atarionline.pl Gra "Misja" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime14 Nov 2015 zmieniony
     
    Poszukuję skanów okładek do Misji. Obecnie posiadam skany:

    1. Misja/Fred, wydanie kasetowe, LK Avalon, 1990 rok (mój skan na końcu)
    2. Misja/Fred, druga wersja okładki, LK Avalon, wydanie kasetowe, 1990 rok (źródło: www.mobygames.com)

    3. Misja/Fred, druga wersja okładki, LK Avalon, wydanie dyskowe, 1990 rok (źródło: www.atarionline.pl)
    ->link<-
    4. Mission Shark (w grze tytuł Mission, Zeppelin Games), wydanie kasetowe, 1991 rok (źródło atarimania.com)


    Poszukuję:

    1. Misja/Fred, wydanie dyskowe, 1990 rok. Zakładam, że to jest to samo co wydanie kasetowe z 1990 roku, ale czy to prawda?
    2. Mission Shark/Fred (w grze tytuł Mission Shark, LK Avalon), wydanie kasetowe i dyskowe, 1991 rok. Czy w ogóle była do tego inna okładka?

    Instrukcji chyba nie było do żadnego z polskich wydań, skoro była dostępna w grze?
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Nov 2015
     
    Można zauważyć ciekawy zbieg okoliczności - ze strony avalon.pl można kupić książkę "Misja Wynalazcy" ->link<- Okładka ma styl tych starszych.
    • 3:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime14 Nov 2015 zmieniony
     
    Parę uwag, string:

    - Nawet po wprowadzeniu do sprzedaży wersji z muzyką, na okładkach gra nadal miała tytuł "Misja". Okładki z tytułem "Mission Shark" możesz juz nie poszukiwać.

    - Okładka do wydania dyskowego z 1990 też jest na MobyGames. Miałem kiedyś tę dyskietkę - o ile pamiętam, nie było do niej dołączonej instrukcji.

    - Gdzieś między 1990 a 1991 rokiem Avalon zmienił okładkę na taką:



    (por. obrazek obok artykułu "Polacy nie gęsi..." w Tajemnicach Atari 6/91) Ma ona copyright 1990 i krótką instrukcję nadrukowaną na wewnętrznej stronie. Ja kasetę z tą okładką kupiłem w okolicach stycznia-lutego 1992. Była to już wersja z muzyką.

    - Twoja okładka nr 2 jest z roku 1991, a nie 1990 - przyjrzyj się skanowi tylnej części na MobyGames. Pełny skan jest też na CAS Archive.

    - Twoja okładka nr 3 też jest z 1991 roku, przyjrzyj się stronie tylnej.

    - WW. okładkę 2/3 najwyraźniej Avalon wprowadził do obrotu na przełomie 1991 i 1992 roku. Co prawda moja kaseta kupiona na początku 1992 nie miała jeszcze tej wersji okładki, ale ja kasetę kupowałem w Atari Studio w Warszawie, możliwe że Avalon wysyłkowo sprzedawał już wtedy nowszą okładkę. W grudniowym TA 8/91 w katalogu oprogramowania na ostatniej stronie widać już gębę Freda z nowej okładki.

    - U Mr. Bacardiego jest skan okładki 2/3 w innej nieco kolorystyce.
    • 4: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime14 Nov 2015 zmieniony
     
    Tu był jakiś temat kiedyś dotyczący okładek.

    ->link<-


    Z tego, co kojarzę, ta okładka kasetowa była taka sama na okładce dyskowej (dyskietka zadrukowana w całości przedniej strony tym obrazkiem, albo naklejona karteczka, ale raczej całość, jak A.D.2044 - gładka okładka, profesjonalnie zrobiona, chyba) - w każdym razie nie ma czego szukać, bo to był ten sam obrazek, wystarczy mieć jeden w dobrej jakości - kiedy obróci się tę okładkę pokazaną kasetową w lewo o 90 stopni to wychodzi okładka dyskowa.

    Nie za dobra jakość - po powiększeniu. Trzeba znaleźć dyskietkę i zeskanować raz porządnie. Akurat tej nie mogę znaleźć. Znajdę kiedyś to zeskanuję.

