atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Feb 2020
     
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Feb 2020 zmieniony
     
    No w końcu udało mi się nadrobić czytanie tego wątku, a łatwe to nie jest, bo przejrzenie partii czy filmików jest zawsze czasochłonne. Ale warto, polecam :)

    Zbyti:

    Partia niezła, ale komentarz... a jak kto lubi ;)


    Ja akurat też lubię te komentarze, tak jak Urborg. Czasami są zabawne :). To czy Ci się podoba czy nie, chyba zależy czego oczekujesz - jeżeli nie chcesz elementu emocjonalnego w szachach to faktycznie komentarz może męczyć czy śmieszyć. Ale ten element emocjonalny pozwala też łatwiej zapamiętywać (metoda kotwicy emocjonalnej) czy analizować początkującym, bo uwypukla błyskotliwe zagrania czy gani słabe.

    A co do partii, to styl Michała Tala w tej partii wydał mi się bliski, na pytania komentatora co zrobić, w większości odpowiadałem tak, jak faktycznie zrobił Tal :o. Tak, to kwestia przypadku, raczej nie spodziewam się grania jak Tal :)

    Urborg:

    Kolejna partia. Tym razem białymi gra kieszonkowy komputerek szachowy Saitek Kasparov Avalon a białymi program szachowy Video Chess z roku 1979 na konsolę Atari 2600. (...)
    program Video Chess na konsolkę Atari 2600. Po 3 rundach obaj gracze mają na swoim koncie po 2.5 punkta i prowadzą w tabeli.


    Ja podziwiam tych programistów, że potrafili przełożyć zasady szachowe i jeszcze jakąś "strategię" na program na ten sprzęcik. Przecież to mistrzostwo świata, że to w ogóle z czymkolwiek wygrywa. Ten Video Chess to w ogóle ma ciekawą historię, choćby w kwestii przełamywania ograniczeń technicznych konsolki:
    ->link<-

    At first, the idea of chess on the Atari 2600 was considered to be impossible due to the limitations of the technology at the time. For example, Atari had to overcome sprite limitations; the Atari 2600 was only capable of displaying three sprites in a row, or six (such as in Space Invaders) with the right programming. The eight-piece-wide standard chess board exceeded this limitation. To rectify this, Bob Whitehead developed a technique known as "Venetian blinds" where the position of each sprite changes every scan line; this allows for eight or more sprites in a row. Additionally, Atari developed a bank switching ROM cartridge for earlier prototypes of Video Chess that were larger than four kilobytes in size, however, the released version ended up fitting the standard 4K size.[3] This technology was later used for other Atari 2600 titles.


    No i czy spotkałeś się z tymi zgłaszanymi błędami:

    A feature of the two most difficult levels (6 and 7) is that the computer-player's prospective moves are displayed while it is "thinking" – in easier levels the screen is blanked to a solid, but changing, color. However, in these two levels, the computer-player sometimes fails to return a piece to its original position, resulting in its making more than one move per turn.


    Urborg:

    Lidl też niech się wstydzi, bo jak już pisałem komputery Millennium Orion 2000 były produktem specjalnie wyprodukowanym dla sieci Lidl i taka informacja znajduje się na pudełku.


    Warto do nich napisać w tej sprawie - niech dyscyplinują dostawców. A w ogóle to jest to podstawa do zwrotu towaru.
    • 3: CommentAuthorurborg
    • CommentTime28 Feb 2020 zmieniony
     
    @zbyti
    Dzięki za filmik. Akurat tej partii nie znałem. W ostatnim ruchu zagrałbym jak Duda wymuszając wymianę wież. Wychodzi na to że jednak analiza tych partii komputerowych coś mi dała. Wcześniej takich zagrań nie dostrzegałem. A przynajmniej nie automatycznie. Wrzucam jeszcze taką partię ku pokrzepieniu serc ;)


