atarionline.pl Szukam: Inwazja gra w Basicu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime9 May 2017 zmieniony
     
    Moze ktos sobie przypomina i gdzies widzial ;) (na AOL nie ma zdaje sie :/

    Gra byla napisana w Basicu - nosila wdzieczna nazwe "Invasion" albo "Inwazja" - przypominala wariacje na temat Galactic Chase / Space Invaders.

    Calosc wykonana w trybie tekstowym - bialy zestaw znakow (zmodyfikowany na potrzeby grafiki) na czarnym tle.

    Zestaw znakow byl spreparowany w taki sposob, ze np. postac wrogiego statku skladala sie z dwoch znakow umieszczonych obok siebie poziomo.

    Pamietam ze robilem sobie na boku wlasne modyfikacje tej gry (oczywiscie calosc zaginela wraz ze starym egzemplarzem Atari, ktory kiedys mialem :( ale gralo sie (o ile dobrze pamietam) calkiem przyjemnie i chetnie bym sobie zagral (jak sie nie znajdzie to pewnie pogram troche w Galactic Chase ;)

    Nie jest to ani Inwazja z ArSoftu ani ta z Tajemnic Atari. Nie jest to tez ani jedno Invasion stad : ->link<-

    Cos mi swita w glowie ze to mogla byc nasza krajowa produkcja, ale nie mam pojecia czy gdzies publikowana.

    Edit: Ekran tytulowy skladal sie z duzego napisu wykonanego przy uzyciu inwersji i trojkatow, etc w trybie Graphics 0 (gra zreszta tez byla w GR.0)
  1.  
    Hmmm,

    maybe one of the "Invaders" or "Invasion" games you find here: ->link<-

    Note: Homesoft also converted many Basic games into XEX files (most of them still require Basic)...
    • 3:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime10 May 2017
     
    @CharlieChaplin

    Thanks :) but unfortunately neither one of them is the one I'm trying to finde.

    Additionally there was a title screen as far as I remember made entirely with the inversed characters, triangles, etc with the game name.

    The game was running in the text mode (Graphics 0) but with altered fonts to resemble something close to Galactic Chase's enemy spaceships.
    • 4:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime22 Mar 2018
     
    Wydaje mi sie ze czesciowo znalazlem ;) Czesciowo bo to chyba byl port gry Inwazja ktory po naszemu nazywal sie Atak - autorem "portu" byl Wojciech Zientara i byl nawet publikowany w jakims Bajtku z 1988 (jak udalo mi sie ustalic).

    Czy ktos ma wersje przeklepana w formacie basica i/lub atr, etc?
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Mar 2018 zmieniony
     
    Tu: ->link<- Bas napisał w którym jest Bajtku.

    Powinienem mieć przepisaną, poszukam.
    • 6:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime22 Mar 2018
     
    Dzieki! :)
    Jesliby udaloby Ci sie znalezc byloby super! :)
    • 7:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime23 Mar 2018
     
    QTZ pewnie gdzies tam szuka - ale moze ktos jeszcze ma pod reka?
    • 8: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Mar 2018
     
    Szukam, szukam, póki co znalazłem puste pudełko od tej kasety... Jak nie znajdę to przepiszę raz jeszcze :)
    • 9: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Mar 2018 zmieniony
     
    Kasety nie znalazłem, ale znalazłem pliki, które z niej kiedyś zgrałem i akurat Ataku tam nie ma (jest m.in. Walka Powietrzna), inne kastety mam nieopisane (gdzieś mam schowane kartki z opisami, ale też musiałbym szukać), więc szkoda czasu - zaczynam przepisywanie :)
    • 10: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Mar 2018 zmieniony
     
    Przepisałem sam program, opis dopiszę później, póki co odsyłam do Bajtka 2/1988, str.9. Najżmudniejszy do przepisania był napis tytułowy zrobiony ze znaków specjalnych, który wbrew nazwie w nagłówku artykułu "ATAK!" brzmi "INWAZJA" (pamiętam, że kiedyś też miałem z tym najwięcej "zabawy").



    Gra nie jest w trybie 0, na pierwszy rzut oka wygląda nieźle, ale nie jest zbyt grywalna.



    Plik xex jest to skonwertowany bas na xex przy użyciu programu BCOM i jest to nieskompilowany Basic.

    Aby gra działała szybciej można ją uruchomić np. z Turbo Basic-iem.

    "...lepiej zapisać go na kasecie lub dyskietce. Są na świecie rzeczy, o których się filozofom nie śniło - a po co "wklepywać" wszystko jeszcze raz." Wojciech Zientara
    • 11:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime24 Mar 2018
     
    QTZ! BRAK MI SLOW! BARDZO DZIEKUJE!!!!

