atarionline.pl 15 kHz - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime14 Jan 2018
     
    makary - mam na dyskietce w formacie CMC, bo w tymże to powstało :) to był zresztą jedyny tracker na atari, który jako tako ogarniałem :)
    Puściłem Ci maila z moją chaotyczną przeróbką
    • 2: CommentAuthormakary
    • CommentTime21 Jan 2018 zmieniony
     
    dzięki za opinie, inne życzenia tez są na tapecie i stopniowo powinny się pojawiać. Tu dużo zależy czy mam dostęp do nutek, czy muszę rozkminić kawałek na ucho.

    @mariuszbox: no tarmosimy tego Pokeya na różne strony, a możliwości jest tu jeszcze trochę
    @emkay: thx, correct, I wanted to check that electric quitar like sound
    @bocianu: może jakby spisać taki mini-tutorial "jak pisać muzyczki w 15 kHz" czy coś, to by coś wyjaśniło? Ktoś byłby tym zainteresowany?
    @mav, dzięki, rozumiem
    • 3:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime21 Jan 2018
     
    Ja byłbym zainteresowany z pewnością :)
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Jan 2018
     
    Ja, mimo że nie umiem muzyki, też byłbym bardzo zainteresowany.
    • 5:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime21 Jan 2018
     
    Ja na pewno bym chętnie poczytał o co chodzi z tymi wszystkimi niuansami, bo co dodam jakiś filtr, to się inne instrumenty psują itp :) i przez chwilę gra dobrze, potem coś mu się psuje...
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Jan 2018
     
    Duddie wydaje ksiazki z takimi wlasnie dodatkami. Dodatek o rmt z roznymi hakami, sam bym poczytal :-)
    • 7: CommentAuthormakary
    • CommentTime25 Feb 2018
     
    Spoko, coś się pisze jakoś.

    Zamówienie z maila od kolegi z zagranicy.

    Wspólna robota z obiecującym chiptunerem, wiek wczesno-szkolny.

    Nagranie z realnego Pokeya:

    ->link<-
    • 8: CommentAuthormakary
    • CommentTime8 Mar 2018
     
    Rzutem na taśmę jeszcze, bo zapowiada mi się urloping od Pokeya.

    Wersja bardziej oparta na coverze ze ścieżki do filmu niż na oryginale.

    ->link<-
    • 9:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Mar 2018
     
    nie urlopuj pokeya.
    prosze! :D
    • 10: CommentAuthormakary
    • CommentTime9 Mar 2018
     
    :)))

    Pierdylion spraw muszę zaorać, wrócę do tematu.
    • 11: CommentAuthormakary
    • CommentTime30 Mar 2018
     
    Moja Atarka dobrze mi służyła (65 XE), no a od jakiegoś czasu prawie dobrze służy: ładuję TMC i zamiast menu wyskakuje mi sieczka na ekranie i komp się zwiesza. Zarówno przy TMC 1, jak i TMC 2.0. Przy innych programach nic się szczególnego nie dzieje, wyglądają "normalnie", chociaż jakoś dogłębnie nie sprawdzałem (używam paru rzeczy na krzyż).

    Ktoś może wie, co może być przyczyną?
    • 12: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime30 Mar 2018
     
    skoro inne programy działają, to pewnie kwestia nośnika, taka luźna myśl
    • 13: CommentAuthormakary
    • CommentTime31 Mar 2018
     
    dzięki za wskazówkę gorgh. SIO2PC + RespeQT. Po różnych próbach: TMC 2.0 odpala się normalnie tylko spod MyDOSa. Więc to jest spoko, tyle, że kompletnie nie wiem o co kaman ;) Nie mam pojęcia dlaczego XEXy i ATR z TMC, z których bez kłopotu korzystałem do tej pory, także takie ściągane ze strony Jaskiera, po załadowaniu programu dają efekt jak wyżej.
    • 14:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime10 Apr 2018
     
    podjąłem wyzwanie i sam coveruję kawałek, który tu onegdaj podesłałem. Jak kiedyś mi się uda doprowadzić go do kultury, to wrzucę :)
    po przyzwyczajeniu do klawiszologii RMT nawet nie jest to tak zły program :D
    aczkolwiek te nietrzymanie równych częstotliwości jest irytujące
    • 15: CommentAuthormakary
    • CommentTime17 Apr 2018
     
    Drobna modyfikacja RMT pod kątem pisania w 15 kHz, z paroma przykładowymi instrumentami i demonstracyjną muzyczką. Taki starter pack, ale jak słomiany zapał nie okaże się słomiany to dalszy ciąg jakiś będzie. Paczka + krótki opis co i jak - tu:

    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime17 Apr 2018
     
    Super! W wolnej chwili przeanalizuję.

