atarionline.pl Premiera "Kolony 2106" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2009
     
    Poniewaz chwilowo jest problem z dodawaniem komentarzy to proponuje ewentualne pytania/komentarze w sprawie "Kolony 2106" i tej nowinki ->link<- na razie umieszczc w ponizszym watku.
    • 2: CommentAuthoruser removed
    • CommentTime27 Oct 2009 zmieniony
     
    Pomysł zajefajny ale.
    No właśnie te male ale to brak kardridza :-( nie kazdy ma stacje dyskietek :-(.Z chęcią dopłaciłbym za kardridz
    kosa0
    • 3:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime27 Oct 2009
     
    Już zamówiłem u Urborga mimo, że nie mam stacji dyskietek :)
    Zapuściłem z wielkiej ciekawości na emulatorze i zaraz wyłączyłem, bo jak zobaczyłem menu gry (inwestycje, itd.),
    to się przestraszyłem, że mnie wciągnie :)
    • 4: CommentAuthornosty
    • CommentTime27 Oct 2009
     
    @kosa0 - bylo to analizowane, ale umieszczenie tej gdy na carcie byloby naprawde bardzo trudne. Przede wszsytkim dlatego ze jest napisana w Basicu.
  1.  
    I tak zamówiłem :-) teraz poszukam na allegro stacji dyskietek
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2009 zmieniony
     
    Tak, jest to mieszanka Turbo Basica i assemblera, odwoluje sie do urzadzenia D: i to jest podstawowy problem, zeby przeniesc to na karta. Mozliwe, ale wymagaloby napisania jakiegos programu do obslugi karta.

    Druga trudnosc to zapisywanie wynikow - gra zapisuje je na dyskietce. Na karcie musialaby byc pamiec zapisywalna, to podwyzsza koszty karta. Do tego jeszcze kwestia pojemnosci takiego karta - musialby miec duza pojemnosc. Takie warunki spelnia na razie Corina, ale to nie jest tani kart. No i poniewaz Nosty sam dla siebie nie nadaza z jego produkcja to nalezaloby podejrzewac, ze dla nas tez nie starczy :).


    PS. Stacja dyskietek nie jest niezbedna. Mozna przeciez skorzystac z SIO2SD albo SIO2PC. Ale cieszy mnie, ze nasza gra wywola ozywienie na rynku nieco zapomnianych stacji dyskow... :) Real hardware rulez!
    • 7:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Oct 2009
     

    kasa0:

    teraz poszukam na allegro stacji dyskietek


    Tylko nie kupuj przypadkiem stacji 1050, chyba że jest przerobiona i potrafi pracować w gęstości DD.
  2.  
    @larek dzieki za podpowiedz
    • 9: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime27 Oct 2009
     
    Coool, zamowione.
    • 10: CommentAuthorw1k
    • CommentTime28 Oct 2009
     
    • 11:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime28 Oct 2009
     
    The parrot is the best :)
    • 12: CommentAuthorw1k
    • CommentTime28 Oct 2009
     
    :D
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2009 zmieniony
     
    • 14: CommentAuthorw1k
    • CommentTime28 Oct 2009
     
    kaz: i dont see parrot in your video :(
    • 15:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime28 Oct 2009
     
    Kaz's parrot is sitting on the opposite side of the camera, with joystick in the hand.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2009
     
    No, I was playing the game, my parrot made the movie :D
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jan 2010
     
    Urborg sprzedaje na Allegro ostatnie egzemplarze gry, wiec jest ostatnia szansa nabyc zestaw "Kolony2106" nowy, z pierwszej reki:

    ->link<-

    A przy okazji wrzucam zrobione przez niego zdjecia, bo sa znacznie lepsze niz to co mielismy zrobione na chybcika wczesniej:






    • 18: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime7 Aug 2021 zmieniony
     
    Właśnie zauważyłem, że jest nowe wydanie Kolony 2106.
    Grafika z pudełka jest rewelacyjna.
    Skąd ten obrazek? Kto jest autorem tej grafiki?
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 May 2022 zmieniony
     
    Ponoć lepiej późno niż wcale, więc odpowiadam: jam to naskrobał. Z oryginału postarałem sie zachować nawiązujące elementy takie jak księżyc.

    A w oryginał "Kolony" grał ostatnio kolega XCopy (prawie 2 godziny rozgrywki):



    Ale zauważyłem też przy okazji filmik z unboxingu "Kolony 2106":

    • 20: CommentAuthorMDW
    • CommentTime10 May 2022
     
    "Kolony" jest nieśmiertelne. Sam grałem z synem jakiś czas temu ale tylko tak żeby mu pokazać. Jak tylko się trochę ogarnę z zadaniami jakie sobie zwaliłem na łeb to jeszcze usiądziemy do "Kolony 2106" bardziej na serio, z notowaniem cen zakupu itd. :) Według mnie "Kolony" z 1990 jak mało która gra tak bardzo zasługiwała na odnowienie. Każdy kto przyczynił się do powstania "Kolony 2106" powinien dostać tytuł szlachecki. :)
    • 21: CommentAuthorurborg
    • CommentTime12 May 2022
     
