atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime8 Oct 2019 zmieniony
     
    @urborg dzęki! :D Ale nie sądzę bym dotarł tak daleko, Amsterdam to już przecież chyba Psion i to na szybszym CPU niż ST.

    -----------------------------------------------------------

    Druga partia z Fidelity Champion Sensory Chess Challenger.

    L3 czyli 1 min na ruch, gram czarnymi za pomocą xboard i odpowiedniego pluginu, to wygodniejsze niż przestawianie figur bezpośrednio w okienku MAME a już na pewno wygodniej gra się czarnymi bo można odwrócić stół.

    1. e4 e5 2. f4 ... a więc wojna! :D Białe proponują Gambit Królewski na co ja odpowiadam kontrgambitem, który naukowo nazywa się Falkbeer Countergambit ->link<-

    2. ... d5 gram to chyba pierwszy raz w życiu, ale raz kozie śmierć ;)

    10. ... Sg4 pobieżna analiza komputera ocenia ten ruch jako słaby, ale mój plan jest następujący: zbić białym gońca na f4 i postawić skoczka na e3 by paraliżować białe a może nawet zdążę uniemożliwić roszadę? Może i słaby ruch według komputera ale lepiej mieć jakiś plan niż żadnego :) dla mnie posunięcie OK.

    12. ... Se3 no to udało się, król białych na ten moment jest w kropce ;)

    14. ... Hg5 ważny ruch, musiałem ocenić, czy po wymianie warto mieć piona na e3 i czy go tam utrzymam, wyszło mi, że to zadziała.

    18. Hc3 przegrywający ruch komputera, pozwalający mi wjechać hetmanem na 2 linię, kosztować będzie to białe 2 figury za moje 3 piony. Generalnie koniec partii, reszta to technika.

    -----------------------------------------------------------

    1980 zbyti vs mistrzu 2:0

    ps. na zegarach xboard czas schodzi od 2h do zera.
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime8 Oct 2019 zmieniony
     

    spacious mind:

    When I wrote about Chessmaster 2000 and Chessmaster 2100 I was in touch with Mark Manyen, he was the leader for both these projects.

    So to my first question he at that time answered:

    Question 1 - Were you responsible for Chessmaster 2000 and Chessmaster 2100 as the program credit seem to indicate this?

    Answer - Yes I was the Lead Programming Manager on these projects. (This of course would indicate to everyone that he was the main man responsible).

    Question 2 - Regarding the chess program, are you a chess programmer did you write the chess program itself?

    Answer - No, as a Lead Programmer I am responsible for the functionality of the whole product but there are teams that work on graphics, teams on code etc. We used a David Kittinger program.

    Question 3 - Thanks for all this information. However I am curious about Fidelity Chessmaster 2100. It seems strange to me strange that Fidelity would put their name behind a competing Novag chess programmer for this product. Fidelity's in-house chess programmer at that time was Dan & Kathe Spracklen, therefore is Kittinger correct.

    Answer - Ah, now you are triggering some memory. We did actually also use Spracklen's program on 16 Bit machines as it was superior in this area. Kittinger's program was used I believe in the tape version as Kittinger's program was superior in its small size to overcome size constraints in some computers.

    (He was talking about the difference between Amiga/Atari ST both 16 bit as compared to C64 or Atari 800 (8 bit). Therefore cassette versions might have differed to Floppy versions on the C64 and Atari 800.

    Well I never drilled down to 5 Why's because of course you also have to be thankful that someone who knows is responding and you don't want to try their patience.

    In the case of Ron Nelson, I am sure he answered you correctly but I think we are all missing the opportunity to drill down into his answers.

    Best regards,

    źródło ->link<-
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime9 Oct 2019 zmieniony
     
    Pierwsza partia z mistrzem z roku 1981 Fidelity X a dokładnie z jego komercyjną edycją o nazwie Elite Champion Challenger ->link<-

    Gram białymi na poziomie 3 czyli średnio 1 minuta na ruch.

    Początek standardowy, staram się atakować w znany z innych partii sposób.

    Elite z roku 1981 gra debiut zauważalnie lepiej od mistrza z ubiegłego roku chociaż także (tak jak tamten) już od drugiego ruchu gra samodzielnie.

    Teraz omówię tylko kluczowe momenty partii.

    15. ... Sc7 kluczowy błąd. Skoczek był ważnym obrońcom czarnego króla, z pola g7 mógł kontrolować pola f5 i h5, zwłaszcza przez h5 zamierzam atakować. Oddalenie się skoczka od pola walki daje mi ważne tempo.

    27. a4 ... strata tempa z mojej strony, nie zauważyłem, że od razu mogę grać planowane f5 bo czarne nie mogą brać piona pod groźba utraty wieży.

    32. Hxh7 ... Oddaję hetmana za wieżę, trochę licząc a trochę intuicyjnie, wychodzi mi że piony dojdą do pola przemiany. Ofiara jest poprawna, równie dobre było odejście hetmanem na a1 ale mogło być groźnie na mojej pierwszej linii. Najlepsze było Sf3.

    34. f7?? ... no i mści się granie po nocy :( wygrywało proste Wh1! Postało mi teraz tylko uważnie grać (z figurą mniej) po utracie przewagi co robię z sukcesem (niestety z przeoczeniem pewnej kombinacji) i osiągam pierwsze zwycięstwo w moim mini-meczu.
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime9 Oct 2019 zmieniony
     
    Najnowsza lista. 182 komputery szachowe pod MAME 0.214 ->link<-

    Niektóre klony mogą nie być wyszczególnione na poniższej liście a MAME je wyświetli w swoich zasobach. Ergo programów może być więcej niż 182, lista robiona jest po plikach.

    Jak ktoś lubi gotowe paczki robione przez profesjonalnego entuzjastę to kolejny raz polecam tę stronę ->link<-

