kupowal, bo on nie sprzedaje. Jednorazowo wykonal budowe z posiadanej obudowy modemu XM301. Masz tam jego opis w PDF jak to zrobic samemu i mozna prosic o wiecej informacji mailem (po angielsku).
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2012
     
    Acha, no i oczywiscie trzeba miec obudowe XM301. Ja mam, kupilem od Nostego. Ale modem jest sprawny, wiec nie zamierzam go niszczyc w tak przyziemnym celu :).
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 May 2014
     
    Przylaczam sie z prosba o pomoc. Odkurzylem po dlugim czasie moje XEGS i... jest problem. Wbudowane SIO2SD dziala ladnie, ale nie moge uruchomic zadnego pliku na karcie. Ustawiam sobie plik, ktory chce zaladowac, resetuje trzymajac Option i nic sie nie dzieje... pojawia sie ekran z kursorem i tyle.
    • 29:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 May 2014
     
    Kaz, czy mógłbyś bardziej łopatologicznie?
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 May 2014 zmieniony
     
    No, ale co tu bardziej lapatologicznie? Mam na wyswietlaczu, w gornej czesci LCD napisane, jaki plik chce zaladowac. No i resetuje kompa, trzymajac Option... nie dzieje sie nic, nie ma pisku, trzasku...

    Moze zle pamietam, jak sie to robilo. Kilka lat XEGS sie kurzyl w kacie.

    PS. Jak sprawdzic, ktora wersje firmaware mam? Chcialbym zrobic upgrade jakby co.
    • 31:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 May 2014 zmieniony
     
    Atari przy standardowym OS się włącza z wciśniętym Option (lub bez), a nie resetuje (w sensie: naciska klawisz Reset).

    SIO2SD uruchomione bez karty powinno chyba wyświetlić numer wersji.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 May 2014 zmieniony
     
    Dzieki Larku.

    1. A z Qmegiem? Bo mam 4.04 i RC5.

    2. U mnie bez karty wyswietla tylko "no SD/MMC card" i sadzac po opisie klawiszy bedzie to wersja 2.5. Ale pewnosci 100% nie mam.

    3. Cokolwiek bym nie robil, dochodze tylko do etapu podmapowania dysku czy pliku xex i dalej nic. Co robie zle, albo o czym zapominam?
    • 33:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 May 2014 zmieniony
     
    Mając Qmega wciskasz Shift (w komputerze) i jednocześnie Reset. To powinno wywołać bootowanie komputera. Należy pamiętać, że w Qmegu znaczenie klawisza Option jest odwrócone, tzn. wciśnięcie włącza Basic, a tym samym gry uruchamiamy bez wciskania klawisza Option!
    W Twoim przypadku powinno wystarczyć podmapowanie pliku do stacji D1 (właśnie! sprawdź, czy plik "wkładasz" do stacji D1, a nie do jakiejś innej) wciśnięcie Shift+Reset. Jeśli to nie działa, to spróbuj uruchomić grę poprzez menu na ekranie (konfigurator) - wciśnij i przytrzymaj Shift na SIO2SD (!) i włącz komputer. Powinien się wczytać konfigurator i wyświetlić swoje menu.

    W zasadzie to jeśli już prawidłowo podmapowałeś plik do stacji D1, to wyłączenie i włączenie komputera (bez wciskania dodatkowych klawiszy jeśli jest Qmeg) powinno uruchomić wczytywanie gry.

    Jeśli to nie sprawka tego, że ładujesz plik nie do stacji D1, to nic innego mi do głowy nie przychodzi.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 May 2014
     
    1. Tak, na pewno mapuje do D1.
    2. Niestety, konfigurator mi sie nie odpala.
    3. Wyglada na to, ze cos jest nie tak z kompem. Qmeg sie normalnie uruchamia, SIO2SD w miare normalnie dziala. Zauwazam tylko, ze DarkAKI nie dziala prawidlowo (po wlaczeniu NumLocka inne klawisze juz nie dzialaja) oraz ze nie moge wywolac Basica, jest tylko ekran z kursorem, nawet bez napisu Ready. Naprawde dziwne zachowanie i przy tylu zmiennych i bogatym wyposazeniu nie bardzo wiem, gdzie szukac przyczyny. Pamiec RAM? Raz udalo mi sie wyswietlic Momory Test i jeden ROM byl czerwony i wiekszosc kwadratow RAM (z tym, ze tam jest rozszerzenie pamieci zwiazane z VBXE, wiec nie pamietam, czy to nie ma tak byc).
    • 35: CommentAuthorcoffin80
    • CommentTime20 Jun 2014
     
    witam zakupiłem sio2sd ,pierwszy raz mam styczność z tym urządzeniem (nowa wersja plytki) problem jest taki że wychodzi komenda "card init error" ,uzywam karty goodram 4 gb sformatowana jest na "fat" ,katalog "atari" jest założony mimo to nie wykrywa karty,co robić??
    • 36: CommentAuthorpajero
    • CommentTime20 Jun 2014
     
