atarionline.pl "The Last Ninja 2" dla Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    Gonzo zapoczątkował wątek ->link<- .
    Jednak z czasem zeszło na LastNinja2. Ponieważ jestem leniwy, to po godzinach w ramach odhamiacza uruchomiłem kod LastNinja2 na Atari.

    Założyłem wątek, aby co nieco było widać z postępów.

    Co do planów.

    Planuję dokończyć port. Port w zasadzie 1:1, bez fajerwerków.

    Potem zobaczymy, co się stanie.

    Chciałbym, aby była to wierna kopia wersji BBC Micro; chodzą słuchy, że ta wersja ma najlepszą grywalność.

    Wersja jeszcze bez obsługi spacji i na razie pierwszy level (spoko, wszystkie zmieszczą się w pamięci 64K), chodzi tylko pod emulatorem: ->link<-

    JKL - różne salta. H - zmiana Holding SPACJA (nie działa) zmiana USING.

    fire dół skos - wzięcie przedmiotu. Fire + dół - kopniak. Fire + góra pięśniak.
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    (spoko, wszystkie zmieszczą się w pamięci 64K)


    Dziwi mnie ostatnio ta obsesja wciskania na siłę wszystkiego w 64k ;)
    • 3: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    oł man, this rox!
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Pin, jeśli nie zmieścisz się z taką produkcją w 64 KB, to jest to porażka programistyczna. Więc się nie dziw, bo stawka jest spora.
    • 5: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    ajm imprest, kip łorkink ;)
    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Ooooo ciekawe, ciekawe !;)


    pin:

    Dziwi mnie ostatnio ta obsesja wciskania na siłę wszystkiego w 64k ;)

    Ta obsesja trwa dobre dzieści lat ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    dobra robota!!!
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    Nowa wersyjka, można już skończyć level :)
    • 9: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    ->link<-

    :)

    Apel; może ktoś się zgłosi i w tle zacznie prace nad grafiką? (i kolorami, ten ketchup z musztardą szarpie me nerwy :) )
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    absolutny czad!
    • 11: CommentAuthors2325
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    O qrde, nie wierze, że dożyłem narodzin Last Ninja na XL/XE.... ;o
    Jakub Husak na prezydenta!!! Wybory są bliżej niż dalej... :)

    Na tym etapie prac jest to całkiem grywalne i nie wygląda wcale tak najgorzej....
    Fajnie jak w ostatecznej wersji:
    - będą lepsze kolory
    - panel z lewej będzie miał czytelniejsze wskaźniki energii
    - z prawej na dole będzie główka ninjy (taki miks z C64 i BBC)
    - zapis hiscore, itp. "kosmetyka"

    Co na to wszystko (powstanie grywalnej wersji) dawni "orędownicy" LN na Atari czyli Jose Pereira i Gonzo??? ;)
    • 13: CommentAuthorw1k
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    nice :)
    • 14: CommentAuthorvega
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    jhusak:
    Mam pytanie. Jakich narzędzi używasz do podglądania i poprawek tej gry przenosząc ją na ATARI?
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    Głowy :)
    disassemblera (dis6502 ten windowsowy wysiwyg) pod wine
    DFS Explorer - do wyciągnięcia danych z image dysku. pod wine
    mads.
    Atari800MacX.
    B-em pod wine
    vim
    xxd (to narzędzie trudno przecenić, bez tego ani rusz)
    i oczywiście literatury ->link<-


    Kolory się na razie nie zmieniają z planszy na planszę, a wskaźniki nie są przekonwertowane jeszcze po prostu. Główki nie będzie, bo i po co, ta graficzka jest wporzo, a głupio się gra, jak Cię ktoś obserwuje...
    • 16:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    ach - super,że założono 64KB. szacunek :)
    • 17: CommentAuthors2325
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Na obrazku trochę uspokoiłem kolory:

    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    A jednak ta głowa jest w pewnym sensie legendarna i wygląda świetnie ;-)


    No ale może kiedyś, jeśli ktoś by się podjął podrasowania grafiki, np. w podobnym stylu jak na C64...

