atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime22 Sep 2019
     
    A znacie taki komiks?
    ->link<-
    ;)

    Młody dziedzic powraca w rodzinne strony, gdzie znajduje tytułowe szachy, odtąd jego życie legnie w gruzy.
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Sep 2019 zmieniony
     
    @Dracon Wielkie Dzięki! Nie znałem. Już zaczynam czytać, niezła kreska, zobaczę jak fabuła. A sama strona idzie do ulubionych :)
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Sep 2019 zmieniony
     
    O! Jest całość na YT, na trzeźwo nie daję rady obejrzeć ale może są tu pijący? ;)

    Computer Chess

    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Sep 2019 zmieniony
     
    Film zawierający podstawowe informacje ale już nawet one zdumiewają, że komputer 8-bit w ogóle gra w szachy z jakimś powodzeniem.

    Computer Chess: How It Thinks!



    Chociaż nie wszystkim programistom problem algorytmów szachowych jawi się aż tak złożonym jak mnie :D

    mgr_inz_rafal:

    To nie szachy, to trudna i ambitna technicznie gra (The Rescue Expedition - przyp. aut.).
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Sep 2019 zmieniony
     
    @Dracon przeczytałem i obejrzałem komiks. Świetnie narysowany ale dialogi strasznie lakoniczne i drętwe. Jak by w ogóle ich nie było historia wydała by mi się bardziej tajemnicza bo musiał bym ją "domyśleć" a kadry bogate w detale więc nie był by to problem.

    Jr. dzięki, sporo fajnych komiksów na tej stronie których nie znałem :)

    EDIT: Do tego tam w komisie zjawa daje szacha królem, może błąd w tłumaczeniu? :D
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Sep 2019
     
    • 7: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Sep 2019
     
    Dzięki Dracon za podrzucenie tego komiksu. Fajny nie znałem go. Z tłumaczeniem faktycznie coś jest nie tak. Z dialogów można wywnioskowac że szach koñczy partię szachów.

    Ten filmik pokazujący jak działa algorytm szachowy już widziałem. Dla mnie niewiarygodne jest że taki złożony algorytm może tak sprawnie działać na 8-bitowym procesorze.
    • 8: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Sep 2019
     
    Dzięki Dracon za podrzucenie tego komiksu. Fajny nie znałem go. Z tłumaczeniem faktycznie coś jest nie tak. Z dialogów można wywnioskowac że szach koñczy partię szachów.

    Ten filmik pokazujący jak działa algorytm szachowy już widziałem. Dla mnie niewiarygodne jest że taki złożony algorytm może tak sprawnie działać na 8-bitowym procesorze.
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Sep 2019
     
    Bardzo ciekawe relacje z testów komputerów szachowych z przed wielu lat. Google Translate daje radę z niemieckiego na angielski tak, że przyjemnie się czyta.

    ->link<-
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    Retro Computer Chess part 1: The paper tiger ->link<-
    Retro Computer Chess part 2: First blood ->link<-
    Retro Computer Chess part 3: Bringing it home ->link<-
    Retro Computer Chess part 4: Atari Video Chess (1979) ->link<-

    -------------------------------------------------------------

    No i na koniec perełka: Manual z kompletnym kodem Microchess ->link<- i interesujący opis programu ->link<-

    The program designed will run on a KIM-1, 6502 based system,
    using only 1.1 Kbytes of RAM.
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    @zbyti i urborg
    Proszę bardzo. :) Tak jak rozumiem, ta strona zawiera dobrowolne, amatorskie tłumaczenia i stąd pewnie ich jakość. Są tam też komiksy zupełnie "od czapy" (z absurdalnym humorem) jak ten o synu Adolfa H. - bez "dymków". Ale to już inna sprawa. ;)
    • 12: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    Tymczasem turniej szachowy trwa nadal. Więc spieszę z kolejnymi relacjami.

    Kolejna partia drugiej rundy a w niej pojedynek pomiędzy komputerem szachowym Novag Agate a atarowskim programem Chess od firmy Parker Bros. Przypominam że Chess gra tutaj w na levelu 5 czyli średni czas na ruch 40 sekund.

