atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime10 Apr 2020 zmieniony
     
    @Kaz na lichess.com też automat sprawdza nasze partie i jak zrozumiałem można dostać bana jak platformie wyjdzie, że mamy zbyt dużą zgodność z silnikiem szachowym w swoich partiach.

    Można poszperać w ich regulaminie czy na forum w tej kwestii.
    • 2:
       
      CommentAuthornogorg
    • CommentTime10 Apr 2020
     
    Można też dostać 'refunda'

    ->link<-
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime11 Apr 2020
     
    MAME 0.220
    SciSys President Chess [hap, Berger]
    Systemhuset / Loproc Conchess Plymate (Amsterdam, T8) [hap, anonymous]
    Systemhuset / Loproc Conchess Plymate Victoria [hap, anonymous]
    Fidelity Electronics Elite Avant Garde 2100 (set 2) [Berger]
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime11 Apr 2020
     
    Przy okazji szperania o KIM-1 znalazł się jeszcze program na 8K i 2K :] Usurpator jest ze źródłami!



    ->link<-
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Apr 2020 zmieniony
     
    Tego nie znałem: Liczba Morphy’ego ->link<-
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    • 8: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    Trzecia partia 6 rundy. Białymi gra komputer szachowy Millennium Orion 2000, a czarnymi program szachowy Masterchess na komputery Atari XL/XE.

    Masterchess gra Obrone Skandynawską, co wiąże się z szybkim wyprowadzeniem hetmana. Daje to przeciwnikowi niewielką przewagę pozycyjną, ale po kilkunastu posunięciach dochodzi do wymiany hetmanów i pozycja się wyrównuje. W 20 posunięciu ma miejszce wymiana ostatnich figur lekkich i zaczyna się końcówka pionkowo wiezowa. Obie strony mają po 7 pionów i dwie wieże.

    Niewielką przewagę pozycyjną zaczyna zdobywać Millennium który rusza pionami do przodu, gdy Masterchess tkwi swoimi pionami na pozycjach wyjściowych pozorując jakieś ruchy wieżami. Zapowiada się na długa końcówkę, ale partia kończy się dosyć niespodziewanie w ruchu 37, bowiem Masterchess podstawia mata.
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    W kolejnym starciu białymi gra program szachowy Computer Chess na Atari XL/XE, zaś czarnymi komputer szachowy CXG Sphinx Granada. Kolejna partia w której działy się niestworzone rzeczy, ale nie uprzedzajmy faktów ;)

    Partia przez pierwsze kilkanaście posunięć wyrównana. Programy szybko wymieniają się lekkimi figurami i do 20 posunięcia wszystkie lekkie figury znikają z szachownicy. Po 20 ruchach Computer Chess ma okazję przeprowadzić atak na wrogiego króla i Stockfish nawet widzi forsownego mata w 7 ruchach. Atarowski program robi wówczas prostą groźbę matową wieżą i hetmanem. O Granadzie już pisałem, że jej algorytm chyba w ogóle nie rozpoznaje gróźb matowych i zapewne widzi jedynie to, że może stracić piona. Bije więc innego wrogiego piona własnym hetmanem i wydaje mu się że wszystko jest OK. Partia w tym momencie powinna się skończyć, ale Computer Chess robi coś dziwnego. Zamiast dać mata bije piona wieżą dając szacha. Wygląda to jakby się chciał się pobawić suwakiem (taki motyw taktyczny) i nazbijać trochę materiału zanim da mata. W 23 posunięciu znowu Computer Chess może dac mata w 1 posunięciu. Do mata jednak dalej nie dochodzi, bo program łakomi się na materiał i wybiera przewagę wieży zamiast wygranej. Wkrótce jednak zyskuje i tak miażdżącą już przewagę zbijając Granadzie hetmana. Mat wydaje się już tylko kwestią czasu. Computer Chess właściwie cały czas może dać mata w 2 posunięciach mając wieżę i hetmana przeciwko królowi i kilku pionom, ale mu jakoś się z tym nie spieszy. Zbija sobie wrogiego pionka, czasem da jakiegoś szacha. Granada tylko ucieka bezradnie królem. Dopiero w ruchu 34 Computer Chess wykonuje ruch kończący partię dając przeciwnikowi... pata :) Co ciekawe jednak program ogłasza się zwycięzca i twierdzi ze dał mata. w sumie to że program zawala wygrana partię to w tym turnieju nic dziwnego, ale żeby dać pata i twierdzić ze to mat - tego jeszcze nie było ;)
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    @urborg chciałem napisać o tej partii, że to overkill ale teraz (jak dojechałem to pata) to wygląda jak rozejm po pokazie siły :D To nie jest taktyka, to nie jest strategia - to dyplomacja :D

