atarionline.pl Kopiowanie z dyskietek na sio2sd - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoroloweczek
    • CommentTime14 Oct 2016
     
    Witam wszystkich

    Mam pytanie czy ktoś wie gdzie w sieci są tutoriale dotyczące kopiowanie dyskietki na sio2sd, lub mógł to opisać. Chodzi mi również o kopiowanie pojedynczych plików aby zrobić sobie np zestaw ulubionych gier oraz je zarchiwizować.
    Szukałem dziś całe przedpołudnie oprócz jednego filmu na youtube (niemego bez komentarza) i opisu na atarionline.pl jak nagrać atr na dyskietkę nic nie znalazłem.
    Prosiłbym jeszcze o opis jak zrobić menu na dyskietce aby zrobić zestaw ulubionych gier na jednej dyskietce.

    Z góry dziękuję za oodpowiedź
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 Oct 2016
     
    Mając SIO2SD można sobie tworzyć zestawy z ulubionymi grami bezpośrednio na karcie SD w postaci folderów. Wszystko robisz na pececie i każdy taki folder nazywasz sobie, jak tylko chcesz. Żeby wygodnie poruszać się po tych katalogach użyj gotowego "menu", czyli Configuratora. Poszukaj na forum, jest o tym kilka wątków, gdzie wszystko jest wyjaśnione. Działanie Configuratora wygląda tak: ->link<-
    • 3: CommentAuthoroloweczek
    • CommentTime14 Oct 2016
     
    To to już wiem i ogarnąłem. Bardziej chodzi mi o przegranie moich gier z dyskietek na sio2sd, oraz zrobienie dyskietek z ulubionymi grami (niektóre wersje gier które mam są inne niż tu w paczce do pobrania)
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Oct 2016
     
    w jakim rejonie tego kraju zamieszkujesz? ;)
    • 5: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime15 Oct 2016
     
    Ten film to pewnie mój.

    ->link<-

    Jeśli chcesz to możemy pogadać przez telefon albo jakiś komunikator albo spotkać się w "realu" :-)

    Tak byłoby prościej i szybciej.
    • 6: CommentAuthoroloweczek
    • CommentTime17 Oct 2016 zmieniony
     
    Centrum Polski. Płock. Najlepiej było by się spotkac lub nawet na skejpie. Jeśli mieszkacie Warszawa, Łódz lub okolice chętnie podjadę "po nauki". Mój Skype tomekdol
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Oct 2016
     
    uuu - daleko. Tutaj Kraków ;)
    • 8: CommentAuthoroloweczek
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    Poszukałem trochę i kilka tematów było pokrewnych związanych z sio2pc - dostosowałem część do moich potrzeb.

    Z moich ustaleń wyszło coś takiego (krok po kroku)
    1) tworzę za pomocą programu makeatr (na PC) czyste, puste atr-y. - czy można je jakoś tworzyć bezpośrednio w sio2sd?

    2) przegrywam utworzone wcześniej atr-y na kartę do katalogu ATARI - karta leci do sio2sd

    3)uruchamiam program do kopiowania całych dyskietek - ustawiam i kopiuję (całe dyskietki nie do końca o to chodziło, ale jakieś rozwiązanie jest aby zarchiwizować)

    4)montuję czystego atra w sio2sd - ustawiam program kopiowanie ze stacji na sio2sd i kopiuje nie pokazuje żadnych błędów.

    ... i tu zaczynają się problemy nie wszystkie gry ładują się z tak utworzonych atr-ów (z dyskietki się ładują i działają) - gdzie robię błąd? lub gdzie jest ten błąd?
    Wydaje mi się, że mogę mieć źle ustawione sio2sd.(ver zaktualizowana do v.3.0rc5, lub używam złych programów do kopiowania

    kopiery
    SectorCopy
    US Sector-Copier
    Fastcopy

    Nie wiem czy najlepsze ale takie były w przykładach. Może coś poradzicie dlaczego tak jest.
  1.  
    Obstawiam, że w grę wchodzi jakiś rodzaj zabezpieczenia antypirackiego. Autorzy oryginału umieścili na dyskietce tzw. "kąśliwą cechę", której kopier nie może zduplikować.

    Natknąłem się na taki problem próbując przegrać Syncalc do .atr, ale nie drążyłem dalej tematu i nie wiem jak obejść problem.
    • 10: CommentAuthoroloweczek
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    Tylko, że dyskietki były tworzone/nagrywane. To nie oryginały, i nie całodyskowe programy, więc nie wiem czy to zabezpieczenia przed kopiowaniem czy coś robię źle, bo część działa a część nie wczyytuje/uruchamia się. Dziś może spróbuję zrobić dosem duplicate i zobaczę co będzie.
    Nie wiem czy gęstość dyskietki i atra ma znaczenie - jaka gęstość dyskietki taka gęstość atra?
  2.  
    A to nie wiem... :)
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Oct 2016
     
    Przeważnie zabezpieczano badsectorami, a wspomniane można powielić mając stację z tomsem, czy tygrysem, więc nie jest powiedziane że kopia nie będzie zawierać zabezpieczeń.

