atarionline.pl Książki SOETO - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Ja już mam!
    Piękna sztuka!
    • 2: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime17 Nov 2018
     
    Ja właśnie dostałem Atari BASIC - no - teraz wracam do lat kiedy czytałem ją poraz pierwszy ;) - do był dla mnie podręcznik - poprostu magiczna książka ;) - Dzięki Duddie. Pozdrawiam wszystkich !!!
    • 3: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime18 Nov 2018
     
    Do powstania Mapy Pamięci brakuje już tylko 3 deklaracji!
    • 4:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime18 Nov 2018
     
    A czy ja się już deklarowałem?, bo jak nie, to brakuje 2 :)
    • 5:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime18 Nov 2018
     
    A mnie masz na liście? Bo ja mape biorę!
    • 6: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime18 Nov 2018
     
    No to brakuje już 1 deklaracji!
    • 7:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime18 Nov 2018
     
    Deklaruję.
    • 8: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime19 Nov 2018
     
    No to mamy komplet!
    • 9: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime20 Nov 2018
     
    KAZ - czytam wstęp do Atari BASIC - naprawdę dobra robota ;). Dobre wprowadzenie do realiów lat 80-ych. Dobrze przygotowane, już zbliżam się do oryginalnej treści książki - ale twój wstęp - naprawde warty uwagi - brawo !!! ;). Mam też wersje z 88 r. od KAW - i faktycznie - ta książka wtedy była dla mnie wszystkim ;)
    • 10: CommentAuthorrchwastek
    • CommentTime20 Nov 2018
     
    Ja już wysłałem zamówienie na email to już chyba komplet na mapę pamięci masz.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Nov 2018
     
    też wysłałem maila z zamówieniem , jakiś nr konta itp...?
    • 12: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime21 Nov 2018
     
    Irata4, Twój mail nie dotarł...
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Nov 2018
     
    Sprawdź teraz ,w tytule mój nick
    • 14: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime22 Nov 2018
     
    Jest, nie napisałeś, że to Ty. Ludzie się ukrywają za jakimiś tajemniczymi nickami, a ja muszę się domyślać...
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Nov 2018 zmieniony
     
    ...bo dane kobity podałem ,niech odbiera jak jaką bombę wyślesz ;-).
    a mail jest tu, w profilu :-) .
    • 16:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime30 Nov 2018
     
    Dzisiaj dotarła do mnie przesyłka.
    Szkoda, że wtedy nie było takiej jakości wydawnictw.
    "Atari Basic" jest naprawdę przepięknie wydane.
    Bardzo dziękuję Jurku za kawał dobrej roboty!
    • 17: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime1 Dec 2018
     
    Choć "Atari Basic" dotarł do mnie już jakiś czas temu, dopiero teraz znalazłem czas na lekturę.

    Z reguły pomijam wszelkie przedmowy, ale tę autorstwa Kaza czyta się jednym tchem, niczym powieść sensacyjną ;-) Jest wyczuwalne, że nie jest to li tylko kompilacja tego, co można znaleźć w necie, ale owoc własnych dociekań i analiz. Ciekawie przedstawiona historia polskiej "domowej" komputeryzacji w latach 80-tych. Wielkie brawa.

    Jakość wydanie nie wymaga komentarza - jest fantastyczna. Na razie nie wiem tylko, czy przyzwyczaję się do nowego formatu (na A4 mieściło się więcej informacji, i pewnie też kwestia przyzwyczajenia do kultowego "niebieskiego" wydania KAW :)

    Jeżeli ktoś się jeszcze waha, albo zastanawia się nad ceną - z mojej strony uważam że WARTO.

    Wielkie podziękowania dla Wydawcy, Autorów oryginału i reedycji, i wszystkich osób zaangażowanych w powstanie tego cuda. Oryginał to dla mnie książka kultowa, teraz z dumą mogę na półce ze "skarbami" postawić nową edycję.
    • 18: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime1 Dec 2018
     
    Bardzo się cieszę, że Wam się podoba Atari Basic! Dołożę wszelkich starań, aby kolejne tytuły były na takim samym, albo lepszym poziomie. Zresztą rozmowy z wieloma osobami na Silly Venture utwierdziły mnie w przekonaniu, że to co robię ma sens. Dziękuję!
    • 19: CommentAuthorGeodeta
    • CommentTime1 Dec 2018
     