    W temacie okładek to mogę dać aktualny skan jedynie Bertyxa, A.D. 2044 i Roderica, z instrukcjami - pełne dyskietki oryginalne. Reszty muszę poszukać dopiero.
    • 5: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Nov 2015
     
    Ta czarno czerwona okładka to trochę przerobiony clipart, to był zdaje się biznesmen z teczką, dodawane do jakiegoś programu użytkowego.
    • 6: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime14 Nov 2015
     
    Nie znam tej okładki dwukolorowej (czerwono czarnej) - pewnie była to podróba jakaś piracka. Ciekawe, czy Autor gry by się przyznał, co to za okładka i skąd się wzięła na giełdzie najpewniej? :)
    • 7: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Nov 2015
     
    Nie nie, to jest oficjalna okładka. Na giełdzie oryginały to były rodzynki.
    • 8:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime14 Nov 2015
     
    @s2325: owszem, pewnie to jakiś obrazek z kolekcji clipartów do Calamusa czy czego tam używali w Avalonie, ale nie sądzę, że przerabiany. W ww. numerze TA jest wersja kolorowa.
    • 9:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime14 Nov 2015 zmieniony
     
    Nawet po wprowadzeniu do sprzedaży wersji z muzyką, na okładkach gra nadal miała tytuł "Misja". Okładki z tytułem "Mission Shark" możesz już nie poszukiwać.
    - Tak myślałem.

    Wcześniej się nie przyjrzałem (mimo że znam ten obrazek z TA 6/91 właśnie) ale faktycznie: żołnierz z krawatem jako żywo.
    Dzięki Wam (Krótki przede wszystkim), wyklarowało się kilka rzeczy.
    Data kasety z punktu 2: ok mój błąd, ale spójrz na link z punktu 3, na dyskietce jest rok 1990.

    Reasumując, wychodzi na to, że były 4 różne okładki do wydań kasetowych (w tym jedna od Zeppelin Games) i dwie okładki do wydania dyskowego. Czy ktoś widział w ogóle okładkę do wydania na rynek niemiecki od KE-Soft?

    Update: Czytaliście w ogóle instrukcję do wydania UK?


    Napisano, że należy wykraść 4 zasobniki zawierające informację i OD RAZU udać się do śmigłowca. Nikt nie wspomniał o podłożeniu Uranu 233 :)
    Chyba kogoś poniosła wyobraźnia, albo jakieś względy polityczne.
    • 10:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Nov 2015
     

    string:

    (...) ale spójrz na link z punktu 3, na dyskietce jest rok 1990.

    Nie rozumiem - czemu mi to wyjaśniasz?

    Aha, pamiętaj jeszcze o dyskowym wydaniu z ANG Software.
    • 11:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime15 Nov 2015
     
    Pisząc daty kierowałem się tą z dyskietki, a nie tą z drugiej strony okładki, której po prostu nie zauważyłem.

    Czy jest gdzieś dostępny skan wydania z ANG i KE-Soft? Czy ktoś je w ogóle widział?

    No i czy KE-Soft wydał tę grę także jedynie na kasecie? Atariki tego nie precyzuje.
    • 12:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Nov 2015 zmieniony
     

    string:

    Pisząc daty kierowałem się tą z dyskietki, a nie tą z drugiej strony okładki, której po prostu nie zauważyłem.

    To wiem, ale dlaczego uznałeś to za warte wyjaśniania? Powód Twojej pomyłki jest tak oczywisty, że Twoje założenie, że ktoś jednak się nie domyślił, jest wręcz obrazą dla intelektu czytelników. :-]

    Rzeczonych okładek nie widziałem, ale wiem, że wydanie ANG istnieje - tu więcej informacji. Natomiast nie widziałem nigdy potwierdzenia, że KE-Soft faktycznie Misję i Freda wydał. Trzebaby spytać Kemala. (Podobnie z wydaniem przez MAPDA USA, o którym mowa w rzeczonym artykule w TA - nie wiadomo czy istnieje.)

    Nb. Jeśli KE-Soft wydał, to tylko na dyskietce - zasadniczo wszystko wydawał tylko na dyskietce.
    • 13:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime15 Nov 2015 zmieniony
     
    Nie takie były moje intencje.

    Dobrze byłoby potwierdzić to wydanie z KE-Soft. Popytam ludzi z Atariage. Dzięki za pomoc.