    Grana jest Partia Angielska w wariancie symetrycznym. Po dosyć wyrównanym debiucie na planszy zaczyna się tworzyć pozycja zamknięta. Komputer Novaga popełnia niewielki błąd w ruchu 12, pchając hetmana na pole z którego może być za chwilę przegoniony przez piona. Tak też się dzieje w partii i wówczas Novag popełnia już poważniejszy błąd, bo zamiast uciekać hetmanem z tej wąskiej luki na skrzydle hetmańskim, on pcha się tym hetmanem jeszcze dalej. W odpowiedzi na to Chess zagrywa sprytny ruch skoczkiem i jak widać na rzucie ekranu który zamieszczam, biały hetman będzie teraz potrzebował zmarnować kilka posunięć, aby cało wydostać się z sytuacji w którą się wpakował. Novag jednak najwyraźniej nie widzi problemu w tym ze jego hetman jest zablokowany i robi sobie jakiś tam ruch wieżą. Szybko przychodzi otrzeźwienie, bo Chess po ruchu skoczkiem bierze hetmana pod bicie i jednocześnie odcina mu jedyną drogę ucieczki. W tym momencie chyba Novaga nerwy poniosły, bo kolejny jego ruch to istne kuriozum. Idea może jest słuszna, no bo w odwecie też bierze gońcem pod bicie wrogiego hetmana. Tyle że ten ruch to nic innego jak proste podstawienie figury. Tym sposobem po 17 posunięciach Chess ma już przewagę hetmana i figury lekkiej. Można by więc powiedzieć, że w tym momencie partia już się rozstrzygnęła. Później jeszcze jest wymiana figur lekkich. W 28 posunięciu dochodzi na skrzydle hetmańskim do wymiany wież, po czym otwarta linią na tyły wdziera czarny hetman. Novag desperacko poświęca wieżę, po czym próbuje jeszcze poświęcić skoczka, ale Chess darmowego skoczka olewa i daje mata w 35 posunięciu.
    • 13: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    @Zbyti
    Dzięki za te wrzutki o szachach. Z przyjemnością poczytałem informacje o programie szachowym na Atari 2600. Czyli okazuje się że dla Atari 2600 największym problemem była nie sama gra w szachy, tylko jak przy tak ograniczonych możliwościach graficznych wyświetlić szachownicę i figury na niej :). To teoretycznie niewykonalne zadanie udało się dopiero dzięki użyciu specjalnych tricków. Az mam ochotę przetestować te szachy. A może nawet gdzieś mam je na jakimś kartridżu? Musze sprawdzić.
    • 14: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     

    urborg:

    Czyli okazuje się że dla Atari 2600 największym problemem była nie sama gra w szachy, tylko jak przy tak ograniczonych możliwościach graficznych wyświetlić szachownicę i figury na niej :).

    No to muszę przeprosić @mgr_inz_rafal bo widocznie ma rację, algorytmy szachowe to betka przy pokonywaniu ograniczeń graficznych tych maszyn o_O :D
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    Co ciekawe samo wyświetlanie szachownicy i figur w przypadku Atari 2600 pochłania prawie całą moc obliczeniową procesora więc w trakcie gdy komputer oblicza kolejny ruch szachownica znika z ekranu i tylko ekran miga różnymi kolorami żeby użytkownik wiedział że konsola się nie zawiesiła :) za to same szachy są podobno silniejsze niż MicroChess.
    • 16: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    No i ostatnia partia 2 rundy. Partia w której grają dwa komputery szachowe - potencjalnie najsłabszy z potencjalnie najsilniejszym. Czy coś tu może nas w tej partii zaskoczyć. Zobaczmy.

    Niestety po rozegraniu partii stwierdziłem że popełniłem błąd. Białymi miał grać komputer Saitek a SciSys powinien grać czarnymi. Ja tym czasem rozegrałem odwrotnie. Nie chce mi się partii powtarzać, więc wynik zostaje.

