atarionline.pl Ciekawostki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime21 Nov 2019 zmieniony
     


    W zasadzie niewiele ma wspólnego z Atari ale polecam jako ciekawą historię o rynku mikrokomputerów w tamtych czasach. :-)

    Gdyby ktoś nie wiedział to o producencie CP/M-a
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Nov 2019 zmieniony
     
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Nov 2019 zmieniony
     
    z pobliskiego marketu :)

    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Nov 2019
     
    ...powinny stać pod lekkim kątem ale w jednej linii,tak by "Łucznik"był dalej .Ogólnie pomijając grafikę to i tak niezłe zestawienie,ciekawe czy można używać naprzemiennie he,he,he
    • 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Nov 2019 zmieniony
     
    AtariVox+ czyli, taki dziwny upgrade do konsol Atari 2600, Atari 7800 oraz Vectrex. Podpina się do drugiego portu joysticka i powiększa możliwości konsoli o syntezę mowy, pięciokanałowy układ dźwiękowy, oraz pamięć do zapisu stanu gry, oraz listy wyników. Właśnie pierwszy raz usłyszałem o tym bajerze bo natrafiłem na recenzję na Youtubie:



    do kupienia tutaj:
    ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Nov 2019
     
    czegoś tu nie rozumiem,sama dopałka jest extra,ale ciekaw jestem na jakiej zasadzie działa i z jakimi grami,czyżby gry miały zaimplementowaną obsługę dodatkowego układu którego Atari z jakiś powodów nie wsadziło w konsolę,czy są potrzebne specjalne wersje gier wzbogacane o dodatkowe dźwięki pod to urządzenie ?
    A może to urządzenie wykorzystuje pewne znane instrukcje bądź odwołania i w odpowiednim momencie odpala wcześniej zapisany dźwięk ? -no ale w takim przypadku była by to straszna lipa i chyba tak właśnie jest ...

    Jak coś ktoś wie to proszę o odpowiedź.
    • 7: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Nov 2019 zmieniony
     
    @ Irata
    Kliknij w link na dole, tam jest lista gier które to obsługują. Tak - gra musi być przystosowana i potrafić skorzystać z możliwości sprzętu. Sprzęt powstał chyba w 2015 roku, więc wykorzystują to generalnie nowe tytuły powstające na owe konsole.

    Aha no i jeszcze z tego co zrozumiałem jest tam też zestaw predefiniowanych dźwięków które można z tego urządzenia odtworzyć. Czyli kartridż z grą, który na Atari 2600 ma mocno ograniczony rozmiar, nie musi tych dźwięków zawierać, a jedynie w odpowiednim momencie wysłać sygnał do urządzenia aby je odtworzył.
    • 8: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Nov 2019 zmieniony
     
    Czyli wydaje się, że powinno działać też z innymi komputerami i konsolami, które mają kompatybilne złącze joysticka, czyli co najmniej z Atari XL/XE.

    Edit: pod powyższym linkiem jest nawet tak napisane :)

    Z tego co widać na zdjęciach będzie jednak potrzebny krótki kabelek - przedłużacz - bo z uwagi na gabaryty nie jest możliwe bezpośrednie podłączenie.
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Nov 2019
     
    "...nie musi tych dźwięków zawierać, a jedynie w odpowiednim momencie wysłać sygnał do urządzenia aby je odtworzył."
    właśnie też tak zauważyłem.Ale to nic fajnego-takie na siłę dodawanie dźwięków do starych produkcji.
    Małe Atari radzi sobie dość dobrze z samplami a i dźwięki ma świetne,co niebawem usłyszycie w demie mojej gry :-).
    • 10: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Nov 2019
     
    @Irata
    Ale to jest upgrade dla konsol Atari 2600 i Atari 7800, ktore nie mają Pokeya a jedynie trzykanałowy układ TIA o bardzo skromnych możliwościach. Więc synteza mowy, pięciokanałowy układ dźwiękowy i odtwarzanie sampli z zapisanego w urządzeniu zestawu to jest potężny upgrade.
    • 11:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime24 Nov 2019
     
    Dopracowana aplikacja (iOS) do generowania z dowolnych zdjęć (lub obrazków) graficzek stylizowanych na - realistyczną - grafikę z retro komputerów i konsol:
    RETROSPECS

    Jest Atari 8-bit (tylko 2 tryby), ST i VCS.
    • 12: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime25 Nov 2019 zmieniony
     