    academy           "Mephisto Academy"
    alm16 "Mephisto Almeria 16 Bit"
    alm32 "Mephisto Almeria 32 Bit"
    amsterda "Mephisto Amsterdam (Glasgow hardware)"
    amsterd "Mephisto Amsterdam"
    arbv2 "ARB V2 Sargon 4.0"
    berl16l "Mephisto Berlin 68000 (London upgrade)"
    berl16 "Mephisto Berlin 68000"
    berlinp "Mephisto Berlin Professional 68020"
    borisa "Boris (rev. 00)"
    borisdpl "Boris Diplomat"
    boris "Boris (rev. 01)"
    bpl32 "Mephisto Berlin Professional 68020 (London upgrade)"
    bup "Mephisto Blitz- und Problemloesungs-Modul"
    cc10a "Chess Challenger 10 (model CCX)"
    cc10 "Chess Challenger 10 (model CCX, rev. B)"
    cc1 "Chess Challenger"
    cc3 "Chess Challenger 3"
    cc7o "Chess Challenger 7 (model CC7)"
    cc7 "Chess Challenger 7 (model BCC, rev. B)"
    ccdelta1 "Chess Champion: Delta-1"
    ccmk1 "Chess Champion: MK I"
    ccmk2 "Chess Champion: MK II (ver. 1)"
    ccmk5 "Chess Champion: Mark V"
    ccmk6 "Chess Champion: Mark VI/Philidor"
    cfortea "Constellation Forte (version A)"
    cforteb "Constellation Forte (version B)"
    ch2001 "Chess 2001"
    chessmsta "Chess-Master (set 2)"
    chessmstdm "Chess-Master Diamond"
    chessmst "Chess-Master (set 1)"
    chesstera "Chesster Challenger"
    chesster "Chesster Challenger (v1.3)"
    chesstrv "Chess Traveler"
    chmate "Chessmate"
    ckmaster "Master (Chess King)"
    cmpchess "CompuChess"
    cncchess "Computer Chess (Conic)"
    const36a "Constellation 3.6MHz (set 2)"
    const36 "Constellation 3.6MHz (set 1)"
    constq "Constellation Quattro"
    const "Constellation"
    coronaa "Kasparov Corona (ver. C)"
    corona "Kasparov Corona (ver. D+)"
    cp2000 "Chess Partner 2000"
    csce "Elite Champion Challenger"
    csc "Champion Sensory Chess Challenger"
    dallas16a "Mephisto Dallas 68000 (Glasgow hardware)"
    dallas16 "Mephisto Dallas 68000"
    dallas32 "Mephisto Dallas 68020"
    debutm "Debut-M"
    diablo68 "Diablo 68000"
    fdes2000d "Designer 2000 Display"
    fdes2000 "Designer 2000"
    fdes2100d "Designer 2100 Display (rev. B)"
    fdes2100 "Designer 2100"
    fdes2265 "Designer Mach III Master 2265"
    fdes2325 "Designer Mach IV Master 2325"
    feag2100 "Elite Avant Garde 2100"
    feagv10 "Elite Avant Garde (model 6117-10)"
    feagv11 "Elite Avant Garde (model 6117-11)"
    feagv2 "Elite Avant Garde (model 6114-2)"
    feagv3 "Elite Avant Garde (model 6114-3)"
    feagv5 "Elite Avant Garde (model 6114-5)"
    feagv7a "Elite Avant Garde (model 6117-7, set 2)"
    feagv7 "Elite Avant Garde (model 6117-7, set 1)"
    feagv9 "Elite Avant Garde (model 6117-9)"
    feag "Elite Avant Garde (model 6081)"
    feasbu "Elite A/S Challenger (Budapest program)"
    feasgla "Elite A/S Challenger (Glasgow program)"
    feleg "Elegance Chess Challenger"
    fepriv "Elite Private Line (red version)"
    fex68ka "Excel 68000 (set 2)"
    fex68kb "Excel 68000 (set 3)"
    fex68km2a "Excel 68000 Mach II (rev. C+, set 2)"
    fex68km2 "Excel 68000 Mach II (rev. C+, set 1)"
    fex68km3 "Excel 68000 Mach III Master"
    fex68k "Excel 68000 (set 1)"
    fexcel124 "The Excellence (model EP12, set 2)"
    fexcel12 "The Excellence (model EP12, set 1)"
    fexcela "The Excellence (model 6080)"
    fexcelpb "The Par Excellence (rev. B)"
    fexcelp "The Par Excellence"
    fexcelv "Voice Excellence"
    fexcel "The Excellence (model 6080B)"
    fpresbu "Prestige Challenger (Budapest program)"
    fpres "Prestige Challenger (original program)"
    fscc12b "Sensory Chess Challenger 12-B"
    fscc12 "Sensory Chess Challenger 12"
    fscc6 "Sensory Chess Challenger 6"
    fscc8 "Sensory Chess Challenger 8"
    fscc9b "Sensory Chess Challenger 9 (rev. B)"
    fscc9c "Sensory Chess Challenger 9 (rev. C)"
    fscc9ps "Sensory 9 Playmatic S"
    fscc9 "Sensory Chess Challenger 9 (rev. D)"
    gen32l "Mephisto Genius 68030 (London upgrade)"
    gen32 "Mephisto Genius 68030"
    glasgow "Mephisto III-S Glasgow"
    granits "Granit S"
    kishona "Kishon Chesster (v2.2)"
    kishon "Kishon Chesster (v2.3)"
    lc80_2 "Lerncomputer LC 80.2"
    lc80 "Lerncomputer LC 80"
    lond16 "Mephisto London 16 Bit"
    lond32 "Mephisto London 32 Bit"
    lyon16 "Mephisto Lyon 16 Bit"
    lyon32 "Mephisto Lyon 32 Bit"
    mchess "Computer Chess (Mattel)"
    megaiv "Mephisto Mega IV"
    mephisto2e "Mephisto ESB II"
    mephisto2 "Mephisto II"
    mephisto3b "Mephisto III (ver. B)"
    mephisto3 "Mephisto III (ver. A)"
    mephisto "Mephisto"
    milano "Mephisto Milano"
    mm1b "Mephisto MM I (ver. B)"
    mm1 "Mephisto MM I (ver. A)"
    mm2 "Mephisto MM II"
    mm4tk "Mephisto MM IV (TurboKit)"
    mm4 "Mephisto MM IV"
    mm5 "Mephisto MM V"
    mmirage "Mephisto Mirage"
    modena "Mephisto Modena"
    mondial2 "Mephisto Mondial II"
    mondial "Mephisto Mondial"
    mondl68k "Mephisto Mondial 68000XL"
    monteciv "Mephisto Monte Carlo IV LE"
    montec "Mephisto Monte Carlo"
    montreux "Mephisto Montreux"
    mrisc2 "Mephisto RISC II"
    mrisc "Mephisto RISC 1MB"
    nocto "Octo (Novag)"
    npresto "Presto (Novag)"
    nshort "Mephisto Nigel Short"
    polgar10 "Mephisto Polgar 10MHz"
    polgar "Mephisto Polgar"
    port16 "Mephisto Portorose 16 Bit"
    port32 "Mephisto Portorose 32 Bit"
    prodigy "Destiny Prodigy"
    rebel5 "Mephisto Rebell 5,0"
    risc2500 "Kasparov RISC 2500"
    roma16a "Mephisto Roma 68000 (Glasgow hardware)"
    roma16 "Mephisto Roma 68000"
    roma32 "Mephisto Roma 68020"
    savant2 "Savant II"
    savant "Savant"
    sc2a "Schachcomputer SC 2"
    sc2 "Schachcomputer SC 2 (rev. E)"
    sc80 "Schachcomputer SC-80"
    scorpio68 "Scorpio 68000"
    sexperta "Super Expert (version A)"
    sexpertb1 "Super Expert (version B, model 886)"
    sexpertb "Super Expert (version B, model 887)"
    sexpertc1 "Super Expert (version C, V1.2)"
    sexpertc "Super Expert (version C, V3.6)"
    sfortea1 "Super Forte (version A, set 2)"
    sfortea2 "Super Forte (version A, set 3)"
    sfortea "Super Forte (version A, set 1)"
    sforteb "Super Forte (version B)"
    sfortec "Super Forte (version C)"
    slc1a "Schach- und Lerncomputer SLC 1 (prototype?)"
    slc1 "Schach- und Lerncomputer SLC 1"
    smondial2 "Mephisto Super Mondial II"
    smondialb "Mephisto Super Mondial (Ver B)"
    smondial "Mephisto Super Mondial (Ver A)"
    ssensor4 "Super Sensor IV"
    sstar28k "Superstar 28K"
    ssystem3 "Chess Champion: Super System III"
    stratosa "Kasparov Stratos (set 2)"
    stratos "Kasparov Stratos (set 1)"
    super9cc "Super 9 Sensory Chess Challenger"
    supercon "Super Constellation"
    tascr30 "ChessSystem R30"
    tkinga "Kasparov Turbo King (ver. B, set 1)"
    tkingb "Kasparov Turbo King (ver. B, set 2)"
    tking "Kasparov Turbo King (ver. D)"
    tstar432 "Kasparov Turbostar 432"
    uvc "Advanced Voice Chess Challenger"
    van16 "Mephisto Vancouver 16 Bit"
    van32 "Mephisto Vancouver 32 Bit"
    vcc "Voice Chess Challenger"
    vsc "Voice Sensory Chess Challenger"
    • 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime9 Oct 2019 zmieniony
     
    Mame się rozrasta. Szkoda że na moim netbooku nie chce to działać :(. Choć w sumie ten netbook nawet do przeglądania netu się już nie nadaje. Wejście na Onet to mordęga, Próba sprawdzenia na nim poczty potrafi trwać nawet 15 minut i zazwyczaj udaje się dopiero za którymś razem. Można to porównac z wczytywaniem gry z magnetofonu. O youtubie nawet nie wspomnę. Za to emulatory Atari, dużego Atari czy C64 działają świetnie, podobnie jak programy szachowe których używam :) Na szczęście Atarionline jeszcze da się otworzyć.

    Gratuluję pokonania kolejnego championa. Co do Amsterdama to przy Twoich założeniach "wystarczy" remis żeby go przejść, więc tak czy siak będę trzymał kciuki.

    Jeśli zaś chodzi o turniej ST to tak sobie myślę nad nim i wydaje mi się, że założone 5 rund to może być trochę mało. Przy 12 zawodnikach pozwoli to na wyłonienie zwycięzcy ale nie koniecznie już na oszacowanie siły gry. Czyli końcowa kolejność w tabeli może być dosyć przypadkowa, a nie uszeregowana według siły gry. Dobrze byłoby, żeby każdy z programów rozegrał partie z przynajmniej dwoma z trzech dedykowanych komputerów szachowych, których znane ELO ma posłużyć za wyznacznik siły gry programów. Dlatego wydaje mi się że optymalnie byłoby rozegrać jakieś 7 rund. Tak więc pewnie wydłużę ten turniej o 2 rundy co oznacza konieczność rozegrania 12 dodatkowych partii.

    Jeśli zaś chodzi o zakończoną pierwsza rundę. Wrzucam wyniki tej rundy. Znowu parę rzeczy jest zaskoczeniem. Przede wszystkim to że Sargon III pokonał komputer szachowy Mephisto Mondial II. Wygląda na to że ten program nie zamierza w tym turnieju kelnerować :). Niewidomą było dla mnie kto wygra w pojedynku Chessmastera 2000 na Atari ST z programem szachowym na Lynxa. Zwycięzcą okazał się jednak Lynx choć początkowo wygrywał Chessmaster. Jedną rzeczą która mnie jeszcze zdziwiła była dosyć słaba gra programu Checkmate, myślałem że nie da żadnych szans komputerkowi CXG Super Enterprise, tymczasem ten trochę się z nim męczył. W tej rundzie nie padł ani jeden remis. W tabeli więc na razie nie ma nic ciekawego, pierwsze 6 miejsc zajmują zwycięzcy a reszta jest na dalszych 6 miejscach.

