atarionline.pl AspeQt dla Androida z obsługą SIO2PC i SIO2BT. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime21 Sep 2016
     
    Hej.

    Jakby ktoś miał ochotę poeksperymentować, to dodałem obsługę SIO2BT do mojej wersji AspeQt dla Androida:

    Apk do pobrania z github:

    ->link<-

    a tutaj więcej info:

    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Piekne, potestuje!

    A co to jest BT?
    • 3: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Nie obawiaj się. To tylko Bluetooth :)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    To zaraz - z jednej strony Android i to jest zrozumiale, a jak podpiac BT do Atari?
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Sep 2016
     
  1.  
    Taki pierdolnik trzeba dokupić.
    • 7: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    ->link<-

    Tu jest krótki opis, ale na razie tylko w języku wroga :)
    • 8:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Testowałem zaraz po zlocie, i jak na AtariAge jest napisane jak i w praktyce to zwyczajna zrzynka kodu Androidowego SIO2BT, działa tylko z modułami Montezumy, brak NETu i wogóle mało praktyczne. Przepraszam za krytyke!!
    • 9: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime22 Sep 2016 zmieniony
     
    Iron, nie przepraszaj za krytykę - krytyka jest ok - tylko nie pisz nieprawdy. Gdzie na AtariAge jest cokolwiek napisane o jakiejś zrzynce kodu? Patrzyłeś chociaż na github:

    ->link<-

    Zobacz na commity od 13 września. Kod jest w całości mój, i jest dostępny dla każdego. Każdy może go rozwijać dalej. Wystarczy kliknąć na przycisk "Fork" na górze po prawej.

    Projekt Montezumy jest super, a SIO2BT to fajna apka o zamkniętym kodzie źródłowym, która działa tylko z modułami bluetooth od Montezumy. Marcin ma pełne prawo rozwijać tą aplikację w ten sposób i jako bonus względem RespeQt/AspeQt dodawać do niej swoje pomysły, zresztą zacne.

    RespeQt pod Windows obsługuje dowolne moduły bluetooth bez ograniczeń, na Androidzie niestety nie było alternatywy dla apki SIO2BT. Teraz już jest. Każdy może sobie zbudować własny adapter, a jest to banalnie proste, zresztą sam Marcin w artykule tutaj pokazał jak to zrobić:



    Mój kod połączy się z każdym donglem Bluetooth,[update] nazwę ustawia się w Opcjach, przy połączeniu nie sprawdza adresu MAC modułu.

    Poza tym, AspeQt na Androidzie to dla mnie przede wszystkim komunikacja przez kabel SIO2PC-USB. W wersji 1.0.39 można sobie wybrać w ustawieniach który interfejs będzie używany.
    Używam namiętnie jako loadera do gier z tableta - działa na niezmodyfikowanym Atari z HSINDEX 0 w moim ulubionym MyPicoDos.

    W.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Wiktor, szacunek! :D
    Fajne toto. CZyli jak rozumiem - musze kupic modul BT, zeby go podlaczyc do SIO. Ile takie moduly kosztuja i na co zwracac uwage przy zakupie?
    • 11: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime22 Sep 2016 zmieniony
     
    Dzięki Kaz.

    ->link<-

    Ok. 20PLN na Alledrogo.

    Marcin Montezuma robi takie we wtyczce SIO (dla mnie bomba)

    Ale są też inne, które warto by sprawdzić. Jak znajdę trochę grosza i czasu to przetestuje np:

    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Dzieki za info.
    A Montezuma ma gdzies jakis sklepik z tymze? Bo gógel nie wskazuje :)
    • 13: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime23 Sep 2016 zmieniony
     
    Nie wiem czy tu zagląda. Najlepiej chyba na AAge w wątku zakupowym:

    ->link<-

    Tylko trzeba pamiętać, że trzeba mieć U1MB (wersja firmware z września może mieć dowolny OS), albo xBiosa (ale tego trzeba skądś tradycyjnie załadować), albo podmienić OS.