    Pytanie za 100 punktów. Czy jesteś w stanie w podobny sposób zmodyfikować 'nieoficjalną' wersję 1.30, której główna zaleta to możliwość zmiany rozmiaru okna?
    • 17: CommentAuthormakary
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    Nie mam chyba tej wersji, podeślij pls. Jeżeli tak jak w 1.28 te tablice po prostu daje się znaleźć w trzech miejscach za pomocą byle hex edytora to nie powinno być kłopotu.
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Apr 2018
     
    kawałki "MADMB" i "NLMDMB" czy to jeszcze Atari ?
    ;-)

    Ale ja nie o tym ...
    Ostatnio na giełdzie znalazłem fajne klawisze ,tak się zastanawiam czy jest jakaś możliwość spięcia małego Atari i modulowania dźwięku za pomocą tej klawiatury ,swoją drogą ona ma pokrętła zmiany (amplituda, częstotliwość)jak w syntezatorze ,takie granie na Pokeyu to by było coś ,sterownik może nie był by aż tak skomplikowany jak się wydaje,ale z jakiego portu ...,
    jakiś sprzętowy deszyfrator by się przydał .
    No marzyć można :-)
    @makary
    wiesz może jak podpiąć to pod STE ? chodzi mi czy bardzo problematyczne ,ilość dostępnego oprogramowania ,możliwości i jakoś dźwięku itp..., zastanawiam się poważnie nad zakupem ATARI STE .


    Orientujesz się na czym grał Jarre w 72 "Poltergaist Party"?trochę jak SID ,(chodzi mi o układ)nigdzie nie mogę znaleźć informacji .
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Apr 2018
     
    @makary - ta sieczka na ekranie wygląda, jakby Ci się źle przełączały banki pamięci (rom/ram/basic).
    na początek sprawdź, czy czy działa klawisz option

    10 ?peek(53279):go to 10
    • 20: CommentAuthormakary
    • CommentTime19 Apr 2018
     
    @Irata:

    Jest coś takiego jak Midijoy, można pograć taką klawiaturką, modulacja Pokey'a w bardzo ograniczonym zakresie, ponieważ za dużo danych z protokołu nie utarga. Nie używałem nigdy, więc wiem tyle co zjem i przeczytam: ->link<-

    Na STku pograsz taką klawiaturką MIDI i chipem, np. przy MaxYMiserze - zaawansowany edytor instrumentów + szeroka implementacja MIDI. Używam, szanuję.

    Jarre na Poltergeist... to najpewniej EMS Synthi - pojawia się chyba w creditsach płyty. Jarre lubił ten sprzęt, później na Oxygene też coś tam tym plumka:



    SID ma architekturę opartą o standard w klasycznych syntezatorach (podstawowe rodzaje fal + możliwość ich mieszania, PWM, filtry, RM, sync), stąd czasami można się natknąć na takie właśnie podobieństwa. Kurcze, mega lubię tamte czasy elektroniczne (przełom 60/70), dzięki że mi przypominałeś tą płytę!

    @Pirx: dzięki za podjęcie tematu! Sprawdzę.
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Apr 2018
     
    @ makary
    kiedyś słuchałem ciężkiej muzyki aż odkryłem Jarre/Vangelis :-).

    "Na STku pograsz taką klawiaturką MIDI i chipem, np. przy MaxYMiserze - zaawansowany edytor instrumentów + szeroka implementacja MIDI. Używam, szanuję."
    Rozumiem że bezdyskusyjnie jak już to brać Ste?

    Dzięki jak dokonam wyboru i będzie problem z podłączeniem to się zgłoszę :-) .
    • 22: CommentAuthordhor
    • CommentTime21 Apr 2018
     
    Howdy... Makary, qq do Ciebie - czy te poprawione tablice w RMT skutkują również zapisywaniem ich w muzyczce, playerze, czy czym tam?
    • 23:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime22 Apr 2018
     
    Zawsze mogłeś zrobić doświadczenie ;-)
    Z mojego wynika, że. rmt nje zapisuje. Otworzysz w normalnej wersji i wszystko będzie fałszować. Ale export do. sap, zapisuje poprawnie.
    • 24: CommentAuthormakary
    • CommentTime22 Apr 2018
     
