atarionline.pl 15 kHz - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoremkay
    • CommentTime10 Apr 2019 zmieniony
     
    If in some time .... far far away... someone was able to write a 100% emulation, things would get more and more impressive ;)



    Note: 1 POKEY, 15kHz, 1VBI !!!
    • 2:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime11 Apr 2019
     
    nice!
    • 3:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime11 Apr 2019
     
    uwielbiam gre i muze battle squadron
    • 4: CommentAuthormakary
    • CommentTime12 Apr 2019
     
    sounds nice Emkay.

    What do you consider to be the most disturbing differences between the emulation and the real thing? Maybe the guy behind Altirra would be willing to modify the emulator slightly. Have you tried to provide him with a list of specific problems to solve?
    • 5: CommentAuthoremkay
    • CommentTime12 Apr 2019
     
    makary
    Possibly the POKEY emulation is perfect. The problem is to keep the programming timing as correct as on the original machine. It's also the same dependency on PAL an NTSC machines. But, as it seems, the software control in the emulation is always a little different.
    That's why "cancelling" appears in different emulations in different circumstances , while it is always the same on the real thing. If the timing is correct, you can do full repeatable manipulations.
    • 6: CommentAuthoremkay
    • CommentTime13 Apr 2019 zmieniony
     
    Update:

    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Apr 2019
     
    Very nice, better indeed :)
    • 8: CommentAuthormakary
    • CommentTime16 Apr 2019
     
    emkay, here we can pinpoint the stuff you talking about I guess. Could you share some short example, say couple sounds or the like? To compare the real thing playing and the emu playing. And to spot the differences in cancelling.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2019 zmieniony
     
    A podzielę się pracą z 2009 roku, z konkursu AtariOnline.pl. Do dzisiaj chodzi mi po głowie, bo tamte brzmienia są tak różne od zazwyczaj wykorzystywanych na Atari. Szczególnie te w drugiej części utworu.
    • 10: CommentAuthoremkay
    • CommentTime17 Apr 2019
     
    Kaz

    Some things won't change , as it seems. It's now 15 Years of RMT and my early "Hardsynth" tests, it made easier to play around with it. But still today no change: No Tracker is available to have all those sounds directly for using in a POKEY tracker.
    Analmux's Instruments were based on 16 Bit joined channels, even today no tracker is supporting 16 bit for real note tables , and joined channels.
    And my "Hardsyth" is based on the filter voice and the resulting pulse width.
    Luckily tunes like the Battle Squadron tune fit to the experiments, so people might easier understand, there is very much left open, just undiscovered.
    Actually, a tool to do all the "possible" stuff, would be too big/complex to run on a real machine. So it is better to have a Tool(POKEY Tracker) on the PC for that. The results can be played on the real thing .... then.
    But: At 1st, the replaying has to be 100% in the emulation, if the resulting tune has to play correct on the real thing.
    • 11: CommentAuthormakary
    • CommentTime17 Apr 2019
     
    Emkay, so how about some file showing the differences between emulation and the real thing you're referring to? Something substantial please.
    • 12: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime17 Apr 2019 zmieniony
     
    emkay: the last song sounds really nice, could you provide xex?
    • 13: CommentAuthordrakon
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    A ja mam pytanie, bo na BC pod dwoma albumami jest notka "chiptune music composed and created with a stock Atari 65 XE computer".

    Czy utwory są pisane rzeczywiście na stockowym Atari czy jednak jest to RMT plus później eksport na real HW? ;)
    • 14: CommentAuthormakary
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Większość w TMC2 -> wcześniej nie umiałem z plików Thety zrobić xex'a + w programie jest bug przy obsłudze 1.79, kluczowa rzecz dla 15 kHz + był patch do RMT Analmuxa, który daje lepsze strojenie w 15 kHz, więc ładowane wszystko było do RMT/RMT Patch, tam poprawiane i eksportowane. (RMT może importować pliki Thety).
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    A propos tego babola - nie ma już oryginalnego autora RMT ani Analmuxa (rip!) :( więc czy jest ktoś, kto popełni jakiś edytor muzyczny na miarę możliwości A8 i XXI w. ?
    • 16: CommentAuthormakary
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Jest. Nie wiem jednak czy coś się ostatnio dzieje w temacie.

