atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Nov 2019

Niemniej jednak w partii piątej Nigel Short pokazuje ze jest w stanie ograć Explorera.

Zgodnie z prawdopodobieństwem opartym o ELO ;D
    • 2: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Nov 2019 zmieniony

Zgodnie z prawdopodobieństwem, jeśli posadzisz małpę przed szachownicą która będzie wykonywać przypadkowe ruchy to jest ona w stanie ograć Stockfisha. W zasadzie jest pewne że to zrobi - to tylko kwestia czasu ;)
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Nov 2019

Dokładnie tak będzie grać pierwsza wersja mojego programu :D No to już mam dla niego nazwę Monkey ;)
    • 4: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Nov 2019

Z Małpą można też zagrać w programie Lucas Chess. Ale coś mi się wydaje że Twoja Małpa jednak będzie trudniejszym przeciwnikiem.
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime20 Nov 2019

• 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime20 Nov 2019 zmieniony

Computer chess created in 487 bytes, breaks 32-year-old record ->link<-

Co prawda news z 2015 ale ten wątek to także agregator się zrobił, więc sobie pozwolę ;)

->link<-
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime20 Nov 2019

Bardzo pouczające! :)

• 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Nov 2019 zmieniony

Mały powrót do 8-bit.

Chess v7.0 1982 Odesta na Apple ][e. Sprawdziłem na poziomie 'B' to cudo bo komp taktowany jest prawie 4MHz :)

Dziurawe taktycznie te szachy. Rozegrałem partie włoską białymi. Odesta ewidentni bez pomysłu. Na pierwszym screenie, dwa ruchy wcześniej mogłem ofiarować hetmana i odbijając materiał (szach skoczkiem z widełkami) zyskać 2 piony.

Danie komputerowi szansy na pomyłkę się opłaciło, bo jak widać na obrazku, zamiast 2 pionów za chwilę będę miałem na czysto 2 lekkie figury!

Naprawdę kompromitujące, a na poziomie 'B' program miał czas.
    • 9: CommentAuthorzbyti

Dawno nie grałem w ogóle, więc pozwoliłem sobie na jeszcze jedną partię. Chessmaster 3000, 20 min na całość dla zawodnika. Ku mojemu zdziwieniu łatwo wygrałem ;)

Trening z Mephistami i innymi chyba jeszcze owocuje ;)
    • 10: CommentAuthorzbyti

• 11:

CommentAuthorarchieil
    • CommentTime22 Nov 2019

Z ciekawostek:

pierwsza gra pomiędzy człowiekiem, a komputerem odbyła się w 1956 roku na komputerze MANIAC I

na szachownicy 6x6
    • 12: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Nov 2019 zmieniony

Pamiętacie film "Odyseja Kosmiczna 2001". Jest tam taka scena jak Dawid Bowman - główny bohater rozgrywa partię szachową z inteligentnym superkomputerem HAL 9000. Poniżej link gdzie można poczytać coś więcej o tej partii, oraz rezyserze i jego zamiłowaniu do szachów.

->link<-
    • 13: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Nov 2019 zmieniony

O! Nie wiedziałem, że z Kubricka taki doświadczony szachista, interesujące :)

Tak nawiasem 20 listopada 2019 rozgrywała się akcja filmu Blade Runner.

Chyba faktycznie, tak jak mówił Garry Kasparow, znamienne jest, że za jakiego czasów inspiracją było SF zachęcające dy wybiegania myślą w techniczną przyszłość, a dziś dzieciakom serwuje się Harrego Pottera.

Chyba technika stała się dla ludzi tak magiczna, że wrócono do tego łatwego opisu rzeczywistości?

Znamienne, że wtedy prognozowano, że za 20 człowiek będzie technicznie w takim miejscu. Przełomu w fizyce nie było od 100 lat. Wszystkie rzeczy jakie teraz rozwijamy / usprawniamy to wynalazki z długą brodą, nic nowego. Ludzkość w impasie :D
    • 14: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Nov 2019

->link<-

Tu jeszcze więcej o Kubricku w kontekście jego zamiłowania do szachów.

@Zbyti faktycznie rozwój techniki potoczył się troche inaczej niż prognozowano. Szczególnie w kwestii eksploracji kosmosu.
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Nov 2019

Tutaj też pamiętam, że można było wykonać szachowy ruch ;)

• 16: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Nov 2019 zmieniony

Na forum szachowym HIARCS jest taki dział gdzie ludzie wrzucają wyniki rozegranych meczy, turniejów, czy testów pomiędzy komputerami szachowymi lub programami. znalazłem tam kilka testów komputera szachowego Mephisto Nigel Short między innymi:

Millennium Chess Genius (2218 ELO) ->link<- wynik 12:8 dla Millennium ->link<-

Millennium Chess Genius Pro (2307 ELO) ->link<- wynik 15.5:4.5 dla Millennium ->link<-

