atarionline.pl RastaConverter by Jakub Dębski - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime26 Sep 2016
     
    I brzydki i ładny jednocześnie. Paradoks :)
    • 2:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime26 Sep 2016 zmieniony
     
    Też nie cierpię pająków, niemniej konwersja (pomimo pasków) rewelacja.


    Gdzie gołe baby do kroćset ? :D
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Sep 2016
     
    Pająk rewelka.

    CharlieChaplin - change the name of spiders for "strange cats" and it should solve your problem :D
    • 4:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime27 Sep 2016 zmieniony
     
    no to mniej pająkowo



    • 5:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime27 Sep 2016
     
    Pięknie! :)
    Dwa zdjęcia to dwie palety, czy dwa ustawienia?
    • 6:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime27 Sep 2016
     
    nie, to po prostu, dst "idealne" i wynik rzeczywisty
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime27 Sep 2016
     
    No to jest ideolo :)
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Sep 2016 zmieniony
     
    @Xeen.
    Ostatni obrazek bomba! Super! Ile się liczyło i na czym aktualnie?
    Orientujesz się ile konwersja takiego obrazka zabrałaby na przetaktowanym (@4.40 Ghz) kompie z prockiem i7 6700K ?
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Sep 2016
     
    nie wiem czym się podniecacie ,tzn wiem :-) aczkolwiek wolał bym program umożliwiający rysowanie w podobnej palecie z zautomatyzowanym podkolorywaniem duszkami .
    • 10:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime28 Sep 2016
     
    to się liczyło noc, na i7 6820hq, 2.7
    około 1.8 mld iteracji

    nie wiem ile by zabrała na jakim sprzęcie, ale rate mam na poziomie 30-40 na powyższym

    zresztą to kwestia losowa trochę jest :)
    • 11:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime3 Oct 2016 zmieniony
     
    tutaj liczyłem długo, 12 mld iteracji
    efekt mnie nie zadowala - ale zapodaję


    • 12: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime3 Oct 2016
     
    Po tylu iteracjach każdej babce może się rozmazać makijaż ;)
    Na razie oko rządzi z ostatnich konwersji.
    • 13:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime6 Oct 2016 zmieniony
     
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    jak zrobić plik wykonywalny XEX.
    Jak próbuje robić w rcgui to wyskakuje mi błąd że nie mam pliku output.png.csv ,zmieniając w pliku output rozszerzenie na csv i zachowując plik output wyskakuje brak output.pang.lahc .... ?
    • 15: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    skopiować pliki output do katalogu generator i odpalić skrypt build.bat
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Apr 2020 zmieniony
     
    @ ilmenit
    dziękuję :D.Dalej problem,traz nie widzi pliku xex... który chcę stworzyć,coś nie tak,nie wiem co jest grane,kombinowałem.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    Mam pytanie - czy jest gdzieś opis programu RC2MCH kolegi Tebego?
    • 18: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Apr 2020 zmieniony
     
    opis? skopiować pliki OUTPUT do katalogu RC2MCH i uruchomić rc2mch.exe

    albo umieścić program rc2mch.exe w katalogu RC i uruchomić

    RC2MCH korzysta ściśle z nazw plików które generuje RC, no chyba że jakaś nowa wersja powstała RC która "złośliwie" zmienia nazwy plików ;)

    efektem działania jest plik OUTPUT.MCH
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    O widzisz, trzy zdania opisu i wystarczy! Dzięki Tebe.
    • 20:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime5 Apr 2020 zmieniony
     
    @ilmenit, świetny program.

    Czy ma on możliwość rozbicia grafiki na dwa obrazy wyświetlane naprzemiennie(interlace), różniące się delikatnie paletą oraz pikselami? Trik ten stosuje się na ST, dzięki czemu optycznie zwiększa się ilości widzianych kolorów oraz zakres palety.

