atarionline.pl Adventure Writer / Fergus McNeill - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Jun 2015 zmieniony
     
    Czy ktoś zetknął się może z grami tego pana: ->link<- i mógłby coś o nich powiedzieć?
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jun 2015
     
    Ja sie zetknalem z "Quest for the Holy Joystick", bo przekonwertowalem obrazek tytulowy do tej gry w wersji Atari. Dla Atari gre przekonwertowal German Gonzales. Wiecej oprogramowania bazujacego na tym silniku tutaj:

    ->link<-
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Jun 2015
     
    Ooo pięknie dziękuję! Można nawet pobrać wersję.
    Nie wiedziałem, że jego gry były konwertowane na Atari. U Fandala ani w atarimanii nic nie było.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jun 2015
     
    Prosze bardzo. W razie czego sluze tez kontaktem do Germana Gonzalesa.
    • 5: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Rok temu jakoś umknął mi ten wątek, a zawartość dostępna pod linkiem podanym przez Kaza jest dość ciekawa.
    ->link<-

    Kaz, czy to przenoszenie tekstówek na Atari opartych na silniku The Quill / AdventureWriter wykonywane przez Germana Gonzalesa jeszcze trwa, czy też jest to już zakończony projekt? Czyżby te 45 skonwertowanych gier to były akurat te krótsze i więcej się nie dało (World of Spectrum podaje łącznie 515 tytułów)? Zastanawiające skądinąd, że AdventureWriter na Atari zostawia tylko ok. 23KB wolnej pamięci, a na ZX Spectrum 30 i pół.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Sep 2016 zmieniony
     
    Nie mam pojecia - pytania najlepiej kierowac do Germana Gonzalesa. Sadze, ze z braku szerszego odzewu porzucil temat, ale kto wie?

    PS. Ten konstruktor gier byl na wielu platformach. Bardziej mnie dziwi nie roznica miedzy ZX a Atari tylko miedzy C64 a Atari... tam tez wolne 31 KB. Moze wersja Atari byla portowana z Apple II (21KB)?

    PS2. Sa tez gry zrobione tylko na C64, tylko na Atari (liste tych gier masz ponizej na tej stronie).

    PS. Aby uatrakcyjnic watek, zmieniam jego nazwe na Adventure Writer i dorzucam pare ekranow tytulowych w wersji ZX i Atari (przekonwertowanych przeze mnie z ZX):

    (oryginal)


    (konwersja)


    (oryginal)


    (konwersja)


    (oryginal)


    (konwersja)


    (oryginal)


    (moja interpretacja)


    (oryginal)


    (konwersja)


    (oryginal)


    (konwersja)
    • 7: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Pisałem o porównaniu z ZX Spectrum, bo liczba gier powstałych na tej platformie wykorzystując ten sam silnik wydaje się większa (na jednej ze stron widziałem listę 131 takich gier na C64), no i Twoje grafiki są konwersją obrazków z tej platformy. Zastanowiło mnie wg jakiego klucza German wybierał pozycje do konwersji - bo raczej nie wg oceny graczy na WoS. Może więc zwyczajnie była to kwestia rozmiaru gry.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Sep 2016 zmieniony
     
    Mozesz miec rację. Wyslalem maila do Germana, moze odpowie.


    PS. Zrobilem takie konwersje z ZX, bo German wybral konwersje z ZX :). Moje decyzje sa wiec wtorne - i nie maja wagi w tej sprawie. Dla scislosci, obrazki nie zajmuja miejsca wlasciwej grze, bo sa dolaczane Integratorem Larka jako pliki uruchamialne przed gra.
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    No tak, German wybierał konwersje ze Spectrum, więc spojrzałem, jakie są różnice w ilości pamięci w stosunku do Atari.

    Masz oczywiście rację pisząc, że porównanie z C64 jest bardziej podejrzane. Prawdopodobnie przeniesienie kodu AdventureWritera na A8 z C64 umożliwiłoby teoretycznie konwersje dowolnych gier z ZX Spectrum powstałych na tym silniku.
    • 10: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Sep 2016 zmieniony
     
    Inna sprawa, ilu atarowców byłoby tym zainteresowanych, bo sądzę, że chyba jednak niewielu.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Czy tu sie robi rzeczy "dla wielu"? :)
    Elitarnosc, niszowosc, jednostkowosc - to sa zalety naszego hobby, a nie masowosc, wielosc odbiorcow, etc. :)
    • 12: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Można się z Tobą zgodzić, sam jednak kilka akapitów wcześniej podejrzewałeś, że German mógł porzucić prace "z braku szerszego odzewu", czyli zauważasz, iż poziom zainteresowania to nie jest czynnik pomijalny - nawet w przypadku "elitarnego hobby" :)

    Jeśli interesowanie się 8-bitowym Atari można uznać w obecnym świecie za niszę nisz, to interesowanie się tekstówkami na 8-bitowe Atari nazwałbym niszą niszy nisz ;-P

    PS. Chyba jednak prawidłowa pisownia to Gonzalez, nie Gonzales?
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Szerszy oddzew kusi wielu, ja tylko gdybalem :-)
    • 14: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Sep 2016 zmieniony
     
    Masowość, ta "ciemna strona mocy", jest zaiste kusząca - co zrobić ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Sep 2016
     
    Masowosc w niszy :D
    Albo niszowa masowosc :D

    A wracajac do sedna, German Gonzalez-Morris napisał:

    thanks for the translation :)
    a) I chose the smallest game because atari version has less memory left compared to ZX/c64 (...)
    b) It is on hold for now, however I believe there are some c64 games that should fit into atari.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Apr 2020 zmieniony
     
    W związku z grą Aztec, w której poszukujemy złotego posążka znanego z filmu "Indiana Jones - poszukiwacze zaginionej Arki" przypomniało mi się, że była jeszcze jedna gra, w której go szukaliśmy. Właśnie "Treasure" Dawida Edgara ze Szkocji, którą przekonwertował na Atari ze Spectrum kolega German Gonzales, a ja zrobiłem od nowa obrazek tytułowy (strona Germana z wszystkimi plikami powyżej, w tym wątku).

    Ta gra to tekstówka, w której szukamy w lesie świątyni i kluczy do skarbu, który jest w tej świątyni. Niestety, autor słabo to wygłówkował, scenariusz poprawny, ale nie wciąga. Miks niektórych pomysłów wręcz razi - mamy niby posążek z Peru, a w grze napotykamy orki, a całość wtórna i nudna. Tak samo ocenił recenzent Tony Bridge w 1986 roku w magazynie "Popular Computing Weekly", który uznał, że ta gra nie jest warta 2,5 funciaka, a co najwyżej między 50 pensami a 1 funtem :D. Generalnie gra poza ekranem tytułowym i motywem przewodnim (szukanie świątyni ze skarbem) nie ma żadnych innym nawiązań do Indiany Jonesa.

    Udało mi się dzisiaj tę grę ukończyć, to się przy okazji pochwalę.

    PS. Ponieważ ostatnio udało się Germanowi przywrócić dostęp do jego strony, który utracił jakiś czas temu, to sa szanse, że na devwebcl.atarionline.pl będzie jakiś update :)

    ekran tytułowy konwertowany przez Germana:

    ekran tytułowy zrobiony przez mnie: