atarionline.pl Unerring Masters - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime25 Aug 2016 zmieniony
     
    dobre turbo do magnetofonu atari. niesterty slad po nim zaginą. Moze ktos jeszcze pamieta RAM-CART od UM? Ciekawi mniee dlaczego po firmie UM nie ma wlasciwie sladu w necie a byla popularna np.w LODZI. Mam oryginal Ram-Cart wraz z oprogramowaniem. Ktos jeszcze? Dajcie znac. Moze warto to zapisac.
    • 2:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime25 Aug 2016
     
    Czy chodzi o ten RAM-Cart?

    ->link<-
    • 3: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Aug 2016
     
    Tak do ten RAM-CART. Do carta była dodawana kaseta z oprogramowaniem. Może warto zarchiwizować.
    • 4:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime26 Aug 2016
     
    Zdecydowanie warto zarchiwizować. Czy możesz gdzieś udostępnić nagranie?
    Jak cię interesują losy firmy, to zadzwoń albo zajrzyj do nich, może dowiesz się czegoś ciekawego.
    • 5: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Aug 2016
     
    Dzięki za namiary na firmę. Widzę że sobotę mam zajętą. Biorę się do pracy. Proszę o cierpliwość. Wersje programów w normalu dam radę przegrać. Z turbo będę walczył. Nie wiem czy mój magnetofon da radę. Czeka mnie wycieczka do pawlacza i MAŁA retrospekcja. Bateria w Ram-carcie raczej nie działa,więc pamięć się ulotniła. Nic to, wymienię, odpalę, dam znać. Będę wdzięczny za sugestie.
    • 6:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime26 Aug 2016 zmieniony
     
    Mi zależy nie na przegraniu pojedynczych programów, a na kopii całej kasety w jej oryginalnej postaci, więc chciałbym, żebyś zgrał taśmę bezpośrednio na PC-ta, do pliku dźwiękowego. Czyli potrzebny zwykły magnetofon, kabelek minijack-minijack, i na PC-cie jakieś Audacity lub podobny program.
    • 7:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime26 Aug 2016
     
    Również będę wdzięczny za przegranie i udostępnienie. Ewentualnie jeśli nie masz tego jak przegrać, mogę to zrobić ja.
    • 8: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Aug 2016
     
    ->link<-

    To co mogę na szybko. Mam nadzieję że da się odpalić.
    Kiedyś próbowałem to zarchiwizować przy pomocy ATARI, Ram-Carta, XC12 i takiej kasety z kabelkiem jack. Pliki audio generowane przez komputer Atari65xe. Jutro zrobię czyste zgrywanie kaseta->komputer. Proszę dajcie znać czy się odpalają programy. Widok oryginalnego loadera turbo bezcenny.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Aug 2016
     
    Dzięki atariki50 za podzielenie się. Dely i Krótki są znani z zajmowania się tematem turbo i kolekcjonowaniem materiałów z tym związanych, więc fajnie, że dodajesz kolejny elemencik do tego.
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Aug 2016
     
    Jeszcze seban się tym zajmuje, z tego co pamiętam.
    • 11: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Aug 2016
     
    Dzięki za zainteresowanie. Powalczę z tematem.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Aug 2016
     
    Slusznie Wieczór, jeszcze Seban.
    • 13: CommentAuthorbanshee997
    • CommentTime29 Aug 2016
     
    Gdzieś mam jeszcze ATR'a z ich initializerem. Eh były czasy - Przybyszewskiego 7 o ile dobrze pamiętam.
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime31 Aug 2016
     
    Moje boje z kasetą Ram-Cart część II-ga :)
    Aktualnie wygląda to tak jak w załączniku. Dwa programy z oryginału, niestety nie dają się skopiować : LoaderTurbo i Copier Turbo Ram-Cart. Ale damy radę nie takie rzeczy ze szwagrem robiliśmy.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2016
     
    Brawo.
    • 16: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime3 Sep 2016
     
    Dzięki Kaz. Twoja odpowiedż to dla mnie motywacja i nie ukrywam dobra zabawa z Atari. Nie mam cho..ra tyle czasu co kiedyś. Robię te wpisy z tzw. doskoku do kompa, ale postaram się odzyskać brakujące pliki. Tak przy okazji żeby nie zakładać nowego wątku. Czy nie dało by się zaemulować fizycznego ram-carta? np. pod emulatorem Altirra. Będę wdzięczny za sugestię. Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie Kaz.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Sep 2016
     
