atarionline.pl Boulder Dash - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorsteve
    • CommentTime7 Oct 2013 zmieniony
     
    Witam.
    Jako że jestem fanem tej gry, chciałbym zapytać o pewną rzecz. Jestem posiadaczem Atari 130 xe/xl i spędziłem z tym tytułem mnóstwo godzin. Jednak zawsze zastanawiało mnie czy Boulder Dash stworzony na Atari 800 (bo z tego co się orientuje to został napisy właśnie na tym sprzęcie) to ta sama wersja gry, którą można spotkać na innych 8-bitowych maszynach Atari ? Choćby właśnie na Atari 130 xe/xl ?
    I drugie pytanie. Czy tytuł ten zawitał na którąś z ówczesnych konsol, np. Atari 2600, Atari 5200, Atari 7800 ?? Jeśli tak to czy były jakieś różnice między wersjami na komputer a konsole ?
    Tak poza tym to mój pierwszy post. Mam nadzieje że nie pokręciłem czegoś i założyłem temat w odpowiedniej kategorii. Oczywiście witam wszystkich :)
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    Na 2600 nie ma, może miał szansę gdy pojawił się dodatek Super Charger, ale gier wyszło na to mało.
    • 3:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    e, no na 2600 jest chyba:



    Nie kojarzę innych wersji specjalnie pod 130 XE, ale może - jakaś z planszą tytułową?

    Steve, jeżeli lubisz tę grę polecam kompilację Boulder Dash Mugen - plansze naprawdę profesjonalnie zaprojektowane.
    • 4: CommentAuthors2325
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    Nie ma tej gry na Atarimanii ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    na A2600 - to nowy tytuł - chyba z 2012 roku.
    Kojarzę jakieś preordery na AtariAge.
    • 6: CommentAuthorsteve
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    Również przeglądałem Atarimanie jakiś czas temu i też nie znalazłem tej gry na konsolach. Z tego wynika że chyba Boulder Dash nie doczekał się w tamtych czasach jakieś konwersji na konsolach.
    Xeen - też kiedyś trafiłem na tą wersję Boulder Dasha, która linkujesz, i to chyba jest właśnie coś nowego, zrobionego nie dawno.
    Oczywiście uwielbiam tą gierkę. A czy ten "mugen" to jest też coś nowego ?
    • 7:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime7 Oct 2013 zmieniony
     
    Mugen to relatywnie nowe zestawy plansz tworzone przez pasjonata z Ameryki Południowej.
    O najnowszych częściach informowałem tutaj:

    ->link<-

    no i tutaj:

    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    Jedyną konsolą na którą BD został oficjalnie skonwertowany jest Famicom (NES).
    • 9: CommentAuthors2325
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    Na Coleco Vision mamy jakiegoś od Micro Fun i Telegames. Grałem w to dawno temu pod emulatorem w DOSie.
    • 10:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    Rzeczywiście - o tym nie wiedziałem.
    • 11: CommentAuthorsteve
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    Wielkie dzięki, przyjrzę się bliżej mugenowi skoro taki dobry.
    Grałem w Boulder Dasha tego NES'owego, ale na Pegasusie. Całkiem fajny, aczkolwiek wolę wersję z Atari.
    Mam jeszcze takie pytanie, ile powstało oficjalnych kontynuacji ? Wiem że jest Boulder Dash 2, który chyba też wyszedł na większość 8 bitowych komputerów Atari i wiem że jest constructor kit. Coś mi się obiło o uszy że była jeszcze chyba trójka ??
    • 12:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime7 Oct 2013 zmieniony
     
    Było tego dużo więcej - zapraszam do Wiki. Przy okazji sam uzupełniłem braki w wiedzy.
    • 13: CommentAuthorsteve
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    Rzeczywiście dużo tego było. Zawsze mi się marzyło ograć jak najwięcej wersji na wszystkie możliwe komputery i konsole :)
    • 14:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Oct 2013 zmieniony
     
    Samych Mugenów jest sporo, ja uwielbiam constuctiona kita;)

    Mugeny są dość trudne ale ciekawe. Czasami plansze wymagają sporo wysiłku, aby opracować plan przejścia np. przez gąszcz przeciwników, takie przykłady masz np. tutaj:





    • 15: CommentAuthors2325
    • CommentTime7 Oct 2013
     
    • 16: CommentAuthorsteve
    • CommentTime8 Oct 2013
     
    Fajnie to wszystko wygląda. Będę miał co robić w najbliższym czasie :)
    Natomiast z ColecoVision nigdy nie miałem do czynienia, ale też bym to z miła chęcią sprawdził.
    • 17: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime8 Oct 2013
     
    No i są jeszcze rozliczne klony, np. Rockford (stworzone zapewne po części aby ominąć prawa do tytułu).
    • 18: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Oct 2013
     
    Coleco Vision długo omijałem z racji skojarzeń z Intellivision, które miało gry mniej więcej na poziomie Atari 2600. Jak się okazało gry zdają się pracować w wyższych rozdzielczościach plus układ dźwiękowy jest lżejszy dla uszu. Gry moim zdaniem mają klimat salonowych.

