atarionline.pl SIO-2-ZK140T czyli interfejsy :-) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime11 Mar 2012 zmieniony
     
    Hej,
    Tak się zastanawiam, czy ktokolwiek, kiedykolwiek próbował podłączać do Atarynki sprzęt z Unitry? :)

    Mój egzemplarz gra jeszcze całkiem fajnie, więc może dogadałby się z CLOAD :)


    PS. A tutaj Zetka w tle jednego z moich filmików dot. gierki :)
    • 2: CommentAuthorPablo112
    • CommentTime11 Mar 2012 zmieniony
     
    Widziałem na allego kiedyś jakąś przejsciówke, że mozna podpiąć każdy magnetofon, tylko nie wiem czy dało rady zapisać
    • 3: CommentAuthorBluki
    • CommentTime12 Mar 2012
     
    Skoro można podłączyć dowolny magnetofon kasetowy, to można też szpulowy. Trzeba mieć tylko odpowiedni interfejs.

    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Mar 2012
     
    Przy dzisiejszej technologii streamer można by zrobić :P
  1.  
    Wow, turbo ze szpulowca... :)

    Bluki, to ma jakąś nazwę? Poszukałbym sobie czegoś więcej w temacie.
    • 6: CommentAuthorat0mic
    • CommentTime12 Mar 2012
     
    świetny sprzęt - trochę mój uśmiech wzbudził ale za to szybko zgasiłem go bo wygląda naprawdę poważnie i gabaryty jak na najlepsze lata HiFi są zachowane! Podoba mi się ten szpulowiec! Szkoda że ma literkę T bo jakby nie miał to by był lampowy, a lampa i procesor - razem, brzmi dostojnie.
  2.  

    at0mic:

    Szkoda że ma literkę T
    Również żałuję. Miałem lampowy za dzieciaka, ale kiedyś się tego sprzętu za bardzo nie szanowało. Skończył na złomie tak jak moje pierwsze 800XL. Ta Zetka ze zdjęcia to sprzęt z Allegro odrestaurowany parę lat temu.
    • 8: CommentAuthorat0mic
    • CommentTime12 Mar 2012 zmieniony
     
    jak napisałeś o tym Atari 800XL, który skończył na złomie - to aż mnie w sercu ścisnęło...

    Nie ma drugiego takiego komputera, który łączył by w sobie tyle elegancji systemowej i konstrukcyjnej.

    dla mnie nie ma!

    Jeśliby był konkurs jaki komputer 8-bitowy uważasz za kultowy - to ja bym wybrał właśnie Atari 800XL - ta konstrukcja już się nigdy raczej nie zdarzy...

    Na tym komputerze udało mi się zarobić najwięcej pieniędzy - zrobiłem prosty program do kalkulacji cen elementów gotowych w Fabryce Domów Kawęczyn i zamiast robić te kalkulacje miesiąc zrobiłem je w 2 dni. Dla 14-latka było to porażające doświadczenie jak komputery zmienią przyszłość... Wszystko czego się spodziewałem stało się rzeczywistością + wiele więcej...
    • 9: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime12 Mar 2012
     
    -->mgr_inz_rafał, ktoś się nawet chwalił że właśnie szpulowca zaraz na początku(tzn. po zakupie atarki) z "braku laku" używał.
    Bo ogólnie używanie magnetofonów (szczególnie unitrowskich) do rzadkości nie należało.
    Ba, należące do zjednoczenia zakłady w Lubartowie produkowały nawet dedykowane pod mikrokomputery wersje magneciaków mk232(czy raczej 232P) i mk250 (czyli odpowiednio mk433 i mk450).

    -->at0mic, miałem za jakiś czas na forum unitry dać ogłoszenie że oddam karton-dwa sprzętu unitry etc., a w tym działający ZK120 (jak najbardziej bez T ;)), jeżeli jesteś zainteresowany - daj znać ;)
  3.  