    Jeszcze jedno, w bazie AOL nie widzę tej wersji (albo ślepy jestem). Czy może ktoś udostępnić plikowe lub dyskowe wydanie Mission Shark od ANG (Querope)?
    • 14: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Nov 2015
     
    2 ciekawostki, preview Mission Shark i hack:




    Zmieniona jest trochę czołówka i co ciekawe po przejściu całego attract mode przeróbki znikają i widać oryginalne napisy.
    • 15:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Nov 2015
     
    Na AtariAge to możesz spytać bezpośrednio Kemala Ezcana.

    Misji z ANG nie ma, bo nikt na świecie jeszcze jej nie zgrał z dyskietki.
    • 16:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime15 Nov 2015
     
    Znalazłem u siebie w zbiorach jedynie wersję od Zeppelin Games z 1991 roku, wydaną jako Mission. Dodałem ją do bazy.
    • 17:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Nov 2015
     
    No i teraz duplikują się pliki w katalogach M/Misja i M/Mission.
    • 18:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime15 Nov 2015
     
    Ok, przeoczyłem. Proszę bez zawoalowanej kąśliwości. :P
    • 19:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime15 Nov 2015 zmieniony
     
    Na AtariAge to możesz spytać bezpośrednio Kemala Ezcana.

    Spytałem, dostałem na razie krótką informację że zostało wydane przez KE-Soft, ale pod licencją ANG Software. Niestety tylko tyle wiem, mimo, że wysłałem do niego 5 pytań :)

    @s2325: czy to "preview Mission Shark" jest gdzieś dostępne w pliku?
    • 20: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Nov 2015
     
    Tak, tylko upload jest na tyle stary, że nie pamiętam w którym. To było na składance gier, pewnie czechosłowackiej.
    • 21:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime15 Nov 2015 zmieniony
     
    Na razie wiem tyle:

    1. Misja była wydana przez KE-Soft w Niemczech pod licencją ANG Software.
    2. Była to wersja z muzyką.
    3. Misja była wydana jako jedno-pak (Freda wydano osobno), mimo, że ANG miało też w ofercie dwupak z Fredem.
    4. Grę wydano tylko na dysku, brak wersji kasetowej.

    Moja dedukcja jest taka, że mogło to być identyczne wydanie jak z ANG, z ich okładką i z tą samą wersją gry. Być może zmieniono tylko nazwę wydawcy.
    • 22: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime16 Nov 2015
     
    Nie będę już przeszkadzał w temacie okładek do Misji. Znam tylko jedną, z LK Avalon, tę , którą sobie kupiłem i mi przysłali. Była gładka (papier kredowy albo inny, gładki w każdym razie, jak A.D. 2044) - wyglądała tak, jak ta pierwsza pokazana, pisałem wyżej. Nic więcej nie wiem. Inne to podróby jakieś jak dla mnie. Znam tylko LK Avalon. W komplecie z Fredem. Reszta bez znaczenia, pirackie pewnie. Nie interesuje mnie.
    • 23:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime16 Nov 2015
     
    Nie podróby tylko amatorsko wykonane. Wydane i sprzedawane przez LK Avalon, a także przez dystrybutorów. Sam taką mam (punkt 1 post 1) i tak jak Ty, kupiłem jako oryginalną.
    • 24: CommentAuthors2325
    • CommentTime16 Nov 2015
     
    Okładki rzadko podrabiano bo nie było łatwo z dostępem do ksero i drukarek. Chyba, że ktoś miał powielacz.
    • 25: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime16 Nov 2015
     
    A propos oryginalności to do dziś mam kilkanaście sprawnych taśm magnetofonowych oryginalnych z muzyka Koto, Laser Dance, DJ Bobo, Varius Manx, Ace of Base, itp. Jarra już nie mam, gdzieś sprzedałem, koncert z Chin z czerwoną okładka i czaszką zdaje się. W każdym razie oryginalne, BIEM Zaiksu lub innych, i czy one są oryginalne? LK Avalon sprzedawało amatorskie wersje swojej gry? :)