    EDIT: zastanowiło mnie to... naprawdę ten program nie widzi gróźb matowych? spotkałeś się jeszcze z jakimś tego typu? ja na ten moment tylko microchess na kim-1 o to podejrzewam bo on daje mata przy okazji dawania szacha a nie dlatego, że jest możliwość matowania.
    • 11: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    @urborg, czy mógłbyś przetestować poniższą pozycję z mojej partii z Minichess (konwersja Microchess z KIM-1 by @xxl) na paru maszynkach z obecnego turnieju?

    Wydaje mi się, że żaden nie powinien znaleźć najlepszego ruchu w tej straconej pozycji.



    Posunięcie czarnych.

    Microchess/Minichess grał tutaj Gxb4 nieznajdująca drogi to uratowania hetmana. Prawidłowe jest Gg4 ze stratą ale nie tak dużą jak utrata najsilniejszej figury.
    • 12: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    Colossus Chess 4.0 już po paru sekundach znalazł prawidłowy odwlekający wariant, zegary są mylące, miał 1 min na ruch a prawidłowy wariant liczył już po paru sekundach.
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    znecasz sie na KIMem :-) gdyby nie bylo konika na e5 to KIM zagralby juz rozsadniej...
    • 14: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    Kim Dzong Un bije konia przed królową ;)
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    Moja ulubiona obrona w wydaniu najsilniejszych programów na świecie!

    • 16: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    @zbyti

    Fajny test dla tych słabych maszynek. Przetestuję
    • 17: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    @zbyti

    Na pierwszy ogień poszedł Saitek Kasparov Avalon. Niestety po przewrtowaniu instrukcji okazało się że ten komputerek nie umożliwia ustawienia dowolnej pozycji. Teoretycznie mógłbym go przetestowac odtwarzając wszystkie posunięcia od początku partii, ale potrzebowałbym zapis partii od początku.

    Kolejny test na CXG Sphinx Granada. Czyli 4-bitowiec z układem taktowanym 1MHz. Granada w tej sytuacji gra Gxe5. Czyli nie widzi możliwości uratowania hetmana i bije skoczka.

    Saitek Mephisto Junior Master - To samo c w Avalonie. Nie ma tu funkcji ustawienia dowolnej pozycji.
    • 18: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    @urborg dzięki za test. Widać, że te turnieje to dwie osobne ligi ;)

    Partię z Microchess grałem trochę randomowo białymi by zobaczyć czy on jakoś reaguje na moje ruchy czy gra "swoje", więc zapisu nie mam.

    Ale jak masz ochotę sprawdzić ta zaraz jakiś zapis partii prowadzący to tej pozycji stworzę.