    @Kaz
    Faktycznie Video Chess to program który, użyję tu angielskiego określenia bo nie znam w pełni odpowiadającego polskiego, "pushes the hardware limits". Z żadnymi błędami w funkcjonowaniu programu się akurat nie spotkałem. Swoją drogą program jak na 4kB gra całkiem nieźle, pamiętając że w przypadku programu w 4kB musi się jeszcze zmieścić grafika, multiplekser spritów itp. Więc na sam engine zostaje pewnie koło 2kB. A program posiada bibliotekę debiutową i np funkcję ustawiania dowolnej pozycji na szachownicy.
    Tutaj dedykowane komputery mają lepiej bo mogą całą pojemność kości rom wykorzystać na engine szachowy

    Co do Orina 2000 to nie będę tutaj kruszył kopii. Sprzęt kupiłem z drugiej ręki za kwotę 14zł. Poza tym nie sądzę żeby Lidl się przejął tym że komputery szachowe które sprzedawali 20 lat temu były w jakimś tam stopniu niezgodne ze specyfikacją. W najlepszym razie pewnie otrzymałbym odpowiedź że mogę dokonać zwrotu jeśli posiadam paragon.
    • 4:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Feb 2020 zmieniony
     
    A to wi(e)dzieliście - stary atarowiec prowadzi ten serwis:
    ->link<-
    ;)
    • 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime28 Feb 2020
     
    Serwis chyba kiedyś odwiedziłem, ale że prowadzi go atarowiec to nie wiedziałem.
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime28 Feb 2020 zmieniony
     
    @urborg a może już zmienił komputer? Bo na takiej zasadzie to prozelityzm traci sens i nikogo nie można by nazwać konwertytą, tudzież przechrztą :D
    • 7: CommentAuthorurborg
    • CommentTime28 Feb 2020
     
    Nie trzeba mieć Atari żeby być atarowcem. A skoro się publicznie do tego przyznaje, że miał Atari, nie wstydzi, nie wypiera, ani nie ukrywa, to chyba nadal jest atarowcem :)
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime28 Feb 2020 zmieniony
     
    Raz atarowiec na zawsze atarowiec ;D

    A tak na poważnie im dłużej bawię się Atari 8-bit tym bardziej przypomina mi on komputer a C64 konsolę do gier.

    Cały ekosystem A8 jest lepszy od C64.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Feb 2020
     
    Napisalem do pana Romka, jak odpisze to zobaczymy jak jest :)
    • 10: CommentAuthorurborg
    • CommentTime29 Feb 2020 zmieniony
     
    Ruszamy z 5 rundą turnieju. Na początek partia z 6 szachownicy czyli grają słabioty wśród słabiot. Pojedynek dwóch atarowskich programów. Białymi gra program Masterchess, a czarnymi Microchess. Microchess po 4 rundach zajmuje w tabeli ostatnie miejsce. Zobaczmy czy w piątej rundzie także zdoła utrzymać się na swojej pozycji :)

    Masterchess zaczyna w swoim stylu, skrajnym pionem. To pozwala Microchess zdobyć kontrolę nad centrum szachownicy. Białe w odpowiedzi wyprowadzają hetmana. Microchess zaś gra dosyć niefrasobliwie dzięki czemu Masterchess łatwo zbija mu 2 piony i w ruchu 10 dochodzi do wymiany hetmanów. Microchess kontynuuje grę z użyciem nieprzemyślanych ruchów, jak chociażby niezbyt rozsądna roszada i Masterchess szybko powiększa przewagę do 4 pionów. W ruchu 17 jednak Microchess dubluje wieże na jednej linii i wykorzystując błąd białych przechodzi do kontrofensywy. Zbija niebronionego piona. Masterchess odpowiada szachem, ale nie zauważa że pakuje się wieżą w kłopoty. W ruchu 20 czarne mają wyśmienita okazję aby odmienić losy pojedynku, po ruchu gońcem na h4, rentgenem wzięłyby pod bicie wieżę i króla, co pozwoliłoby im uzyskać przewagę. Niestety taka taktyka to zbyt dużo dla tego programu. W efekcie ich atak się załamuje. Tymczasem w 24 posunięciu po ruchu pionem król czarnych znajduje się w niebezpieczeństwie zamknięty na niebronionej ostatniej linii. Microchess nie zauważa groźby matowej i partia kończy się matem.
    • 11: CommentAuthorurborg
    • CommentTime29 Feb 2020 zmieniony
     
    W kolejnej partii grają dwa komputery szachowe. Białymi Saitek Kasparov Avalon, a czarnymi Millennium Orion 2000.