    KAZ - spr. email

    Coffin80 - ->link<-
    • 37:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime20 Jun 2014
     
    coffin80 FAT? Raczej FAT32...
    • 38:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime20 Jun 2014
     
    Skoro 4GB to znaczy, że jest to karta SDHC. SIO2SD aby obsługiwać takie karty musi mieć najnowszy firmware. No i to co napisał sOnar - powinno być FAT32.
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Jun 2014
     
    Zdarzają się karty microsd co źle działają. No i starsze też mogą nie działać (te o pojemnościach <=512MB)
    • 40: CommentAuthorIbanezq
    • CommentTime29 Sep 2014
     
    Czy może mi ktoś podpowiedzieć dlaczego bo zbootowaniu z sio2sd mam do wyboru 3 konfuguratory?
    Wybiera się strzałkami góra dól i charakterystycznie przesuwa się wersja do wyboru.
    Jak to pominąć i zrobić żeby uruchamiał się od razu konfigurator 3.5?
    • 41:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime29 Sep 2014 zmieniony
     
    ???
    Pierwsze słyszę o czymś takim...
    Wyrzuć wszystko z karty i załaduj tam (główny katalog karty - nie do katalogu ATARI!) tylko jeden plik konfiguratora nazwany SIO2SD.XEX.
    • 42:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Sep 2014
     
    A może to konfigurator konfiguratorów?
    • 43: CommentAuthorIbanezq
    • CommentTime30 Sep 2014
     
    Właśnie, właśnie. Już doszedłem o co kaman. ;)

    Zastanawiam tylko skąd mi się tam wzięły inne wersje konfiguratorów do wyboru...
    • 44:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime25 Sep 2016
     
    Zakładając, że nie mam wyświetlacza w sio2sd a odpalam produkcję z 2 dysków zamontowanych przy pomocy konfiguratora pod D1 i D2 a produkcja ta chce czytać wyłącznie ze stacji D1, to jak po załadowaniu pierwszej dyskietki zmusić sio2sd (albo komputer) aby ładował z dysku numer dwa? Upraszczając, jak przemontować dysk z D2 pod D1? Z side2 sprawa jest dużo bardziej prosta...
    • 45:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime25 Sep 2016 zmieniony
     
    Panie, to jest książkowy przykład, jak można zepsuć coś, co działało wcześniej idealnie... W najnowszej wersji oprogramowania nie ma czegoś takiego, jak podmiana dyskietek załadowanych do kolejnych stacji D1-Dx. Kiedyś było, ale się znudziło.

    Teraz pierwszą dyskietkę z grą trzeba podpiąć do D1, a kolejne części gry, na kolejnych dyskietkach, trzeba podpinać do napędów wirtualnych V1-Vx. Następnie, w trakcie gry, kiedy trzeba zmienić dyskietkę, wciskamy na SIO2SD Shift+K3, co rotuje nam dyskietki D1->V1->...Vx->D1 (a w zasadzie, to kolejne dyskietki ze stacji wirtualnych podpinane są do D1).
    Prawda, że proste i logiczne :P
    • 46:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime25 Sep 2016
     
    Dzięki. Przetestuję to.
    • 47: CommentAuthorpajero
    • CommentTime25 Sep 2016
     
    Kiedyś, kiedyś....

    będąc na D1 Shift+K3 rotuje nam dyskietki D1->V1->...Vx->D1
    będąc na D2 Shift+K3 rotuje nam dyskietki D2->V1->...Vx->D2
    itd

    kiedyś tak nie mogłeś
    • 48:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime26 Sep 2016
     
    :)
    Przyznaj, ile razy z tego korzystałeś?
    • 49: CommentAuthormar_tec
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    Proszę o pomoc i wytłumaczenie co się dzieje z SIO2SD.
    Bootuje z SIO2SD gdzie ustawiłem D1:DOS25CP.ATR, a pod D3:DOS25CP2.ATR (dyskietka tylko z dosem).
    Stację dyskietek mam jako D2.
    Po uruchomieniu ATARI z D1 mam DOS2.5 z Command Processorem.
    W DOS-ie wpisuję D3:DIR, aby wyświetlił mi zawartość dysku, ale wyskakuje mi zawsze ERROR 160.
    Chciałem przegrać pliki z dyskietki D2 na D3 i niestety nie potrafię.
    Czy w SIO2SD jak bootuje z D1 to nie można korzystać z D3?
    • 50:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Apr 2017 zmieniony
     
    Jeśli tylko masz ustawione inne numery urządzeń i nie występuje konflikt między stacją a SIO2SD, to prawdopodobnie DOS jest skonfigurowany do pracy z mniejszą liczbą stacji dyskietek. Może niezbyt fachowo to określę, ale DOS ma coś takiego, jak bufory pamięci, które - w skrócie mówiąc - odpowiadają za liczbę obsługiwanych stacji. Ile buforów - tyle stacji. Aby zmienić liczbę aktywnych buforów w przypadku DOS 2.5 trzeba uruchomić z oryginalnej dyskietki plik SETUP.COM. Zmodyfikowany DOS należy następnie zapisać :)