    Mysle, ze nie tylko ja jestem zainteresowany takim odkopywaniem znalezisk i nie tylko ja doceniam Twoj wysilek. Sugestie o emulacji w Altirze najlepiej zglaszac do autora projektu.
    • 18: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime9 Sep 2016
     
    Odnawiam wątek turbo um-master. Przepraszam wszystkich zainteresowanych tematem za zwłokę. Na teraz udało się odzskać kopier TURBO-RAM_Cart. ATR w załączniku. Jeszcze tylko loader UM i będzie komplet. Jeszcze jedno,pliki programów są zgrane z oryginalnej kasety i do dżałania wymagają fizycznego RAM-CARTA. Dlatego np.plik Turbo System v.4 pod emulatorem się wykrzaczy. Na atari wszystko chodzi OK. Jeśli chcecie przetestować cartridge od UM-Master pod emulatorem to zapraszam do załącznika. Postaram się to wszystko ogarnąć i zamieścić ORYGINAŁ kasety w plikach CAS wraz z loaderem -!- żeby urchamiły się pod emulatorem. Pozdrowienia dla wszystkich zakręconych na punkcie ATARI.
    • 19: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime9 Sep 2016
     
    A tu jest ATR RAM-CART
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2016
     
    Super. Ja jeszcze dodam, bo tego w Atariki nie ma, ze mamy w Bibliotece Atarowcac kopie:

    1) "Podręcznik użytkownika Systemu RAM-CART" autorstwa Jarosława Syrylaka
    2) "RAM Cartridge Instrukcja Obsługi" wydane przez ZUK Unnering Masters.

    Tutaj dostepne pliki (doc i djvu):
    ->link<-
    • 21: CommentAuthorseban
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    Cześć,

    Dawno mnie tu nie było, ale przy okazji dyskusji z Kaz-em, materiałach dotyczących zbioru publikacji różnorakich pt. "atari - poradnik konstruktora"... KAZ wspomniał o tym wątku dotyczącym również carta turbo od UM...

    Jeżeli chodzi o ten cart to w przeszłości dzięki uprzejmości Nosty-ego, mi również udało się kiedyś zrobić dump tego carta, więcej info tutaj:

    ->link<-

    ps) oba pliki są identyczne, więc to ta sama wersja carta.
    • 22:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 Sep 2016 zmieniony
     
    @atariki50: jeśli masz możliwość, zgraj zawartość kasety do pliku WAV lub innego bezstratnego formatu poprzez wejście liniowe komputera i umieść na jakimś serwisie hostingowym. W ten sposób znacznie łatwiej wydobyć potem dane z taśmy i zachować oryginalną strukturę nagrania, aniżeli męczyć się z wczytywaniem ich do kopiera. :)

    Dobrze, że udało ci się odzyskać pliki, ale tutaj chodzi o zachowanie 100% zgodności z nagraniem.
    • 23: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    100 procent jest w moich poprzednich linkach. właśnie o to mi chodzi :). Myślałem pewnie za dużo że jak przekształcę to na ATR więcej osób się zainteresuje.
    • 24:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    Owszem, ale warto zachować zapis na kasecie dla celów archiwizacyjnych. :)

    Bardzo bym się ucieszył (i nie tylko ja), gdybyś jednak zgrał go do WAV. :) Jeśli nie masz takiej możliwości, oferuję pomoc. Po zgraniu oczywiście odeślę.
    • 25: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    ->link<-

    Pliki zostały zgrane przy pomocy kasety z kabelkiem jack z oryginalnego Atari800xl przy pomocy magnetofonu XC12. Z RAM-CARTA Opcją COP D8:"przykład.com",C: i przechwycone na laptopa z głowicy magnetofonu ATARI. Pliki działają to z nich zrobiłem ATR-a. Brakuje im tylko loadera kasetowego. Poza tym to 100% oryginał bez żadnych KONWERSJI typu xex to cas czy innej. Właśnie po to to robię żeby zachować ORYGINAŁ. Piszcie czy to się komuś przydało. Niestety moje Atari padło w boju , zasilacz zdechł. Ale ten LOADER UM wyprowadzę na 100%.
    • 26: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    Dump CARTA był na zachętę:):):)
    • 27: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    voy. pliki nie posiadają loader. Są że tak powiem gołe ale 100! oryginalne :)
    • 28:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 Sep 2016 zmieniony
     
    CAS utworzony z WAV nie byłby konwersją, ale DOKŁADNYM odzwierciedleniem struktury nagrania. Dlatego chodzi mi o plik WAV, bo można z niego wydobyć m.in. ten LOADER UM - istnieją do tego specjalne narzędzia na peceta.