    Grana jest Partia Angielska. Saitek szybko wyprowadza hetmana, a Millennium tymczasem opanowuje centrum szachownicy i zdobywa sporo lepszą pozycję. Millennium jednak nie za bardzo potrafi to wykorzystać, przyjmuje proponowaną wymianę hetmanów. Skutkiem czego po kilkunastu posunięciach pozycja się wyrównuje a Saitek zdobywa nawet materialnie piona przewagi. Później partia mniej więcej dosyć wyrównana. W końcówce po nad 40 ruchach robi się remisowo, ale niewielką przewagę jednak posiada Millennium za sprawą zaawansowanego piona. Jednak graczom kończą się pomysły jak dalej grać. Millennium zaczyna ruszać się tam i z powrotem królem, co kończy się remisem przez powtórzenia.
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    Czy jeśli komputer szachowy podpowiada taki ruch (długa roszada) i potem go zatwierdza, to wszystko jest z nim OK?
    Po zamianie król i wieża powinny być obok siebie... a tu A1-król i D1-wieża.

    Załączam fotę, a sprzęt to Mephisto Europa od Urborga.
    Grałem parę partii i czasem zastanawiają mnie niektóre ruchy tego Mephisto... :o
    • 13: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    Przy roszadzie musisz przestawić dwie bierki.

    Najprawdopodobniej zacząłeś robić roszadę nie od tej figury i wciąż pokazuje Ci ruch wieżą do wykonania.

    Trochę za słabo opisałeś sytuację, bo po przeczytaniu 3x nie jestem pewien co faktycznie się wydarzyło i co zrobiłeś.
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    Komputer się "pulta" jak nie zrobię czegoś wg jego wskazań, gdy wybiorę wciśnięcie "INFO" (podpowiedź). I dopuści do kolejnych ruchów dopiero aż ten będzie zrobiony tak jak sugerował.
    Coś na ten kształt.
    Zrobiłem tak, gra toczyła się dalej ale to mi nie wyglądało przepisowo...

    Oczywiście nie zrazi mnie to dalszych prób okiełznania maszyny...
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime2 Mar 2020 zmieniony
     
    Roszadę zawsze robi się królem poruszając go o 2 pola, po czym (w większości komputerów) komputer sam nakazuje Ci ptzestawienie wieży. Jeśli coś dziwnego się dzieje zawsze warto sprawdzić pozycję bierek czy ich ustawienie odpowiada temu które jest w pamięci komputera. Czasem jakiś ruch nie zostanie poprawnie wprowadzony i pozycja którą komputer ma w pamięci może się różnić od fizycznej pozycji figur. Czasami może się zdarzyć np że nie można wykonać roszady bo np pole przez które przechodzi król jest szachowane i komputer ją odrzuci jako błędny ruch. Komputer nie przyjmuje więc ruchu sygnalizując błąd. Grający może wtedy odnieść wrażenie że komputer wariuje i przypadkowo wykonać coś co komputer uzna za prawidłowy ruch np ruch samą wieżą. Nie mówię że tutaj tak było, ale takie bądź podobne sytuacje mi się zdarzały z różnymi komputerami. Co do Europy to akurat z nią nie miałem problemów tym bardziej że w niej dosyć pewnie działają sensory nacisku. W każdym razie jak coś się dziwnego dzieje to polecam zawsze zweryfikować pozycję figur.
    • 16:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Mar 2020 zmieniony
     
    OK, dzięki za komentarze, będę miał to na uwadze.
    Tak z innej beczki - czy ktoś wie, jak się kompiluje windowsowy plik wykonywalny z takiego, na przykład, źródła:
    ->link<-
    ?
    Gość napisał sobie własny silnik szachowy który gra tak "w sam raz". :)
    ->link<-
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    Przecież gość tam nawet skrypt zostawił do kompilacji pod windows więc tylko go odpal.