    ...Atari Basic.... zanim wgryzłem się w sedno.. postanowiłem przeczytać przedmowę....
    ...nawet nie zauważyłem jak stoję w Lublinie na giełdzie komputerowej w I L.O. na początku lat 90-tych...w zasadzie interesowały mnie z tych giełd tylko dema. Zafascynowany byłem jak można zrobić scroll'a, muzykę... gry jakoś były na drugim miejscu. Piractwo? Na jednej z kaset wyczytałem taki tekst: "kopiowanie jest zgodne z polskim prawem, ale nie wypada tego robić"... wiec kopiowało się wszystko co było...ech..
    Panie i Panowie ta przedmowa pozwoli Wam się cofnąć w czasie....
    Nigdy wcześniej nie miałem w ręku ATARI BASIC, zauważyłem jedną ciekawą rzecz jak dla mnie... Pierwsze kilkadziesiąt stron traktuje o operacjach na tekstach.. to do czego ja używałem (na Unixe) "awk", spokojnie w większości można wykonać w Basicu...
    Te kilka książek z RETRONICS, które ostatnich miesiącach trafiły do mnie - uświadomiły mi jedno.. urodziłem się co najmniej jedną dekadę za późno...
    • 20: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime2 Dec 2018
     
    Irata, Twoje maile są, delikatnie rzecz ujmując, enigmatyczne.... nie bardzo z nich wynika kto, co, po co i dlaczego... Napisz mi wyraźnie, co zamawiasz i gdzie mam wysłać. Pobraniówka jest możliwa, ale koszt wysyłki 25 zł.
    • 21:
       
      CommentAuthoramorphous
    • CommentTime4 Jan 2019
     
    Kiedy można się spodziwać ebooka?
    • 22: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime22 Jan 2019 zmieniony
     
    Przeklejam informację z FB Retronics:

    "Uwaga, zbliża się koniec przedsprzedaży książki "Mapa Pamięci Atari - Dyskowe Systemy Operacyjne", autorstwa W.Zientary, wzbogacona o trzy świetne dodatki Piotra Fusika: XASM, DOS w 384 bajtach, Linia Poleceń.
    Cena w przedsprzedaży (do końca stycznia) to 89 zł, potem wzrośnie.
    Wszystkie osoby, które zamówiły książkę, a także te, które jeszcze chcą to zrobić, prosimy o wpłaty:

    56 1140 2004 0000 3102 7434 1496
    Retronics
    Olchy 41/1
    05-506 Magdalenka

    lub Paypal: zamowienia(małpa)retronics.eu

    Kwotę prosimy powiększyć o 15 zł kosztów wysyłki, a także wysłanie maila z danymi adresowymi (tylko te osoby, które jeszcze nie zamawiały, lub nie podały tych danych)

    Wysyłka książek rozpocznie się pod koniec marca."
    • 23: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime2 Apr 2019 zmieniony
     
    Książka "Mapa Pamięci - Dyskowe Systemy Operacyjne" będzie wysyłana pod koniec kwietnia. Zapewne zaraz po świętach. Załączam kilka wizualizacji.

    Książka w stosunku do oryginału ma poprawione kilkadziesiąt błędów, twardą okładkę, szyte strony, papier kredowy. Jako bonus, którego nie było w oryginale, zawiera fantastyczne trzy dodatki autorstwa Piotrka Fusika:

    1. XASM
    2. Jak zmieścić DOS w 384 bajtach?
    3. Linia Poleceń.

    Od razu uprzedzę ewentualne uwagi odnośnie marginesów - to tylko wizualizacja, w książce są większe :)

    Jeśli ktoś jeszcze chce zamówić, to standardowo: zamowienia (małpa) retronics.eu - cena 95 zł.
    • 24: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime7 Apr 2019
     
    Chciałbym w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować Piotrkowi Fusikowi "0xF" za ogrom pomocy, której mi udzielił podczas pracy nad składem książki "Mapa Pamięci - Dyskowe Systemy Operacyjne" W.Zientary. Nie dość, że napisał trzy świetne dodatki, to wykazał się niewyczerpaną cierpliwością przy korekcie książki. Napisał nawet skrypt w Perlu, który sprawdza poprawność listingów asemblerowych w tekście! Dzięki temu możecie mieć pewność, że nie zawierają błędów.
    Drugą osobą, która wyłapała mnóstwo nieścisłości i błędów w oryginale jest Jurek Kut "Mono". Obaj Panowie zadali sobie mnóstwo trudu, aby książka była wartościowa i bezbłędna.
    Jak to w SOETO w latach 80-tych i 90-tych, oryginały zawierają bardzo dużo błędów, wynikających z pracy zecerów.
    Reedycje są skrupulatnie sprawdzane pod kątem ich zawartości merytorycznej, poprawiane i uzupełniane o informacje, które mają zastosowanie dziś, a nie miały wtedy.
    BRAWO!
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Apr 2019
     