    Świetna robota, mam nadzieję, że konwersja zostanie ukończona i nie skończy jak IK+ (przynajmniej A.D. 2013), tak trzymać :-)
    • 19: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Ja mam nadzieję że taki jest plan: engine z BBC okazał się przyjazny do przeportowania, ale grafika jest lepsza na C64 - oczywiście trzeba to przenieść z głową (grafika, nie tylko tej nindży :) )
    • 20: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    hej, BBC wersja jest w porzo, oldskul, KLIMMMAT!
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Czy tylko u mnie tak jest, że mogę chodzić wyłącznie prawo - lewo? jak chcę do góry albo na dół to nindża(c)(Wieczor) się co prawda bardzo powoli przesuwa, ale kopie przy tym niemiłosiernie ;)

    emu, atari800winplus_4.0
    • 22: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Grafika z BBC Micro ma swój nostalgiczny urok, tak zapewne wyglądałaby Last Ninja przeportowany Atari w latach 80. Oczywiście można pomarzyć o grafie jak na C64, ale dla mnie nie w tym rzecz.. Jeżeli "tylko" gra będzie ukończona i grywalna to będzie REWELACJA.
    • 23: CommentAuthors2325
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Pod Altirrą 1.9 działa dobrze, tzn. z czasem kolizja się sypie i ninja włazi gdzie nie powinien, ale już nie złazi co widać na filmiku.
    • 24:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Zdecydowanie lepiej wygląda pod ostatnim Atari800Win (v4.1) niż najnowszą Altirrą (2.20). Ciekawe skąd takie widoczne różnice... ;o
    • 25:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Gdybym wiedział... to bym poczekał na wersję Atari a nie przechodził na C64. Czy w wersji na BBC wrogowie się "respawnują" jak na C64?
    • 26: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    @gorgh, @lhuven: nie zgodzę się z Wami Panowie ani na cal. Dlaczego wersja na Atari ma być upośledzona chociaż nie musi? O grafie z C64 nie trzeba marzyć - na playfieldzie jedyne co nas ogranicza to ilość kolorów naraz na ekranie, aczkolwiek może być ich pięć (tło + 4) i zdolny grafik dokona konwersji odpowiednio. Plus sprite'y, bo gra używa programowych. Panele - przynajmniej dolny to nie problem, bo dajemy DLI i mamy zupełnie inną paletę.

    Chciałem zauważyć, że grafika z BBC to nie tylko mniej kolorów - została dodatkowo wykastrowana z detali.

    Tak więc Panowie bez defetyzmu. Jest wystarczająco wielu ludzi nie zdających sobie sprawy z możliwości Atari, aby im dawać jeszcze jeden argument do ręki. BTW: uważam, że grafika ze Spectrum w dwóch kolorach wygląda lepiej niż BBC w czterech (ze względu na detale), a tu można by użyć hiresu. Tym niemniej uważam, że o ile chodzi o mechanikę, BBC jest ok, to graficznie (i dźwiękowo) gra powinna wzorować się na C64. Chcecie oldskulu to kupta se BBC , ok? :) To jest Atari i może lepiej :)

    Jak na razie są to próby i eksperymenty na właściwy ostateczny redevelopment trzeba jeszcze poczekać. Choć jak znam Kubę i widzę co robi - to niedługo :)
    • 27:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Tym bardziej, że Last Ninja właśnie słynie wśród nas-atarowców z przepięknej grafiki...
    • 28: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    @Pin, ja bym nie nazywał obsesją wciskania wszystkiego na Atari XL/XE w 64kB, bo to jakby nie patrzeć najbardziej popularna konfiguracja tego komputera. Dziwi mnie natomiast obsesja robienia z Atari coraz to bardziej rozbudowanego sprzętu. Rozumiem urządzenia zewnętrzne jako pamięci masowe, ale dodawanie RAM, poprawianie dźwięku (np. stereo), grafiki i wszelkie modyfikacje odbiegające od możliwości oryginalnego sprzętu (kojarzonego ze swoją epoką) nie mają dla mnie większego sensu, tak samo jak tworzenie gier pod w/w odbiegające od oryginału konfiguracje (no chyba, że opcjonalnie).