    Temat pokeya jest niestety na scenie Atari niemiłosiernie upodlony przez tych i owych, co też nie pomaga / odstrasza.
    • 17: CommentAuthordrakon
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    @makary

    Dzięki za info. Dopiero zaczynam ogarniać tematy atarowo-muzyczne po latach. Ostatnio skończyłem jako dzieciak na duecie CMC z kasety + 65XE. Trochę się zmieniło, w międzyczasie była Amiga, natłukłem sporo muzy. Ale mi się przejadło przez te ponad 20 lat, wracam do Atari.
    Przekopuję aktualnie forum pod kątem informacji o trackerach etc. Na razie wystartuję na CMC Stereo, bo co nieco pamiętam ;)
    Dzięki za odpowiedź. To, co robisz z Pokeyem jest cudowne.
    • 18:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    drakon - moim skromnym zdaniem jednak RTM będzie lepszy. Sam kiedyś też bawiłem się w CMC, ale jednak sztywne ograniczenie do 3 kanałów oraz kilka rzeczy powodują, że jest on jednak trochę niedomagający :)
    • 19: CommentAuthordrakon
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    @mav, pisałem raczej o tej wersji:



    Co do pierwszego zdania, nie kupowałbym znowu Atari z kupą dodatków po to, żeby korzystać z RMT. Ja po prostu nie lubię PC, a ponadto mam takie zboczenie, że piszę jedynie na natywnych trackerach :D.
    RMT ewentualnie jako pomoc czy coś.
    • 20:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Ta wersja także jest ograniczona do 3 ścieżek, tyle, że ma dwa pokeye. I najwyraźniej nieco więcej opcji przy samplach.

    Choć oczywiście rozumiem Twoją motywację.

    Jednakże były trackery, które miały możliwość pisania na 4 ścieżkach. Tyle, że pewnie z kolei nie mają stereo. Wydaje mi się, że gdzieś kiedyś widziałem taki tracker, który tylko tłem i czcionką przypominał CMC, ale nie był w ogóle CMC :)
    • 21: CommentAuthordrakon
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Pewnie chodzi Ci o MPT, też rozważam :D

    ->link<-
    • 22: CommentAuthortebe
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    jest jeszcze Delta Player, też z czcionką CMC
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    w DeathChaseXE i Mazezam podczas ladowania gra muzka komponowana Delta Music Composerem
    • 24: CommentAuthormakary
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    drakon, mam gdzieś jakieś 'pomoce dydaktyczne' do MPT (rozpisywałem sobie co jest co, jak konwertować sample itp.). Odkopię to wrzucę.

    W załączniku ten kawałek w MPT (źródła):

    ->link<-

    jest parę instrumentów + sample, jakiś punkt wyjścia...
    • 25: CommentAuthordrakon
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Bardzo Ci dziękuję, Makary. Na pewno się przyda. Na razie czekam na dostawę od Lotharka, nie chcę się bawić w to na emulatorze :).
    • 26: CommentAuthormakary
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Pooglądałem sobie jutiuby po SV, no i pytanie palące takie: ma kto może / wie gdzie są, o ile są / xex'y czy sapy z soundtracka z 'Far Away' Agendy? Kogo molestować?

    Zajebisty stuff.
    • 27:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    Wydaje mi się, tak słyszałem, że czekamy na poprawki/korekty niektórych prac i wtedy będą rilisy puszczone.
    • 28: CommentAuthormakary
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    Robiłem coś kompletnie innego i taki szybki numerek na boku mi się trafił:

    ->link<-

    Wrzucę pliki atarowskie za chwilę, może coś jeszcze będę zmieniał.
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    Świetne. Pliczki mile widziane.
    Atari nie ma basów :)
    • 30: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    Wrzućcie coś na YouTube
    • 31:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    ...i filtrów. :D :D :D

    Brawo, Makary!
    • 32: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    świetne, moja Atarka domaga się seksa, to znaczy xexa
    • 33: CommentAuthormakary
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Dzięki. W załączniku kseks.