    W sieci jest narzędzie dla ST które generuje takie grafiki: ->link<-
    I jeszcze to ->link<-
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    RC nie generuje interlace, nie generuje też zmian rastra dla CPU 65816
    • 22:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    Myślę że warto dodać wsparcie interlace
    • 23: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    też tak myślę. Źródła na githubie ;)
    • 24:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    Gdybym miał wiedzę i umiejętności dodałbym dopał sprzętowy do liczenia w postaci wykorzystania biblioteki CUDA z Nvidii. :)
    • 25:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    @ilmenit to jest to?
    ->link<-
    • 26: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    @cyprian, tak, tam jest najnowsza wersja
    • 27: CommentAuthorgandalf266
    • CommentTime15 Apr 2020
     
    Witam, pomóżcie proszę, nie mogę się doszukać jak w tym programie z pliku PNG zrobić XEX. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć? Dzieki.
    • 28: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Apr 2020 zmieniony
     
    jak z pliku PNG przy pomocy RC (Rasta Converter) uzyskać XEX-a ?

    najlepiej skorzystać z GUI, nakładki na RC i zarezerwować kilka godzin pracy PC

    można też spróbować skorzystać z RJ (Rasta Juice) ->link<-

    RJ nie używa grafiki PMG, tylko same zmiany kolorów bitmapy w linii
    • 29: CommentAuthorgandalf266
    • CommentTime15 Apr 2020
     
    To może ja coś źle próbuje zrobić. Inaczej zapytam. Jak zrobię programem RC plik PNG to jak ten plik odczytać na Atari?
    • 30: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Apr 2020
     
    output.xex powinien powstać
    • 31: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime15 Apr 2020 zmieniony
     
    Skopiować pliki "output*" do katalogu Generator i odpalić skrypt "build.bat"
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    ... po skopiowaniu plików i uruchomieniu w generatorze skryptu"bulid.bat" wywala komunikat "system windows nie może odnaleźć pliku "output.xex"upewnij się... "
    • 33:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    i co, upewniłeś się? :))))))))
    • 34: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    skrypt RC
    del no_name.xex
    mads no_name.asq -o:output.xex > !log.txt
    start output.xex
    start output.png

    do działania potrzebny assembler mads, na końcu 'start' wymaga skojarzenia *.XEX i *.PNG w Windows z jakimś programem do uruchomienia
    • 35:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    Też obstawiałem, że nie ma ustawionego MADSa i pisałem o tym na privie do Iraty.
    • 36:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime4 Aug 2020 zmieniony
     
    Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów.

    Od kwietnia namiętnie zajmuję się konwertowaniem obrazków przy pomocy aplikacji RastaConverter. Postanowiłem dołączyć do Waszego grona i na powitanie wrzucić moje dotychczasowe prace.

    Mam nadzieję, że uda mi się zachęcić kogoś do podsyłania własnych obrazków i dzięki temu odświeżyć nieco ten wątek.

    Pozdrawiam.
    • 37: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime4 Aug 2020
     
    piękne, widziałem na AtariAge, gratuluję
    • 38: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime5 Aug 2020
     
    AMAROK: mnie razi strasznie banding, za malo ditheringu...
    • 39:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 Aug 2020
     
    Mnie nic nie razi, te zebrane w kolażu obrazki to akurat jedne z najlepszych, jakie widziałem z konwertera, a Mustang to ideał :O
    • 40: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime5 Aug 2020
     
    Jacques: Akurat mustang jest stosunkowo prostym do konwersji obrazkiem. Przez 2/3 linii liczba zmian kolorow nie przekracza 5 wiec nie trzeba tu nic kombinowac ze spritemi.
    dopiero tam gdzie widac slonce zaczyna sie jakas trudnosc,stad efekt jest poprawny, z tym ze gdyby zastosowano tutaj ordered dithering to przejscie kolorow nieba byloby znacznie plynniejsze.

    Mnie podobaja sie obrazki 1,2,4,9,11,12,1,15,18,20 czyli wszedzie tam gdzie nie ma gwaltownych przejsc odcieni danego koloru.
    • 41:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 Aug 2020
     
    Jasna sprawa, Mustang idealnie się wpisał w charakterystykę Atari i konwertera.
    • 42:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime5 Aug 2020
     
    Mnie się podoba. Jakbym pokazał te obrazki Amigowcom 20 lat temu, to by im szczęki opadły. Ok, 25 lat temu ;)
    • 43:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime5 Aug 2020
     
    Dzięki Wam za wszystkie opinie na temat obrazków.

    Trachu, zgadzam się z Twoimi uwagami, ja również nie przepadam za bandingiem. Walczę z tym ciągle, ale jak widać muszę jeszcze się sporo nauczyć.