    Atari ST też miało swoją "kartę dźwiękowa" MV16 ;)





    Steem emuluje i dongla i MV16 dla B.A.T. 2. Hatari niestety nie :(
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Nov 2019
     
    "
    Ale to jest upgrade dla konsol Atari 2600 i Atari 7800, ktore nie mają Pokeya a jedynie trzykanałowy układ TIA o bardzo skromnych możliwościach. Więc synteza mowy, pięciokanałowy układ dźwiękowy i odtwarzanie sampli z zapisanego w urządzeniu zestawu to jest potężny upgrade."
    @ urborg
    zgadza się,jak można to zaprogramować to naprawdę fajna rzecz,bo jak randomowy odtwarzacz sampli,albo z gotowymi melodyjkami w pięciu kanałach to ...
    ale chyba jest inaczej,w takim razie fajna rzecz.
    • 14: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Dec 2019 zmieniony
     
    Niedawno małe atari dostało świetną wersję Bosconian. Tymczasem na Atari 2600 tez powstała świetna wersja tej gry, dla niepoznaki pod nazwą Draconian ;) Aż trudno uwierzyć że coś takiego jest możliwe na tej stareńkiej konsoli. Konwersja pierwsza klasa - czapki z głów :)


    ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Dec 2019
     
    no nieźle,szkoda że Cart pozwalający odpalać homebrew jest bardzo drogi.
    • 16:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    Może było ale muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem:

    ->link<-

    wow, PIC/ARM daje niezłego kopa ale w latach 80-tych i tak największym ograniczeniem było ile w ROM można było kodu wcisnąć.



    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Dec 2019 zmieniony
     
    Ach ta współczesna, znudzona młodzież!
    Gdyby wychowali się z Atari jak my, byliby zdecydowanie spokojniejsi i pożyteczniejsi. :O :(

    ->link<-
    • 18: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    Czy ktoś zna Pana Marka Lyczba? Przeglądając stronę pcbway.com trafiłem na coś takiego
    ->link<-
    Na środku płyty jest logo, ale przy tej rozdzielczości nie mogę rozszyfrować.
    • 19: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    No jestem pod wrażeniem normalnie:
    ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    @trocero77
    A to?

    • 21: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    @archieil
    A to już jest w ogóle "miód, malina". Szukam "czasu" żeby sobie w to zagrać. Marzy mi się na A8 tego typu gra.
    • 22: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    Hardy na ZX bardzo dynamiczny ale dla mnie zbyt irytujący by mnie wciągnąć na dłużej, pograłem tylko chwilę. To dla ludzi z zacięciem do speedrunu ;)
    • 23: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 Dec 2019 zmieniony
     
    @ZuluGula



    ->link<-
    ->link<-

    Myślę, że ten projekt zasługuje na nowy wątek.
    Jeszcze tylko pozostałe części...
    • 24: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    @QTZ, dzięki, dużo więcej zdjęć na Twitterze.
    • 25:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime18 Dec 2019 zmieniony
     
    @trocero77
    Gdyby ktoś nie wiedział jak na ZX uzyskuje się szybką animację ekranu.

    Oni używają głównie takiego tricku, że:
    a) ZX nie posiada w zasadzie przerwań
    b) W kontrolowanym środowisku można ustawić stos na pamięć ekranu i robić PUSH-e co daje niesamowitą oszczędność na taktach. Bodajże chyba z x2 w stosunku do podejścia tradycyjnego.
    c) mają od groma rejestrów z opcją użycia ich jako pary. A i F, BC, DE, HL i bodajze kilka indeksowych + primowe.

    Kumpel u mnie w highschool bawił się w robienie dem na ZX, a potem na Amigę i od czasu do czasu sypał technikaliami.

    Od tamtego czasu pewnikiem know-how przynajmniej jeśli chodzi o narzędzia dostał sporego kopa.
    Biorąc pod uwagę, że ZX ma bodajże i 4MB karty pamięci to rozwijając pętle można naprawdę niesamowite przyspieszenie uzyskać w porównaniu do dekad 80/90.

    ZX chyba był pierwszym komputerem, którego dotykałem. Na jakimś festiwalu szkolnym grałem w Gunfright przez chwilę ale tak naprawdę pierwszy bardziej namacalnie to Atari i Meritum 1.