    Poniżej wrzucam kojarzenia na drugą rundę.
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Oct 2019 zmieniony
     
    @Zbyti
    Co do tej listy... Życia nie starczyłoby aby sprawdzić dokładnie wszystkie. ;) Które mejmowe automaty szachowe są tu godne uwagi (tzn. dobrze grają, mają wiele opcji trudności, estetycznie wyglądają, itp.) ? :o
    • 7: CommentAuthorurborg
    • CommentTime9 Oct 2019 zmieniony
     
    Tymczasem pierwsza partia drugiej rundy rozegrana. Na 6 szachownicy miał się odbyć pojedynek Chessmasterów, ale zdecydowałem że najpierw rozegram partię z 5 szachownicy bo bardzo ciekawy byłem jej wyniku.

    Czyli białymi gra najsilniejszy program szachowy na komputer Commodore C64 - Chessmaster 2100. Czarnymi zaś 8-bitowy komputer szachowy z roku 1986 - CXG Super Enterprise. Siły wydają się wyrównane. Program na C64 ma nowoczesny engine szachowy, aczkolwiek Commodorek dysponuje dosyć wolnym procesorem o taktowaniu 1 MHz. CXG bazuje na 8-bitowym procesorze Hitachi 6301Y 2MHz o porównywalnej wydajności z procesorami z rodziny 6502. Siły wydają się wiec wyrównane. Zobaczmy kto będzie górą w tym starciu.

    Programy grają dziwny i nieznany mi debiut - Obrona Bogo-Indyjska wariant Nimzovitscha. W debiucie obie strony grają równie dobrze. Przeprowadzają roszady, centrum zostaje w większości zablokowane pionami, ale potem następuje seria wymian figur lekkich i otwiera się linia b, która opanowują białe, po czym jeszcze programy wymieniają się wieżami. Wydaje się że Chessmaster zdoła zdobyć przewagę atakiem po otwartej linii, ale dalej utrzymuje się równowaga. W 26 ruchu Chessmaster inicjuje wymianę hetmanów i obie strony zostają z wieżą, gońcem i 6 pionami. Po ponad 40 posunięciach ma miejsce wymiana gońców i zaczyna się końcówka wieżowo pionkowa. Obie strony mają po wieży i 4 pionach. CXG wydaje się stać nieco lepiej bo ma zaawansowanego przejściowego piona na linii c a czarne mają trochę "związane ręce". CXG zaś popycha do przodu skrajne piony, ale niestety trochę za bardzo. W 48 ruchu pionem na a4 jego wieża zostaje uwięziona i wygląda na to że Chessmaster ma wygrywająca pozycję. Krółem przedostaje się na tyły wroga i jest w stanie zabezpieczyć swojemu pionkowi droge do linii przemiany. CXG goni własnym królem starając się przeszkodzić, ale nie jest w stanie nic zrobić... chyba że przeciwnik popełni jakiś gruby błąd. Stockfish w posunięciu 53 widzi już mata w 12 ruchach - zapewne po promocji hetmana. Tymczasem Chessmaster wpada na pomysł ze wtrąci szacha wieżą. Ruch wieżą odblokowuje jednak czarną wieżę. Chessmster ma jeszcze czas na uratowanie sytuacji, gdyby po szachu wrócił wieżą na swoje miejsce, ale on zbija królem piona zdobywając po raz pierwszy przewagę materialną w tej partii i odoblokowując drugiemu pionowi droge do linii przemiany. Tyle że CXG wykorzystuje sytuację odblokowując wieżę. Chessmaster ma jednak przewagę piona i lepszą pozycję, ale nie będzie już tak łatwo wygrać gdy wieża czarnych wróciła do gry. Biały pion zmierza do linii przemiany i zostaje wypromowany na hetmana. CXG poświęca wieżę na zbicie hetmana. Chessmster ma dalej wygraną pozycję tylko musi ją umieć wygrać. Czarne mają zaawansowanego piona na linii h. Są też dwa zblokowane piony na linii a. Chessmaster powinien udać się królem do zblokowanych pionów, zbić wrogiego piona i swojego doprowadzić do linii przemiany. Ale zamiast tego traci tempa na bezowocne szachowania wieżą. Tymczasem CXG dochodzi królem do własnego piona i eskortuje go do linii przemiany. W 73 ruchu CXG promuje hetmana i Chessmaster musi poświęcić wieżę aby ratować sytuację. Zostają dwa króle i dwa piony na linii a. Pozycja remisowa. Chessmaster ma bliżej do pary pionów, ale nie na tyle, żeby dojść królem, zbić czarnego piona i swojego odprowadzić do linii przemiany. To jest skrajny pion więc jeśli czarny król wejdzie na linię a lub b zagradzając mu drogę partia zakończy się remisem. Króle pędzą do pionów. W 79 ruchu ginie czarny pion i wtedy CXG popełnia błąd pozwalający na to aby biały król go zablokował i nie wpuścił na linie a i b. Stockfish już widzi pozycje matowe. Czarny król próbuje się przedostać przed białego piona ale Chessmaster blokuje mu drogę królem. Niesiety w 81 ruchu Chessmaster decyduje się posunąć piona do przodu i pozwala czarnemu królowi zabiec mu drogę. Szansa na zwycięstwo ulatnia się. Chessmaster nie jest już w stanie doprowadzić piona do linii przemiany, bo nie ma już możliwości aby wygonić czarnego króla z jego pozycji. Partia kończy się remisem przez powtórzenia w 92 ruchu.
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime9 Oct 2019 zmieniony
     
    @urborg jeżeli jesteś chętny zagrać jeszcze dwie rundy to SUPER! Tak jak piszesz będzie to lepiej odzwierciedlać siłę gry programów.

    Szkoda, że ten netbook ci nie wyrabia :( Bo kupa zabawy Cię omija ;)

    Z MAME to mnie irytuje jedna rzecz, że nie tylko coś dodają ale też usuwają i zmieniają. Coś co działało przestaje, zmieniają nazwy dumpów.

    Trzeba przy każdej nowej wersji sprawdzić, co przestało działać i poszukać aktualnych romów co nie bywa proste. Niestety ja dodałem MAME z PPA i mi się wersja podnosi automatycznie :(

    Wszystkie romy sprawdzone więc na Windows po zainstalowaniu MAME 0.214 i wrzuceniu tych romów to już lepiej wersji programu nie podnosić ;) Albo jakby ktoś za rok to czytał to niech pobierze dokładnie tę wersję by mieć pewność, że wszystko zadziała.

    @Dracon co do siły gry, wielokrotnie zamieszczałem rankingi za epoki, poczytaj. Dla Ciebie dobre do gry były by szachy opisane w artykule który linkowałem całkiem niedawno i polecałem przeczytać: Chess Coach.

    Spodobać Ci się mogą pierwsze programy z rodziny Borsi, Chess Challenger lub Sensory Chess Challenger albo jeden z tych: "Advanced Voice Chess Callenger", "Voice Chess Challenger, "Voice Sensory Chess Chllenger". Grają na poziomie do 1200+ ale fajnie, aktywnie, więc frajda z pokonania jest.

    Co do wyglądu to jeszcze do nie dawna były dostępne na te szachy skórki które sprawiały, że maszyny wyglądały jak autentyki widziane z góry. Niestety tę opcję usunięto i zrobili małą unifikację stołów z uproszczonym wyglądem ale z bierkami i wszystkimi funkcjami, tak że można grać bez dodatkowych zabiegów. Ja używam pluginu chessengine aby łączyć się spod xboard bo tak gra się o wiele wygodniej. Estetyka jest tutaj dla mnie na dalszym planie, ważne by grały tak jak w epoce ;)
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime9 Oct 2019 zmieniony
     
    UWAGA: zaktualizowałem romy pod MAME 0.214 i liczba poszła w górę ze 170 do 182. Do tego dorzuciłem w paczce plugin do xboard oraz biosy ekraników LCD. Jeżeli ktoś wcześniej pobrał to niech zapoda sobie jr. tę paczkę.
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime9 Oct 2019 zmieniony
     
    7 Fun and Funky Vintage Chess Computers ->link<-



    • 11: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime9 Oct 2019 zmieniony
     
    Jeszcze trochę MAME ma przed sobą drogi do pokonania, ale jesteśmy już bliżej końca niż dalej jak sądzę :) Maszyn przez ponad dwie dekady wyszło prawie 400.

    Updated 19th September 2019
    (384 chess computers)

    źródło ->link<-
    • 12: CommentAuthorurborg
    • CommentTime10 Oct 2019 zmieniony
     
    MAME musi dodać emulację procesorów Hitachi 6301Y, będących klonami 8-bitowej Motoroli 6800. A także szybkich procesorów RISC z rodziny Hitachi H8. No i na koniec przydałaby się emulacja 4 bitowych mikrokontrolerów stosowanych w szachach z najniższej półki jak Mephisto Junior Master czy CXG Sphinx Granada. Wtedy będzie tam można praktycznie wszystko zaemulować.