    Tak więc białymi gra SciSys Kasparov Express 16k, a czarnymi Saitek Kasparov Electronic Chess Partner. Grany jest debiut pionem hetmańskim. W pierwszym ruchu po wyczerpaniu książki debiutowej, Saitek popełnia szkolny błąd, odchodząc skoczkiem. Teraz prosta taktyka czyli wyjście hetmanem z szachem i czarne nie mają figury. Po szybkim zdobyciu przewagi SciSys zaczyna grać nonszalancko lekceważąc zasady gry w debiucie, aczkolwiek z takim przeciwnikiem uchodzi mu to płazem. Potem tworzy się napięta sytuacja w centrum, po której dochodzi do serii wymian. Po czym w ruchu 20 SciSys szachuje króla na 8 linii dzięki czemu zbija czarną wieżę. Materialnie zyskuje, ale lepszy gracz by go za to mógł surowo ukarać. Bicie nieaktywnej figury oznacza bowiem oddanie na chwilę inicjatywy przeciwnikowi który ma aktywnego hetmana blisko centrum. Ale Saitek nie jest w stanie tego wykorzystać i szansa na kontratak przepada. Po kolejnych błędach przewaga białych dalej rośnie. Komp Saiteka próbuje jeszcze w ruchu 28 stworzyć groźbę matową dla białego króla, ale jest już za późno, bo w odpowiedzi sam dostaje mata w 29 posunięciu.

    Czyli pomimo nie najlepszej gry łatwe zwycięstwo zgodnie z przewidywaniami odnosi faworyt - SciSys Kasparov Express 16k.
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    Ładny ten Saitek :) Na pewno lepiej wygląda niż gra :D
    • 18: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    Potwierdzam - ładne zgrabne szachy i co ważne z magnetycznymi figurami. Te współczesne modele niby wyglądają podobnie, ale są produkowane po taniości i nie mają figur magnetycznych, jak np Mephisto Junior Master i wystarczy trącić lekko szachownicę i wszystko się wywraca. No i gdzieś bodajże (strzelam) w okolicach 2013 roku z pudełek zniknął Kasparov, bo z nim umowy nie przedłużyli.

    Poza tym grają słabo, ale są właśnie takim przyjemnym partnerem do gry dla amatora.
    • 19: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    A ja dziś sobie pyknę w szachy na Genesis ->link<- ->link<- ->link<-

    • 20:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    A ja znowu dam się pokonać 1kb javascriptowi...
    ->link<-

    jest tez wersja 392 bajtowa na intela... i jej port na 6502 (VCS) ->link<-

    da się temu elo wyliczyć jakoś?
    • 21: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    Ten pierwszy program nie potrafi robić roszady i jak na błyskawiczną grę to taki atarowski Master Chess na 10 sekund.

    Drugiego widziałem tylko na githubie jak szukałem kodu ale nie grałem.

    800-1000 elo? Ja rozpoznaję mniej więcej powyżej 1350+ bo pozostałe ogrywa mi się równie łatwo.

    Może jakiś mecz zrób z szachami na MAME wycenianymi poniżej 1000 ELO to będziesz miał orientację?
    • 22:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    ale samemu mozna robic bicia w przelocie i roszady

    ten 1kb javascript jest naprawdę fajny.. można w nim znaleźć głębokość drzewa (jest zahardkodowana na 3) i jak dałem na 5 to już mi było ciężko (tak nie jestem w to dobry, ale bawi mnie ze taka pierdoła mnie ogrywa)

    ->link<-
    • 23: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    No to jak sprawia Ci przyjemność to spełnia swoje zadanie ;)

    Zagram w takim razie na 5 (jak uda mi się przestawić) i zobaczę ile mi zajmie wygranie partii.
    • 24:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime23 Sep 2019
     
    to w tym ostatnim linku jest opisane jak to przestawić

    "Play level is fixed at 3-ply depth, you can modify it (search on the source code for /*ply*/), be careful as every extra ply is an order of magnitude more slow."

    ja wątek ten czytam z zapartym tchem, a może coś dla laika: szukam atarowskich szachów z czytelna planszą na takie małe "giereczki", czyli grac moze jakkolwiek, ale zeby to przyjemne bylo w doznaniach :)
    • 25: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Sep 2019 zmieniony
     
    @Yosh jeżeli bawi cię ten JS-owy program to polecam Master Chess na A8 - banalny w obsłudze a poziom zbliżony (chociaż stawiam go wyżej, gra trochę wszechstronniej). Czasem zagra ciekawie, czasem podstawi figurę. Dzieciaki krewnej nie mogą z nim wygrać dając mu 10 sekund na ruch bo też podstawiają ;) Dzięki temu gra jest zacięta.