    Oczywiście musisz mieć takie narzędzia w systemie jak make i jakiś kompilator C.
    • 18:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    Tak, głównie rozchodzi się o te narzędzia. Konkretnie co i jak, bo los nie nagrodził mnie byciem (zawodowym) programistą.

    Jak widzę opisy takie jak ten:
    ->link<-
    ... to jest to jakby "z armaty na wróble", nieprawdaż? :P
    • 19: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    Prawdaż :]
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    [OFFTOPIC]

    Jakby co, to "mingw-get-setup" zainstalowane i próbowałem skrypt kompilując wykonać z cmd w trybie admina.
    Co się pokazało, to widać.
    Czy są tu jeszcze jacyś inni programiści oprócz Zbyti-ego?

    [/OFFTOPIC]
    • 21: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Mar 2020 zmieniony
     
    Pocieszę Cię, że pod Ubuntu się kompiluje :]



    I nawet działa!

    • 22: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Mar 2020 zmieniony
     
    @Dracon nigdy nie korzystałem z mingw ale coś mi się kołacze po głowie co to takiego.

    Nie powinieneś z jego konsoli próbować odpalić tego winsows_build.sh a nie z cmd Windowsa?!

    EDIT:
    aaa... zapomniałbym... :D WINDOWS TO ZŁO! dziękuję :]
    • 23:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    Z Linuxa to bym sobie skompilował bez pytań tutaj. Windowz robi wszystko "po swojemu". :( Chyba dużo ścieków w Wiśle upłynie zanim bardziej się upodobni do systemu Torwaldsa, pewne starania powoli już czynią. :P
    • 24: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    @Dracon ponoć masz Linuxa, gdzieś o tym pisałeś. To sprawdź czy winsows_build.sh nie wypluje ci binarki, która cyknie pod windows, tak dla kawału ;)
    • 25:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    OK, lecz trochę to potrwa z przyczyn "czasowych".
    • 26: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Mar 2020 zmieniony
     
    MAME 0.219 2020-02-29

    Jedna nowa maszyna i sporo fajnych klonów! Jak widać można pograć już pod MAME z silnikiem Chessmastera :]

    Hegener + Glaser Mephisto 1X [Berger, blitzchess.fr]
    Hegener + Glaser Mephisto Academy (German, 04-10-88) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Academy (German, 06-03-89) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Berlin 68000 (v0.02) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Blitz- und Problemloesungs-Modul (set 2) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Genius 68030 (v4.00) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto II (set 2) [Berger]
    Hegener + Glaser Mephisto MM II (set 2, v4.00 2 EPROMs) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto MM II (set 3, v3.00) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto MM II (set 4) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto MM II (set 5) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto MM IV (v6.00) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto MM IV (v7.00) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto MM V (set 2) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Mega IV (set 2) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Milano (v1.01) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Modena (set 2) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Modena (set 3) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Monte Carlo (ver. MC2) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Polgar 10 MHz (v10.1) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Portorose 32 Bit (v1.01) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Rebell 5,0 (set 2) [hap]
    Hegener + Glaser Mephisto Super Mondial (ver. AB) [hap]
    Saitek / Tasc Kasparov RISC 2500 (v1.03) [hap]
    Tasc ChessSystem R30 (Gideon 2.1, prototype) [hap]
    Tasc ChessSystem R30 (The King 2.20) [hap]
    Tasc ChessSystem R30 (The King 2.23, unreleased) [hap]