    Ta kolekcja która podlinkowałeś nie zawiera bynajmniej wszystkich komputerów, wiele tanich urządzeń z niskiego segmentu tam brakuje, chociażby wspomnianej Granady. Ponad 500 by się pewnie urządzeń zebrało. Z drugiej strony jest wiele klonów tej samej maszyny, które różniły się obudową, designem, wyposażeniem, ale w środku miały ten sam hardware i ten sam program. Z punktu widzenia kolekcjonera istotne jest posiadanie wszystkich możliwych wariantów tej samej maszyny. Dla gracza, te wszystkie wersje będą się liczyły jako jedna maszyna.

    Interesujący ten Novag z ramieniem :) Strona Schach Info Wiki ma tez swoją galerię sław. Co ciekawe aż dwa razy pojawia się tam komputer CXG Super Enterprise który bierze udział w turnieju Atari ST. Raz za pierwszy komputer z różnymi stylami gry, a drugi raz za komputer z największą szachownica z sensorami nacisku. ->link<-

    Jeśli chodzi o ciekawe szachy to zauważyłem coś takiego na OLX
    . Szachy dla fana Star Wars :) ->link<- Tutaj więcej informacji o tym modelu ->link<- . Szachy dla amatora któremu nie będzie przeszkadzać że nie będzie wiedział która figurka jest którą w szachach ;) Ewentualnie szachownicę strzeli w kąt, a figurki pomaluje i będzie się nimi bawił ;) Siła gry jakieś 1080 ELO.

    • 13: CommentAuthorurborg
    • CommentTime10 Oct 2019 zmieniony
     
    Tymczasem druga partia w rundzie drugiej już rozegrana. Pojedynek Chessmasterów 2000. W tej partii od początku było dla mnie jasne że wygra Chessmaster na ST pytanie tylko w jakim stylu. Pierwszą partię niestety przerwałem po kilkunastu ruchach. Zdziwiłem się że programowi na małe Atari coś za dobrze idzie, sprawdziłęm ustawienia i okazało się że w programie na ST zapomniałęm włączyć stylu "best move". Tak więc poniżej partia już na właściwych ustawieniach.

    Białymi gra duże Atari a czarnymi małe Atari. Debiut to Obrona Sycylijska. W debiucie obie strony grają na podobnym poziomie, przeprowadzają roszady i długo na szachownicy utrzymuje się równowaga i padają jedynie wymiany. Równowaga utzrymuje się do ruchu 24 kiedy to piona przewagi zdobywa Chessmaster na... Atari XL/XE :). To jednak niczego nie rozstrzyga i dalej toczy się zacięta wyrównana gra. W 29 ruchu jest wymiana hetmanów, a w 36 ruchu wymiana ostatnich figur lekkich, przy okazji której małe Atari traci piona przewagi. Zaczyna się końcówka pionowo wieżowa. Obie strony mają po wieży i 5 pionach. W końcówce tez zadna ze stron nie potrafi wypracowac sobie przewagi. Po 60 posunięciach na planszy zostają dwa zblokowane piony a obok nich dwa pilnujące ich króle i dwie szachujące królów przeciwnika wieże. Sytuacja remisowa. Nic tu się już nie może zmienić i zgodnie z zasadami po 50 ruchach bez bicia i ruchu pionem partia zakończy się remisem. Czyli w ruchu 110. Dla pewności rozgrywam jeszcze 10 ruchów które niczego do partii nie wnoszą i po 70 ogłaszam remis, bo nie chce mi się tego rozgrywac do 110 ruchu.

    Tak więc kolejne zaskoczenie tego turnieju. No bo jak to możliwe że program na małe Atari gra równie dobrze jak program na Atari ST, gdzie jest dużo szybszy procesor??
    • 14: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime10 Oct 2019 zmieniony
     

    urborg:

    MAME musi dodać emulację procesorów Hitachi 6301Y, będących klonami 8-bitowej Motoroli 6800. A także szybkich procesorów RISC z rodziny Hitachi H8. No i na koniec przydałaby się emulacja 4 bitowych mikrokontrolerów stosowanych w szachach z najniższej półki jak Mephisto Junior Master czy CXG Sphinx Granada. Wtedy będzie tam można praktycznie wszystko zaemulować.

    Ta kolekcja która podlinkowałeś nie zawiera bynajmniej wszystkich komputerów, wiele tanich urządzeń z niskiego segmentu tam brakuje, chociażby wspomnianej Granady. Ponad 500 by się pewnie urządzeń zebrało.

    Faktycznie, widać jesteś lepiej zorientowany. Z mojego punktu widzenia to, że jest tego więcej to dobra informacja :D

    To chyba była lista sprzętu, który ktoś faktycznie posiada a nie w ogóle (wnioskuję po ocenie stanu wizualnego).

    Te szachy Star Wars ładne ale graja słabo jak zrozumiałem. Ja już jestem w tym wieku, że nawet jak kobieta ładna to lubię sobie pogadać przy dłuższej znajomości. Z tymi szachami nie pogadam ;)

    Dzięki za link do Galerii Sław! Ciekawa lektura! :)
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime10 Oct 2019
     
    Oczywiście im więcej tym lepiej ale bez emulacji tych procesorów po prostu wiele dalej już nie zajdą.
    • 16: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime10 Oct 2019 zmieniony
     
    Widać jak zimnowojenny mecz Ficher vs Spassky napędził wtedy przyszłą koniunkturę, bo to była taka proxy war ;) Mnóstwo tego (komputerów szachowych) powstało a przecież w większości przypadków nie było to tanie. No i programowanie szachów było wtedy postrzegane jako ultimate goal ;)

    Złoty okres komputerowych szachów (dla mnie najciekawszy), który trwał ponad dwie dekady zaczął się psuć do rozpadu ZSSR, rozłamu jaki zrobił Kasparow w świecie szachowym a gwoździem do trumny było przegranie przez niego meczu z Deep Blue i ostateczna dominacja programów na PC.

    Dla mnie pokolenie Magnusa Carlsena jest ostatnim grającym sensownie w szachy. Ci którzy już od najwcześniejszych lat uczą się gry mając Stockficha na poziomie 3400+ ELO nigdy nie będą samodzielnie potrafili głęboko analizować pozycji, oni tylko odstukują komputerowe warianty, które "wymyśliła" im maszyna.

    Widać jak te następne pokolenie gra w internecie. W blitza czy bullet grają OK ale w dłuższych partiach gdzie oprócz taktyki trzeba wykazać się strategią jest już słabo. Nie widać na horyzoncie nikogo, kto mógłby wedrzeć się do top 10.

    Chińczycy (i chyba Irańczycy) mają jeszcze spore ambicje w tej materii i duży zasób ludzi, ale dla mnie ci ich arcymistrzowie są produkowani tak jakoś na siłę...
    • 17: CommentAuthorurborg
    • CommentTime10 Oct 2019 zmieniony
     
    W latach 70-tych technologia jeszcze w moim odczuciu raczkuje. W roku 1980 pojawia się pierwszy komputer z sensorami nacisku, oraz pierwszy komputer z sensorami magnetycznymi. Dzięki czemu komputery stają się wygodne w użyciu. Zamiast skrzynki która wyświetla koordynaty pól i do której trzeba wprowadzać koordynaty klawiaturą, dostajemy szachownice na której można grać w sposób zbliżony do zwykłej gry w szachy. To jest rewolucja. Wtedy ruszają pierwsze mistrzostwa mikrokomputerów. Złote lata dla komputerów szachowych to lata 80-te i początek 90-tych. Potem już schyłek. Komputery dedykowane nie mogą już rywalizować siłą obliczeniową z pecetami i programami szachowymi. Przegrywają także funkcjonalnością, no bo na komputerze można zapisywać swoje partie, na dysku/dyskietce, a komputery dedykowane tego nie oferują. Pierwszym zwiastunem tego upadku jest bankructwo w 1994 roku największego producenta komputerów szachowych - niemieckiego Hegener und Glasser, produkującej komputery pod marką Mephisto.
    • 18: CommentAuthorurborg
    • CommentTime10 Oct 2019 zmieniony
     
    Tymczasem kolejna partia turnieju rozegrana. Białymi gra Mephisto Mondial II a czarnymi GNU Chess 4.0. Gnu Chess w pierwszej rundzie dostał srogi łomot od GK2000 tym razem ma za przeciwnika komputer słabszy o prawie 200 ELO.