    Lt_Bri:

    miałem za jakiś czas na forum unitry dać ogłoszenie że oddam karton-dwa sprzętu unitry etc.
    A możesz sprawdzić, co jest w tych kartonach? Może się jakoś podzielimy? :)
    • 11: CommentAuthorat0mic
    • CommentTime12 Mar 2012
     
    Lt_Bri

    jak działa to oczywiście - turbo 2000F na tym sprzecie to jak lot w kosmos helikopterem ;) ile sobie za niego liczysz ?
  4.  
    Piękna ta zetka :). Ja mam jeszcze u siebie Unitrę Arię i co jakiś czas zapodaję z niej muzę :)Mam też całkiem niezłą kolekcję taśm, a wśród nich legendarne Stilony i ORWO. Szkoda tylko że nie można tego pod ST podpiąć :D.
    • 13: CommentAuthorstryker
    • CommentTime12 Mar 2012
     
    Jakiś czas temu sprzedałem takie 3 wynalazki :)


    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Mar 2012
     
    Najfajniejsze, że to sprzęt czterościeżkowy :) Na jedną stronę 2 ścieżki i można dwa razy nagrywać :)
    • 15: CommentAuthorBluki
    • CommentTime12 Mar 2012
     

    mgr_inz_rafal:

    Bluki, to ma jakąś nazwę? Poszukałbym sobie czegoś więcej w temacie.

    Ha! Kiedyś pewnie miało. Pierwszy, jak nazwa wskazuje, to interfejs TURBO 2001, drugi umożliwiał używanie zwykłego magnetofonu (np. MK232) jak fabrycznego Atari - czyli w transmisji standardowej.
    • 16: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime14 Mar 2012
     
    Była wersja Turbo K.S.O. podłączana wyłącznie przez drugi port joystick'a do dowolnego magnetofonu niezależnie od oryginalnego, w późniejszej wersji interface został wbudowany w magnetofon firmowy (wymagało to dodatkowo wymiany kondensatora), a przewód do joy'a pozostał. Schemat jest u Zenona w Serious Magazynie.
    • 17: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime15 Mar 2012
     
    -->atOmic, mgr_inz_rafal, chętnie oddam za darmo(sam zostawiam sobie raptem 3-4 sztuki "skarbów"), bo inaczej byłbym zmuszony do wywalenia (przedtem bym pewnie lutownicą potraktował - o ile czas by pozwolił).

    Jak już do was dojdzie, to możecie zwrócić za koszt przesyłki (a jeśli nie - to i tak jakoś to przeżyję ;)).
    Rzecz jasna można osobiście po to wpaść czy ew. wysłać jakiegoś znajomego.

    Magnetofon to najzwykłlejsza sto dwudziestka(bez T), o tyle ciekawa iż ma naklejkę "Unitra Elmasz Zakład Budowy Urządzeń Technologicznych Nr 2 Białystok".
    Stan - ostatnio działała, brak zaślepki od strony bezpieczników i chyba głośnika (w razie czego mogę jakiegoś owalnego GD ew. GDS o podobnych wymiarach dorzucić do paczki).

    Ze skarbów będzie jeszcze Emilia RM407, któryś Cyryl (ale chyba z niesprawną elektroniką - czyli trza do zewnętrznego wzmacniacza podepiąć), i kilka tranzystorowych "radioprijomników" (min. całkiem śliczny VEF).
    Bym zapomniał - jest jeszcze czerwony Bratek z kręconą tarczą i schematem wewnątrz obudowy ;)

    Postaram się na dniach cyknąć parę fotek.
  5.  
    @Lt_Bri:
    Głupio by było, żebyśmy tutaj rywalizowali o zawartość Twoich kartonów :) Może poczekamy na "inwentaryzację" oraz kilka fotek i zobaczymy, co dalej...

    Wszelkie koszta oczywiście pokrywa "kupujący" :)
    • 19: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime17 Mar 2012 zmieniony
     
    Dziś już światło marne, ale może jutro zmuszę do porobienia fotek.

    ps. tego VEFa mam bodaj takiego jak tu:

    ->link<-

    rzecz jasna zwykłego, a nie olimpijską edycję (no i przysiągłbym że w nazwie ma numerek 202 a nie 206).



    ps. przypomniałem sobie kto używał szpulaka:

    seban:

    trudno to było nazwać przeróbką turbo smile Jak sam zauważyłeś nie wymagało żadnej modyfikacji sprzętu smile A polegało jedynie na zmiaiea prędkości paru wartości wpisywanych do liczników POKEY-a. Metoda przyspieszania transmisji zastosowane jako pierwsza smile Powstała cała seria kopierów umożliwiających nagranie z przyspieszoną prędkością. Przyspieszenie takie sam wykorzystywałem jednak niektóre magnetofony firmowe źle znosiły więcej niż 700bps smile Mój szpulowiec 2404S ciągnął z zew. interface bez problemów do 1300bps (w formacie Turbo2600 z długimi blokami) ... interface do Turbo 2600 ciągnął tą samą metodą (FSK) 2600bps - jak pisałem wcześniej wymagana była modyfikacja procedur zawartych w ROM-ie bo systemowe procedury auto-kalibracji sypią się chyba powyżej 900bps. Ale tego dokładnie nie pamiętam smile
    • 20: CommentAuthorseban
    • CommentTime18 Mar 2012
     
    Hej!