    Najlepszą szachownicę na A8 ma Colossus 3/4 - w kwestii czytelności na tej platformie jest klasą samą dla siebie.

    Na ST najczytelniej wygląda Sargon III i Chessmaster 2000 w trybie monochromatycznym.

    Z każdym z wymienionych wyżej gra się przyjemnie z zaznaczeniem, że Master Chess jest dla naprawdę początkujących.
    • 26: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    Jeszcze te szachy przetestuję.

    Fidelity Ultimate Chess Challenge for Atari Lynx ->link<- ->link<- ->link<-

    • 27: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Sep 2019
     
    Zbyti jak te szachy na magadrive? Silne, słabe, coś warte?

    Te szachy z Lynxa to domyślam się że mają w środku zaszyty silnik Sargona III.
    • 28: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    @urborg nie mam jeszcze opinii o tych szachach na MD.

    O szachach na Lynxa czytam ->link<- takie cuda:

    The Fidelity Ultimate Chess Challenge is a chess video game released in 1991 by Telegames for the Atari Lynx. Players can either play against the game or against another player using the same console. The game engine was written by Fidelity Electronics, makers of various chess computers, and reached a master rating of 2325 Elo.

    Jeżeli to prawda to nie może to być Sargon III.

    A tutaj ->link<- czytam:

    The most important question, naturally, is how well Fidelity Chess plays the game. Though I enjoy the game, I don't claim to be a chess expert; however, the Lynx appears to play a very respectable game. For a test, I pitted Fidelity Chess (on the Lynx's 65C02) versus the computer game Battle Chess (on a 68000). Although the Lynx took longer to make decisions deeper into the game, it ultimately checked and mated in 23 moves. With "ultimate" mode, Fidelity Chess may just be almost impossible to defeat. On higher levels, it can take quite some time for the computer to make a move. To counteract this, the Lynx's automatic shutoff feature is disabled.

    Tylko taki test to nie test :D Nie wystawia najlepszej opinii testującemu.
    • 29: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    2325 to osiągał najsilniejszy komputer jaki kiedykolwiek zbudowało Fidelity Electronics - Fidelity Elite V11 ->link<- . Tylko że tam był procesor Motorola 68060 taktowany 72 MHz. Lynx ma zaś MOSa 6502 4MHz. Więc nie ma cudów we wsi bo nikt więcej niż okolice 1900 ELO na takim procesorze nie wyciągnął.

    Te szachy z Lynxa to zapewne coś pokrewnego z takim sprzętem: ->link<-

    Strzelam że szachy z Lynxa mogą osiągać jakieś 1600+ z uwagi na 4 MHz procesor. Czyli mogły pokonać w 23 ruchach Battle Chess które oceniłem na jakieś 1100+.
    • 30: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    No to mój angielski jest gorszy niż myślałem (jeśli chodziło o elo najsilniejszej maszyny firmy, zrozumiałem, że tego programu) albo wikipedysta do kitu. Oczywiście, że takie ranking jest nierealny dla tej maszynki. No chyba, że to te amerykańskie ELO i chodziło o 2100 ale też mocno wątpię.

    Patrząc na rok wydania, procesor i firmę powinien grać silniej od Chessmaster 2100 na C64.

    Jedno na ten moment jest pewne - ma bardzo skromną bibliotekę otwarć. Na poziomie 5 gdzie gra od 40 sek do 2 min z marszu nie udaje mi się wygrać, musiałbym się przyłożyć - znaczy, że coś tam ten program gra.

    W pozycji na screenie zagrał w następnym ruchu h7-h6 więc widzi do przodu przynajmniej na 2 ruchy ;) Ja gram białymi (u dołu).
    • 31: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    Tam może siedzieć engine z Fidelity Designer 2000 z roku 1988 ->link<-
    Czyli program osiągałby ponad 1800 ELO. Czyli nieco więcej niż Mephisto Mondial II.

