atarionline.pl Dziwne zakłócenia obrazu w tle Atari 130 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjoy
    • CommentTime19 Feb 2017
     
    Mam mały problem z obrazem w Atari 130. Otóż są zakłócenia obrazu w tle coś jakby kropki posegregowane w kwadraty. W grach to nie specjalnie przeszkadza, ale dziś próbowałem coś popisać w basicu i tu już trochę męczy. Co to może być i czy da się coś z tym zrobić?
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Feb 2017
     
    W jaki sposób i czym podłączasz ten komputer do "odbiornika"?
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Feb 2017
     
    jak wyłączysz Basic też to jest ?
    gdzieś mi kiedyś takie regularne kropki wywaliło ale nie pamiętam czy jak carta zepsutego włożyłem czy coś zwalone było na płycie ...
    • 4:
       
      CommentAuthorjoy
    • CommentTime21 Feb 2017
     
    Podłączam kabelkiem cincz którym łączę i inne moje małe Atarynki. W grach ledwo to widać, ale ciekawostka zaraz po włączeniu te kropki jakby mrugały i po chwili przestają.
    • 5:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime22 Feb 2017
     
    czyli złączem antenowym - ogólnie obraz z tego złącza jest słaby, takie artefakty to raczej norma. Trochę lepiej by było jak byś podłączył kabelkiem DIN --> s-video.
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Feb 2017
     
    ...Cznicz to nie zlacze antenowe, moze chodzi o din/czincz ...?
    Artefakty moga wystapic przy zlym polaczeniu dodatkowych pinow
  1.  
    Te artefakty to na 90% adaptacyjny algorytm "poprawiający" obraz w telewizorze LCD. Po włączeniu komputera i wykryciu sygnału telewizor optymalizuje ustawienia względem sygnału. Przez tych kilka sekund obraz będzie szedł na żywca, dlatego jest inaczej.

    Zobacz w opcjach TV czy przypadkiem nie ma tam włączonych opcji typu "sharpen". Powyłączaj co się da i sprawdź ponownie. Ale może też być tak że z tym modelem TV nie zaszalejesz. Współczesne konstrukcje są optymalizowane na obraz 50/100Hz i FullHD, a tu masz 50Hz w dwóch półobrazach i rozdzielczość PAL.

    Tak więc tego... :-)
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Feb 2017
     
    ...swoją drogą to zawsze Atari wyświetla "jakieś paski"w zależności jaki egzemplarz się trafi ,kiedyś trafiłem na egzemplarz gdzie kolor i tło planszy"ready"były praktycznie idealne i to z din 5.
    Pewno @pin zaraz wyskoczy z VBXE ;)
    ... no, teraz pewno nie.
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Feb 2017 zmieniony
     
    ->link<-


    to dopiero zakłócenia;) ,takie jak u ciebie to norma .
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Feb 2017
     
    Joy - ale czincz od strony Atari?? Jeśli tak, to złącze antenowe, czyli najgorsze z możliwych rozwiązań.

    Zainteresuj się rozwiązaniem o którym wspomniał Pirx.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Feb 2017
     
    ludzie przecież kolega podesłał foto , gdyby taką jakość jak na foto miał z antenowego to nie było by problemu ...
    • 12: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime23 Feb 2017
     
    @IRATA4 - kiedyś na monitorze mono (marki TWM-315) miałem podobne zakłócenia. Okazało się, że w kablu luma i chroma były połączone. Po rozłączeniu obraz był ok.
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Feb 2017
     
    Irata - twoja ostatnia wypowiedź niczego nowego nie wnosi ;) dalej nic nie wiadomo.
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Feb 2017
     
    ... jak większość ,ale cuś się dzieje ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorjoy
    • CommentTime1 Mar 2017
     
    To jeszcze raz: cincz czyli sygnał video. Din-cincz.
    Mam w kolekcji kilka atarynek i zgadza się pionowe paski są różne, ale takich kropek nie ma na żadnym. A łącze je pod ten sam tv, tym samym kablem więc to nie to.
    • 16:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    zrób kabelek s-video, jak to nie pomoże to zostaje poprawka video - jest kilka różnych, ostatnio coś się nowego pojawiło na atariage.com: ->link<-
    Zreszta jak popatrzysz na tamto forum to zauważysz, że problem z video to główna zmora atarowców.
    • 17:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Mar 2017 zmieniony
     
    Nie tylko atarowców. Sinclairowcy mają jeszcze trudniej, tam nie ma wyjścia na monitor. A i nawet z nim na obrazie niektóre kombinacje kolorów lubią się zlewać. Do tego sprawa ostrości... po prostu bolączki sprzętu '80-'90.
    • 18:
       