    Gdybym sam przy książkach nie pracował to bym nie mógł sobie nawet wyobrazić ile to pracy. A tak wiem - i podziwiam, brawo!
    • 26: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime15 Apr 2019
     
    To prawda, też miałem okazję poznać trochę od podszewki te książki i to jest OGROM pracy jaki włożył w to Duddie, Mono i Fox
    • 27: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime24 Apr 2019
     
    Uwaga osoby, które zapisały się na Mapę Pamięci - Dyskowe SYstemy Operacyjne, a nie płaciły. Brak wpłaty lub informacji, że wpłata się opóźni, do 5 maja spowoduje, że zamówione, a nie opłacone egzemplarze trafią do innych osób - nakład jest mniejszy niż zainteresowanie. Ciężko jest mi oszacować, jaki nakład będzie potrzebny, stąd zapisy, przedsprzedaże itp. Ale łatwo nie jest - na liście czasem jest 100 osób, połowa opłaciła, a druga połowa się nie odzywa, proszona o kontakt mailowo.
    Bardzo mi to utrudnia pracę i powoduje niepotrzebną stratę czasu. Dlatego bardzo proszę o poważne deklaracje chęci zakupu. Dziękuję z góry.
    • 28: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime11 May 2019 zmieniony
     
    Książka już jest! Opcjonalnie można zamówić także dyskietkę z listingami z książki, cena 39 zł. Dyskietka będzie dostępna za około 2 tygodnie.
    • 29: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime15 May 2019 zmieniony
     
    Opcjonalna dyskietka do Mapy Pamięci jest gotowa, cena 39 zł. Zawiera listingi .asm z książki. Jeśli ktoś chce ją dokupić do książki, to prośba o informację, bo zacząłem wysyłkę książek. Dziś poszła już pierwsza partia, w kolejnych dniach wysyłam następne.
    • 30: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime19 May 2019
     
    Informacja dla osób, które kupiły, lub zamierzają kupić opcjonalną dyskietkę do książki - cytat z FB Retronics:

    Uwaga: opcjonalna dyskietka do Mapy Pamięci Atari XL/XE - Dyskowe Systemy Operacyjne, składa się z dwóch stron. Obie są w pojedynczej gęstości (SD), żeby dało się je odczytać na wszystkich modelach stacji dysków. Zawierają katalogi MyDOS, ponieważ plików jest tak dużo (w sumie 152), że nie udałoby się ich zmieścić bez katalogów w Atari DOS - limit 64 plików.

    Zawartość dyskietki:

    Strona pierwsza:
    DOS20INI - listingi z rozdziału 1.2
    DOS20IO - listingi z rozdziału 1.3

    Strona druga:
    DOSXL - listingi z rozdziału 2
    DOS25 - listingi z rozdziału 3

    Nazwy plików są nazwami procedur. Zwykle pierwsza linijka listingu jest komentarzem, którego wielkie litery układają się w nazwę procedury.
    Pliki są nagrane w kolejności listingów w książce.
    Pliki są w formacie tekstowym MAC/65, jak w książce.
    Można wczytać bootując MyDOS z kartridżem MAC/65 w ten sposób:

    ENTER #D2:DOS20INI>HDOS20S.ASM

    Potem np.

    LIST
    ASM
    • 31:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime19 May 2019
     
    Duddie: Czy możesz dać listę książek jakie masz w sprzedaży? Nie jestem pewien czy wszystkie mam :) A chciałem coś dokupić.

    Pozdr.
  2.  
    Właśnie odebrałem Mapę Pamięci, dzięki!
    • 33: CommentAuthorVidol
    • CommentTime22 May 2019
     
    Po drobnych przygodach z PP udalo mi sie odebrac Mape, dzieki!
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jul 2020 zmieniony
     
    Dopiero dzisiaj zauważyłem te przemiłe komentarze, które cytuję poniżej, dziękuję Panowie, bo to motywuje do jeszcze lepszej pracy! A przeglądałem ten wątek, bo już gotowa jest kolejna moja przedmowa - tym razem do serii książek Zientary. Mam nadzieję, że też się spodoba.

    rr_800xe:

    KAZ - czytam wstęp do Atari BASIC - naprawdę dobra robota ;). Dobre wprowadzenie do realiów lat 80-ych. Dobrze przygotowane, już zbliżam się do oryginalnej treści książki - ale twój wstęp - naprawde warty uwagi - brawo !!! ;). Mam też wersje z 88 r. od KAW - i faktycznie - ta książka wtedy była dla mnie wszystkim ;)


    lhuven:

    Z reguły pomijam wszelkie przedmowy, ale tę autorstwa Kaza czyta się jednym tchem, niczym powieść sensacyjną ;-) Jest wyczuwalne, że nie jest to li tylko kompilacja tego, co można znaleźć w necie, ale owoc własnych dociekań i analiz. Ciekawie przedstawiona historia polskiej "domowej" komputeryzacji w latach 80-tych. Wielkie brawa.


    Geodeta:

    ...Atari Basic.... zanim wgryzłem się w sedno.. postanowiłem przeczytać przedmowę.... ...nawet nie zauważyłem jak stoję w Lublinie na giełdzie komputerowej w I L.O. na początku lat 90-tych...w zasadzie interesowały mnie z tych giełd tylko dema. Zafascynowany byłem jak można zrobić scroll'a, muzykę... gry jakoś były na drugim miejscu. Piractwo? Na jednej z kaset wyczytałem taki tekst: "kopiowanie jest zgodne z polskim prawem, ale nie wypada tego robić"... wiec kopiowało się wszystko co było...ech..
    Panie i Panowie ta przedmowa pozwoli Wam się cofnąć w czasie....


    Jeszcze raz bardzo dziękuję, a nadto informuję, że Duddie właśnie kończy składać kolejną "Mapę pamięci", tym razem pierwszą w serii czyli "Podstawowe procedury systemu operacyjnego". Będzie przedmowa o historii Zientary i kulisach jego pracy w różnych okresach czasu. Do tego dwa wspaniałe dodatki kolegi Fox-a: o metodach kompresji i dekompresji danych na małym Atari. Będzie o metodzie RLE i programie FlashPack oraz metodzie inflate/deflate. Oczywiście ze źródłami.

    Rendery książki wyglądają jak poniżej (a ostatnia ilustracja to moje zdjęcie, dotychczasowe książki SOETO wznowione przez Duddiego):
    • 35: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime13 Jul 2020 zmieniony
     
    Ponieważ poprzedni post wzbudził spore zainteresowanie i otrzymuję wiele zapytań o możliwość zakupu tej pozycji, odpowiadam: tak, można już zamawiać! Książka będzie fizycznie dostępna w pierwszej połowie sierpnia, wysyłki rozpoczną się od 17.08.
    Książka jest kolejną pozycją z katalogu SOETO, tym razem jest to Mapa Pamięci - Podstawowe Procedury Systemu Operacyjnego. Poprawiony skład i rysunki zrobione na nowo, bardziej współczesny. Dwa świetne dodatki autorstwa Piotra "0xF Fusika, dzięki któremu też zostało poprawione mnóstwo błędów z oryginału. Piotr wykonał tytaniczną pracę, za którą należą mu się wielkie brawa! Książka zawiera także arcyciekawą przedmowę w postaci historii książek pisanych przez Wojtka Zientarę, a wydawanych przez SOETO. Kilkadziesiąt stron wciągającej lektury, dla chcących wiedzieć jak to wyglądało w tamtych czasach.
    Książka kosztuje 99 zł, koszt wysyłki 12 zł paczkomat, 16 zł kurier. Opcjonalnie można dokupić dyskietkę, zawierającą listingi z książki - kompilowane testowo, więc na pewno bez błędów! Cena dyskietki to 45 zł.

    Osoby chcące zamówić tę pozycję, proszone są o wysłanie danych adresowych (telefon też, jeśli ma to być paczkomat) na adres zamowienia(małpa)retronics.eu

    Wpłat można dokonywać na konto Retronics:
    56 1140 2004 0000 3102 7434 1496
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    Przedmowa w książce ma 40 stron, więc chyba będzie o czym czytać :)
    • 37: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime27 Sep 2020
     
    Książka jest gotowa i czeka! Są jeszcze chętni?
    • 38: CommentAuthorBarman
    • CommentTime27 Sep 2020
     
    Są chętni :)
    • 39: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime11 Dec 2020
     
    Hej, jest moze jeszcze dostepny egzemplarz "Assembler 6502" ? Jak tak to bylbym chetny.