    To zdanie mówiące o 2325 ELO jest niejasno napisane - albo autor sam coś źle zrozumiał, albo próbował wprowadzić w błąd, albo jego angielski był słaby. Stawiam na tą ostatnią opcję bo w zdaniu jest przecinek przed and. Czytając je też zrozumiałbym że to Silnik użyty w programie (bo to jest podmiot zdania) osiąga 2325 ELO. Aczkolwiek mój angielski jest na poziomie FCE wiec też ekspertem nie jestem.
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    Rozegrałem partię między Fidelity na Atari Lynx (czarne) a Chessmaster 2000 na A8 (białe). Obu ustawiłem poziom 5, co średnio dawało minutę na ruch w obu przypadkach.

    Partię uważam za miarodajną. Oba programy grały partię hiszpańską do 8 ruchu ze swoich książek.

    Nastąpiła długa manewrowa gra gdzie oba programu szukały najlepszej pozycji dla siebie. Po pierwszych postępach CM2000 inicjatywę przejął jednak Lynx i wygrał figurę na czysto.

    Niczym niezagrożone Fidelity pewnie zrealizowały swoją przewagę.

    Zapisu partii nie zamieszczam, bo coś pokręciłem koło 70 ruchu i już mi się nie chciało tego odkręcać a było pewnie kilka ruchów do zamatowania białych.

    Fidelity na Lynx to solidna produkcja od uznanej firmy z którą śmiało można grać "na poważnie". Wydaje się, że to najsilniejszy 8-bit program jaki zagościł pod szyldem Atari.
    • 33: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    O super pomysł. Czekam na wynik, sam jestem ciekaw.

    Czyli jednak jakiś nowszy engine tam dali. Może dołączyłbym te szachy z Lynxa do turnieju programów na Atari ST. Byłoby ciekawiej.
    • 34: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    @urborg krótka relacja post wyżej bo edytowałem. Skoro ograł CM2000 to wpada w jego miejsce, popieram pomysł :)

    - What's the most explosive opening move in chess?
    - C4

    ->link<-

    EDIT: @urborg miałeś dobre podejrzenie. Wyjątek z instrukcji.

    Ultimate Chess Challenge Fidelity for Atari Lynx

    Congratulations! You have just purchased the most powerful portable
    chess game available. The Ultimate Chess Challenge is based upon
    the proven chess-playing technology from the laboratories of Fidelity
    Electronics - the premier manufacturers of dedicated chess computers
    and the developers of the only United States Chess Federation Master
    rated (2325) program. With 17 skill levels, multi-player capability,
    and selectable 2-D or 3-D modes, you have purchased a product that
    will challenge even the most serious chess players.

    We know that The Fidelity Ultimate Chess Challenge will provide you
    with many hours of enjoyment.
    • 35: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    Tymczasem 3 runda turnieju już się rozpoczęła. Czyli już mamy półmetek. Znowu partia dedykowanych komputerów szachowych.

    Białymi gra SciSys Kasparov Express 16k, a czarnymi Novag Agate. Grana jest Partia Hiszpańska. Do 10 posunięcia partia w miarę wyrównana. Potem białe przeprowadzają roszadę po czym szybką wymianą wież deroszują czarnym króla i atakiem skoczkiem na skrzydle hetmańskim zdobywają piona przewagi. Novag jednak nie odpuszcza i dzielnie walczy z teoretycznie silniejszym przeciwnikiem jak równy z równym. Po 38 posunięciach zaczyna się końcówka, SciSys dalej ma jedynie piona przewagi i nie wiadomo czy to wystarczy aby mógł zapewnić sobie zwycięstwo. Novag ma jednak zdublowane piony, co udaje się przeciwnikowi wykorzystać i po 40 posunięciach Novag zostaje z 5 pionami i gońcem przeciwko 7 pionom i skoczkowi. Dlaej jednak nic nie jest rozstrzygnięte. W 48 posunięciu SciSys robi błąd, zamiast pchać do przodu pionek na linii b odchodzi skoczkiem gdzieś na peryferia szachownicy. Novag ma szansę na remis, ale ją marnuje. Ma okazję gońcem wykosić od tyłu białe piony na skrzydle królewskim, co dałoby mu remisowa sytuację. Nie wykorzystuje jednak sytuacji, a w posunięciu 53 SciSys rusza w końcu pionami do linii przemiany i wygrywa dzięki temu partię po 67 ruchach.
    • 36: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019
     
    No proszę, w II lidze SciSys Kasparov Express 16k rozstawia wszystkich po kątach :D
    • 37: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    Kolejna partia rozstrzygnięta.