    Ciekawe to wszystko. :) To w sumie amatorsko ma same oryginale rzeczy i zawsze miałem, miliony oryginałów, w różnych edycjach limitowanych - niepowtarzalne edycje, tylko dla bogaczy, niespotykane na rynku w dużych ilościach, numerowane nawet pewnie na sztuki, same antyki oryginalne, każdy po 500 zł. minimum 'jak za darmo' - nie do spotkania na Ziemi całej, po kilka egzemplarzy historycznych jedynie, trzeba o nie dbać. :)

    Czy są jacyś specjaliści rzeczoznawcy w kwestii antyków PRL? Przy takich wartościowych rzeczach można zrobić pomyłkę i sprzedać coś za 500 zł., a może być warte 15 tys., jak kiedyś chciano kupić ode mnie książkę za 5 zł., a sprzedałem za 120 na rachunek, bo u Klienta za 6 000 zł. się sprzedaje. Ale nieświadomy sprzedawca sprzeda za 1zł. nawet, albo makulaturowo po 20 gr. :)

    Hmm... muszę zrobić remanent z wyceną z podziałem na okładki jako jedno z kryteriów...
    • 26: CommentAuthors2325
    • CommentTime16 Nov 2015
     
    Produkt jest wart tyle za ile ktoś go kupi. Książkom na tyle spadła popularność, że można rozdawać za darmo dla zachęty bo czytelnicy są na wymarciu.
    • 27: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime16 Nov 2015
     
    Jak to ładnie napisane zasadniczo ogólnie, jakby recytowało grzeczne dziecko w szkole pytane z ławki i musi wstać i zaprezentować to, czego się nauczyło lub sądzi z podręcznika, bo dziecko nie może wiedzieć ogólnie samodzielnie tego, co mówi, oczywiste, ale musi ładnie to powiedzieć.

    :)

    To temat okładek akurat, to nie wiem, czy mogę pisać w temacie książek... hmm... w każdym razie 100% nieprawda, dzięki Bogom... teraz i zawsze i na wieki wieków. Śmierć książce ani czytelnikom nigdy nie grozi. Ci, co starali się na przestrzeni dziejów ludzkości udowadniać, że jest odwrotnie kończyli jak żydzi w obozach - jako dym, z książkami własnymi, dzięki Bogom. :)

    To długi temat, żeby edukować i pokazywać. Nie w tym wątku - w książkowych raczej. Na lubimyczytac.pl albo gdzieś, w różnych miejscach. Polecam. :)

    Szczególnie książki antykwaryczne lub reprodukcje, wszystko w sumie jest warte poznania w kwestii książek - od nich zaczęła się cywilizacja... bez nich znikłaby cywilizacja. Innych opcji nie ma. Ci, co próbowali dowodzić, że to nie prawda - patrz wyżej o żydach i dymie, dzięki Bogom. :)
    • 28:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime16 Nov 2015 zmieniony
     
    @voy: Sorewicz, nie miało wyjść kąśliwie.
    @string: Warto dodać, że owa czerwono-czarna okładka nie była zrobiona na papierze kredowym, jak cały późniejszy soft Avalonu od Lasermanii/Robbo Konstruktora poczynając. W tym przypadku użyli zwykłego papieru "jak do książek", rozumiecie, szorstkiego takiego. Na moim skanie widać, że kartka już trochę pożółkła.
    • 29:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime16 Nov 2015
     
    s2325, jak masz książki do oddania, to ja chętnie. Szczególnie fantastykę...
    • 30: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime17 Nov 2015
     
    @anonymous: w bibliotekach publicznych w całej Polsce są przy wyjściu albo w wydzielonych miejscach półki z książkami, których pozbywa się dana biblioteka, można brać za darmo, albo symbolicznie opłacić, jeśli nie wywieszają cen na kartkach, żeby sumienie nie zabiło przed dokończeniem czytania książki. :)