    Tak naprawdę najmniej styczności miałem z C-64. Mój wujek do szkoły kupił trochę w momencie gdy lepiej było dodać 50% więcej/kupić kilka mniej Amig ale na żywo tyle, że kumpel w klasie był fascynatem strzelanek i napisał jedną acz niestety nie uzyskał pomocy od Avalonu żeby ją rozwinąć w coś wartego opublikowania.

    tzn. on miał ZX-80 i przesiadł się na C-64 nie mając trickowej wiedzy co widac było w jego sposobie realizacji gry. Zajawka fajna ale do pełnej musiałby z nim ktoś nad tym posiedzieć.

    [edit] Ktoś orientuje się czy rozszerzenie pamięci w ZX pozwala zrobić double buffering/przełączać pamięć ekranu? Oficjalnie nie da się przenieść pamięci ekranu w inne miejsce ale z tego co pamiętam tam też był jakis trick z tym. Musiałbym sprawdzić jak to obecnie wygląda. Akurat w ZX głównie znam Z80, a nie technikalia mikruska. Wielkością to chyba jeden z najmniejszych 8-bit masowo produkowanych. O ile nie najmniejszy.
    • 26: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    @archieil
    nie do konca - Galagon - tam caly kod gry wykonuje sie na ARMIe i wypluwa gotowy kod 6502 dla kazdej iteracji gameloopa.
    • 27:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime18 Dec 2019 zmieniony
     
    @solo/ng

    Tyle, że ARM-a wtedy prostszym układem się dało zastąpić, a bariery cen ROM-u przeskoczyć w żaden sposób w tamtych realiach możliwe nie było.

    65C02 dawał się taktować 10MHz.

    Były pod koniec lat 80-tych procesory, które jako wspomagający układ mogły zostać użyte acz te z odpowiednią ilością MIPS wymagałyby przelotki, a nie per game użycia.
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    > a) ZX nie posiada w zasadzie przerwań

    w zasadzie posiada
    • 29:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    @xxl
    Chyba maskowalne klawiatury i RESET.
    • 30: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Dec 2019
     
    nie przejmuj sie:

    ->link<-
    • 31:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime19 Dec 2019 zmieniony
     
    @xxl
    ok. dzięki za doprecyzowanie bo ja jednak teoretykiem jestem i to hobbistycznie.

    Czyli w takim razie pamięci ekranu nie da się nigdzie przenieść ale bodajże można ją podmienić z użyciem rozszerzenia pamięci.

    Pamiętałem, że albo dało się uzyskać double buffering, albo przerwanie końca wyświetlania ramki.

    Czyli wycyklowany kod mógł PUSH-em modyfikować ekran tak żeby nie był widać shearingu.

    [edit] Cyklowany kod pozwala podmieniać kolory atrybutów co linię i obecne maks w ZX nierozbudowanym to jak w standardzie z ograniczeniami atrybutów na pole 8 punktów w linii ekranowej. W sumie mogłem nie przesadzać od razu z tym brakiem przerwań w ZX w pierwszym wpisie. :-). Kolorystykę pamiętałem ale nie wbiłem sobie w pamięć jak musi być realizowana. Miałem wrażenie, ze da się odczytać kiedy jest koniec ramki, a nie wygenerować przerwanie.

    [edit2]
    A już pamiętam o co chodziło z przerwaniami.
    Obsługa przerwań jest w ROM i ciężko jest własną procedurę wbić do ich obsługi.
    Zresztą ich ilością też ZX nie przytłacza.
    • 32: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Dec 2019
     
    ZX128 oidp pozwala na podmianę banków $4000..$7FFF i $C000..$FFFF na banki pamięci powyżej 64K. Zdaje się że ROM też można podmienić czyli bank $0000..$3FFF.
    • 33:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime19 Dec 2019 zmieniony
     
    Ujmę to w ten sposób. Chodzi płynniej niż na moim PC z tamtych lat.
    Acz tutaj to oczywiście tylko film ale nigdy nie oglądałem tego dema na sprzęcie pozwalającym płynność wektorów uzyskać.