    Dhor, o ile rozumiem, to tylko w tych plikach, które program wypluwa z procedurką odtwarzającą (xex i sap). W przeciwieństwie do np. MPT, nie zapisuje tablic w swoim formacie/modułach rmt, stąd muzyczka dobrze gra tylko pod wersją, pod którą jest napisana. Nie zagra też pewnie dobrze w różnych playerach plików rmt. Tak też jest z innymi patchami, Analmuxa czy Mikera.
    • 25: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Apr 2018 zmieniony
     
    Dorabiałem do rmtplay (player RMT dla SDX) patcha dla basów (to była wersja RMT patch 0a albo a0) - włącza się taką tablicę przez /P 0A.
    • 26: CommentAuthormakary
    • CommentTime22 Apr 2018
     
    Szybkie uzupełnienie zestawu instrumentów o niektóre z paczki z oryginalnym RMT. Drobne zmiany i powinny grać OK w 15 kHz.
    • 27: CommentAuthormakary
    • CommentTime16 Jun 2018
     
    Takie tam maltretowanie Pokey'a w tym przerobionym RMT:

    ->link<-
    • 28:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime16 Jun 2018
     
    Niesamowite ile wycisnąłeś, niektóre niuanse robią duże wrażenie, ale sama linia prowadząca mi nie podeszła
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Jun 2018
     
    fajna ta muza ,jakbym słyszał sample , niezłe :-).
    • 30: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime16 Jun 2018
     
    bardzo fajnie to gra na Atarce
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Jun 2018
     
    ... troche za spokojne jak dla mnie ,marzy mi się taki elektroniczny szatan z tym charakterystycznym przesterowaniem średnich/niskich plus szybkie tempo jak z maszyny ładnie połączone ,w każdym razie dźwięki BOMBA .

    Jedne z moich ulubionych na ATARYke

    ->link<-

    ->link<-
    • 32: CommentAuthorbac_tqa
    • CommentTime17 Jun 2018
     
    @Makary, efekt ciekawy, chylę czoła:)). Możesz podesłać do mnie zestaw instrumentów?
    • 33: CommentAuthormakary
    • CommentTime17 Jun 2018
     
    @mav: będzie wiecej w tym guście niestety

    @irata: rozumiem, ja w tej chwili pilnie studiuję takie rzeczy i to mi rezonuje jakoś tam:



    @bac_tqa, OK, wrzucę.
    • 34: CommentAuthormakary
    • CommentTime19 Jul 2018
     
    A nuż ktoś próbował: czy RMT pod macOS High Sierra (+ Wine) udało się może komuś uruchomić?
  1.  
    Hmmm,
    afaik the original version of "Mad World" was by Tears for Fears. Many years later Michael Andrews made a cover for the movie Donnie Darko. While the TfF version is faster/louder, the M.A. version is softer and slower...

    Listening to the A8 Pokey cover makes me believe that this is a cover of the later M.Andrews version (and not the TfF version)...

    Tears for Fears:


    Michael Andrews feat. Gary Jules:
    • 36: CommentAuthoremkay
    • CommentTime19 Jul 2018
     
    One of those riddles is : Why is music, that would be such listenable, not wanted to play on the Atari? Even if the original has a relaxing mood, it needs to be stressful to make it sounding good for most Atari 8 bit users.
    • 37: CommentAuthormakary
    • CommentTime20 Jul 2018
     
    Hey CharlieChaplin.

    Good point. The chiptune consists of two parts: the first one, up to around 1:00, is more like D.Darko soundtrack: piano like blips and blops etc. The second one is more like the album version: synth bassline + drums etc. The core idea for this is based on the way the band performed the song during 2000s. They played smooth verse and then put it against much more vivid chorus.
    • 38: CommentAuthormakary
    • CommentTime20 Jul 2018
     
    Hey Emkay,

    I can't make head nor tail of what you mean. What is the question?
    • 39: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime20 Jul 2018
     
    CharlieChaplin: I never heard TfF verision of this song, it's awesome and has it 80's feeling, thanks for sharing!
    • 40: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime21 Jul 2018
     
    czy RMT pod macOS High Sierra (+ Wine) udało się może komuś uruchomić?


    Sprawdź, a jak nie zadziała to opisz objawy, w szczególności komunikaty o błędach.

    Prawie na pewno problemem będą brakujące biblioteki. RMT 1.28 używa mfc42.dll i msvcirt.dll, a RMT 1.30 jest jeszcze gorszy - msvcp100.dll, mfc100.dll i msvcr100.dll. Nie sądzę żeby WINE miał takie rzeczy wbudowane, więc trzeba to doinstalować.
    • 41: CommentAuthormakary
    • CommentTime21 Jul 2018 zmieniony
     
    No i krótka piłka...