    Grana jest Partia Angielska. Szybko już w debiucie przewagę pozycyjną zaczyna zdobywać Mephisto. GNU już w 8 posunięciu traci jakość a chwilę później Mondial jeszcze zbija mu piona. W dalszych ruchach sytuacja GNU Chess ulega dalszemu pogorszeniu i Mondial wypracowuje coraz większą przewagę. Po 31 ruchach Mephisto ma już przewagę dwóch wież i piona. Wkrótce przypuszcza finalny atak który kończy się matem w 40 posunięciu.

    Po tej partii sądzę, że GNU Chess 4.0 to najsłabszy ze wszystkich programów na Atari ST, a być może nawet najsłabszy uczestnik tego turnieju.
    • 19: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime10 Oct 2019 zmieniony
     
    Od strony technicznej tan GNU 4.0 wyglądał ciekawie, ale w praktyce jest jak jest.

    Na obronę GNU można powiedzieć, że był dalej rozwijany i stał się całkiem mocny (już po za 16 bit), chyba nawet długo był jedynymi szachami w repozytoriach linuxa.

    Tutaj historia rozwoju ->link<-
    • 20: CommentAuthorurborg
    • CommentTime11 Oct 2019 zmieniony
     
    Tymczasem kolejna partia turnieju. Na 3 szachownicy grają dwaj zwycięzcy z 1 rundy. Białymi gra Checkmate na Atari ST a czarnymi Psion równiez na STeka.

    Grana jest Partia Francuska. Obie strony przeprowadzają roszady i wychodzą z debiutu z równorzędna pozycją. Dosyć długo utrzymuje się wyrównana gra. Po 20 ruchu Psion zaczyna szykować atak na skrzydle królewskim na zroszowanego białego króla. Checkmate jednak tego nie dostrzega i nie przeciwdziała, ale zaczyna tracić tempa na bezsensowne ruchy wieżą. Psion jednak też nie rozgrywa tego najlepiej i zamiast udanego ataku ugrywa tylko piona przewagi. Tyle że Checkmate zaczyna popełniać coraz więcej błędów i chociaż nie wiąże się to ze stratami materialnymi, to jego sytuacja coraz bardziej się pogarsza. Przed 40 posunięciem Psion rozpoczyna atak na wrogiego króla, który pomimo rozpaczliwych poświęceń ze strony Checkmate, kończy się matem w 44 ruchu.
    • 21:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Oct 2019
     
    @Zbyti:
    Jeszcze a propos MAME, czy możesz się podzielić sprawdzonymi adresami dla zgrywania ROM-ów do w/w (nie tylko szachy), stan na ten rok?
    Wiadomo, kiedyś było wiele sajtów, ale z czasem je niestety "powytrzebiano". :(
    • 22: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime11 Oct 2019 zmieniony
     
    @Dracon proszę bardzo:

    1. edgeemu ->link<-

    2. wowroms ->link<-

    3. retroroms ->link<- zalóż konto za pomocą temporary @ ->link<- to parę godzin można pobierać, czynność powtarzaj ;)

    4. downloadroms ->link<-

    5. romsmode ->link<-

    6. no i archive.org ->link<- ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Oct 2019
     
    SUUUUPER, thxy :)
    • 24: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime11 Oct 2019 zmieniony
     
    20 Years after Deep Blue: How AI Has Advanced Since Conquering Chess ->link<-

    • 25: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Oct 2019 zmieniony
     
    Niektórzy to mają zajawkę :D



    On November 1, 2016, I started a year-long project, challenging myself to master one expert-level skill every month. For the first eleven months, I succeeded at each of the challenges:

    I landed a standing backflip, learned to draw realistic portraits, solved a Rubik’s Cube in 17 seconds, played a five-minute improvisational blues guitar solo, held a 30-minute conversation in a foreign language, built the software part of a self-driving car, developed musical perfect pitch, solved a Saturday New York Times crossword puzzle, memorized the order of a deck of cards in less than two minutes (the threshold to be considered a grandmaster of memory), completed one set of 40 pull-ups, and continuously freestyle rapped for 3 minutes.

    Then, through a sequence of random events, I was offered the chance to sit down with the world chess champion Magnus Carlsen in Hamburg, Germany for an in-person chess game.

    I accepted. How could I not?


    źródło: ->link<- bardzo ciekawy dziennik, polecam przeczytać :)

    • 26: CommentAuthorurborg
    • CommentTime12 Oct 2019
     
    Straszliwie to długie... wymiękłem.
    • 27: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Oct 2019 zmieniony
     
    @urborg ja dojechałem od początku do połowy gdzie były opisane różne jego podejścia do problemu nauki szachów w krótkim czasie i opis złożoności problemu. Fragment o pisaniu "ludzkiego" algorytmu w Pythonie faktycznie opuściłem ;) ale kiedyś do tego mam nadzieję wrócić.
    • 28: CommentAuthorurborg
    • CommentTime12 Oct 2019 zmieniony
     
    Kolejny mecz turnieju rozegrany. Białymi gra Sargon III a czarnymi Saitek GK2000. Grana jest partia Hiszpańska. Początek wyrównany i dosyć długo utrzymuje się równowaga. Gracze wymieniają się parą figur lekkich, wieżami i kilkoma pionami. Po 27 ruchach dopiero Saitek zdobywa piona przewagi. Ale dalej trwa zacięta i wyrównana walka pozycyjna. Po 40 ruchach Saitek ma 2 piony przewagi, ale dalej nic nie jest rozstrzygnięte. Genralnie programy unikają wymian i starają się zdobyć przewagę pozycyjną. W 62 ruchu Sargon III zmniejsza stratę o jednego piona ale tylko chwilowo bo w 65 znowu Saitek jest 2 piony do przodu. W 67 ruchu Saitek zdobywa kolejnego piona i dzięki temu ma teraz dwa przejściowe piony na skrzydle hetmańskim i to daje mu już wygrywającą pozycję. Sargon walczy dzielnie ale Saitek idzie pionami do przodu. W 83 ruchu ma miejsce wymiana hetmanów i w następnym Saitek doprowadza piona do promocji. Partia kończy się zwycięstwem GK2000 po 89 ruchach.

    Tak więc Sargon III pokazuje że jest mocnym programem i zwycięstwo nad Mondialem II to nie był szczęśliwy fart. GK2000 wygrywa z Sargonem ale miał ciężki orzech do zgryzienia.
    • 29: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Oct 2019
     
    No to moje przewidywania znów biorą w łeb? Sargon nie będzie ostatni?!

    Mogę tylko powiedzieć, że dla mnie na ST był najłatwiejszym przeciwnikiem, co prawda nie pamiętam czy grałem z którymś z GNU.

    Nawet Sargon III na ST w jednej z prowadzonych przez mnie partii ledwo uciekł w wiecznego szacha Colossusowi 4.0 na A8.

    Faktycznie długo stawiał opór GK2000.

    Chyba ta tabela prawdopodobieństwa co zamieszczałem jest więcej niż prawdziwa i dobrze, że zechciałeś dołożyć 2 rundy.
    • 30: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Oct 2019 zmieniony
     
    • 31: CommentAuthorurborg
    • CommentTime13 Oct 2019
     
    Myślę że ta tabela prawdopodobieństwa co zamieściłeś jest aktualna ale dla graczy ludzkich. Dlaczego? Bo gracze ludzcy są podatni na błędy, mogą mieć słabszy dzień, coś przeoczyć itd. W przypadku programów, algorytmów czy komputerów szachowych te czynniki nie występują. Ich gra charakteryzuje się większa stałością i powtarzalnością. Tam zdaje się było, że przy różnicy 600 ELO słabszy gracz ma 1 % szansy na wygraną. Myślę że przy programach szachowych przy różnicy 600 ELO szansa na wygraną słabszego programu wynosi okrągłe 0%. Myślę że 0% na wygraną zachodzi w tym przypadku już przy mniejszej różnicy może 400-300 ELO? Chociaż to oczywiście to tylko mój domysł, bo nie mam żadnych danych na poparcie tej tezy :)
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Oct 2019 zmieniony
     
    Druga partia z mistrzem z roku 1981 Fidelity X a dokładnie z jego komercyjną edycją o nazwie Elite Champion Challenger.

    Gram czarnymi na poziomie 3 czyli 1 min (średnio) na ruch.

    Nie czuję się od paru dni w formie ale ochotę na grę miałem ;) Czasem robi się rzeczy dla przyjemności a wbrew rozsądkowi ;)

    Partię przegrałem pomimo tego, że Elite w 16 ruchu podstawił figurę, dostrzegłem złą drogę wzięci materiału przez co nie odrobiłem straty pionka do końca partii. Elite za to zaczął grać jak z nut i nie dał mi więcej żadnej szansy.

    W mini meczu jest 1:1 i teoretycznie mógłbym iść dalej do kolejnego przeciwnika. Postanowiłem jednak się odegrać czarnymi i rozwiać wątpliwości co do supremacji w roku 1981 ;)
    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Oct 2019 zmieniony
     
    No to odegrałem się i kończę mecz z Elite Champion Challenger wynikiem 2:1 dla mnie gdzie 2x grałem czarnymi.