    W sumie o mnie Lt_Bri wywołał niejako do tablicy. Tak używałem M2404S jako magnetofonu do Atari. Oczywiście z braku funduszy :) Dostałem samo "gołe" Atari 65XE. Na magnetofon już nie starczyło, tym bardziej na stację dysków.

    Powiem wam jedno... gdy już dostałem XC12 byłem zaskoczony kiepską jakością magnetofonu :) Chodzi mi o jakość zarówno zapisu jak i nieliniowość przesuwu taśmy :) M2404S w porównaniu z XC12 to sprzęt Hi-End :)

    Na warszawskiej giełdzie komputerowej znajdującej się na ulicy grzybowskiej udało mi się kupić interface umożliwiający podłączenie dowolnego magnetofonu do złącza SIO w Atari. To wyglądało bardzo podobnie do tego:



    Obudowa była identyczna tylko nadruk był nieco inny.

    Cały interface składał się z demodulatora FSK żywcem skopiowanego ze schematu XC12. Różnica polegała na braku przedwzmacniacza głowicy i wtyczce DIN5 z przewodem który był wpięty bezpośrednio do LM324 z którego zbudowano demodulator FSK. Magnetofon szpulowy idealnie radził sobie zapisem normal jak i turbo do 1300bodów. Przy prędkości taśmy 19cm/sek zapis był idealny. Wykorzystywałem wszystkie 4 ścieżki więc na jeden szpuli mogłem zapisać masę softu :) Jedynym problemem był brak sterowania silnikiem z poziomu Atari. Ale i z tym sobie radziłem :) Ręcznie wciskając i puszczając PAUZĘ :)

    Potem poznałem audycję Radiokomputer, oraz system Turbo2600 który doskonale się sprawdzał z moim szpulowcem :) Tak jak cytował już moją wypowiedź Lt_Bri,na tym samym interface wyciągałem do 1300-1400bps :)

    Następnie czytając czasopismo "IKS", znalazłem tam opis systemu Turbo którego zasada działania polegała na zamianie typu modulacji używanego do zapisu i odczytu. Zamiast FSK autor użył modulacji szerokości impulsu (PWM) (jak w przypadku ZX-Spectrum)... mówię o tym:

    ->link<-

    Po tym okresie udało mi się zdobyć XC12 i moja przygoda ze szpulowcem podłączanym do Atari dobiegała końca. XC12 nie okazał się tak dobry jak M2404S... ale wygrała wygodna i zgodność nośników z kolegami z podwórka :) Wcześniej aby coś skopiować od kolegi musiałem pożyczać magnetofon kasetowy którego w owych czasach nie posiadałem w domu.

    Na giełdzie poznałem człowieka który nagrywał gry i programy w normal i turbo2000. Powiedział kiedyś abym przyjechał w niedzielę na giełdę komputerową na saską do technikum chemicznego. Tam zamontował mi K.S.O. Turbo2000, z kablem idącym do drugiego portu JOY-a.

    Wtedy to była dla mnie szok :) Zastanawiałem się jak mogłem używać tyle czasu normalnego magnetofonu.

    Do dziś czuję sentyment do zapisu na taśmie :) to były niezapomniane chwile :) czasy dzieciństwa i czasy w których nie musiał się przejmować prozą życia codziennego, jako dziecko człowiek nie przejmował się polityką, ani tym że rodzice martwią się o to aby starczyło od 1go do 1go ;)

    Ale wracając do tematu bo chyba się trochę niepotrzebnie rozpisałem zupełnie nie na temat. Jak najbardziej da się podłączyć do szpulowca Atari, trzeba sobie tylko zrobić prosty interface.