    EDIT:
    W stosunku do ostatniej paczki jaką zamieściłem to w praktyce doszło tylko:
    Hegener + Glaser Mephisto 1X [Berger, blitzchess.fr]			mephisto1x
    Hegener + Glaser Mephisto Academy (German, 04-10-88) [hap] academyga
    Hegener + Glaser Mephisto Academy (German, 06-03-89) [hap] academyg
    Hegener + Glaser Mephisto II (set 2) [Berger] mephisto2a

    Tego Mephisto 1X znalazłem tutaj ->link<-
    • 27:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Mar 2020 zmieniony
     
    Serio aż tyle tego zrobili?! :o "Polgar" to pewnie na cześć tej znanej onegdaj i zdolnej węgierskiej szachistki?
    • 28: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Mar 2020
     
    @Dracon
    Tak, choć w sumie siostry Polgar były trzy i wszystkie grały w szachy i odnosiły duże sukcesy. Największe najmłodsza Judit, aczkolwiek nazwa komputera zdaje się nawiązywać chyba do wszystkich trzech sióstr.
    ->link<-
    A tak w ogóle Mephisto Polgar to właściwie moduł a nie komputer. Mephisto miało taki system Mephisto Modular. Kupowało się taką jakby szachownicę elektroniczną z figurami, która miała szufladę na elektroniczne moduły grające. Polgar był właśnie takim modułem. Bazował na procesorze 6502 5MHz, ale była też ekskluzywna mocniejsza wersja taktowana 10MHz. Autorem programu był Ed Schroder.
    ->link<-

    kolejne ulepszone wersje programu na którym bazował Mephisto Polgar można znaleźć w Mephisto Milano i w Mephisto Nigel Short.
    • 29: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Mar 2020 zmieniony
     
    Turniej tymczasem trwa :)

    Graja komputery szachowe. Białymi Novag Coral a czarnymi Saitek Kasparov Electronic Chess Partner.

    Grana jest Obrona Sycylijska. W 15 ruchu Saitek niezbyt nieostrożnie wychodzi gońcem, podstawiając gońca pod atak z odsłony. Novag może dzięki temu zyskać na czysto lekka figurę i tak zagrywa. Tyle że Saitek jeszcze w trakcie wtrąca bezsensowne poświęcenie skoczka. W efekcie po 19 ruchach Novag ma już dwie lekkie figury więcej. Wkrótce czarny król znajduje się w tarapatach. Stockfish już nawet w 22 ruchu widzi jakieś długie kombinacje matowe. Novag jednak nie potrafi iść za ciosem. W kilku następnych posunięciach Saitek nawet nieco odrabia straty materialne zyskując jakość w wymianie skoczka za wieżę. Tyle że potem zaczyna bezsensu ruszać się pionkami, dając czas Novagowi na przygotowanie ataku na swojego króla. W 29 posunięciu białe mogą dać mata w 3 ruchach, ale nie widzą tego. Mimo tego ich atak kończy się sukcesem bo w 33 posunięciu Saitek po szachu odchodzi królem tak, że podstawia mata w jednym posunięciu.
    • 30: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Mar 2020 zmieniony
     
    Kolejna partia to tez starcie dwóch komputerów szachowych.

    Białymi gra Saitek Mephisto Junior Master, a czarnymi Krypton Systema Talking Chess Master. W partii przed 20 posunięciem przewagę zaczyna zdobywać Krytpon, choć materialnie piona do przodu jest Saitek. Biały król ma coraz większe kłopoty i w 27 ruchu Saitek musi oddać hetmana pod groźbą mata. w 28 ruchu Krypton ma już możliwość mata w 5 ruchach. Partia co prawda trwa trochę dłużej, ale zmierza już do nieuchronnego końca. Krypton ostatecznie daje mata w ruchu 38.
    • 31: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Mar 2020 zmieniony
     
    Przedostatnia partia 5 rundy. Tym razem graja dwa programy szachowe. Białymi Video Chess na konsolę Atari 2600 a czarnymi Computer Chess na komputery Atari XL/XE.