      CommentAuthorjoy
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    Osoba od której kupiłem to "wpełnisprawne" Atari jest tu na forum i proszę ją o kontakt bo albo wiadomości do mnie nie trafiają, albo jestem olewany.
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    słuchaj, takie coś jak pokazujesz na zdjęciu to jest właśnie "wpełnisprawne" atari - ten typ tak po prostu ma. twoj obraz jest wręcz niezły. jasne, że masz może lepszą jakość w innych atarkach, ale to właśnie dlatego, że układ video jest na tyle słaby, że w każdej atarce wyświetla inaczej, szczególnie po tylu latach.
    można to tylko jakoś łatać dodatkowymi układami, wyjęciem modulatora czy drastycznie, włożeniem VBXE (karta graf. z wyjściem RGB). lepiej to tylko na emulcu - zobacz Mist ->link<- jak chcesz mieć dobry obraz za jakąś sensowną cenę (amiga gratis).
    • 20:
       
      CommentAuthorjoy
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    Ten typ tak ma - czyli wszystkie inne moje atarynki - łącznie z A400 i A800 z 1980r. jak tego nie mają to są uszkodzone? Rozumiem że na fotce nie widać mrugających kropek, ale proszę nie wmawiaj mi że TTTM. Czyżbyś to Ty był tym sprzedawcą co nie jest w stanie na maila odpowiedzieć?
    A130 to nie jakaś magia i poza RAMem niewiele się różni wyjściem video. Przepraszam wszystkich za osobiste wstawki tu na forum ale cholery można dostać gdy gość od którego się kupiło sprzęt kompletnie zlewa odpowiedzi na maile, tel. nie odbiera, ale wystarczyło dać negatywa aby zaraz się dowiedzieć SMSem jakim to jest się złym człowiekiem.
    • 21:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    Nie denerwuj się. Tak, jak Ci napisał wcześniej Yolk, to prawie na pewno jest wina algorytmu wyostrzającego obraz na LCD. To, że nie ma takiego efektu na innym komputerze nie jest żadnym argumentem, ponieważ obraz może się różnić od sobie na kilku z pozoru takich samych 65XE, czy 130XE.

    Podłącz sobie to Atari do (jeśli masz) telewizora CRT i niemal na pewno te artefakty znikną.
    • 22: CommentAuthoras...
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    Skoro kupujemy gry do Atari w cenach, odpowiednich :)
    Polecam, "zainwestować w vbxe", obraz wraz z Atari 1435 to żyleta, co prawda na sony crt 14' jest na allegro za 400 pln, kolory są bardziej żywe, aby nie było i srony kolory ma fajniejsze, ale to zawsze strony tv z dźwiękiem mono.
    • 23:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Mar 2017 zmieniony
     
    8bit (16 też...) wygląda paskudnie, jeśli obraz jest zbyt dobry :) Pamiętam szok, jak zobaczyłem pecetowe 320x200 na monitorze 14" VGA (pixeloza). Na mojej Amidze i 14" TV CRT wyglądało to o niebo przyjemniej.
    • 24:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    hej misery, nie jestem tym sprzedawcą.

    akurat argument o A400 i A800 jest bardzo nietrafiony, bo te kompy miały ZNACZNIE lepszy układ video! z każdą generacją atari pakowało gorszy chłam do środka ze szczytem szajsu w A800XE, 130XE specjalnie nie lepsze, choć przynajmniej GTIA pewnie działa.

    zgadzam się też z przedmówcami, że trzeba to sprawdzić z CRT i najlepiej s-video. dopiero jeśli w takim konfigu jest naprawdę źle to można coś robić. bo generalnie trza pogodzić się, te te sprzęty nie są kompatydebilne z nowymi ekranami.
    • 25:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    ...a mówiąc dokładniej kompatybilne są, tylko nowe sprzęty stosują mniej lub bardziej zaawansowaną technikę polepszania obrazu (np filtr grzebieniowy, dynamiczny kontrast). Taki algorytm potrafi "świetnie" uwypuklić nie tylko detale obrazu ale również artefakty czy zakłócenia. Np zwykłe lekkie śnieżenie na CRT trochę męczy, ale potraktowane wzmacniaczem obrazu ... zabija na miejscu ;)
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    Idzie ustawic ,wystarczy zejść delikatnie z kontrastu i ostro z ostrosci i jest ladny miękki obraz .
    • 27:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Mar 2017 zmieniony
     
    A z jasnością najlepiej do zera ;)
    A poważniej - wg mnie nie da się. Można ustawić, żeby najmniej bolało ale koniec końców wyrazista pixeloza oraz konwersja 50Hz->60Hz matrycy powoduje niechciany odruch.
    Nie ma to jak CRT max 21" :)

    Swoją drogą próbował ktoś wynalazków od Nvidii (g-sync), które teoretycznie wyświetlą 50Hz? Oczywiście pod emu.
    • 28: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Mar 2017 zmieniony
     
    Warto sprawdzić inny przewód, ale skoro kropki migają to chyba nie jest on przyczyną? Chyba, że migają jak się nim poruszy?


    Na tym zdjęciu to ja nic nie widzę.

    Edit: A może przyczyną migania jest uszkodzenie GTIA lub pamięci? Może mógłbyś pokazać lepsze zdjęcie, filmik... zrobić test GTIA, spróbować z innym TV, bo tak, to nikt, jak widać, nie uwierzy, że to Atari ma wadę, a nie, że masz za dobry TV ;)