    Gdybym robił teraz taki interface to zrobił bym od razu wersję All-In-One... czyli Normal (FSK) oraz turbo... ale takie również All-In-One czyli T2000,AST,Blizzard :)

    pozdrawiam
    Seban
    • 21: CommentAuthorSamarexus
    • CommentTime19 Mar 2012 zmieniony
     
    Kiedyś bawiłem się "turbo tape r&r" na XC12, dawało 1400 bodów(chyba), na ferro taśmie po jakichś 10-15 odtworzeniach była już kiszka z odczytu. Z kolei mojego M2404S używałem jako wzmacniacza dźwięku do Amigi
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Mar 2012
     
    Ha! Mam taki interfejs!
  6.  
    Jak mi kiedyś wypali wyjazd na jakiś zlot to pakuję ZK :) Może coś wgramy :)
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Mar 2012
     
    I ja taki mam. Moze ktos by pokusil sie o produkcje interfejsu, chetnie zakupie, zeby miec pretekst do ruszenia szpulowca :)
    • 25: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime22 Mar 2012 zmieniony
     
    Parę fotek różności do oddania:






    ZetKa stodwudziesta jaka jest każdy wie - fotki nie daję (tym bardziej że mało zadbana).
    Dodatkowo wygrzebałem taką oto kometę:



    Ma zabudowany wzmacniacz 2x10W (po wyglądzie radiatora podejrzwam że na kanał idzie parka jakichś tranzystorów w obudowie TO-3 ew. TO-66).
    Są do niej dwie kolumienki, co ciekawe wykonane z całkiem ładnej sklejki, niestety na zewnątrz fabrycznie polakierowanej na srebrno(jakby tego było mało sztancowane, niezdejmowalne maskownice i uszkodzone wyprowadzenie jednej z wysokotonówek).
  7.  
    Dzięki za fotki.
    W razie jakby co, to ja bym wyrażał zainteresowanie Emilią oraz VEP 206. Szczegóły możemy dogadać za pomocą PW.
    • 27: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime24 Mar 2012
     
    Podaj na PW adres na który chcesz żeby Ci to wysłać.
    • 28: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime23 Aug 2012
     
    -->at0mic, jeśli nadal chcesz tego zk120 to daj znać (znalazłem jeszcze do niego - tak po prawdzie to do 2405, więc część jest nagrana szybciej i/lub "do tyłu" - pudło taśm).

    -->POZOSTALI ZAINTERESOWANI, lista uszczupliła się o VEFa i Emilkę, ZK120 czasowo zarezerwowany dla at0mica.

    Dodatkowo pojawił się malutki, sowiecki, turystyczny telewizorek w zielonej blaszanej obudowie.
    Niestety wg słów poprzedniego właściciela ma ubity którenś tranzystor (tzn. nie wiadomo co jest padnięte, a wymieniony tranzystor siada jakiś czas po wymianie).

    Są chętni?
    • 29: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime2 Feb 2013
     
    Wpis pod wpisem - ale to aktualizacja więc...

    Tym razem lista uszczupliła się o "Oceana", większość szpul (zostały może ze trzy) i wspomnianego powyżej zielonego silesisa (poszły do ml z unitrowskiego forum).

    at0mic się nie odzywa, tak więc wszytko co pozostało jest do wzięcia.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021 zmieniony
     
    Misza właśnie mi podrzucił zdjęcia interfejsu do MK232 (pytałem na ostatnim środowisku kto ma i może się przyznać), to się dzielę:
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jul 2021 zmieniony
     
    • 32:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Jul 2021
     
    o kurrrrcze, jaki blast from the past, miałem identycznego.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Pamiętasz, od kogo/gdzie kupiony?
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jan 2022
     
    Znalezisko BCA: artykuł w "Radioelektronik" nr 2 z 1989 roku, strona 5, o wykonaniu sobie interfejsu magnetofonu do podłączenia Atari. Jest i schemat. Autor: Sławomir Przepiórski.
    • 35:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Jan 2022
     
    Ja też mam do dzisiaj ten interfejs, kupiony na Grzybowskiej ze straganu na zewnątrz.
    • 36:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime27 Jan 2022
     
    pewnie ja tak samo, nie pamiętam, ale przecie na grzyba się jeździło, to skąd niby. mało ciekawa ciekawostka - też podłączałem go do kasprzaka (tego, co w demku) i do szpulowca ZK-120T. bardzo ładnie ze szpuli szło.
    • 37: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime27 Jan 2022 zmieniony
     
    Witam

    Niedługo przyjdą mi płytki do podobnego funkcjonalnie urządzenia. Bedzie obsługiwać Normal i Turbo.
    Miałem zamówienie na takie coś w listopadzie 2021. Trochę trwało projektowanie elektroniki (schemat + testy na pająka) i płytki PCB.
    Płytki powinny dotrzeć za 2 tygodnie. Później testy. Jak będzie prawidłowo działać to wystawię na forum. Będę jeszcze projektował obudowę do tej zabawki.
    Wielkościowo będzie zbliżone do: ->link<-