    @jhusak: rewelacyjna robota.
    • 29: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    @zijacek: właściwie to stereo stało się standardem, a poza tym nie zmienia możliwości aż tak mocno. Rozszerzanie RAMu było stosowane powszechnie i w "starych dobrych czasach", poza tym samo Atari Inc./Corp. przewidziało taką możliwość TYM NIEMNIEJ uważam, że w przeciwieństwie do np. dema, gra (o ile się da a prawie zawsze się da) powinna chodzić na "stocku" z opcją wykorzystania rozszerzeń. Jak Kuba zauważył, nie zmieszczenie się było by porażką programistyczną i ja nie wierzę a wiem, że on kaszany nie odwali.
    • 30: CommentAuthorsis101
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    a w czym tak dla laika jest problem zrobić grę funkcjonalną z BBC Micro na grafice lepszej bazującej na C64 coś w stylu prac Gonza? A panel kultowy oczywiście z głową ;)
    • 31: CommentAuthorBluki
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    W przypadku konwersji warto się starać aby gra zmieściła się w podstawowej pamięci (tak zwykle oryginały były pisane) , bo rzeczywiście takich komputerów jest najwięcej, a ich właściciele często z niechęcią patrzą na rozszerzenie pamięci. Jednakże w przypadku (zwłaszcza) nowych gier, taka postawa prowadzić może do daleko posuniętego kompromisu, w efekcie ucierpi na tym atrakcyjność gry, stopień złożoności.

    Warto zauważyć, że popularne są też modele z pamięcią 128 kB. Ograniczenie pamięci nie ma znaczenia, gdy gra jest na kartridżu, ale za to pojawia się ograniczenie finansowe.

    Możliwe jest wydanie dwóch wersji gry - na 64kB i np. 128kB. Jednak to wymaga dodatkowej pracy, co w przypadku pozycji darmowych też jest problemem.

    Tak czy inaczej, może to zabrzmi strasznie, ale zawsze jakiś kompromis jest konieczny.
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    @ zijacek - Może się mylę, ale gdziekolwiek się nie ruszę na jakiekolwiek party, gdzie widzę realny hardware i ludzi go użytkujących, to maszyny z 64k stanowią być może 1,2 ..3% ogółu.

    W "tych" czasach, to oprócz 64k niezwykle popularny był też magnetofon. Gdzie są teraz entuzjaści owego urządzenia? Dlaczego by teraz nie wydawać np. gier, które zadziałają wyłącznie z magnetofonu? ;) Ładowalibyśmy sobie radośnie pliki *.CAS do emulatora :D

    Ram zakłada się nie po to, by się męczyć tylko po to, by do czegoś służył. Dodatkowo programów używających większej ilości pamięci jest bazylion. Na upartego, to można sobie takie coś zlutować w 2-3 godziny za 30pln (np.320k). Nie potrzeba wiedzy, wystarczy umieć "nie poparzyć się" lutownicą :D
    • 33: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    @pin: ale jeśli to nie jest potrzebne... :) Kuba stwierdził, że LN nawet nie wykorzystuje pamięci tak bardzo, ok. 30-40 kilo :) Dodatkową pamięć (po wykryciu) można użyć aby wczytać np. wszystkie levele ciurkiem.
    • 34: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    Rozumiem i zwracam też uwagę na to, co sam piszesz:

    Wieczor:

    Dodatkową pamięć (po wykryciu) można użyć aby wczytać np. wszystkie levele ciurkiem.


    W sensie, jeśli wystąpi taka konieczność. Choć, zawsze można zrobić tak, że na stock 64k doładowywać levele, na rozszerzonej załadować wszystko hurtem i mieć wszystko na raz w pamięci. I zaraz się tu wtrąci XXL ze swoim super-produktem, który nie działa na połowie sprzętu :)- hahahahh