    Temat filtrów / sample&xora jest rozwojowy...
    • 34: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Panowie, a coś na YT się wrzucić da?
    • 35: CommentAuthormakary
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Da. Postaram się wieczorem.
    • 36: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    @makary czekamy :-)
    • 37: CommentAuthormarok
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    To może być jedna z najbardziej charakterystycznych (zapadających w pamięć) konwersji na pokeya. Taki widziałbym potencjał tego i tak prognozował (samo mi się jakoś tak pomyślało).
    • 38: CommentAuthormakary
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    @rosomak, ta sprawa leży mi na sercu. Będzie.

    @marok, sam ten kawałek w oryginale ma dość specyficzny charakter. Jakoś mi się wydawał wdzięcznym tematem do spokejowania.
    • 39: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime19 Nov 2020
     
    Makary.... :-):-):-)
    • 40: CommentAuthormakary
    • CommentTime19 Nov 2020
     
    • 41: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    Fragmenty brzmią świetnie, ale widać że pokey nie ma daru do niektórych dźwięków
    Dzięki makary za YouTube, komponował ś to na jakimś innym 8 bitowcu?
    • 42: CommentAuthormakary
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    :D nie bójmy się powiedzieć, że coś brzmi chuj..wo. Pytanie w których miejscach i czy uda się poprawić, czy w ogóle jest co uratować. Jak jest siara, to stawiam na winę muzykanta, nie pokeja. Układ ma swoje ograniczenia, ale to często robi za wymówkę do przykrycia nieudolności autora.

    BTW mam dzieciaki w muzyku, strasznie kozaczą ostatnio w temacie nut i potrafią zjechać mi świeżego cziptjuna tak, że się podnieść nie mogę... najgorsze jest to, że zwykle mają rację gnojki.

    Robiłem tylko na Atari. Miałbym chyba problem ze zmuszeniem się, żeby to samo zrobić na sida. Ja tego daft punka to z rok nie posłucham :D
    • 43: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    Posłuchałem oryginału i już wiem co chciałeś uzyskać, jestem pełen podziwu, brakuje pokeyowi ale i tak uważam że ma to coś że gra przyjemnie czysto, brakuje mu basu niestety, za to sid nie gra dla mnie czysto pomimo ,że może wiele więcej
    • 44: CommentAuthormakary
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    W oryginale jest dużo vocodera - to powiedzmy ten głos/wokal, ale syntezatorowy. Próbowałem trochę stylizować tym co jest w pokeyu.

    Mam jedną wprawkę w temacie basu na warsztacie, jakoś na dniach pewnie wrzucę. Tu pewnych rzeczy się chyba nie przeskoczy jednak.
    • 45: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    na Atarce utwór brzmi znakomicie, dzięki
    • 46: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    Gorgh, mam rozumieć że na oryginalnej starcie brzmi lepiej niż na emu i na YouTube?
    • 47: CommentAuthormakary
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    Możesz ocenić sam, musisz tego mojego linku na soundcloud posłuchać (nagranie z realnego pokeya), ewentualnie jutro wrzucę tu mp3.
    • 48: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime21 Nov 2020
     
    rosomak: dla mnie brzmi inaczej :)
    • 49: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Nov 2020
     
    ze swojej strony mogę napisać ;

    Jeśli ktoś nie słyszał oryginału to może nie zrozumieć dlaczego niektóre instrumenty brzmią jak brzmią, po przesłuchaniu oryginału niesmak zamienia się wręcz w podziw dla autora

    Nie słyszałem na orginalnej atarce, mam taką w domu, czeka na moją kwarantannę, lockdown lub inną okoliczność " nadmiaru czasu"

    @mkary, ciesz się, że masz ambitne dzieci, nie każdy ma takie szczęście ;)
    • 50: CommentAuthormakary
    • CommentTime21 Nov 2020
     
    A widzisz, słuszna uwaga. Może tak być.