    Osobiście dla mnie jest to wielka frajda, że mogę się bawić tym narzędziem. Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłem parę lat temu obrazki z RastaConvertera i pomyślałem, że to jest po prostu niemożliwe. Pokazywałem znajomym i widziałem ich wielkie oczy.

    A pewnego dnia obudziłem się rano i stwierdziłem, że może ja też spróbuję swoich sił i dorzucę coś od siebie. I tak sobie konwertuję. :)
    • 44: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime6 Aug 2020
     
    amarok: Sam konwerter standardowo nie oferuje opcji ditheringu ktory by sobie z tym poradzil. Można cię prosić byś podzielil sie informacjami jakich opcji uzywasz i ogolnie doswiadczeniem ktore zdobyles :)
    • 45: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime6 Aug 2020
     
    Konwerter ma kilka opcji ditheringu np. line i line2 całkiem dobrze wpisują się w możliwości Atari i PAL blendingu. Warto jednak zwykle zacząć z ditheringiem knoll i jeżeli on nie będzie wyglądał dobrze, to spróbować innych.
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Aug 2020
     
    Amarok - doskonałe konwersje!
    • 47:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime6 Aug 2020
     
    Raz jeszcze dziękuję za opinie na temat moich konwersji i od razu przepraszam za rozwlekłą odpowiedź.

    Jeśli chodzi o moje podejście to konwersji to wygląda to następująco.

    1. Wybór obrazka - tutaj staram się wybierać zdjęcia czy obrazy, które są dla mnie atrakcyjne tematycznie, wizualnie i przykuwają uwagę. Zależy mi też na tym, żeby zdjęcie cechowało się duża rozpiętość tonalną/barwną i miało wyraźne zarysowane detale.

    2. Kadrowanie - w wielu przypadkach konieczne jest właściwe wykadrowanie obrazka i nie chodzi tu tylko o zachowanie proporcji 4:3 ale przede wszystkich wybór takiego fragmentu, który będzie z jednej strony atrakcyjny a z drugiej w miarę łatwy do przekonwertowania. Staram się unikać sytuacji, w której w jednej linii byłoby zbyt dużo detali w różnych kolorach w bliskim otoczeniu. To zawsze jest dla mnie trudny wybór pomiędzy kwestiami estetycznymi a technicznymi.

    3. Dostrojenie obrazu - często poprawiam jasność i kontrast oraz manipuluję barwą. Używam Gimpa do zaznaczania obszarów, w których albo należy usunąć całkiem nasycenie albo wręcz przeciwnie skorygować barwę. Czasami przepuszczę obraz filtrami konwolucyjnymi, najczęściej to po prostu wyostrzenie lub wygładzenie ale też tylko w wybranych obszarach zdjęcia.

    4. Wstępna konwersja - na początek robię wiele prób z RastaConverterem dla różnych parametrów, żeby zobaczyć jak się prezentuje obraz docelowy czyli "Destination". Najczęściej eksperymentuję ze zmianą janości i kontrastu. W wielu sytuacjach zwiększenie kontrastu dawało lepsze rezultaty, ponieważ przekonwertowany obraz zawierał więcej detali. Obrazy o małym kontraście robią się często rozmazane i nijakie. Czasami włączam też na próbę dithering, żeby zorientować się czy przejścia tonalne będą łagodniejsze. Zauważyłem jednak, że przy w miarę jednolitych powierzchniach dithering bardziej szkodzi niż pomaga. Zdaję sobie jednak sprawę, że to kwestia gustu i nie każdy się ze mną zgodzi.

    5. Postprocessing - zdarza się, że na obrazie "Destination" pojawiają się drobne niepożądane efekty np. przebarwienia, zakłócenia itp. W takich sytuacjach koryguję ręczenie obraz w Gimpie albo w Paincie (proszę się nie śmiać), żeby pozbyć się artefaktów. Tak skorygowany obraz ustawiam jako wejście dla RastaConvetera ale wyłączam wszelkie korekty dotyczące jasności, kontrastu czy ditheringu. Inaczej mówiąc obraz "Destination" ma być dokładnie taki jak "Source".