    1. h4 h5 2. g4 f5 3. e3 d5 4. a3 d4
    5. exd4 e5 6. Rh3 e4 7. Re3 Bd6 8. g5 Qd7
    9. f3 Qa4 10. fxe4 fxe4 11. b4 Be6 12. Nf3 Ne7
    13. Ne5 Ng8 14. Nc3

    Kolejność ruchów kompletnie losowa ale chyba najszybciej w ten sposób da się dojść do oczekiwanej pozycji.
    • 19: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    Przetestowałem Krypton Systema Talking Chess Master. Na ustawieniu 30 sekund nie znajduje rozwiązania i ucieka hetmanem na c6. Ustawiłem go na wyższy poziom na którym myslał jakieś 2-3 minuty i wtedy znalazł rozwiązanie.
    • 20: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    Przetestowałem lidera tabeli czyli Millennium Schachmeister Pro 2. Ten komputerek ma tą zaletę że na wyświetlaczu wyświetla aktualnie najlepszy znaleziony ruch więc można śledzić jego myślenie. Na początku rozważał ucieczkę hetmanem na pole a6. Po mniej więcej 3 sekundach uznał że jednak lepsza jest ucieczka na c6. Po około 10 sekundach doszedł do wniosku że jednak lepsze jest bicie Gxe5. Po upływie 30 sekund niestety nic już lepszego nie wymyślił. Przestawiłem go na poziom 120 s/ruch. Niestety dwie minuty tez nie wystarczyło aby znalazł rozwiązanie. Włączyłem go jeszcze w tryb nieskończony i niestety nawet po 10 minutach dalej nie widział rozwiązania tylko chciał grac Gxe5.

    Edit
    A jednak znalazł rozwiązanie, juz go miałem wyłaczać, a tu patrzę że jednak zaskoczył w końcu. Zabrało mu to chyba 12-15 minut.
    • 21: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    Novag Coral przetestowany. Na ustawieniu 30s/ruch wykonuje Gxe5. Podobnie na ustawieniu 2minuty i 4minuty (najwyższym dostępnym).
    • 22: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    @urborg to wina "daty produkcji" algorytmu i/lub dostępnej pamięci? CPU?

    Jak to oceniasz?

    Colossus Chess 4.0 odnajdywał prawidłowy wariant po paru sekundach.

    Między Microchess na KIM-1 a CC4.0 to faktycznie dekada rozwoju algorytmów etc. a jak jest w w/w przypadkach?
    • 23: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    Millennium Orion 2000
    Przy czasie 30s wykonuje ucieczkę hetmanem na c6
    1min - Gxe5
    90s - znajduje rozwiązanie Gg4
    • 24: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    Wydaje się że to algorytm robi różnicę. Novag Coral, oba komputery Millennium i Krypton Systema to 8-bitowce. Prawdopodobnie to jakies klony Intela 8080, czyli procesora będącego protoplastą Z80. Nawet jesli założymy że są powiedzmy 2-krotnie słabsze od Z80 to i tak takie zadanie taktyczne sprawia im zaskakująco dużą trudność. Więc wina musi leżeć po stronie algorytmu. Tym bardziej ze Novag Coral ma procesor 8MHz.
    • 25: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    @urborg jak dla niedoszłego programisty szachów na A8 to wbrew pozorom cenna dla mnie wiedza, bo daje mi punkt odniesienia :] Dzięki za testy!
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    Dlaczego "niedoszłego" ? Dawaj dalej! Ładuj więcej węgla! ;)
    • 27: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    No jeszcze nie doszedłem jak to zrobić a do tego aktualnie Action!uje ;)

    Może dobrze mi radzisz i warto posypać odrobinę koksem emulator na PC?
    • 28: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 May 2020
     
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Sep 2020
     
    Hej Urborg, czy to już koniec Turnieju? Nic nowego w tym wątku nie będzie? :o
    Szkoda, bo np. w międzyczasie nastąpiła akutalizacja LUCAS CHESS, bardzo fajnego, znanego programu do grania, nauki i analizy szachowej:
    ->link<-
    Polska instrukcja leży tutaj, jakby co:
    ->link<-
    :)
    • 30:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    Komputery już nie mają gromić ludzi w szachach, tylko grać bardziej „ludzko”, kombinacyjnie:
    ->link<-
    ;)
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Oct 2020
     
    Krzysiu Duda znowu wygrał z mistrzem świata Carlssonem, w szachach klasycznych, przerwał mu passę 125 zwycięstw:

    ->link<-
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Dec 2020 zmieniony
     
    Już dawno nie widziałem solidnego programu publicystycznego na temat szachów, a tu proszę, na kanale sportowym, sporo ciekawostek, arcymistrzowie:

    • 33: CommentAuthorAdam
    • CommentTime29 Dec 2020 zmieniony
     
    cc65-Chess - chyba nikt na forach atarowskich nie zauważył dotychczas pojawienia się tej gierki szachowej w wersji na Atari.