    Partii nie ma potrzeby szeroko komentować, kto chce to sam obejrzy czy za pomocą analizy wideo czy z pliku pgn.

    Niestety tak jak podejrzewałem Elite po e4 i moim c5 grał identyczne to samo, więc nie napracowałem się do 16 ruchu w którym to zagrałem prawidłowe Kc6 i grałem z gońcem więcej.

    Pod koniec pokusiłem się tylko na oddanie figury by przejść do kompletnie wygranej końcówki pionkowej gdzie materialnie była równowaga ale w praktyce miałem 2 pionki więcej i to przechodnie.

    Niestety tamte maszyny miały ten feler, że w większości powtarzały swoje ruchy na tym samym czasie a praktycznie każda z tych maszyn nie uczyła się na swoich błędach.

    Dopiero na ST spotykamy się z informacją, że Colossus Chess X i Checkmate mają sobie zapisywać na dyskietce pozycje gdzie im ewaluacja poleciała w jednym ruchu na łeb na szyje i oznaczać swój ruch jako słaby i (jak się domyślam) unikać go w przyszłości. Na PC programy z czasem też zdobyły taką umiejętność tworzenia bazy swoich słabych posunięć.

    Niestety na tych maszynkach co teraz gram szukanie urozmaiceń jest po naszej stronie.

    Może przy stylach gry "agresywny" albo "kawiarniany" te programy nie powtarzają swoich ruchów? No ale wtedy też nie możemy liczyć na najsilniejszą grę - ale to może @urborg testował te style na swoich maszynach i się wypowie?
    • 34: CommentAuthorurborg
    • CommentTime13 Oct 2019 zmieniony
     
    Gratuluję wygranej :)

    Co do tych styli gry to jakoś specjalnie nie testowałem. Aczkolwiek jak rozgrywałem mecz GK2000 przeciwko Sargonowi III to zdziwiłem się że Sargonowi dobrze idzie. Po 20 kilku posunięciach zdziwiłem się jeszcze bardziej bo Sargon III zaczął wygrywać, zyskując przewagę figury. Jeszcze raz zacząłem sprawdzać wszystkie ustawienia i okazało się, że w GK2000 w którymś podmenu miałem włączoną opcję Random. Opcja ta zgodnie z instrukcją powodowała, że przy kilku w miarę równorzędnych posunięciach, GK2000 nie wybierał zawsze najlepszego posunięcia ale losował jedno z pośród w miarę równorzędnych, co miało dawać większą różnorodność. Niestety też powodowało obniżenie jakości gry. Partię przerwałem, i po wyłączeniu tej opcji GK2000 grał zauważalnie lepiej - dużo częściej wybierał najlepszy ruch wg Stockfisha - no i wygrał. Z kolei podobnie miałem podczas partii Chessmasterów na ST i XE, gdzie Chessmasterowi na ST zapomniałem włączyć styl gry best move. Tam jednak nie zauważyłem różnicy w sile gry.
    • 35: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Oct 2019 zmieniony
     
    Gdy gra Magnus Carlsen Norwedzy budzą potwora ->link<-
    • 36: CommentAuthorurborg
    • CommentTime13 Oct 2019 zmieniony
     
    Ostatnia partia drugiej rundy :)

    Białymi gra Colossus Chess X na atari ST, zaś Czarnymi Fidelity Ultimate Chess Challenge na konsolkę Atari Lynx.

    Grany jest Gambit Hetmański przyjęty. Fidelity słabo ten debiut rozgrywa i Colossus szybko zdobywa nieco lepszą pozycję. Potem jest wymiana hetmanów i w 18 ruchu Colossus ma już piona przewagi, a Fidelity mam wrażenie że trochę odstaje w rozwoju. Potem przewaga Colossusa powoli rośnie i w 34 ruchu ma 2 piony przewagi, a chwilę później już 3. w 45 ruchu Colossus promuje piona ale pod biciem, niemniej jednak zyskuje kolejną figurę. Partii już nie trwa długo, Colossus matuje Fidelity w 54 ruchu.

    Po pierwszej rundzie gdzie Fidelity ograł Chessmastera 2000 myślałem, że Fidelity to mocny program. Jednak gdy okazało się że Chessmaster 2000 gra z siła Chessmastera na XL/XE, to troche zmieniło mój punkt widzenia. Poza tym Fidelity gra czasem dziwnie słabo w debiucie, tak jakby nie miał książki debiutowej. Colossus tez nie grał super mocno, ale jednak wystarczająco na takiego przeciwnika.
    • 37: CommentAuthorurborg
    • CommentTime13 Oct 2019 zmieniony
     
    Wrzucam wyniki rundy 2 i tabele po tej rundzie. Poniżej kojarzenia na rundę 3.
    • 38: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Oct 2019 zmieniony
     
    Pierwsze 3 miejsca bez zaskoczenia ale co to tam na czwartym widzę?!

    No dobra... Przecież w moim turnieju pierwszych 4 mistrzów to jakaś inkarnacja Sargona i nie narzekam na nudę podczas gry ;)

    Po prostu ciągle jestem pod "pierwszym wrażeniem" z ST - przejdzie mi ;)

    Szachy na Lynxa faktycznie mają nikczemnie małą książkę debiutową. Jak się trafi partia hiszpańska to owszem, ale są debiuty co już w drugim ruchu zaczyna się samodzielna gra.
    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Oct 2019 zmieniony
     
    Jakby ktoś się zastanawiał czy warto ogrywać te stare programy szachowe to jeszcze raz chciałbym podkreślić, że warto!

    Teraz jak gram na lichess.org to rozumiem co gram i o co mi chodzi ;) Nawet jak Stocfisch da mi przy ruchu ?? to kij mu w oko, bo co z tego, że on pokaże mi lepszy, który nie koniecznie rozumiem? Ważne by mój przeciwnik też nie ogarniał ;)

    Programy na A8, ST a już zwłaszcza te pod MAME grają solidnie, na poziomie do ogarnięcia przez amatora, rzadko robią błędy wprost ale je robią i są one możliwe do dostrzeżenia ale najczęściej robią strategiczne i te są najciekawsze przy nauce, bo taktykę można wyćwiczyć zadaniami.

    Jako dowód moja partia z dziś (gram czarnymi) z gościem który miał 2100+ a ja 1900+ ->link<-

    Wiedziałem co gram i dlaczego, nawet jak Stockfisch daje mi ?? to w partii na 10 min był to mój najlepszy wybór i wiedziałem jak po tym ruchu kontynuować.

    Uważam, że ten progres zawdzięczam ostatnim partiom z mistrzem roku 1980 i 1981 ;) relatywnie słabszymi od mojego dzisiejszego przeciwnika.

    Także zachęcam do ogrywania starych programów - są doskonałe do sparingów.
    • 40: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Oct 2019 zmieniony
     
    No to jeszcze krótko o Sargonie ->link<-

    International chess master Jon Speelman, the 1978 British champion, did some hard thinking in a match with a new electronic opponent, the 279 Sargon 2.5 chess computer. Jon Speelman was one of only 2 players (the other was ex-Welsh national champion Manny Rayner) who beat the computer on the fifth of it's seven levels of difficulty. Jon persuaded it to resign after 40 moves. (Photo by PA Images via Getty Images)

    Pod MAME mam tę maszynkę ->link<- i to z podkręconym procem do 16MHz ( w sumie to raczej tą ->link<- ) - muszę się spróbować :D To musi być bardzo mocna maszyna na w/w poziomie i to z 1980 roku!

    W załączniku wyjątek z instrukcji do ARB Sargona 2.5 by się zorientować na jakim czasie gra szła.
    • 41: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Oct 2019
     
    Widzę że pewne rzeczy widzimy podobnie :) Jak analizuję partie programów to też zdarza się że Stockfish wskazuje błąd, ale to żaden błąd, bo trudno nazwać błędem przeoczenie jakiegoś długiego i nieintuicyjnego wariantu, którego nawet programy 1800+ nie są w stanie się doliczyć, bo nie maja takiej głębokości analizy.

    Poza tym granie w szachy z nowymi przeciwnikami rozwija. Wydaje mi się że nawet rozgrywając partie pomiędzy programami szachowymi, rozwinąłem się w jakimś stopniu poprzez obserwację ich gry i analizę. Moze nie tak jakbym samodzielnie grał, ale jednak kilka zagrań czy pozycji udało mi się podpatrzeć.
    • 42: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Oct 2019
     
    @urborg zdecydowanie się rozwinąłeś! Widać to po tym na co aktualnie zwracasz uwagę w analizach partii prowadzonych przez siebie turniejów.

    Tak trzymaj! :)
    • 43: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Oct 2019 zmieniony
     
    Tymczasem w turnieju działo oj dziąło się :) Więc śpieszę relacjonować.

    Pierwsza partia 3 rundy.