    Od początku partii ma miejsce dosyć agresywna gra. W 10 posunięciu Computer Chess atakiem na skrzydło zdobywa piona przewagi. Kilka ruchów później jednak traci przewagę bo nie wiadomo czemu nie odbija gońca. Video Chess lepszą grą zaczyna powoli wypracowywać sobie lepszą pozycję, a materialnie też powiększa przewagę o kilka pionów. Po 25 posunięciach Video Chess stoi już dużo lepiej za sprawą przejściowego skrajnego piona którego udaje mu się pchać do przodu. Pion dochodzi do 7 linii ale wtedy staje w miejscu. Jest trochę niewiele wnoszących do partii ruchów z obu stron. Jednak po 35 posunięciach Video Chess ma już możliwości forsownych matów ale w długich kombinacjach 6-7 ruchów. Wtedy jednak Computer Chess podstawia mata w 1 posunięciu i partia tym samym się kończy.

    PS screenshot mi trochę nie wyszedł. Niemniej jednak coś tam widać ;)
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Mar 2020
     
    Wracając do analogii bokserkich. Gdyby te programi były zawodowymi bokserami to ta nieumiejętność nokautowania jedym ciosem tylko to tłuczenie przeciwniki (czy bycie tłuczonym) na krwawą miazgę sprawiła by, że 2-3 walki i trwałe uszkodzenie mózgu :D

    Pozycje końcowe najczęściej są przekomiczne, ze względu na przeważnie przerażając przewagę materialną jednego z graczy :D
    • 33: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Mar 2020
     
    Z tym boksem to akurat różnie może być. Trudno powiedzieć czy lepiej jest przetrwać wszystkie rundy za szczelna garda przegrywając na punkty czy zostać znokautowanym w pierwszej.
    • 34: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Mar 2020
     
    No tak ale w tych partiach to każdy zbiera zdrowo na "michę". Gardy to ja tu nie widziałem jeszcze ;)
    • 35: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Mar 2020 zmieniony
     
    Z ta gardą faktycznie coś jest na rzeczy. W sumie niektóre programy jednak jakąś garde stosują, przynajmniej jak widza że grozi im mat to próbują się jakoś ratować. Aczkolwiek dosyć celna uwaga. Spójrzmy chociażby na ostatnią partię 5 rundy :)

    Białymi gra CXG Sphinx Granada - który moim zdaniem gardy wybitnie nie lubi. Poza tym jednak gra całkiem nienajgorzej na tle reszty. Paru przeciwników w tym turnieju ograł. No ale teraz trafił na lidera tabeli. Czarnymi gra bowiem Millennium Schachmeister Pro 2.

    Mamy tutaj Partię Wiedeńską. Szybka wymiana skoczków, po czym Millennium popełnia błąd w ruchu 5 i przez to traci piona. Tyle że Granada zamiast kontynuować rozwój, zrobić roszadę, w kolejnych ruchach zaczyna manewry hetmanem. W ruchu 11 łakomi się na darmowego piona, a wokół jego króla zaczyna się robić nieciekawie. Granada atakuje pionem czarnego gońca, który nie może zbić bo broni skoczka. No ale Millennium bije piona hetmanem od razu z groźbą matową. Granada jeszcze może się przed matem uratować, cofając hetmana, ale zamiast tego łakomi się na kolejnego pionka. No i dostaje mata w 13 posunięciu :)

    Tak więc tutaj dla odmiany był brak gardy i szybki nokaut :)
    • 36: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Mar 2020 zmieniony
     
    To na koniec dorzucam jeszcze podsumowanie rundy 5 i kojarzenia na rundę 6.
    • 37:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    @Dracon ponoć masz Linuxa, gdzieś o tym pisałeś. To sprawdź czy winsows_build.sh nie wypluje ci binarki, która cyknie pod windows, tak dla kawału ;)

    Sprawdziłem oba warianty i tak:
    - dla linuksa kompiluje się OK i daje się odpalić pod Areną jako zewnętrzny silnik
    - dla windowsa (będąc wciąż w Linuchu) też się niby kompiluje ale pod Windą już to nie działa a więc nie taki pewnie był zamysł autora :(
    Zresztą patrzyłem w nagłówku tej drugiej wersji a tam jest znany linkusowy "ELF". :(
    • 38: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    Z tym kompilowaniem wersji Windows z pod Linuxa to był taki żarcik ;)