    W 2014 roku Stefan Wessels po 3 miesiącach nauki gry w szachy postanowił sprawdzić, na ile trudne byłoby napisanie programu grającego na Commodore 64, stworzył "cc65-Chess" - jak nazwa wskazuje, kod został napisany w C (a dokładniej w kompilatorze skrośnym cc65).

    W roku 2020 pojawiły się kolejne porty tej gry: w styczniu Oliver Schmidt przekonwertował ją z nową grafiką na Apple II, w maju powstała wersja na komputery Oric (autorstwa tandemu Raxiss, czyli Rax+Iss) oraz na współczesny 8-bitowiec Commander X16.

    W lipcu 2020 autor oryginalnej gry stworzył wersję na 8-bitowe Atari (z co najmniej 48KB RAM) zawierającą grafikę wziętą z wersji Apple II, przygotowaną - uwaga - pod kątem artefaktów NTSC, co powodować, że niektóre elementy (np. barwa kursora) będą nieczytelne w wersji PAL.

    Czyli autorzy wersji na Atari to:
    Kod: Stefan Wessels, grafika: Oliver Schmidt

    Źródła są dostępne na GitHubie: ->link<- - plik ATR załączam.

    Odpaliłem to na chwilę na emulatorze, ale jakoś nie działa mi wybieranie figur/ pionów, zdaje się powinno to działać przez RETURN i strzałki.
    M (menu) / Esc - przejście do menu
    U (undo) / R (redo) - cofanie/ ponawianie ruchu
    A (attackers) - pokaż/ ukryj figury/ piony atakujące bieżącą bierkę,
    D (defenders) - pokaż/ ukryj figury/ piony broniące
    • 34: CommentAuthorAdam
    • CommentTime29 Dec 2020 zmieniony
     
    Fragment opisu cc65-Chess:
    The colors here refer to the C64 version. The terminal version has a minimal working display but does try to somewhat match the colors of the C64.

    The user controls an on-screen cursor. The cursor changes color to indicate a state. The colors for selection are:
    Green - the piece can be selected
    Red - The piece cannot be selected as it doesn't have valid moves
    Purple - Empty tile or piece on the other side
    Blue - The currently selected piece
    Cyan - A valid destination for the currently selected piece

    To move the cursor, use the cursor keys. To select a piece, press the RETURN key while the piece is selected. To deselect the piece, press RETURN on the same piece again, or press RUN/STOP.

    To bring up the menu, press the M key, or the RUN/STOP key when no piece is selected.
    Pressing RUN/STOP in a menu backs out of the menu, to the previous menu or back to the game.
    Press RETURN to select a menu item and use the up and down cursor keys to change the selection.

    While a side is under human control, there are a few more options.

    Press B to toggle on/off a state showing on every tile how many of both black and white's pieces can attack that tile.
    Pressing A will toggle a highlight of all of the pieces on the opposing side that attack the selected tile.
    Pressing D will toggle a highlight of all the pieces on the side currently playing's side that can defend the selected tile. All three of these options basically give a visual representation of the Attack DB. The colors are: For attackers Cyan and for defenders Red.

    Lastly, the game has an Undo/Redo stack that tracks the last 254 moves. Pressing U will undo the last move and R will redo the last move. In an AI/Human game, the undo will undo the last AI and human player move, so the human player can make a different move.
    • 35: CommentAuthorurborg
    • CommentTime29 Dec 2020
     
    O nowy program szachowy. Może w weekend będę miał trochę czasu to potestuję.