    Białymi gra Sargon II a czarnymi komputer szachowy Saitek Kasparov Electronic Chess Partner. Komputer Saiteka decyduje się na Obronę Skandynawską. Nie wiem czy to dobra decyzja czy zła, ale wykonanie fatalne. Szybkie błedy w debiucie kosztują Saiteka zderoszowanie króla i stratę piona. To i tak mała kara bo mógł to przypłacić wieżą. Saitek jednak dalej gra słabo, zaniedbuje rozwój. Sargon w odpowiedzi urzdza mu prawdziwą rzeź. Czarne figury i piony padają jak muchy. Do 15 posunięcia skrzydło królewskie u czarnych praktycznie przestaje istnieć. Saitek rozwija niedobitki swoich wojsk ze skrzydła hetmańskiego co daje mu chwilę oddechu. Sargon jednak roszuje, rozwija figury których jeszcze nie wprowadził do gry. Rozbija skrzydło hetmańskie, a ocalały z rzezi hetmamn dwie lekkie figury i pion mogą już tylko bezradnie się przyglądać jak ich król jest matowany. Partia kończy się po 33 ruchach.

    Komputer Saiteka który w pierwszej rundzie zaprezentował się z dobrej strony w partii przeciwko SuperQuergowi tutaj zostaje wręcz przez Sargona znokautowany.
    • 38: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019
     
    Faktycznie, pozamiatane przed 10 ruchem :-]
    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    The Atari Lynx HandyCast
    EPISODE 07: The Fidelity Ultimate Chess Challenge ->link<-

    W audycji twierdzą, że użyty engine to ten sam co w Chessmaster 2100.

    CM2100 imponował mi już na C64 to jak teraz dostał 4x szybsze CPU to ja nie mam pytań ;) 1800+ będzie jak nic!

    Szkoda tylko, że biblioteka otwarć nie jest tak bogata jak w wersji na C64 - program (np.) kompletnie nie zna gambitu królewskiego. Inna sprawa czy da się z nim w tym gambicie wygrać jak nie jest się o 2 klasy lepszym ;)

    ps. manual na atariage ->link<-
    • 40: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     
    Chessmaster (Lynx jako silnik CM2100, w pozostałych przypadkach wersja do ustalenia) w erze 2D pracował na konsolach:

    GG 8-bit Zilog Z80 (3.5 MHz)
    NES 8-bit 6502 NMOS (1.79 MHz)
    GB 8-bit Sharp LR35902 (4.19 MHz)
    LYNX 8-bit WDC 65SC02 (up to 4 MHz)
    SNES 16-bit 65816 (3.58 MHz)
    GBA 32-bit RISC (16.78 MHz)

    Także powinien być przyzwoitym zawodnikiem na tych maszynach skoro zadowala mnie (przy dłuższym czasie na grę) na platformie A8/C64.

    Tak ku pamięci ;)
    • 41: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Sep 2019
     
    A ja jakiś czas temu mówiłem że na żadnej konsoli chyba nie było porządnego programu szachowego. A tu proszę :). Dokonałeś ciekawego znaleziska.

    A może by tak do planowanego turnieju programów na Atari ST dorzucić te szachy z Lynxa i tego Chessmastera 2100 z C64. Byłoby ciekawie.
    • 42: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Sep 2019 zmieniony
     

    urborg:

    A może by tak do planowanego turnieju programów na Atari ST dorzucić te szachy z Lynxa i tego Chessmastera 2100 z C64. Byłoby ciekawie.

    Głosuję "dwoma ręcyma" ZA! :D
    • 43: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Sep 2019
     
    Pomyślałem że zrobię mały test :)
    • 44:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Sep 2019
     
    Czy to jest naprawdę silny komputer szachowy?
    ->link<-
    Pytam tylko z czystej ciekawości. :)
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime25 Sep 2019 zmieniony
     
    @Dracon - możesz prześledzić ten wątek, były w użyciu ;) Sądzę, że najmocniejsze z tych które chodziły Ci do tej pory po głowie.

    @urborg - no to czekam na relację!
    • 46: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Sep 2019 zmieniony
     
    Mam już wynik testu.