    • 19:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime8 Oct 2013
     
    wieczor, ale Rockford to akurat oficjalny licencjonowany tytuł.
  1.  
    Ale ładne to hero :)
    • 21: CommentAuthorsteve
    • CommentTime10 Oct 2013
     
    Przypomniało mi się teraz że posiadałem dwie wersje Boulder Dasha. W pierwszej można było wybrać sobie każdy etap od A do P a w drugiej tylko te etapy oznaczone literką A,E,I,M. Może ktoś wie czemu wypuszczono na rynek takie wersje tej gry a nie jednolite ? I czy poza tym elementem czym się one różniły ?
    • 22:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime10 Oct 2013
     
    Mogę się mylić, ale wydaje mi się, iż wersje z możliwością wyboru dowolnego etapu to jakieś cracki - w oryginale dało się skakać tylko co pięć liter. Możliwe, że po zaliczeniu danego poziomu "odblokowywał" się on w menu, ale zaraz po uruchomieniu gry dostępne były tylko te cztery litery.
    • 23:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime10 Oct 2013
     
    Nie, nic się nie odblokowywało - w oryginalnych niespiraconych wydaniach można zawsze startować tylko z co czwartego etapu.
    • 24: CommentAuthorsteve
    • CommentTime8 Dec 2013
     
    Mam takie pytanko. Z tego co wiem Boulder Dash napisany został na Atari 800. Czy w związku z tym, gra ta zadebiutowała na rynku wcześniej niż inne wersje np. na C64, czy Spectrum ? Bo przeszukując sieć, nigdzie nie mogę się doszukać dokładnych dat wydania tej pozycji. Wszędzie pisze 1984.
    • 25: CommentAuthormac
    • CommentTime8 Dec 2013
     
    Tak, pierwsza była wersja Atari.

    Co do liter, tylko w 1 części można było wybierać z co 4 etapu, w kolejnych częściach można już było wybrać dowolny etap/literę.
    • 26: CommentAuthorsteve
    • CommentTime8 Dec 2013
     
    Czyli wersja na Atari zadebiutowała pierwsza na rynku ?

    A jeśli chodzi o literki, to wydaje mi się że w "jedynce" i "dwójce" było identycznie. A te wersje gdzie można było wybrać każdy etap, to były wersje spiracone. No chyba że się mylę ??
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Aug 2019 zmieniony
     
    Koledzy z C64 rozgłaszają sukces kolegi V-12 to i my odnotujmy! Paweł Ruczko pobił nieoficjalny rekord świata w "Boulder Dash" na C64, za pomocą joysticka MATT i programem z oryginalnej kasety:

    ->link<-

    Gratulacje!

    Jakby ktoś kolegi V-12 nie kojarzył, to mamy go nagranego na naszym kanale tutaj, gdy prowadził kurs programowania w Basicu podczas Retrokompa:

    • 28: CommentAuthortbxx
    • CommentTime13 Aug 2019
     
    Jak można przeczytać pod linkiem, rekord pobity przy okazji przechodzenia gry - Paweł celuje w 100'000. "programem z oryginalnej kasety" to trochę nadinterpretacja - Paweł nie ma oryginału Boulder Dash, to że gra została zakupiona w polskim sklepie w 1993 nie oznacza że jest oryginalna - takie mieliśmy czasy ;)
    • 29: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime13 Aug 2019
     
    Wow wielki szacunek Paweł :) Pozdrawiam :)
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Aug 2019 zmieniony
     
    Dziennikarz PPE Portalu Graczy:

    Boulder Dash 30th Anniversary na konsolach. Kultowa marka z C64 w odświeżonej formie

    Kultowe Boulder Dash z Commodore 64, które cieszyło się w naszym kraju, bardzo dużą popularnością, cały czas rozpala zmysły fanów. (...)


    ->link<-

    To może przypomnę wywiad Arno Webera z autorem Peterem Liepą, którego to wywiadu tłumaczenie dokonałem w 2006 roku, żeby wyjaśniło się, że ta gra nie pochodzi z C64, tylko z Atari, a nawet więcej - na C64 jest słabsza niż na Atari. I nie ma potrzeby tworzyć mitów. C64 ma swoje fajne rzeczy, nie trzeba tworzyć mu fałszywych sukcesów.

    ->link<-

    A sama gra wydana na współczesne konsole? Powiedzmy, że nawiązuje do oryginału. No i widzę, że rozwinęli to w kierunku "Robbo"! :D Rockford ma teraz do dyspozycji coś do wysadzania, teleporty, etc.