    Objaw był taki, że Wine "rezygnował" z uruchomienia siebie/RMT 1.28 po paru sekundach, nie komunikował nic. Po wrzuceniu do folderu systemowego bibliotek, o których wspomniałeś (mfc42.dll i msvcirt.dll), RMT się odpala.

    Gdzie i kiedy można postawić browar czy coś ;) ? Dzięki!
    • 42: CommentAuthormakary
    • CommentTime26 Sep 2018
     
    @antrykot:

    a czy to może jakoś pomóc w Twoich rozkminach Pokey'owych?

    ->link<-
    • 43: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime26 Sep 2018 zmieniony
     
    Jak działają LFSRy w POKEYu to raczej wiadomo, żadne niespodzianki się tam jak dotąd nie ujawniły, więc to się raczej nie przyda.

    Ale skoro POKEYa można taktować częstotliwością sporo niższą od 1,77 MHz (nie wiadomo jak z wyższą?) to można by zrobić z nim coś ciekawego - analogowy syntezator, w którym każdy głos ma jednego POKEYa, zmiany barwy dźwięku uzyskuje się przez zapis rozmaitych wartości do rejestrów POKEYa, a zmiany wysokości przez zmiany taktowania chipa. To pozwoliłoby uzyskać dowolną wysokość dźwięku i rozwiązałoby wszystkie problemy z intonacją, które ma POKEY, a także mielibyśmy vibrato i glide dla dowolnego brzmienia pokeyowego.
    • 44: CommentAuthormakary
    • CommentTime14 Oct 2018
     
    To ciekawe. Gdzieś czytałem o pokey'u w wersji modułu pod Euroracka i coś jeszcze było podane jako układ sterowany przez USB / MIDI. To jakaś namiastka pomysłu, o którym piszesz chyba.
    • 45:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Oct 2018
     
    super ,ja niebawem będę miał w takiej formie SID/a do mojego combo .
    • 46: CommentAuthorZlew
    • CommentTime6 Nov 2018
     
    Dorzucę też swoje trzy grosze

    ->link<- ->link<-

    Oba te tracki były prezentowane na SV18 i używają głównie trybu 15kHz

    W pierwszym (z dema AYCE) filtrowalem przy użyciu dźwięku wyższego o 7 poltonow by uzyskać mocny bas, który niestety tracił te moc już w drugiej oktawie. Pisany w całości w MPT, na wzór soundtrack z "We are demo" na komode. Używa swingu, przez co głośno przeklinalem SoTe i jego roztrzepana implementację channel FX :D

    Drugi również używa filtrowanego basu, proporcje bodajże takie same. W związku z użyciem stereo również łączone były dźwięki zniekształcenia $A z dźwiękami w trybie 1.77MHz dla uzyskania przebijacych się tonów głównej linii melodycznej. Pisane w RMT 1.28 z Pigu (człowiek-orkiestra, napisał wizualizer do playera)
    • 47: CommentAuthormakary
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    O, pierwszy. Próbuję też czasami np. z 7, 5, 3, 12 albo 0 półtonów, z wyciszonym lub nie dźwiękiem na tym drugim kanale, tym modulującym. Albo w ogóle szukając tych proporcji nie na półtonach, ale na częstotliwościach, czy zmieniając je w trakcie trwania dźwięku. Wrzucę potem jakieś swoje wypociny.
    • 48:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    @makary: gdzie praca na party? :)
    • 49: CommentAuthormakary
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    no i wracamy na Ziemię :D Nic wartego słuchania nie wyprodukowałem. Kryzys Panie :)
    • 50: CommentAuthormakary
    • CommentTime12 Nov 2018 zmieniony
     
    @Zlew,

    może to się przyda. W 15 kHz używam takiej tablicy częstotliwości dla zniekształcenia A:

    $F1,$E3,$D6,$CA,$BF,$B4,$AA,$A0,$97,$8F,$87,$7F,$78,$71,$6B,$65
    $5F,$5A,$54,$50,$4B,$47,$43,$3F,$3B,$38,$35,$32,$2F,$2C,$2A,$27
    $25,$23,$21,$1F,$1D,$1C,$1A,$18,$17,$16,$14,$13,$12,$11,$10,$0F
    $0E,$0D,$0C,$0B,$0A,$09,$08,$07,$06,$05,$04,$03,$02,$01,$00,$00

    Do C w 5 oktawie włącznie ($0E) stroi, chociaż 4 oktawa ma pewne zgrzyty (np. F). Piąta oktawa to harmoniczne sieroty obrzygane, wykorzystać można do fx ewentualnie. W MPT można sobie łatwo te tablice modyfikować.