    Turnieju szachowego nie rozegrałem do końca. Planowałem rozegrać 7 rund. Rozegrałem ostatecznie pełne 6 rund. W zasadzie po 6 rundach już raczej było wszystko jasne. Może w weekend wrzucę brakujące partie 6 rundy i podsumowanie po 6 rundach jeśli jest zainteresowanie tematem.
    • 36: CommentAuthormcs
    • CommentTime29 Dec 2020
     
    @urborg Zainteresowanie jest! :)
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Dec 2020
     
    Potwierdzam, jest!
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2021
     
    Wydawało mi się, że bez patrzenia na szachownicę grali tylko mistrzowie, a tu proszę, pani modelka też stosuję tę metodę :)
    • 39: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Jan 2021 zmieniony
     
    Wrzucam zaległe partie turnieju.

    Piąta partia 6 rundy. Starcie dwóch komputerków szachowych. Białymi gra Millennium Sachmeister Pro 2 zaś czarnymi Novag Coral. Początek partii wyrównany, obaj zawodnicy grają nawet w miarę sensownie, wyprowadzają figury lekkie próbując opanować centrum. Jest kilka wymian. W 9 posunięciu czarne mogłyby zroszować, ale zamiast tego Novag pcha trochę bezcelowo pionka do przodu, tymczasem Millennium roszuje i pozycyjnie niby zaczyna stać nieco lepiej. Choć oczywiście takie drobne przewagi w starciu zawodników tej klasy zazwyczaj nie mają znaczenia. Potem następuje wymiana figur lekkich i w 13 posunięciu Millennium wyprowadza do przodu hetmana, tworząc prostą groźbę matową dla niezroszowanego króla. Novag groźby nie dostrzega i tym sposobem partia kończy się szybkim zwycięstwem Schachmeistera już w 14 posunięciu.
    • 40: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Jan 2021 zmieniony
     
    Ostatnia partia 6 rundy. Białymi gra program Video Chess na konsolkę Atari 2600. To niewątpliwy faworyt tego starcia, jako że w tym turnieju nie przegrał do tej pory ani jednej partii. Czarnymi zaś gra komputerek szachowy Krypton Systema Talking Chess Master, który po 5 rundach zajmuje 3 miejsce w tabeli.

    W debiucie Video Chess szybko zdobywa przewagę piona. W 9 posunięciu czarne podstawiają gońca pod widełki a Video dostrzega okazję i zbija Kryptonowi wieżę za cenę skoczka, powiększając przewagę. Dobra passa białych jednak wkrótce się kończy. W 15 posunięciu białe popełniają błąd taktyczny. Krypton dostrzega okazję i gra na usunięcie obrońcy, zyskując za darmo lekką figurę. Video Chess zaś pogrąża się bardziej, zamiast zbić atakującego skoczka, odchodzi wieżą spod bicia, co pozwala Kryptonowi wtrącić szacha i zbić kolejną gratisową figurę. Po 17 posunięciach Krypton ma już całkiem sporą przewagę materialną. Do 25 posunięcia zawodnicy wymieniają się wieżami i hetmanami po czym Video chess popełnia kolejny błąd. Wychodzi królem do przodu i wszystko wskazuje na to że partia zmierza w kierunku rychłego mata. Krypton przypuszcza atak na wrogiego króla. Video Chess broniąc się przed matem musi poświęcić wieżę. Mimo tego po 29 posunięciach biały król jest już osaczony i unieruchomiony a Krypton może dać mata w 2 posunięciach. Zamiast jednak zakończyć partię psuje to i pozwala królowi uciec. Generalnie partia jest już w sumie rozstrzygnięta. Pytanie tylko czy Krypton będzie potrafił dać mata czy może partia zakończy się jakimś bezsensownym patem. Zaczyna się seria bezsensownych posunięć z obu stron. W 47 posunięciu Krypton zbija przeciwnikowi ostatniego piona. Mając trzy figury lekkie i 4 piony w tym jednego dwa pola od linii przemiany, przeciwko samotnemu królowi, nie ma pomysłu jak wygrać tą partię. Partia ciągnie się więc jeszcze kilkadziesiąt posunięć. Ostatecznie jednak Krypton osacza wrogiego króla i promuje piona na hetmana w posunięciu 73, dając tym samym mata.
    • 41: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Jan 2021 zmieniony
     