    • 34: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime19 Dec 2019
     
    @ archieil

    Tu są wszystkie wersje tego dema jakie wyszły:
    ->link<-

    Wydali je też na ST,byłem pewny,że na Amigę też wyszło a tu ZONK :)))
    • 35: CommentAuthorurborg
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    • 36: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime10 Jan 2020 zmieniony
     
    10 lat na emigracji i jaki ładny angielski, taki amerykański ;)



    A tak na poważnie... Minęło prawie 70 lat a świat wciąż walczy o złoża ropy i gazu? O ironio!
    • 37:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Jan 2020 zmieniony
     
    8/16-bitowa nostalgia zatacza coraz szersze kręgi - powstały klimatyczne znaczki pocztowe w JukeJ. ;)
    ->link<-
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jan 2020
     
    Było tutaj, nawet jest pytanie, które polskie gry byś widział na znaczkach, gdyby wydała to poczta polska:

    ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Jan 2020
     
    Fakt, ale przy ogromie informacji z tego forum czasem coś można przeoczyć... ;)
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jan 2020
     
    Jasne. Dlatego dałem link. Przy okazji info, że możesz dać własne propozycje gier, jeśli oczywiście chcesz.
    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Jan 2020 zmieniony
     


    Postanowiłem sprawdzić Cleverbota ->link<-

    Chyba oblał test Turring u mnie ;)

    User: Hi :).

    Cleverbot: How are you?

    User: Fine, and You?

    Cleverbot: I am sad.

    User: Why?

    Cleverbot: My love is cheated me...

    User: Are you married?

    Cleverbot: No I am single.

    User: Who is yours love?

    Cleverbot: My boyfriend.

    User: Are you a boy?

    Cleverbot: I am a girl.

    User: How good you are in chess?

    Cleverbot: Very good!

    User: Let's play!

    Cleverbot: Okay.... I think about animal. Ask me questions.

    User: Let's play a game of chess!

    Cleverbot: But I can't see you or the chess.

    User: Imagine that.

    Cleverbot: I don't need to.

    User: Then let's play a game of chess.

    Cleverbot: No thanks.

    User: You don't know the rules of the game, yes?

    Cleverbot: There are no rules my friend.

    User: Take my knight then :D.

    Cleverbot: Are you sleepy?

    User: You don't follow :P.
    • 42:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Jan 2020 zmieniony
     
    Christian Corti z dumą prezentuje nowy
    „Future Composer” dla Twojej przeglądarki
    ->link<-
    • 43: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Jan 2020
     
    @Dracon dzięki za info - pobawię się :]
    • 44: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime12 Jan 2020
     
    zbyti: robisz muzykę? możesz coś udostępnić ze swojej twórczości?
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Jan 2020 zmieniony
     
    @gorgh robiłem 25 lat temu na C64 i to słabą :[

    Dlatego dziś mam silną potrzebą zrehabilitować się po latach i jeszcze parę kawałków zrobić :D

    Jak nie obawiasz się kocich pisków to możesz "moje dzieła" osłuchać online ->link<- WebSID nie jest idealny, po lewej u góry można poeksperymentować z playerem.

    W sumie to dziś niewiele z tego daję radę słuchać bez skrzywienia, np. ten jeszcze ujdzie ->link<- tylko na Real C64 brzmiał "głębiej" miał więcej przestrzeni a tutaj tak płasko...

    Miałem parę kompozycji już dojrzalszych zagranych na pianinie i zgranych do wav ale chyba przepadły oraz mare modułów na Amigę, też nie wiem gdzie. Pewnie mam na jakimś CD ale ja CD-ROM w komputerze nie mam już od lat i sporo płyt powyrzucałem :>

    Ku mojej hańbie została tyko ta sromota na C64 i to jeszcze online :D

    EDIT: najgorsze, że dopiero teraz zobaczyłem, że ktoś moje zaki wystawiał wtedy na compotach bez mojej "wiedzy i zgody"...
    • 46: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime12 Jan 2020
     
    o miło, całkiem przyjemne
    • 47:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime12 Jan 2020
     
    @zbyti



    Gdyby ktoś kojarzył takie zabawki do Atari to jestem zainteresowany swoją drogą.
    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Jan 2020
     
    @archieil śledzę ten kanał od paru lat, widziałem ;)

    @gorgh jesteś uprzejmy ;) Ja mam tylko nadzieję, że nie powiedziałem ostatniego słowa w muzyce 8-bit i zostawię po sobie coś ciekawszego niż to co jest obecnie :]
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Zbyti - słucham muzyczki, niezłe są. A będziesz coś tworzył na Atari? :)
    • 50: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Jest taki plan by zrobić jakiegoś tuna i to raczej na A8 niż C64 ale nieprędko niestety...