    Nie pamiętam tylko nazwy tego kopiera do toms turbo, który kopiował bodajże wszystkie 4 typy badów, umożliwiał też zmiany gęstości w czasie kopiowania. Ale jak wspomniałem - do takich dysków potrzebna jest przeróbka stacji, lub stacja toms.
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Oct 2016
     
    A czy SIO2SD zapisze w ATR bad sectory? Raczej nie? O ile pamiętam ATR z bad sectorami nigdzie nie jest wykorzystywany? Do zabezpieczeń używany jest format PRO, którego z tego co wiem SIO2SD nie obsługuje. Więc powstaje pytanie, czy SIO2SD w ogóle umożliwia kopiowanie zabezpieczonych dyskietek i czy umożliwia używanie zabezpieczonych "obrazów" dyskietek?

    Ale w tym przypadku - własnych dyskietek - raczej chodzi o to, co wspomniał Oloweczek, czyli, żeby dyskietka docelowa odpowiadała źródłowej. Nie mam w tym doświadczenia, ale na logikę - przynajmniej pojemność powinna się zgadzać, a jeżeli copier kopiuje tylko wybrane dane, to i format też. Przy kopiowaniu pojedynczych plików ważne aby formaty obydwu dyskietek (tej źródłowej i wirtualnej) były zgodne z używanym DOS-em, ale niekoniecznie identyczne.
    • 14:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Oct 2016 zmieniony
     
    Wątpię, czy ktokolwiek używał lub tworzył ATR-y z badsektorami z pierwotnej specyfikacji Nicka Kennedy'ego, choć mogę się mylić.

    PRO jest tworzony przez program ProSystem z pakietu APE i wymagany jest kabelek typu 1050-2-PC lub odpowiednio przerobione SIO2PC USB od Lotharka (przepis podał kiedyś Willy na Atari Area). Potrzebna jest też stacja dysków 1050, najlepiej z zainstalowanym którymś Happy Warp lub z Mega Speedy z włączonym trybem Happy.

    Informację o zabezpieczeniach i o strukturze ścieżek na dysku przechowuje też format ATX. Pierwotny soft do tego, czyli VAPI, nigdy nie został udostępniony, choć istnieje biblioteka dla bodajże Atari800Win i APE, dodająca obsługę. ATX-y tworzyć teraz można narzędziem a8rawconv od Phaerona, przerabiającym surowe dane z interfejsów Kryoflux lub SuperCard Pro.

    Fajnie by było, gdyby obsługa obu formatów została dodana do SIO2SD, bo biblioteka zachowanych w postaci cyfrowej oryginałów wciąż rośnie. :)
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Oct 2016 zmieniony
     
    Nie ma opcji, żeby:
    "Do firmware sio2sd w obecnej wersji 3.1 dodać obsługę PRO czy ATX."
    Nie ma miejsca w atmedze32.

    Są 2 opcje:
    - dodać taką obsługę we wsadzie 2.5
    - poprosić JKZ aby dorobił ww funkcjonalność do wsadu 3.1.64, a następnie przelutować atmegę i sobie zaprogramować; nazwać nową wersję SIO2SD2.

    Wg mnie najlepiej byłoby dodać tę funkcjonalność do 2.5, a następnie jako opcja przenieść kod do wersji 3.1.64 i kto będzie chciał, ten sobie uaktualni.
    • 16: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    A może jest jeszcze kilka wolnych Bajtów i starczy to na implementację bad sektorów w plikach ATR w aktualnym firmware? Wtedy na PC można by było zrobić konwerter PRO/ATX<->ATR :)
    • 17: CommentAuthorlemiel
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    Tja. Raczej kilka bajtów nie wystarczy. I kto i jak przekona JKZ do zmian albo temu podobnych...
    • 18: CommentAuthoroloweczek
    • CommentTime24 Oct 2016 zmieniony
     
    Woooow ...
    O czym Tu piszecie.....
    O co mi chodzi -
    1) przekopiowanie plików z dyskietek do atr - aby zarchiwizować swoje zbiory większość plików pojedynczych
    2) stworzyć sobie dyskietkę z ulubionymi grami uruchamianymi z poziomu A- gra 1 B- gra2...... F- graX

