atarionline.pl Programowanie w asemblerze - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime28 Feb 2016
     
    Czy ktoś jest zainteresowany wspólnym programowaniem?
    Ja osobiście używam Debuggera altirra i chętnie nawiąże z kimś współpracę. Szukam też jakiejś książki dotyczącej programowania w asemblerze na komputerze atari. Bardzo proszę o pomoc. Niestety programy służące do programowania nie działają, a szkoda, działa jedynie debugger altirra. Bardzo proszę o jakieś informacje, dotyczące programowania.
    • 2:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime28 Feb 2016
     
    Może to Ci się przyda:
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-

    I tutaj jest dużo:)
    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime28 Feb 2016
     
    znając już podstawy z literatury powyżej, sporo można się "douczyć" przeglądając przykłady z MADS'a, albo ten zasób:
    ->link<-

    polecam też IDE tego pana:
    ->link<-

    i dział tutorials.
    Ja też dopiero się uczę.
    pozdrawiam i życzę cierpliwości ;)
    • 4: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime5 Mar 2016
     
    Zastanawiam się, czy na programowanie trzeba mieć zezwolenie. Zauważyłem, że nie które linijki kodu działają a inne nie. Czy aby programować, trzeba być studentem? Z mojej zabawy wyszła, zależność, że mogę tylko nadpisywać kod. Ktoś się na tym zna?
    • 5: CommentAuthors2325
    • CommentTime5 Mar 2016
     
    Nie trzeba być studentem, można mieć bardzo wąskie zainteresowania i nie przejść studiów, ale być bardzo dobrym w czym innym. W dobie Internetu jest jeszcze łatwiej niż gdy każdy był skazany na książki i ksero.
    • 6: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime5 Mar 2016
     
    Nie trzeba mieć żadnych specjalnych papierów, by za programowanie się brać. Dwie rzeczy są potrzebne: czas oraz chęci. Jeśli je masz - to będzie dobrze :).
    Najlepszą metodą nauki jest po prostu zacząć pisać. Na początku to nic wielkiego nie będzie, ale z czasem to będą coraz bardziej skomplikowane rzeczy.
    Proponuję trochę odteoretyzować temat - podaj/wklej, z jakim kodem masz problem. Ktoś chętny do wytłumaczenia na pewno się znajdzie (w języku dowolnym na Atari).
    • 7: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime2 Nov 2016
     
    Właściwie to bawię się w przerabianie gier, happy end, dziekuję za pomoc. W końcu mogę zająć się czymś pozytywnym.
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Nov 2016
     
    Co do narzędzi, zwłaszcza przy używaniu Altirry, to polecam zainteresowanie się tym:

    ->link<-

    W debugerze nic dużego nie napiszesz w sensownym czasie, raczej właśnie debugging względnie proste poprawki.

    Na SV 2k16, JAC! (twórca tego środowiska) będzie miał mały wykład na ten temat.
    • 9: CommentAuthortomaswoj
    • CommentTime2 Nov 2016
     
    Zdecydowanie polecam to co Wieczor - czyli WUDSN IDE.

    To (i przyklady jakie sa w archiwum z IDE) pozwolilo mi w zasadzie w ciagu 1-2 dni zaczac dzialac w 6502, bez poczatkowego (zazwyczaj) odrzutu tak jak z wieloma innymi narzedziami jakie widywalem w swojej karierze na inne platformy.
    • 10:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime2 Nov 2016
     
    Ja używam notepad++ z wtyczką która rozpoznaje składnię, do kompilacj mam przygotowane pliki .bat i odpalam je z okienka dosu.
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Nov 2016
     
    Ja również. Głównie make + vi + mads + franny.
    Pozwala na automatyzację procesu generowania danych, źródeł i wynikowych archiwów, atra czy czego tam dusza zapragnie.
    Bez ani jednego kliknięcia :)
    • 12: CommentAuthortebe
    • CommentTime2 Nov 2016 zmieniony
     
    ostatnio zainteresowałem się Visual Studio Code, potem okazało się że wszystko to co spodobało mi się w VSC jest w Notepad++ i jeszcze więcej :)
    • 13: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime3 Nov 2016
     
    teraz bawię się tym emulatorem atari 800 win , co sądzicie o tym 6502 i nieudokumentowanych instrukcjach, bo ja ich używam i nie sprawiają one żadnych kłopotów. Rzeczywiście nie wiele da się zmienić w tych grach, adresy są sygnaturowane a debugger ma swoje własne słabosci, cięzko nawet dodać nowy kolor w grach starych. Ale frajda jakaś jest mimo wszystko. Najśmieszniejszy jest ten cały CIM, bo ciągle coś blokuje, i gdzieś wysyła kod. O co w tym chodzi?
    • 14:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime3 Nov 2016
     
    • 15: CommentAuthor0xF
    • CommentTime3 Nov 2016
     

    JBW:

    Każdy się zgodzi, że, aby zostać pilotem, trzeba skończyć stosowną szkołę. Aby zostać kierowcą, też trzeba odbyć kurs. By zostać fryzjerem, szewcem, piekarzem, też się trzeba długo uczyć. Nie wiem czemu tak wiele osób uważa, że aby zostać programistą, wystarczy kupić komputer.