    Białymi grał Mephisto Europa z czasem 30 sekund na ruch, a czarnymi program Chess na konsolę Sega Mega Drive. Doświadczalnie wybrałem mu poziom 7 tak aby odpowiadał mniej więcej 30 sekundom na ruch. Z całej partii licząc czas wyszło mi około 23 sekundy na ruch. Czyli chyba mniej więcej trafiłem. Wygląda na to że program nie używa ponderingu, w każdym razie tylko pierwsze posunięcia w partii wykonuje natychmiastowo.

    Grany jest debiut Reti. Bardzo szybko lepiej zaczyna stać Europa. W 15 ruchu program na Mega Driva zmuszony jest oddać skoczka za pionka. Tymczasem na planszy zaczyna się tworzyć sytuacja zamknięta. Przewaga pozycyjna Europy rośnie ale po 20 posunięciach losy pojedynku się odwracają. Chess atakuje hetmanem na skrzydle i król białych znajduje się w niebezpieczeństwie. Program na Mega Driva nie do końca potrafi wykorzystać sytuację, ale odrabia straty materialne i nawet wychodzi na plus zbijając przeciwnikowi sporo pionków. Jednakże przed 30 posunięciem znowu białe odzyskują inicjatywę i zaczynają stać lepiej mimo że materialnie są o piona do tyłu. W 37 posunięciu Mephisto ma 3 piony Hetmana, wieżę i gońca przeciwko 5 pionom, hetmanowi i wiezy. Czyli materialnie ma piona przewagi. Wtedy Chess zaczyna uporczywie szachować wrogiego króla hetmanem. W efekcie partia kończy się remisem po 43 ruchach przez 3 krotne powtórzenie pozycji.
    • 47: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Sep 2019
     
    @Dracon

    Ten GK2000 to w sumie najsilniejszy komputer szachowy jaki posiadam. Osiąga prawie 2000 ELO a dokładniej jakieś 1972 ELO. W tym wątku znajdziesz kilka partii jakie grał. Ogrywał programy szachowe na Atari ST, które nim testowałem. Tam w środku tego komputera siedzi pierwsza wersja enginu szachowego Fritz. Aczkolwiek ten komputer ma na tyle zróżnicowane ustawienia trudności że amator taki jak ja najniższych poziomach może z nim wygrać. Co ważne grając z nim na najniższych poziomach nie mam poczucia, że robi głupie ruchy, że się podstawia i wygrana daje satysfakcję.
    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime25 Sep 2019 zmieniony
     
    Odnośnie Sega Vs Europa.

    Czarne wybrały nieszczęśliwy dla komputerów debiut bo zaczynają samodzielną grę od ujemnej wyceny.

    Chciałem napisać, że czarne wybroniły się cudem wiecznym szachem ale...

    Czarne głupio podstawiły skoczka, w jednym ruchu - to bez sensu, wyliczyły sobie kompensację za atak? Może i tak bo Europa mają już sporą przewagę nagle popełnia błąd po którym powinna przegrać w ten atak wpadając...

    Festiwal pomyłek.

    Nie mam Cię sumienia namawiać na jeszcze jedną grę ale przydała by się ;)
    • 49: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime25 Sep 2019
     
    Rozpocząłem parę partii z Chess na MD i mam dwa wnioski:

    1. Bardzo bojaźliwe i zachowawcze szachy w debiucie, do tego książka bardzo ograniczona.

    2. Spekulacje ludzi w sieci, że to może być niewydany na Segę Genesis Chessmaster można między bajki włożyć. Za defensywna gra do tego o niższej jakości posunięć jak na moje oko.

    Na poziomie 9 gra minutę na ruch.
    • 50: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Sep 2019 zmieniony
     
    Co tej jakości posunięć - miałem wrazenie że ten progran gra trochę słabiej od Europy. Faktycznie w partii którą rozegrałem były błędy po obu stronach. Jednak jak Europa nie robiła poważnych błędów to systematycznie wypracowywała sobie przewagę nad tym programem. Po tej jednej partii oceniłbym je na 1500+ do max 1600+. Więcej na pewno nie mają. Taki średniak na poziomie silnych programów na małe Atari. Czyli algorytm nie jest specjalnie silny biorąc pod uwagę że Mega Drive napędzana jest Motorolą 68000 7.5 MHz. Może jeszcze je przetestuję ale nie dzisiaj.