    I co, dobrze gra ten program?
    • 39:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    Jak dla mnie to jest niezły. ;)
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2020
     

    Kaz:

    Napisalem do pana Romka, jak odpisze to zobaczymy jak jest :)


    Dracon zarzucił temat, za co mu chwała, a ja już uzyskałem szczegóły o historii i cikawostkę - zapis turniejów granych przez pana Romka na Atari w 1994 roku...

    Roman:

    Stare dzieje. Jeszcze w podstawówce miałem Atari 65XE, które służyło głównie do grania i czasami do programowania w Basic-u. Nie miałem stacji dysków. Pamiętam, że po system Turbo do magnetofonu wybraliśmy się aż do Warszawy (350 km).

    Programy szachowe miałem dwa: Colossus 3 i Colossus 4. Ten drugi miał grafikę 3D. Nie były to wybitne programy co można zobaczyć na podstronie z kilkoma moimi partiami z lat 90-tych:

    ->link<-

    Pozdrawiam
    Romek
    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Mar 2020 zmieniony
     
    Przejrzałem pierwszą partię pana Romka białymi z CC4. Szkoda, że nie podał ustawień na jakich grał program.

    Jak dla mnie grał 10-sek na ruch, bo już przy 30 sek nie udało mi się zmusić CC4 by pograł tak słabo tę partię angielską.

    Nie wspominając o finalnym macie.

    Myślę, że z @urborg dobrze oszacowaliśmy ELO tego programu i jest zbliżone to tego podawanego w innym miejscach.

    Program gra jak silna III kat. a w kombinacjach nawet (przy odpowiednim czasie na ruch) jak II kat.
    • 42: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Apr 2020
     
    • 43: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime5 Apr 2020
     
    @urborg dokończ turniej bo zgłoszę Cię do Alei Pamięci :D
    • 44: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Apr 2020
     
    popykalem sobie dzis w jakies mini szachy i faktycznie ten video chess na a2600 mocno odstaje NA PLUS od innych.
    najwiekze niedocianiecia z ktorymi sie spotkalem wsrod publikowanych programow miniszachowych:

    - brak kontroli poprawnosci ruchu
    - mozliwosc wykonania kilku ruchow jedna strona
    - brak roszad,brak bicia w przelocie,brak przemian

    natomiast VideoChcess nie ma tych bledow - roszady na 100% ma, nie widzialem bicia w przelocie ani przemian.

    uwazam, ze VideoChess na a2600 jest swietny.
    • 45: CommentAuthorurborg
    • CommentTime9 Apr 2020
     
    @Kaz

    Fajnie że się udało poznać szczegóły historii. Podobnie jak sugeruje Zbyti stawiałbym, że Colossus Chess w tych partiach grał z czasem 10s na ruch, tym bardziej że to jest jego domyślne ustawienie.

    @Zbyti

    Inne rzeczy mnie odciągały, ale zamierzam dalej ruszyć z turniejem więc wkrótce kolejne partie się pojawią.

    @xxl

    Tak - Video Chess to pełnoprawny program szachowy. Można też w nim ustawić dowolna pozycję. Obsługuje roszady, bicie w przelocie i promocję. Nie jestem teraz pewny czy obsługuje tzw "underpromotion", czyli promocję piona w coś słabszego od hetmana. Z tego co pamiętam to chyba nie można zrobić normalnie promocji np w wieżę, ale po promocji na hetmana można wejść w tryb ustawiania pozycji i zamienić hetmana na inna figurę. Wiele amatorskich programów i komputerów szachowych umożliwia zrobienie "underpromotion" użytkownikowi, ale algorytmy programu/komputera nigdy z tej opcji nie korzystają. Tutaj chlubnym wyjątkiem jest Colossus Chess któremu zdarza się zrobić promocję na wieżę czy inną figurę.
    • 46: CommentAuthorurborg
    • CommentTime9 Apr 2020 zmieniony
     
    Pierwsza partia 6 rundy. Białymi gra program Microchess na komputery Atari a czarnymi komputerek szachowy Saitek Kasparov Avalon.