    Wrzucam wyniki 6 rundy i tabele po 6 rundach.
    • 42: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Jan 2021 zmieniony
     
    turniej zdecydowałem się zakończyć po 6 rundach jako że w mojej ocenie była to w sumie runda rozstrzygająca. Na pewno pozytywnym zaskoczeniem było to jak grał program Video Chess na konsolkę Atari 2600. Przez pięć rund szedł łeb w łeb z komputerkiem Millennium Schachmesiter Pro 2 i trudno było wskazać który z nich okaże się zwycięzcą. Porażka w w 6 rundzie spowodowała ze spadł na miejsce 3, co i tak można uznać za świetny wynik. Stareńki program Computer Chess od Atari zakończył turniej na 5 miejscu, czyli w sumie i tak lepiej niż się spodziewałem. Rozczarował mnie komputer Novag Coral, kórego uważałem za jednego z faworytów a wylądował tymczasem dopiero na 7 miejscu. Natomiast wynik jaki osiagnął Saitek Kasparov Electronic Chess Partner to wręcz kompromitacja. Przedostatnie miejsce i to w fatalnym stylu. Przegrywał z naprawdę słabymi komputerkami szachowymi, opartymi na 4-bitowych mikroukładach. Tymczasem renomowana strona poświęcona komputerom szachowym klasyfikuje go na 1267 ELO.
    ->link<-

    Z całym przekonaniem mogę obecnie stwierdzić, że wynik ten jest przeszacowany o conajmniej 300 ELO! Turniej ten pozwolił też wyłonić absolutnie najsłabszy program szachowy z jakim miałem do czynienia. Jest to program Microchess na komputery Atari. Przegrał wszystko, nie był w stanie obronić nawet pojedyńczego remisu i zakończył turniej z zerowym dorobkiem punktowym.
    • 43:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Jan 2021 zmieniony
     
    Taka ciekawostka, zbiór otwarć, może być pomocny zaczynającym przygodę szachową:



    ->link<-
    :)
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2021 zmieniony
     
    Urborg - dzięki za turniej! Dobrze popatrzeć na wyniki. Co do "Microchess" - czy aby na pewno ustawiłeś 8 poziom dla jego gry? Bo aż dziwne, ża taki słabiak. Załączam z instrukcji:
    • 45: CommentAuthorurborg
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    @Kaz
    Przyjąłem zasadę że programy i komputery szachowe będą grały z nastawą +-30 sekund na ruch. Nie zawsze było to możliwe. Np CXG Sphinx Granada na najwyższym poziomie trudności myśli ok 15-20 sekund, więc po prostu grał z nastawą na ten najwyższy poziom. Microchess zaś z tego co pamiętam grał z IQ=6.
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    Rozumiem. Czyli to nie były maksymalne siły programów, a czasówki, żeby turniej nie trwał miesiącami :D
    • 47:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Jak ktoś oglądał modny :) w zeszłym roku serial, to tu są omówione wszytkie główne partie plus pliki .pgn:
    ->link<-
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Feb 2021 zmieniony
     
    W "Avax" pojawił się artek o Psion Chess na Atari ST:
    • 49: CommentAuthorurborg
    • CommentTime9 Feb 2021 zmieniony
     
    Ciekawa animacja pokazująca na przestrzeni lat 1990-2020 rywalizację i wzrost siły gry (w punktach ELO) wśród najsilniejszych enginów szachowych.



    Podobna animacja ale dotycząca żywych graczy począwszy od roku 1809

    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    Bulwersująca informacja o algorytmach YouTube, które uznały kanały o szachach za szerzące nienawiść, ponieważ zbyt często pojawiała się informacja, że "białe biją czarne"... Ciekawe, czy "czarne biją białe" nie szerzy nienawiści?

    ->link<-