    Po prostu zgraj obie strony kasety za pomocą jakiegoś magnetofonu (ale nie XC12, tylko zwykłego - na przykład decka), tak jak ci radził Krótki.

    Fajnie, że udało ci się je zgrać do uruchamialnych plików, które działają, ale warto je właśnie wydobyć z plików WAV w postaci CAS, bo wtedy wczytywałyby się na emulatorze lub za pomocą SIO2PC tak jak z prawdziwego magnetofonu (z loaderami).
    • 29: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    dobra. postaram się. tylko że to mi cho....a nie idzie. pliki się potem nie wczytują BOOT ERROR. Jakieś sugestie czym to zgrać? albo ustawienia AUDACITY? coś jest nie tak
    :(
    • 30:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 Sep 2016 zmieniony
     
    Po kolei opisz, co dokładnie robisz. :) Podaj producenta i model laptopa, czy masz wejście liniowe, czy zgrywasz to zwykłym magnetofonem i jakim kabelkiem.

    Jeśli masz tylko wejście mikrofonowe, to za bardzo się to zgrywania nie nada. Wtedy potrzebna jest zewnętrzna karta dźwiękowa lub komputer stacjonarny.
    • 31: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    ok. jedyne co mam sprawne to wieża. wyjście słuchawkowe. korektor na FLAT płasko:). i teraz win 10 64bit CHol..a.
    jack-jack do kompa audacity i teraz poczekaj jesli mozesz odpalam szczegóły :)
    • 32: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    nic cisza
    • 33:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    A szczegóły? :)
    • 34: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    tragedia. voy postaram się to odpalić na innym kompie _systemie_ ale sorry już nie dziś. coś mam nie tak ze sterownikami dżwięku. stary laptop nowa winda.
    • 35:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 Sep 2016
     
    Ok.
    • 36: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Sep 2016
     
    Naprawiłem sterowniki dźwięku. Niech Wielki Brat czuwa nad nimi:) [[Win10 64bit to samo dobro]] Dość żartów pora na konkrety. W linku jest zgrana kaseta RAM-CART, kabelkiem jack-jack z wieży do AUDACITY na format wave. WIEM w środku nagrania jest dziura wielkości Jowisza ale włączył się auto-rewers więc wolałem nie przeszkadzać :). Proszę jak zwykle o sugestie, co mogę zrobić lepiej i JAK. VOY byłeś zainteresowany takim plikiem teraz możemy przejść do SZCZEGÓŁÓW jeśli chcesz ;). Kaz dzięki za wsparcie. banshe997 udostępnij tego ATRa. Krótki przetestuj ten plik Wave. dely byłeś zainteresowany, przetestuj.http://przeklej.org/file/iUC7dW/Cala.tasmaRAM-CART.zip
    • 37: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Sep 2016
     
    loader UM-turbo działa :) Normal też . Mam jeszcze gdzieś na kasetach ciekawsze graficznie loadery UM. Zgram to udostępnię
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Sep 2016
     
    No proszę, wciągnąłes się w to odzyskiwanie, jak taśma kasety w magnetofon ;) :P
    Dobrze, ze sie udalo i dziekujemy za samozaparcie. Przede mna tez troche zgrywania, bo znalazlem przy okazji piwnicznych porządkow wiele kaset. Będziesz za jakis czas doradzał co i jak :)
    • 39: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Sep 2016
     
    Chętnie w miarę możliwości oczywiście ;). Ja też mam kilka kaset typu ZAPOMNIAŁEM co tam było :) Żeby tylko dały się wczytać :). Mam gdzieś loader UM z LOGO Firmy do programów turbo. poszukam udostępnię. Kaz żadnych wkręceń w magnetofon proszę :). Panowie którzy prosiliście o przegranie całej kasety do wave. działa czy nie? bo w ustawieniach Audacity jestem słaby. Proszę o odpowiedź.
    • 40:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime14 Sep 2016 zmieniony
     
    Tak, działa. :) Dziękuję za zgranie. Mogłoby być nieco głośniejsze (tak od -6 do -3 dB), ale jest OK.