    Białymi grał GNU Chess, który jak do tej pory nie ugrał w turnieju jeszcze ani pół punkta. Czarnymi zaś Chessmater 2100 na Commodore 64. Zobaczmy kto tu będzie górą :)

    Grany jest Debiut Reti i oba programy grają go słabo, momentami nawet głupio, jak np Chessmaster 2100 w ruchu 9. Suma sumarum wychodzi im więc po kilkunastu ruchach zrównoważona pozycja :) Po 25 posunięciu jednak nieco lepszą pozycje zaczyna zdobywać GNU. W 28 ruchu zdobywa on piona przewagi przy okazji wymiany hetmanów. Potem długo trwa walka manewrowa i GNU gra nieco solidniej i powoli ale w końcu uzyskuje lepszą pozycję. Przed 50 ruchem wydaje się że GNU jest bliski uzyskania wyraźniejszej przewagi, ale jakoś długo nie potrafi tego rozegrać. W końcu dochodzi do serii wymian i GNU uzyskuje właściwie wygrywającą pozycję, choć niby materialnie ma tylko dwa piony przewagi. Około 70 posuniecia widać już że Chessmaster 2100 nie zdoła zatrzymać falangi pionowej GNU Chess, ale mimo tego partia ciągnie się jeszcze długo. Niestety partii nie jestem w stanie dograć do końca z uwagi na bugi programu GNU Chess i jestem zmuszony go przerwać w ruchu 87 gdy GNU dzielą już 4 ruchy od wygranej. Tak więc zaliczam mu wygraną, a oto co się stało.

    Otóż Chessmaster 2100 zmierza swoim pionem do linii przemiany, ale GNU kontroluje wieżą pierwszą linię, a sam posunięcie wcześniej promuje hetmana. Gdy Chessmaster promuje sobie hetmana który i tak zaraz zginie, próbuję ruch wprowadzić do GNU Chess i się nie da. Po wykonaniu ruchu pionem na pierwszą linię pojawia się okienko wyboru figury i klikanie w figury nic nie daje, kliknięcie obok okienka, cofa ruch. Próbuję kilkakrotnie i nic z tego. Postanawiam przechytrzyć system i robię w GNU zamianę stron tak żeby to GNU ruszył się pionem i go wypromował. Niby działa ale GNU robi promocję nie na hetmana tylko na skoczka, po czym po zmianie stron, nie próbuje nawet tego skoczka zbijać. Używam cofania ruchów i GNU cofa ruch tylko "zapomina" odmienić skoczka z powrotem w piona :). Uznaję jednak że wygrał bo w sumie miał już pewną wygraną, gdyby nie stwierdzone bugi w programie.
    • 44: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Oct 2019 zmieniony
     
    Gnu zdobył więc swoje pierwsze punkty, a patrząc po grze jest chyba silniejszy jednak nieco od Chessmatstera 2100, wiec ma szanse nie zająć tu ostatniego miejsca.

    Tymczasem w drugiej partii zmierzyli się:

    Białymi komputer szachowy CXG Super Enterprise, a czarnymi Chessmaster 2000 w wersja na Atari ST.

    Na początku partii mam wrażenie Dejavu, bo znowu grają Retiego. Tyle że Chessmaster nawet sobie z tym debiutem radzi, a CXG nie za bardzo. Szybko Przewaga Chessmastera zaczyna rosnąć.
    Po 10 ruchu jest seria wymian, najpierw pionów, a potem figur i CXG musi oddać jakość. W 22 ruchu Chessmaster proponuje niezbyt dla siebie korzystna wymianę hetmanów, ale CXG nie korzysta. W efekcie i tak za chwilę do wymiany hetmanów dochodzi, ale potem jeszcze CXG znowu musi oddać jakość, aczkolwiek na pocieszenie zbija sobie piona :). Po 28 posunięciach CXG ma parę skoczków, gońca i 5 pionów, a Chessmaster parę wież, gońca i 4 piony. Potem zaczynają się długie manewry taktyczne figurami. CXG traci najpierw skoczka, aż w końcu w ruchu 59 musi wymienić skoczka i gońca na wieżę. Gdy CXG nie ma już figur Chessmaster doprowadza piona do promocji, pozwalając nawet przeciwnikowi na zbicie mało znaczącego już gońca. Po czym kończy partie matem w 73 ruchu.
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Oct 2019 zmieniony
     
    Trochę szkoda, że CM2100 na C64 się nie popisał, mam duży sentyment bo dużo potu wylałem by go pokonać na jakimś wysokim levelu.

    No ale na potrzeby rozgrywki między programami 30 sek (jak już ustaliliśmy) wystarczy. Do gry dla własnej przyjemności polecam jednak dawać tym programom minutkę.

    Turniej nabiera rumieńców, chociaż gra jest raczej o 3 i dalsze miejsca, pierwsze dwa wydają się przeznaczone dla programów 1900+.

    Ciekawie jednak będzie zobaczyć tę dwójkę jak sobie radzą z każdym kogo postawisz im na drodze :)

    Śledzę z uwagą! :)
    • 46: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Oct 2019 zmieniony
     
    No i jeszcze jedna partia.

    Tym razem białymi gra Chessmaster 2000 w wersji na Atari XL/XE, zaś czarnymi program Checkmate na Atari ST. Najsilniejszy program szachowy na małe atari wydaje się tu raczej stać na straconej pozycji. Co prawda Checkmate jak się okazuje, wbrew zapowiedziom swoich autorów, nie jest najsilniejszym programem szachowym na Świecie ("world strongest chess" ;)), a wersja Chessmastera na małe Atari okazało się, że doruwnuje siłą gry Chessmsterowi 2000 na Atari ST. To jednak Checkmate wydaje się tu za silnym przeciwnikiem.

    W debiucie Checkamate decyduje się zagrać Obronę Alechina, która mu niezbyt wychodzi i początkowo to Chessmaster stoi lepiej. Po kilkunastu posunięciach jednak pozycja się wyrównuje. Potem długo utrzymuje się wyrównana pozycja, Chessmaster gra dobrze i Checkmate nie potrafi uzyskać przewagi nad 8-bitowym programem. Do 30 posuniecia zawodnicy wymieniają się wieżami i większościa figur lekkich. Później jednak Chessmster popełnia błąd i daje się wymanewrować, a program na ST zyskuje piona przewagi. W 33 posunięciu Chessmaster może zmusic przeciwnika do niezbyt korzystnej wymiany hetmanów ale nie korzysta z okazji. w efekcie kilka ruchów później checkmate i tak doprowadza do wymiany hetmanów, przy okazji psując Chessmasterowi strukturę pionkową. Pion straty i izolowane piony na skrzydle królewskim, źle wróżą szansom Chessmastera w zbliżającej się końcówce. W 47 ruchu Checkmate jednak popełnia niewielki błąd i Chassmaster ma okazję wymienić się gońcem za piona psując przeciwnikowi strukture pionkową. Niestety nie korzysta z okazji. To się mści bo chwilę potem pozycja Chessmastera się rozsypuje. Checkmate atakiem dwoma figurami zdobywa dwa piony na skrzydle królewskim i wygląda na to, że już jest po zawodach. Checkmate ma 3 piony przewagi i wszystko co potrzebne aby wygrać tą partię. W 55 posunięciu Chessmaster zbija jeszcze czarnego piona pomniejszając przewagę przeciwnika, niby i tak to już nic nie zmienia. Tyle że teraz szkolny błąd popełnia Checkmate. Atakuje białego piona wieża z boku zamiast od tyłu. Chessmaster porusza piona do przodu i ucieka z pola rażenia wieży. Co więcej zaczyna stwarzać zagrożenie że dotrze do linii promocji. Checkmate zaś popełnia kolejne błędy. Rusza królem w kierunku piona gdzie od razu widac że król nie jest w stanie piona zatrzymać. W ruchu 61 Checkmate musi poświęcić wieżę aby nie dopuścić do promocji. Chessmaster mógł to rozegrać lepiej i zyskać hetmana, ale i tak uzyskuje wyraźną przewagę.

    Checkmate próbuje się już poddać, ale ja chcę to rozegrać do końca, bo wygrana Chessmastera jest jeszcze mocno niepewna. A nuż coś zepsuje np remisując przez powtórzenia, albo przez inny błąd. Partia ciągnie się jeszcze dosyć długo, Chessmster gra jednak bardzo dobrze w końcówce. W ruchu 81 poświęca wieżę żeby pozbyć się utrudniającego mu skoczka, po czym jest w stanie ostatniego swojego piona doprowadzić do linii przemiany. w 86 ruchu zdobywa hetmana. Matowanie hetmanem i gońcem sprawia Chessmasterowi pewne problemy, aczkolwiek udaje mu się w końcu ta sztuka w 97 posunięciu w partii :)

    Tak więc kolejna niespodzianka turnieju. Chessmaster na małe atari znowu zaskakuje. W poprzedniej rundzie zaskoczył remisem z 16-bitowym Chessmasterem, a teraz pobił kolejny program 16-biotowy - Checkmate. Niemniej jednak miał tu troche farta. Grał dobrze owszem, nie mozna mu tego odmówić, aczkolwiek Checkmate grał lepiej pozycyjnie i taktycznie i wypracował sobie już przewagę wygrywającą. Tyle że tak jak Zbyti kiedyś powiedziałes - Checkmate to program który raz na partię popełnia jakiś poważniejszy błąd. No i w kluczowym momencie popełnił taki którym położył całą partię.
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Oct 2019 zmieniony
     
    Fidelity Elite A/S Budapest ->link<-

    Na zdjęciu Kasia ze swoimi zwycięskimi elektronicznymi szachami podczas mistrzostw w 1983 w Budapeszcie.