    6. Docelowa konwersja - podczas działania RastaConvertera zapisuję sobie kontrolnie wynik i porównuję z obrazami z poprzednich iteracji, żeby zorientować się na ile jakość obrazka poprawia się. Zauważyłem, że nie zawsze warto jest czekać aż do momentu, kiedy RastaConverter nie jest w stanie niczego już poprawić, bo pod koniec pojawiają się różne artefakty. Wtedy najczęściej wybieram wynik z poprzednich iteracji nawet jeśli stopień dopasowania "Score" jest niższy.

    Jeśli chodzi o używane przeze mnie parametry to tak:

    /pal
    zawsze wybieram altirra.

    /dither
    najczęściej jarvis, ponieważ podoba mi się jego wzór, wyjątkiem jest obraz z zachodem słońca z koniem, bo tam wybrałem floyd.

    /dither_val
    niezbyt wysoki w zakresie 0.2, wyjątkiem jest znów obraz z zachodem słońca tam wybrałem wartość 1.

    /seed
    zawsze 0

    /s
    niemal zawsze jest to 10000 (nie pomyliłem się, to jest 10 tysięcy) - jestem cierpliwy i nie przeszkadza mi, że konwersja wykonuje się przez kilka dni, ale za to często wynik jest bardziej zbliżony do docelowego.

    /brightness
    tutaj różnie, najmniejsza wartość to -10 w przypadku Einsteina a największa 60 u dziewcznyny w chuście, ale najczęściej w granicach 10-20.

    /contrast
    tu też spory rozstrzał, najmniej 0 a najwięcej 400 dla obrazka z zachodem słońca (tu była spora walka o przejścia tonalne) a najczęściej 10-30.

    /threads
    zawsze 3 (przy 4 rdzeniach), bo komputer musi być użyteczny do innych czynności :)

    I to właściwie tyle. Jeszcze raz przepraszam za rozwlekłą wypowiedź.
    • 48: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime10 Aug 2020
     
    amarok: Dzieki za info, z mojej strony tez podziele sie paroma doswiadczeniami:

    /dither=knoll lub line (z tym ze zdecydowanie preferowany knoll), line moze zadzialac lepiej w przypadku bardziej kolorowych obrazkow. Sila standardowa 1

    /distance=yuv (NIE UZYWAC innych bo daja zdecydowanie gorsze rezultaty)

    /predistance=yuv lub CIEDE (to sie robi tylko raz generujac obrazek docelowy wiec mozna od razu zobaczyc efekty i wybrac lepsze)

    reszta to zabawa maskami itp. natomiast zapytam cie dlaczego uzywasz /seed=0. Nigdzie nie znalazldem info na temat tej wartosci.
    • 49:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime23 Aug 2020
     
    Odpisuję trochę późno, bo miałem wakacyjną przerwę od komputera. :)

    Używam /seed=0 wtedy, kiedy mam włączoną randomizację ditheringu. Oczywiście wartość może być dowolna, ale warto sobie ją zdefiniować kiedy robi się przerwę w konwersji i wznawia ją używając RastaConverter /continue. W przeciwnym przypadku zostanie wygenerowany nieco inny obraz docelowy (destination) i RastaConverter ma problem z kontynuowaniem konwersji. Na początku nie miałem o tym pojęcia i myślałem, że jest to problem z samą aplikacją, więc starałem się jej nie wyłączać. Ale potem przyjrzałem się generowanym obrazkom docelowym i mnie olśniło.

    Obrazki w których użyłem randomizacji ditheringu to:
    lake, lensball, einstein, sunset_horse z siłą /dither_rand=1.

    Jeśli chodzi o /distance i /predistance, to nie konfiguruję tych parametrów, tzn. używam ustawień domyślnych czyli odpowiednio YUV i CIEDE.

    Co do maski, to użyłem jej w obrazku z tramwajem z siłą /details_val=4 - tam była walka z dłonią. Używałem również maski w innych trudniejszych konwersjach, które ostatecznie jednak skończyły w koszu.

    Tak na marginesie, to jestem dość wymagający co do moich konwersji i te 20, które zaprezentowałem to są jedyne, które zaakceptowałem. Pozostałe, których nie zliczę, spotkał raczej marny los. ;)
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Aug 2020
     
    A ja tylko informacyjnie, że dorzuciłem Twoje obrazki do archiwum (dzięki!).