    Ale po co notowac ceny zakupu? Szkoda wysiłku. Kolony 2106 akurat nie jest grą handlową jak np "Wyprawy Kupca" gdzie cały sens gry polegał na tanim kupowaniu i droższym odsprzedawaniu. W Kolony grunt to produkcja, zapewnienie ludzi i odpowiedniej ilości surowców do fabryk. Ewentualnie planowanie produkcji w zalezności od posiadanych surowców. Dalej - rozbudowa kolonii. Ewentualnie rozbudowa lądowisk aby miec możliwość cała produkcję na bieżąco sprzedawać. No i oczywiście rozwój technologii, te same maszyny wykonane w lepszej technologii pozwolą nam więcej na nich zarobić.

    Oczywiście w Kolony 2106 można też kupować i sprzedawać, choć nie jest to tak zyskowne, ale czasem można trochę dorobić na boku. Przy czym algorytmy ustalania cen działają trochę jak wolny rynek. Czyli jak statek chce czegoś dużo zakupić to cena jest dosyć wysoka, bo oznacza że jest duży deficyt tego towaru. Z kolei gdy statek ma czegoś dużo do sprzedania to można to tanio zakupić. Więc w sumie można cen nie notować, tylko zwyczajnie kupowac i sprzedawać nawet w ciemno i zawsze jakieś tam zyski z tego czerpać. Można też zrobić tak - zakupić dużą ilość robotów, bądź generatorów. Ulepszyć zastosowaną w nich technologię i sprzedać po wyższej cenie jako już unowocześnione.
    • 22: CommentAuthorurborg
    • CommentTime12 May 2022
     
    Xcopy zapowiedział że w najbliższy poniedziąłek będzie stream z gry w kontynuację czyli Kolony 2106.
    • 23: CommentAuthorMDW
    • CommentTime12 May 2022
     
    @urborg Bardzo słuszna uwaga. Faktycznie handel w Kolony ma małe znaczenie. Dlatego zwykle nie handlowałem, bo musiałbym sobie zapisywać ile czego i za ile kupiłem. A tego mi się nie chciało. Jednak czasem trafiają się fajne oferty i zwłaszcza na początku warto tak sobie dorobić. Później rzeczywiście gra polega przede wszystkim na utrzymaniu ciągłości produkcji i zapewnieniu warunków do lądowania odpowiednio dużych statków będących w stanie kupić to co wyprodukujemy.
    Kurczę… ale bym sobie zagrał. :) :)
    • 24: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 May 2022 zmieniony
     
    Link do streama z gameplyem Kolony 2106
    ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 May 2022
     
    Już leci, XCopy gra w "Kolony 2106":

    • 26: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 May 2022
     
    Streama oglądnąłem i niestety pod koniec program się wykrzaczył. Error 11 to zazwyczaj dzielenie przez zero. Aż mi się nie chce wierzyć że taki gruby błąd mógł przejść niezauważony w programie. Może jakiś dziwny OS bądź wersja emulatora mogły mieć wpływ. Trzeba by zerknąć do linii 7300 co tam się mogło podziać.
    • 27: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 May 2022
     
    Oto linijka 7300
    7300 RESTORE 225:P1=WOJSKO(GR,%1):P2=WOJSKO(P5,%1):FOR I=%1 TO %3:READ TXT$:EXEC TEXT4:P6=WOJSKO(GR,I):IF P6>P1 THEN P6=P1

    Nie ma tam żadnych dzieleń. Program wyświetlił napis "żołnierze" czyli błąd nastąpił przy pierwszym przejściu pętli FOR po wykonaniu procedury TEXT4 tam jest tylko przypisanie do zmiennej wartości z tablicy i potem instrukcja warunkowa. Nie bardzo widzę co tu mogło spowodować przepełnienie.

    Może winny jest emulator i użyty OS?
    Autor podał że grał na:
    Altirra/x64: XE ATOS NTSC / 320K Rambo / CPU 6502 / 6502C
    • 28:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime17 May 2022
     
    Altirra podrzuca swój własny basicROM, gdy się nie poda oryginalnego, ale czy to może mieć wpływ na program napisany w TurboBeju?
    • 29: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime17 May 2022
     
    Error 11 to nie zawsze dzielenie przez 0, ale też może być przy przypisaniu wartości '=WOJSKO(', zerknij np. tu ->link<-
    • 30: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 May 2022
     
    @ilmenit
    Na to wygląda że interpreter przy odczycie zawartości tablicy WOJSKO która przechowuje ilość posiadanych przez poszczególnych graczy żołnierzy i robotów bojowych, natrafił na jakieś ekstremalne wartości się tam znajdujące. Dziwne to jest tym bardziej że to zdarzenie w trakcie gry poajwiło się już kilkukrotnie a błąd wystąpił przy bodajże trzecim wywołaniu. Obstawiał bym że coś tu źle zadziałało a winny jest niestandardowy OS który widocznie spowodował błąd w działaniu TurboBasica.