    Jak już każdy się zorientował w ramach walki z bezsennością na tapetę poszedł mistrz z roku 1983. Jest prawie druga w nocy, więc pewnie nie będę szedł w partii na ryzyko, no ale zobaczy się... Gram białymi na poziomie A4 czyli średnio 1 min na ruch. Pod maską to zapewne kolejna ewolucja Sargona zyskująca z roku na rok średnio 50 ELO.

    -----------------------------------------------------------

    10. g4 ... do tego momentu ustawiam swoje klocki standardowo, korzystając, że te programy (jeszcze w roku 1983) wytrącone z książki często nie umieją rozegrać swojego białopolowego gońca w tym setupie.

    13. h4 ... mój pierwszy słabszy ruch spowodowany późną porą. Nadmiarowo wzmacniam swój atak tracąc czas, trzeba było od razu grać g5 co pewnie zrobił bym wyspany rano ;)

    21. Wg1 ... Według pobieżnej analizy silnikiem należą mi się tutaj dwa znaki zapytania bo z przewagi 5.07 dla białych spadam na 0.65. Powinienem grać f5 ale na ten moment bez wgłębiania się nie widzę dlaczego, więc dobrze, że nie zagrałem tego silnego ruchu ;) Mój plan jest następujący: stworzyć baterię na kolumnie "g".

    35. ... Gd8 ten ruch czarnych pozwala mi postawić gońca na c3 i dołożyć kolejnego strzelca na g7.

    Reszta to technika. Pod koniec umyka mi mat w 4 ale nawet go nie szukam bo przy takiej przewadze to sztuka dla sztuki. Wybieram najprostszą drogę do sukcesu z dorobieniem hetmana.

    Ogólnie widać progres w tych mistrzowskich programach z roku na rok ale wciąż całkiem łatwo zbudować atak z zamkniętej pozycji.

    1-0 dla mnie z Elite Budapest.
    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Oct 2019 zmieniony
     
    Druga partia z Fidelity Elite A/S Budapest, gram czarnymi na poziomie A4.

    Czarnymi ustawiam podobne struktury jak we wcześniejszej partii białymi jednak Elite tym razem dobrze rozstawia swoje figury i niczego siebie nie blokuje.

    Dochodzi do uproszczeń przy utrzymywaniu obustronnego napięcia na skrzydle królewskim. Budapest decyduje się na ofiarę gońca niszcząc moją pionkową osłonę króla i mając 3 piony za swoją lekką figurę może forsować remis czego jednak stara się unikać.

    Udaje mi się wymienić ostatnie ciężkie figury i przechodzę do końcówki gdzie chociaż białe mają wolne piony to mój król jest w ich pobliżu a goniec ma dużą swobodę, do tego moje piony na skrzydle hetmańskim dzięki temu gońcowi powinny dojść (przynajmniej jeden) do pola przemiany.

    Niestety w ruchu 53 popełniam gruby błąd i z wygranej końcówki wpadam w przegraną i poddaję partię :( Zamiast Gd5 wystarczyło pchnąć piona na a3 i zdjąć później białym piona na a2.

    Jestem rozczarowany, nie udało mi się koncentracji utrzymać wystarczająco długo i zaprzepaściłem ponad godzinę pracy przy szachownicy. Cóż, życie jest jak szachy szachy jest jak życie - potkniesz się przed metą to po tobie i nie ważne jak do tego momentu dobrze Ci szło ;)

    Stan meczu 1:1 ale jak pokazałem wcześniej nie ma sensu bym grał jeszcze jedną partię bo po prostu mogę powtórzyć ruchy z pierwszej i wygrać a w drugiej uniknąć swojego błędu. Także idę do następnego mistrza.
    • 49: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Oct 2019 zmieniony
     
    Czas na podrasowaną wersję mistrza z ubiegłego roku czyli Fidelity Elite A / S Glasgow ->link<- który to zdobył pierwsze miejsce na mistrzostwach w roku 1984 i jest wyceniany na 1870 ELO.

    Sprawiedliwości trzeba oddać, że na mistrzostwach grał na zegarze CPU 6 MHz jako Fidelity X a ja grałem z wersją na 3 MHz bo taką oferuje MAME i jest opisana w linku powyżej.

    Silnik Glasgow był dostępny za 200 DM jako upgrade do stołów z oprogramowaniem Budapest.

    Z opisu wynika, że powinien grać odrobinę lepiej ale to generalnie ten sam program także potraktuję ten mini mecz jako rewanż za porażkę z Budapesztem w ostatniej partii ;)

    Gram tak samo jak zawsze. Pierwsza partia białymi na poziomie A4 czyli średnio 1 min na ruch.

    Początek także tradycyjnie. Ustawiam strukturę Birda a czarne grają pionem e6 spodziewając się (jak mniemam) związania swojego skocza na c6 i do rozwiązania tego problemu zostawiają sobie gońca w odwodzie - co jest mało aktywne.

    Mój atak rozwija się jak to już wielokrotnie demonstrowałem aż w 15 ruchu zaczynam rozważać ofiarę gońca na h7. Nic forsownego nie mogę się doliczyć (no i słusznie, dłuższa analiza tej ofierze daje 0.00) ale gram to trochę na pamięć, mając wrażenie, że gdzieś się już mi to sprawdziło. Zakładam, że w najgorszym razie będę miał za 2 lekkie figury wieżę i pionka.

    Teraz tak myślę, że ta ofiara gdzieś mi się już sprawdziła ale skoczki musiały stać inaczej.

    No i tutaj duża niespodzianka! Ofiara okazuje się w praktyce poprawna bo Glasgow znajduje jakiś wariant którego się boi i oddaje mi skoczka nie doliczając, że w ten sposób dostaje mata w 20 ruchu po 4 posunięciach!

    Także z mistrzem roku 1984 Elite Glasgow 1-0 dla mnie w miniaturce szachowej. Jednym słowem fajne ale nieoczkowane zwycięstwo po grubym błędzie programu - duch Sargona III z A8 mi się ukazał ;)
    • 50: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Oct 2019 zmieniony
     
    Druga partia z Fidelity Elite A / S Glasgow. Gram czarnymi na A4.

    Nie może to być Sargon III z kodem 1:1 bo na tym turnieju startował dokładnie Sargon III na 3 rożnych komputerach a nawet Colossus 2.1 na 3.5 MHz ->link<- i te programy uplasowały się na dalszych miejscach. Pierwsze miejsce dzielił na tych mistrzostwach także Psion zapewne w wersji 1.0 na Atari ST a może jeszcze na Sinclair QL? Za rok na Motoroli 68020 będzie samodzielnym zwycięzcą a jego konfiguracje puszczone na 68000 zajmą drugie i trzecie miejsce i rozpocznie się era Richarda Langa.

    Rozgrywka była dla mnie trudna, przez większość partii miałem wrażenie, że Elita grał lepiej ode mnie.

    Obiektywnie wyglądało to pokrótce tak:

    21. ... He7 rozważałem, również prawidłowe Hg7 ale wyszło mi, że to wszystko jedno a e7 daje mi więcej swobody, według pobieżnej analizy to jednak spory błąd.

    29. ... Gxd5+ zabrakło mi odwagi by zagrać prawidłowe gxf3 chociaż liczyłem ten wariant, dawało to dużą przewagą czarnym.

    41. ... g3 agresywnie ale obliczone na remis bo chcę to zakończyć, cała partię miałem poczucie, że stoję gorzej a tymczasem po h3 według analizy miałem wygraną partię.

    Dalej już gra na remis z obu stron. Komputer powtarza swoje posunięcia ja też nie widzę innej drogi. Wydawało się, że anonsował to migając wszystkimi diodami ale pomimo tego grał dalej. Po upewnieniu się, że na pewno chce powtarzać pozycję zgłosiłem remis.

    Ewidentnie widać, że to ostatni z mistrzów z którymi miałem w miarę z górki.

    Ostatecznie Glasgow uległ mi w stosunku 1.5 :0.5.

    Czuję, że mistrz z roku 1985 Mephisto Amsterdam da mi już popalić. Muszę sobie przypomnieć rozgrywki z Psionem ;)