    W 4 posunięciu Microchess szachuje bezsensownie wrogiego króla gońcem. Czarne zasłaniają się pionem i szachujący goniec jest pod biciem. Microchess zamiast uciec gońcem spod bicia, atakuje czarnego hetmana pionem w taki sposób że piona owego traci. Potem kontunuuje ataki na hetmana z fatalnym skutkiem. Kończy się to poważnymi stratami materialnymi. Microchess traci wieżę, a potem jeszcze owego wiszącego gońca. Po kilkunastu posunięciach przewaga Saiteka jest już miażdżąca. Potem partia trochę zwalnia. Po 30 posunięciach Saitek ma już jakieś możliwości matów w 5 ruchach. Dochodzi jednak do wymiany hetmanów. Potem jeszcze kilka wymian i partia tak czy siak zmierza do końca na skutek dużej przewagi materialnej Saiteka. Ostatecznie Saitek wygrywa po 54 posunięciach.
    • 47: CommentAuthorurborg
    • CommentTime9 Apr 2020 zmieniony
     
    W kolejnej partii białymi gra komputer szachowy Saitek Kasparov Electronic Chess Partner, a czarnymi Saitek Mephisto Junior Master.

    Partia dosyć długo wyrównana. Po 25 posunięciach wygląda jednak Mephisto Junior Master ma szanse przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Na skrzydle ma zaawansowanego piona, a z użyciem kilku figur jest w stanie poważnie zagrozić wrogiemu królowi. Niestety nie udaje mu się rozstrzygnąć sytuacji na swoją korzyść. 10 ruchów póxniej to białe mają szanse wyeliminowac zaawansowanego piona czarnych i zdobyć przewagę, ale także marnują okazję. W efekcie czarne promują w końcu piona na hetmana i rozstrzygają partie na swoją korzyść. Mephisto Junior Master wygrywa partię w 53 posunięciach.
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Apr 2020 zmieniony
     
    Ciekawostka, doping elektroniczny w szachach wykryty w czasie turnieju dzieci z Polski i Rumunii:

    ->link<-

    Dla mnie interesujący nie ten doping, ale ten program sprawdzający. Są takie dostępne w necie za free? Jak sprawdzają mistrzów to jakie dają wyniki?

    Po starciu z 13-letnim Rumunem Robertem Creangą, swoje wątpliwości dotyczące jego gry zgłosił nasz rodak Iwo Karolczuk. Reakcja szefa wyszkolenia PZSzach Michała Bartela była błyskawiczna. - Od razu wysłałem zapytanie do platformy chess.com, na której odbywała się rywalizacja - powiedział, cytowany przez polsatsport.pl.

    Eksperci wspomnianej platformy skorzystali z algorytmu kontrolującego posunięcia w kwestii możliwości użycia silnika programu szachowego do pomocy w grze. Badanie pokazało, że Creanga wykonywał średnio... ponad 99 procent najlepszych możliwych posunięć.

    Sędziowie natychmiast wyciągnęli konsekwencje. 13-letni reprezentant Rumunii został zdyskwalifikowany - jego wyniki zweryfikowano jako porażki, a ranking tego zawodnika został wyzerowany. Ponadto Creanga został zawieszony. Teraz czeka go postępowanie dyscyplinarne, w wyniku którego może otrzymać nawet dwa lata dyskwalifikacji.
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Apr 2020
     
    @KAZ
    Ciekawostka, doping elektroniczny w szachach wykryty w czasie turnieju dzieci z Polski i Rumunii:

    czyli rażą ich prądem by grali w szachy,czy w mózgach mają montowane modoczipy ? ;)
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Apr 2020
     
    A taki był fajny wątek...