    Do czego doszedłem, za pomocą prób i błędów
    1) tworzę za pomocą programu makeatr (na PC) czyste, puste atr-y.
    2) przegrywam utworzone wcześniej atr-y na kartę do katalogu ATARI - karta leci do sio2sd
    3)uruchamiam program do kopiowania całych dyskietek
    4)montuję czystego atra w sio2sd - ustawiam program kopiowanie ze stacji na sio2sd i kopiuje nie pokazuje żadnych błędów.
    5)Ustawiam wszytko w programie kopiującym i kopiuję całe dyskietki (tu doszedłem że format atr-a powinien być taki sam jak dyskietki z której kopiuję pojedyncza gęstość to taka sama w atr-ze powinna być. Przy takiej samej gęstości wszystko się dobrze uruchamia, przy różnych gęstościach część rzeczy się nie uruchamia.

    KOPIOWNIE POJEDYNCZYCH PLIKÓW

    1)montuję atr-a w stacji - D3 SIO2sd, stacja dysków CA2000 - D2, DOS D1 SIO2sd
    2) kopiuję pod dosem pliki z D2 - D3 plik po pliku
    3) Chaos loaderem tworzę menu A,B,C,D....

    Nie wszystkie pliki się ładują a raczej uruchamiają co robię nie tak
    Jakie znacie inne loadery żeby się uruchamiało wszystko.
    Jak można zrobić własne menu np. z napisem ulubione gry 1 (zamiast Chaos Loader)


    Jak uda mi się to ogarnąć nagram chyba film, żeby inni mieli łatwiej :)


    Wszystkie sprzęty w oryginale bez żadnych ulepszeń.
    • 19:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    Poradnik: ->link<-
    • 20: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Oct 2016 zmieniony
     
    Nie testowałem tego, ale w instrukcji SIO2SD do ostatniej wersji firmware-u jest napisane, że podwójne odmontowanie atr-a (2xShift+K4) i formatowanie zaowocuje utworzeniem odpowiedniego atr-a, więc nie ma potrzeby tworzenia pliku na PC.

    Patrz "Założenie pustego pliku NEWxxxx.ATR" ->link<-

    Edit: myślę, że gdy na wyświetlaczu jest "- EMPTY -" to można od razu użyć narzędzia typu disc-copy i też atr zostanie utworzony, a format automatycznie powinien być ten sam.

    Edit2: wracając do implementacji błędnych sektorów (sorry za podtrzymywanie wątku, który nie dotyczy tego przypadku) - to być może niewiele trzeba, żeby dodać ich obsługę do obecnej obsługi atr, to trzeba sprawdzić w specyfikacji, nie wiemy też ile miejsca jest jeszcze dostępne, więc tak to możemy tylko gdybać...
    • 21:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime24 Oct 2016 zmieniony
     
    To już lepiej dodać obsługę PRO i ATX; mają to lepiej rozwinięte. Warto jednak nie spieszyć się z dodawaniem, bo obecna specyfikacja ATX nie obsługuje zabezpieczonych dysków w gęstości rozszerzonej (ED). ijor z Atari Age jest w trakcie opracowywania nowej, która implementuje obsługę takowych.
    • 22: CommentAuthoroloweczek
    • CommentTime25 Oct 2016
     
    @QTZ i @larek dzięki

    QTZ tworzenie ATRa działa jeśli poprawnie ustawię SIO2SD i będzie polecenie Format. Wtedy tworzy się ART sformatowany w odpowiedniej gęstości. Super to działa przy kopiowaniu całych dysków programem. Problem rozwiązany jeśli chodzi o całe dyski. (kopiuję Fastcopy czy są inne lepsze programy do kopiowania całodysków)

    @larek jest to instrukcja krok po kroku o taką właśnie mi chodziło wielkie dzięki. Nie mogłem takiej instrukcji nigdzie znaleźć.

    Jeszcze chodzi mi menu wybierane na dyskietce. W przypadku kopiowania pojedynczych plików, aby utworzyło się menu wyboru nie mówię takie jak w przykłdowym ATR-rze ale podobne. Czym takie menu robić? (wiem Chaos loader, Toms Init - tylko tam sam program tworzy takie menu a ja nie mam na to żadnego wpływu - w przykładzie ktoś miał na to wpływ bo zrobił inne niż wszystkie)

    Jeszcze jedno czy kopiując dowolne pliki np. montezuma1, montezuma2, riverraid, blumax itd... muszę znać wersję DOSu aby się poprawnie uruchamiały? Czy będą się uruchamiały bez względu na wersję DOS-a ustawionego w Makeatr(Atari DOS, Sparta DOS, MYDOS)
    • 23: CommentAuthorw1k
    • CommentTime13 Nov 2016