    Dobra, to nie ja piszę tę grę więc nic mi do tego.
    • 35: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    nie opowiadaj glupot Pin.
    • 36: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    @pin: to właśnie miałem na myśli - LN jest grą dyskową, levele się kolejno doczytują. Jeśli gra wykryje rozszerzoną pamięć, może je tam wczytać i pobierać je stamtąd.
    • 37: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    @Pin, widzisz, trudno mi to wyjaśnić, ale mam kilkanaście sztuk 8-bitowego Atari (dawno temu korzystałem z każdej okazji, jaka się nadarzyła), lutować umiem całkiem nieźle (niedawno sam zrobiłem kilka sio2sd i sio2ide włącznie z własnymi PCB), a mimo to nawet nie przeszło mi przez myśl, żeby coś zmodyfikować w samym sprzęcie. To już chyba takie moje zboczenie na tym punkcie :) Ostatnio autentycznie wyciągnąłem jeden magnetofon, "odkurzyłem" go i zacząłem wczytywać gierki z oryginalnych kaset. Kiedyś to była katorga (nawet z gierkami w turbo), dziś o dziwo wczytywanie to dodatkowe 20-40 minut dobrej zabawy. Hmmm... chyba jednak coś jest ze mną nie tak. :)
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    wiesz, Atarynek mam 40 kilka sztuk, w tym 2 używam (1mb), a kilka 130XE wraz z reszta 64k leży i czeka ;) Nie mogę jednak w tej sytuacji powiedzieć, że użytkowo to 3% to maszyny z większym ramem.

    .. a co do Kaset, to przypomniałeś mi że muszę naprawić XC11! . właśnie, to jest zabawa na wieczó(o)r ;)
    • 39:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Może jednak nie warto zaśmiecać tak cennego wątku? ;-)
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    Racja!
    Pin, ty stary flejmowcu :) Na temat proszę. Może i na zlotach wszyscy mają podrasowane kompiki (na niektórych napisane jest DELL), ale w domowym zaciszu w Polsce jest 3000 atarowców (dane za GUS).
    • 41: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    W sumie to jest na temat. Chciałem w ten sposób podkreślić, że moim zdaniem warto trzymać się 64kB jeśli to tylko możliwe.
    Kolorystyka z zielonym jakoś bardziej do mnie przemawia, no może mogłoby być troszkę mniej jaskrawości.
    • 42: CommentAuthorkade
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Ja używam stockowego 800 xl + magnetofon + kaseta z mini jackiem i soft na lapku. (No i Turbo 2000).
    • 43: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    jesteśmy właśnie świadkami jak kuba tworzy historię :)

    jhusak - mógłbyś zmienić kolor górnej i dolnej ramki na czarny?

    przy okazji moja propozycja kolorów:
    $08, $00, $f4, $ec



    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Obramkuję to po brzegach na czarno duchami, a na górze i na dole dli.
    • 45: CommentAuthorbrx
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    @jhusak: No nie wiem... Jak usuniesz ramki duchami, to zostanie ich mniej na podkolorowanie grafiki, a duchy wydają mi się do tego tu wprost idealne. A że czarny nie jest kolorem tła, to tu się nie "pogryzie" z duchami o niższym priorytecie. No ale też zależy, jaki tu masz pomysł na więcej kolorów w grze.
    • 46:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Prawda jest taka, żeby podkolorowywać, trzeba poprawić silnik generowania plansz. A żeby to zrobić, trzeba go rozłożyć na czynniki pierwsze, zdekompilować levele, poprawić, skompilować ponownie levele. Dużo roboty, więc tego nie zrobię. Przynajmniej teraz. Albo sceduję robotę na kogoś, kto zrobi wersję full wypas. Lepiej mieć wróbla w garści.
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    .. jak tak dalej pójdzie to zrobi się taki koncert życzeń, że nie powstanie nic. A z pewnością nie powstanie gra.
  1.  
    Udało mi się pokonać Them-a kopniakami :) Niestety nie wiem, jak przejść dalej... Chyba czas zagrać w tę gierkę na innej platformie, zanim port zostanie dokończony :)

    @jhusak
    Dopisz do manuala, że fire + lewo albo prawo to pozycja na Małysza do robienia kupy w lesie ;)
    • 49: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    jhusak - w takim razie może coś takiego udało by się zrobić?



    pin - gierka to już jest
    • 50:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    @Kuba:
    To jeszcze maila polukaj, tak z nudów. :)