    W antykwariatach i straganach ulicznych jest pełno za 1 zł. do 5 zł. Wystarczy zapytać. Różne wydania ciekawe, szczególnie fantastyka (nawet z 60-tych i 50-tych lat, rosyjska nawet - nie łatwo dostępna). Warto wiedzieć gdzie iść po darmowe. :)
    • 31:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    Czy znajdę gdzieś oryginał obrazu dysku (może być atx) Misji od Avalonu? Nie chodzi mi o Mission Shark, tylko o tą pierwszą wersję. Na AOL, pigwie i Atarimanii nie ma.
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    • 33:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    Dzięki, ale to raczej nie to, ponieważ zawiera trainer. Ta sama wersja jest na AOL.
    • 34: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    Bez cracka to mam tylko taką... ->link<-
    • 35:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    To jedynie wersja plikowa. Ciekawe na ile grzebana i czy oryginał zawierał jakieś zabezpieczenia?
    • 36: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    To jeszcze brytyjska wersja, też nie ma trainera nie wiedzę jej na AOL.
  1.  
    KE-Soft released Fred and Mission on diskette only and as separate programs (on separate disks). It was the version by Querope Agency, so it should be identical to the ANG version. KE used his own diskettes, but afair the covers from ANG (but not sure anymore regarding the covers, I still have the KE disk somewhere)...

    In the late 80s and 90s it was very common here in Germany to put A8 tape programs onto diskette and use a C-Simulator to load them (even QMEG-OS and SPOS do have built-in C-Simulators). But Fred from Zeppelin Games had a nasty copy protection and therefore did not work with most C-Simulators (did not test QMEG and SPOS C-Simulators, but it did not work with all other C-Simulators out there).

    So most Atarians in western europe avoided the tape release by Zeppelin and bought the ANG or KE-Soft version on diskette, which became available one or two years after the Zeppelin tape release. (At the same time most A8 users switched to the 16Bit and 32Bit computers, so they did not care anymore what titles became available for the A8, so it is no wonder the tape release of Fred by Zeppelin Games sold in very low numbers.)

    Furthermore, most german reviews in the late 80s and 90s mentioned if a tape program did work with C-Simulator (and/or QMEG, SPOS) from diskette or not - Mission Shark worked with CSIM, Fred did not work with CSIM. And Fred by Zeppelin did also NOT work from diskette with the software and very cheap hardware freezers out there, like The Freezer! by Digicom, LDS-Freezer, The Reset Machine, Pro-Copy tape/disk/cart and several others; not sure if Zeppelin's Fred worked with the B.Engl hardware freezer, since I never had one or its newer versions by Abbuc...
    • 38:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    Dorzuciłem do bazy pierwsze dyskowe wydanie Misji z 1990 roku. Jest to obraz w formacie .atx, który oprócz danych zawiera informacje o strukturze dysku i typach sektorów (słabe, puste, bad i wiele innych). Do uruchomienia potrzebna jest Altirra, RespeQt lub SDrive Max. SIO2SD i Atari800 niestety nie obsługują tego formatu.

    Plik w bazie jest pod nazwą Misja + Fred (1990)(L.K. Avalon)(PL)(Side 1 of 2)[misja].atx.
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    ...jak co mogę zapytać Marka Siewiora czy coś mu się nie ostało :-).
    • 40:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    Dzięki Voy! O to chodziło. Może jeszcze Fred'a warto dodać?
    Poza tym przy okazji, czy jest gdzieś zbiór gier na ATX poza pigwą i Atarimanią i ew. archive.org?
    • 41:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    Niestety mam tylko Misję, bo moja stacja podpięta do Kryofluxa nie jest zmodowana, czyli nie może odczytywać drugiej strony dysku. Zgrywałem ją od Łukasza Unterschuetza na SV 2k17.

    Ta kolekcja, z której zgrywałeś z Pigwy, jest od gości z A8 Preservation (Farb i inni). Sam wrzucałem im trochę rawów z Kryofluxa i sporo wavów ze zgranych kaset. Chyba raczej nie ma innych miejsc z tym typem plików.
    • 42:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    A propos Łukasza - czy wszyscy znają ten wywiad z nim:
    ->link<-
    ?
    • 43:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime8 Aug 2020 zmieniony
     
    Odkopię troszeczkę temat. Czy ktokolwiek ma demo gry Misja?

    Chodzi mi o wersję znaną jako "preview Mission Shark". Ktoś widział, ktoś wie?

    Film jest, pliku brak:
    ->link<-
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jun 2022 zmieniony
     
    Taka sytuacja. Żołnierz z ekranu tytułoweog "Misji" jakoś tak fajnie się kojarzy z "Commando".
    • 45: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime9 Jun 2022
     
    Ktoś to rozgryzał już ;)

    ->link<-

    Baaaaardzo podobne ;)
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jun 2022
     
    Wygląda na luźną inspirację, ale nie jest to kopia.