Mephisto London 68000 (2182 ELO) ->link<- wynik 13:7 dla Londynu ->link<-

Mephisto Atlanta (2270 ELO) ->link<- wynik 16:4 dla Atlanty ->link<-

Mephisto Milano (2007 ELO) ->link<- wynik 10.5:9.5 dla Nigel Short ->link<-

Tymczasem w moich testach póki co Mephisto Chess Explorer Pro na razie wygrywa z Mephisto Nigel Short conajmniej jakby był maszyną 2100+
    • 17: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Nov 2019 zmieniony

Po przerwie wracam do turnieju Atari ST w którym zostało juz do rozegrania niecałe dwie rundy. Zakończyłem bowiem mecz pomiędzy Mephisto Nigel Short a Mephisto (od Saiteka) Chess Explorer Pro. Po krótce tylko opiszę co się tam podziało.

W 7 partii Explorer poświęcił piona w debiucie. Dzięki temu zyskał inicjatywę i zablokował przeciwnikowi możliwość roszady. Potem jeszcze poświęcił skoczka co pozwoliło mu szybko i sprawnie rozprawić się z przeciwnikiem. Szybka i pewna wygrana Explorera w 39 ruchach.

Partia 8 bardzo zacięta i wyrównana. W 48 posunięciu Nigel Short popełnia błąd jak dla mnie wcale nie oczywisty, który Explorer bezlitośnie wykorzystuje i wygrywa po 61 posunięciach.

Partia 9 również zacięta i wyrównana. Przed 20 posunięciem programy wymieniają się hetmanami a na planszy powstaje pozycja zamknięta. po 25 posunięciach obie strony mają po 7 pionów dwie wieże i dwie figury lekkie. Potem długo żadna ze stron nie potrafi uzyskać przewagi. Po 60 ruchu pozycja zaczyna się otwierać ale dalej żadna ze stron nie uzyskuje przewagi. Po 80 posunięciach Nigel Short za sprawą zaawansowanego piona zyskuje w końcu przewagę. Piona udaje mu się wypromować i Explorer musi poświęcić wieżę. Wydaje się że Short to wygra, ale błąd w ruchu 89 wszystko niweczy. Okazuje się że pomimo przewagi wieży Short ma problem aby zatrzymać falangę pionową Explorera. Explorer zaś gra skutecznie i chociaż partia trwa jeszcze długo rozstrzyga ją ostatecznie na swoją korzyść po 133 ruchach.

Partia 10. Partia wyrównan do 20 posunięcia, kiedy Nigel short nie wiadomo czemu oddaje skoczka za piona. Po tym Explorer przejmuje już kontrolę nad partią i wygrywa zdecydowanie po 68 ruchach.

Tak więc cały mecz kończy się w sumie pogromem. 8 partii wygrywa Mephisto Chess Explorer Pro, 1 partia kończy się remisem i 1 partia zwycięstwem Mephisto Nigel Short. Wynik to 8.5:1.5 . Jak dla mnie dosyć zaskakujący tym bardziej że starcie z GK2000 zakończyło się wysokim zwycięstwem Mephisto Nigel short 7:3.
    • 18: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Nov 2019

Czasem się mówi, że przeciwnik stylistycznie jest niewygodny ;)
    • 19: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Nov 2019

Explorer chyba musi być wybitnie niewygodnym przeciwnikiem dla Mephisto Nigel Short, bo jak podlinkowałem powyżej nawet Millenium Chess Genius Pro oceniany na ponad 2300 ELO nie spuścił mu takiego łomotu.

A tak przy okazji to znalazłem w instrukcji do Chess Explorera coś co mi wcześniej umknęło. Niby przeglądnąłem cała instrukcję i nie znalazłem informacji o partiach z tego trybu treningowego jakie zostały zapisane w pamięci urządzenia. Okazało się jednak że one tam są, ale dopiero na końcu instrukcji po wszystkich czterech wersjach językowych instrukcji właściwej. No więc w tej partii gdzie mi wyszło ELO ponad 1900 miałem handicap, bo już tą partię kiedyś analizowałem. To była historyczna partia z 19 wieku, pomiędzy Paulem Morphym a Diukiem Brunszwiku. Końcowa kombinacja z poświęceniem hetmana była mi znajoma i z łatwością ją odgadłem ale myślałem że po prostu była w jakimś zbiorze zdań który przerabiałem.