    Cytat oczywiście z ->link<-
    • 16: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime8 Nov 2016
     
    Zgralem nowy atari800win i wszystko już działa. Polecam atarynkę wszystkim.
    • 17: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime4 Dec 2016
     
    Jeśli ktoś pisze jakiś program, niech podeśle- zawsze pomogę dopracować kod. Atari mi się podoba, zostaje przy nim. Bawiłem się trochę i odnoszę wrażenie, że da radę się nim napisać nawet coś nie tylko do zabawy. Miałem Atari dawno temu, sprzedał go ojciec i nie dam rady go kupić, może mi ktoś sprzeda?
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Dec 2016
     
    szukasz dobrej ksiazki o assemblerze i srodowisku w jakim mozna wygodnie pisac?

    ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime4 Dec 2016
     
    Cuzz chyba używa translatora, bo jakoś dziwnie pisze. Co do książki ja ją dopiero niedawno czytałem pobieżnie w wersji elektronicznej, ja preferuję bardziej "poradnik programisty Atari" Zientary, ale też wystarczy mi wersja elektroniczna.
    • 20: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime4 Dec 2016
     
    Ja zwykły koder, nie czepiajcie się proszę. Po prostu atari to moje hobby i nie zamierzam tutaj robić zamieszania. A książkę chętnie kupie, zawsze się przyda.
    • 21: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime4 Dec 2016
     
    co do zakupów - sprawdź tutaj: ->link<-
    • 22: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime8 May 2017
     
    Po pół roku zabawy z emulatorami komputera Atari (Atari800win i Altirra), nabrałem wprawy w programowaniu.
    Chętnie nawiąże współprace z programistami, w celu wymiany doświadczeń. Atari na prawdę sporo potrafi. POKEY i "jet set willy".
    • 23:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 May 2017 zmieniony
     
    ...i READY[ ]
    • 24: CommentAuthormono
    • CommentTime8 May 2017
     
    Przyjedź na party. Najbliższy jest WAPNIAK w Warszawie: ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Mar 2020
     
    Trzecia część programowania w asemblerze by Jelcynek za chwilę się zacznie. Jest też czat na żywo, można zadawać pytania:

    • 26:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime18 Mar 2020
     
    Bardzo fajne narzędzie to K65 - nie znałem tego projektu. Dzięki Kaz za upowszechnianie i nagłośnienie.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Mar 2020 zmieniony
     
    Nie ma sprawy, też nie znałem tego narzędzia. Ponieważ dzisiaj o 21:00 zacznie się na żywo kolejny odcinek programowania by Jelcynek (o jego cyklu i innych materiałach Atari u niego pisałem tutaj: ->link<- ), to podsumujmy.

    Pierwszy odcinek:



    Drugi odcinek:



    Trzeci odcinek:



    Czwarty odcinek miał problemy techniczne, więc składa się z dwóch części:





    Jak dotychczas 8 godzin materiału. Dzisiaj będzie piąty odcinek tutaj:

    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 Mar 2020
     
    @Kaz
    świetny materiał,może co nieco skumam :D i napisze scrolla.
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2020
     
    W tej chwili leci na żywo, możesz autorowi zadawać pytania.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2020
     
    Jelcynek taką grę robi. Jedna plansza, przygodowa, platformówka.
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Apr 2020
     
    Jest i szósty odcinek kursu Jelcynka!

    • 32: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime10 Apr 2020
     
    Mam 130xe, z debuggerem . Proszę o udzielenie mi informacji o peryferiach atari. Czy stacja dyskow nie wyłączy mi elektroniki w komputerze, tych programistycznych?
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Apr 2020 zmieniony
     
    Dość zagadkowy opis sytuacji, bo nie wiem co to jest "elektronika programistyczna". Chodzi o to, że masz uruchomiony na 130XE program debuggujący i chcesz podłączyć stację dyskietek do włączonego komputera i nie utracić programu debbugera?

    Możesz podłączyć stację do działającego komputera, aczkolwiek nie zaleca się takiego postępowania ze względu na możliwość zrobienia zwarcia na łączu. Teoretycznie nic się nie powinno w Atari stać, ale po co podejmować zbędne ryzyko. Sama stacja po odpaleniu nic w komputerze nie miesza, nie miesza się też do programów.

    Ale jak nie przeprowadzisz normalnej procedury bootowania stacji z komputera, to niekoniecznie będziesz mógł jej użyć. Np. jeżeli zechcesz coś zapisać na dyskietce z DOS-em, to najpierw musisz odpalić DOS, a potem dopiero uruchomić program, który ma coś zapisać na dyskietce.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    No i kolejny odcinek Jelcynka, nadawany na żywo wczoraj:




    A wczoraj na KWAS-ie kolega Carrion obiecał, że podrzuci swój świeżo tworzony materiał o kodowaniu w KickC :)
    • 35: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Brawo. Musze mieć tego kicksa
    • 36:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    i już podrzuciłem ... w innym wątku jest.