    Zacząłem przerabiać nagranie do CAS. Poniżej pierwszy program, czyli DOS AUT.
    • 41: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Sep 2016
     
    sprawdziłem pod emulatorem Altira DZIAŁA. Trzeba to ogarnąć i zamieścić na stronie. Brawo voy. Czekam na resztę plików. jakby coś postaram się poprawić wave'a
    • 42:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime14 Sep 2016 zmieniony
     
    Nie trzeba poprawiać. Jakość jest wystarczająca. :) Zrobię resztę w normalu, potem przyjrzę się tym w turbo.

    Co do nich, to będą działać tylko pod zmodyfikowanym przez kolegę Krótkiego emulatorem Atari800: ->link<- - Altirra wyświetli tylko informację, że nie obsługuje CAS-ów z nagraniami turbo (i raczej nie będzie, bo jej autor się uparł).

    W załączniku drugie nagranie.
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Sep 2016
     
    Voy, dobra robota - a wrzucasz do katalogu uzytkow?
    • 44:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime15 Sep 2016
     
    Jak ogarnę całość, to wrzucę.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Sep 2016
     
    OK :)
    • 46: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime16 Sep 2016
     
    Trzymam kciuki voy. Powodzenia.
    • 47: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime16 Sep 2016
     
    Woy podeślesz składnię wiersza poleceń do WAV2CAS ? Na win10-64bit wszystko idzie jak k..... w deszcz. A też bym się pobawił :). Znalazłem takie COś. Ale też kicha. Podpowiesz? :)
    • 48: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime16 Sep 2016
     
    Ten WAV2CAS_2 obsługuje rekordy dla komputerów TRS-80.

    Spróbuj zamiast ->link<- - obsługuje rekordy dla komputerów Atari :-)
    • 49:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime16 Sep 2016
     
    Baktra ma rację i lepiej skorzystać z jego linku. :) WAV2CAS jest stary i nie obsługuje nagrań zabezpieczonych przed kopiowaniem.

    Składnia a8cas Krótkiego:
    a8cas-convert --format=c pliczek.wav pliczek.cas

    Korzystam jeszcze ze skryptu w Perlu autorstwa FUJI'ego: ->link<- - skrypt ten potrafi tworzyć CAS-y z nagrań w wielu formatach turbo, w tym też Unerring Masters. Jego składnia wygląda tak:

    a8cas-util.pl conv pliczek.wav pliczek.cas

    W przypadku nagrania w turbo:

    a8cas-util.pl conv --turbo=um pliczek.wav pliczek.cas

    ----
    @atariki50: miałbym do ciebie małą prośbę. :) Udało mi się zgrać do CAS prawie wszystkie nagrania prócz dwóch, przy których mam problem z konwersją (błędy sumy kontrolnej na ostatnich blokach nagrania w turbo).

    W związku z tym chciałbym cię poprosić o ponowne zgranie strony A (w turbo UM), ale z nieco wyższym poziomem sygnału i o większej częstotliwości próbkowania. Tę drugą można ustawić w Audacity w lewym dolnym rogu - ustaw na 48000 Hz. Następnie rozszerz pasek poziomu sygnału (ciut na prawo u góry obok ikonki mikrofonu). Potem kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę audio w prawym dolnym rogu pulpitu, wybierz "Urządzenia do nagrywania", kliknij na wejście liniowe dwa razy - otworzą się właściwości. Kliknij na drugą od lewej zakładkę "Nasłuchiwanie", zaznacz "Nasłuchuj tego urządzenia" i w polu "Odtwarzaj przez to urządzenia" zaznacz swój układ dźwiękowy. Teraz ważna sprawa: w trzeciej zakładce od lewej, czyli "Poziomy", tak wyreguluj suwakiem w oknie sygnał wejściowy z wieży, by wskaźnik poziomu w Audacity pokazywał około -3 dB.

    I na koniec wielka prośba: na wszelki wypadek wyczyść spirytusem głowicę w magnetofonie wieży. Zależy mi na jak najlepszej jakości nagrania. Dzięki! :)
    • 50: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Sep 2016
     
    Przepraszam voy że się nie odzywam. Myślałem że jest ok. A w weckend dorwał mnie nakiś bakcyl no normalnie tylko zejść