W zasadzie to jedyna 19-wieczna partia z tych 20. Reszta to partie 20-wieczne. Od początków wieku do lat 90-tych. Najpóźniejsza z roku 1995. Z polskich szachistów są tam partie Najdorfa i Rubinsteina. Poza tym sporo znanych nazwisk z początku wieku - Lasker, Alekhine, Capablanka, Reti jaki i późniejszych mistrzów - Fischer, Spassky, Tal, Karpov, Kasparov, Anand czy Kramnik.
    • 20:

CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Nov 2019

Tu też o Kubricku, filmach i... szachach. ;)
    ->link<-
    • 21:

CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 dni temu

Czy to zestawienie znamy?
    ->link<-
    • 22: CommentAuthorurborg
    • CommentTime7 dni temu zmieniony

@Dracon
    Pierwszy raz widzę tą listę. Ciekawi mnie pierwsze miejsce. Nigdy nie słyszałem o tym szachiscie. Po pierwsze z wiedzy ktorą do tej pory posiadałem żaden ludzki szachista nie przekroczył 2900 Elo. Rok 1857 czyli jego wynik pochodzi z retrospektywnego systemu chessmetrics, systemu Elo jeszcze nie było. W roku 1857 za najsilniejszego szachistę świata uważano Adolfa Anderssena. Wtedy to Paul Morphy przyjechał do Europy zaczął ogrywać wszystkich najlepszych Europejskich szachistow po kolei. W 1858 roku ograł także samego Anderssena. Ale Ci szachisci w tym rankingu stoja znacznie nizej.

No dobra sprawa wyjaśniona :). Louis Eichborn był Wrocławskim bardzo silnym szachistą amatorem. Nie grywał w turniejach azachowych, za to często grywał towarzysko z innym wrocławskim szachistą - Adolfem Anderssenem. Znamy tylko 30 rozegranych przez niego partii, które znaleziono w jego zapiskach po jego smierci. Ponieważ jednak zapisane tam były jedynie partie które udało mu się wygrać z najsilniejszym ówczesnym szachistą na świecie wiec wyszedł mu taki kosmiczny wynik :)
    ->link<-

No bo nawet genialny Paul Morphy który deklasował wszystkich ówczesnych szachistów nie dał rady ograć Anderssena 30:0.
    • 23: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony

Turniej programów szachowych na Atari ST po przerwie trwa dalej. tym razem gra najlepszy program na małe Atari czyli Chessmaster 2000, który pośród 16-bitowych rywali radzi sobie nadspodziewanie dobrze. Tym razem jednak trafił na bardzo silnego przeciwnika jakim jest komputer szachowy Saitek GK2000. W zasadzie to takie mission impossible, ale cóż zobaczmy jak potoczyła się partia.

Białymi gra Chessmaster 2000 a grana jest Partia Hiszpańska. W otwartym debiucie wydaje się że 8-bitowy program tym bardziej nie ma szans, ale ten najwyraźniej o tym nie wie i poczyna sobie całkiem nieźle. Debiut wyrównany, obie strony przeprowadzają roszady, potem jest kilka wymian figur lekkich i pionów. Gk2000 nie jest jednak w stanie uzyskać nawet niewielkiej przewagi. Taki stan trwa do 25 posunięcia, kiedy to Chessmatser proponuje mu wymianę hetmanów. Jest to słabe zagranie nawet jakby przeciwnik ofertę przyjął, a ten ma inne plany. 26 ruch Chessmastera też słaby, co pozwala Saitekowi przypuścić skuteczny atak. Pozycja Chessmastera się rozsypuje i 5 ruchów później GK2000 ma już przewagę gońca oraz piona i widoki na dalsze zdobycze. Chessmaster traci kolejne piony i sytuacja szybko zmienia się w całkowicie przegraną. Chessmaster nie ma czym zatrzymać atakującej falangi pionowej. W końcu musi poświęcić wieżę aby chociaż o jeden ruch odwlec nieuchronne. Saitek wygrywa partię matem w 53 posunięciu.
    • 24: CommentAuthorzbyti

Ja też wróciłem na chwilę do Psiona na ST. Ustawiłem konfigurację: Mega STe, 2MB, 32MHz i 1 min na ruch.

Poszło jak po maśle ;)
    • 25: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 dzień temu

Gratulacje - trening czyni mistrza. Z tego co pamiętam to ogrywałeś już takie maszyny jak Mephisto Atlanta czy Fidelity V9 pewnie znacznie silniejsze niż Psion na sterydach.
    • 26: CommentAuthorzbyti

@urborg dziękuję :) A wiesz, że już nie pamiętam? Atlanty, nawet nie kojarzę... Mam gdzieś zapisy partii, sprawdzę.

Głownie teraz to nastawienie psychiczne gra rolę, jak uważałem, że ten program to nie wiadomo co to słabo grałem, teraz gram bez spiny.

Ale odstawiłem ostatnio szachy i niestety także na chwilę programowanie ich - a tak na prawdę w kwestii szachów to mój cel, zaprogramować a nie grać ;) Niestety muszę jeszcze parę rzeczy opanować zanim wrócę do pchania tego wózka.

Fajnie, że jedziesz z turniejem dalej bo zupełnie wyniki poszły w niespodziewanym przeze mnie kierunku i jest ciekawie :]
    • 27: CommentAuthorurborg
    • CommentTime18 godzin temu

Jeszcze 1.5 rundy do rozegrania. Trochę teraz zwalniam z turniejem bo mam mniej czasu. Ale przed świetami myślę że turniej sie uda zakończyć.