    W.
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    specjalna wersja xB laduje sie z sio2bt bez jakiejkolwiek modyfikacji komputera.
    • 15: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    O, super. Będzie trzeba przetestować. A jest gdzieś w necie? Bo u Ciebie na stronie xBIOSv4BT.ATR nie jest podlinkowane?
    • 16:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime23 Sep 2016 zmieniony
     
    Wszystkie przydatne pliki (łącznie z loaderem XBIOS4BT) są tutaj:
    ->link<-

    Tak jak Greblus napisal, warstwa fizyczna (USB/Bluetooth) w appce AspeQt jest całkowicie jego autorstwa (nie było żadnego zżynania ode mnie) i działa bardzo fajnie. Jeśli móglbym prosić o małe ulepszenie, to rzeczywiście konfigurowalna nazwa modułu w ustawieniach appki była by bardzo pomocna.

    Podana przez Greblusia cena modułów Bluetooth (HC-06) na Alledrogo się zgadza. Kiedy jednak zaczynałem pracę nad projektem, za jedną sztukę musiałem zapłacić w przeliczeniu na złotówki około 50 złotych, stąd wyszła cena, którą możecie znaleźć na forach. Montaż we wtyczce zabiera koło godziny czasu i nie jest łatwy, a wtyczki są trudno dostępne (zresztą właśnie mi się skończyły).

    W każdym razie moduły z Allegro bedą działać z AspeQt (Android), RespeQt i sio2bsd, a jak ktoś chce korzystać jeszcze z appki SIO2BT (i wesprzeć mój projekt), może zwrócić się do mnie w sprawie modułu.

    Co do Atari, to Ultimate 1MB jest optymalne, ale można też bez niego.
    Np. fabryczne ATARI z:
    - XBIOS loader-em
    - dowolnym cartem z SDX (również 57600)
    - cartem MyIDE II (również 57600)
    Albo OS Switch i EPROM ze spatchowanym OS-em.
    Polecam lekturę opisu projektu (link powyżej).
    • 17:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    @Greblus
    Nie masz nic naprzeciwko, żebym przy następnej aktualizacji, umieścił w dokumentacji opis i link do Twojego forka AspeQt na Github-ie albo na Google Play?
    • 18: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Marcin, będzie mi bardzo miło :)
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Dzieki Montezuma za wszelkie informacje. W wolnej chwili sprobuje przez to przebrnac. Z mila checia zakupie urzadzenie, chociaz cena jeszcze nie padla (domniemywam, ze jest gdzies ukryta w linkach :D) i nie wiem, czy mnie stac :D.
    • 20:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime27 Sep 2016 zmieniony
     
    Ja kupiłem niedawno od Montezumy wersję do wlutowania wewnętrz Atari wraz z ROMem na podmianę i śmiga pięknie :)
    Z przesyłką z Niemiec nieco powyżej 100 zł wyszło.
    Jedyne czego mi brakuje to możliwość ładowania plików CAS, co - jak mi wyjaśnił Marcin - jest związane z prędkością przesyłu danych (dysk 19200 baud, magnetofon 600 baud). Moduł Bluetooth jest skonfigurowany na stałe na 19200 baud.

    Posłuchałbym sobie od czasu do czasu kasetowego beeeepczenia...
    • 21: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime28 Sep 2016
     
    Obawiam się, że o ile dałoby się w 1200bps (być może, bo nie testowałem) to wrażenia słuchowe to już nie będzie to samo ;).

    No i pytanie czy ma to sens, bo niestety wymagałoby każdorazowo zmiany prędkości programem na Atari (nie da się tego zrobić po BT w tym module).

    Jak mnie czasem dopada ochota na wgrywanie cas-ów, to podłączam kabelek sio2pc-usb.
    • 22:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime28 Sep 2016 zmieniony
     
    Można też włożyć do orginalnego magnetofonu kasetę-adapter z kabelkiem zakończonym wtykiem mini Jack:
    ->link<-
    i podłączyć to do odtwarzacza MP3.
    A tak wogóle, to marzy mi się Atarowski odpowiednik tego urządzenia:
    ->link<-
    • 23: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime28 Sep 2016 zmieniony
     
    Jest jeszcze coś takiego na Androida:

    ->link<-

    Ale nie próbowałem, bo tak czy siak jakiś magnetofon albo kawałek jego elektroniki potrzebny ;)).