    JESTES WIELKI! Poluje na ta gre od paru lat! :) (czasem tak jest, ze jakos tak teskni sie za dziwnymi, niegrywalnymi grami z dziecinstwa :D

    Sprobuje po latach jak mi pojdzie :D

    Teraz juz widze, czemu mi sie wydawalo ze to jest Graphics 0 - pewnie zasugerowalem sie plansza tytulowa :)
    • 12:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime24 Mar 2018
     
    Nie jest zle jak na pierwszy raz po latach... ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Mar 2018
     
    Artykuł ma tytuł "Atak!", ale nie było nigdzie napisane, że tak się nazywa gra. Trochę mylące. Ciekawe, czy tytuł był zmieniony, żeby dopasować się do wąskiej kolumny i dlatego zmieniono z "Inwazja" na coś krótszego?
    • 14: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Mar 2018
     
    Kaz, w Bajtku tytuł jest ogromny, zajmuje 2/3 szerokości strony, więc chyba to nie to :)

    Jak dopiszę opis, to poproszę o dodanie do bazy plików.

    Wolfen, drobiazg, jakby jeszcze coś było do przepisania, to chętnie pomogę. Wynik niezły, ciekawi mnie jakie modyfikacje robiłeś, może spróbujesz coś znów ulepszyć?
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Mar 2018
     
    Co z tego, że 2/3 szerokości strony? Jest wąsko, bo tekst musi nie tylko być dopasowany do szerokości, ale również nie zostawiać zbyt dużo wolnego miejsca u góry i dołu. Napis "Inwazja" musiałby być napisany znacznie mniejszą czcionką niż ta obecna. Ergo: nad napisem i pod nim byłoby zbyt dużo wolnej przestrzeni. Z kolei gdyby był odpowiednio dużą czcionką - taką jak "Atak!" - to kolumna jest za wąska dla takiego napisu. I dlatego ciekawi mnie, czy to akurat taki przypadek.

    PS. Tak, wiem, że powinno się używać słowa "font", a nie "czcionka", ale to mowa potoczna, a nie branżowa :P
    • 16:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime24 Mar 2018
     
    @QTZ: Dobry pomysl w sumie zeby znalezc troche czasu i wrocic do kilku starych pomyslow. A modyfikacje glownie polegaly (o ile dobrze pamietam) na dodaniu muzyki (CMC) i chyba usilowalem uplynnic rozgrywke (obecnie nacisniecie przycisku albo strzal przeciwnika zatrzymuje rozgrywke). Jakby na to nie patrzec bylo to wieki (a przynajmniej cwiercwiecze;) temu ale bedzie chwila to postaram sie sobie cos przypomniec co tam natworzylem (szkoda ze kasety szlag trafil wraz ze sprzedaza mojego oryginalnego "starego" malego Atari :( moglem przy sprzedazy chociaz kasety z moimi wypocinami zachowac.
    • 17: CommentAuthorAdam
    • CommentTime25 Mar 2018
     
    QTZ - w czasie, gdy pewnie byłeś jeszcze w trakcie przepisywania kodu, Bluki opublikował nieco zmodyfikowaną wersję tej gry:
    ->link<-
    • 18: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime25 Mar 2018 zmieniony
     
    Dzięki, Adam! Bluki chyba od razu po wskazówce o tej grze zamieścił swoją wersję, ciekawe czy to taki ogromny zbieg okoliczności, czy przypomniał sobie o tym tytule zerkając do tego wątku? :)

    Jeszcze nie sprawdziłem jego paczki, ale pisze On o wersji oryginalnej, więc może być ciekawa...

    Edit: Wersja Blukiego zatrzymuje się na linii 910.
  2.  
    Bluki jest chyba obrażony na to forum... No chyba, że jest obrażony tylko na pisanie i działa w trybie read-only.
    • 20: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime25 Mar 2018
     
    Bluki został tu obrażony, ale czy "działa w read-only"? Jeżeli poprawi błąd to będziemy mieli większa pewność ;)
    • 21: CommentAuthorAdam
    • CommentTime25 Mar 2018
     

    QTZ:

    (...) ciekawe czy to taki ogromny zbieg okoliczności, czy przypomniał sobie o tym tytule zerkając do tego wątku? :)

    Prawidłowa jest druga z wymienionych opcji.
    ->link<-
    • 22: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime9 Apr 2018 zmieniony
     
    W poście 10 dorzuciłem notkę przepisaną z Bajtka (CP 1250) :) - KAZ teraz możesz dorzucić do bazy plików - chyba pod I? ;)

    Skoro jest mowa o kopiowaniu listingu - że ta wersja bazuje na jakiejś innej, to czy ktoś wie gdzie znaleźć tę oryginalną? Bo póki co to wygląda na bezpodstawne pomówienia - raczej gra napisana od początku na podstawie innej gry, ale chyba nie skopiowana? Zresztą i tak bym się nie czepiał, bo fajnie było w ogóle, że mogliśmy coś przepisać i się czegoś nauczyć, ale chciałbym wiedzieć czy to kopia i ew. skąd?
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Apr 2018
     
    Dzięki QTZ.

    Też słyszałem tę wersję o bazowaniu na czymś. I może to być prawda, ale to może być trudne do sprawdzenia, ponieważ niekoniecznie musi to być z Atari. Zientara mówił mi, że czasem bazował również na listingach z czasopism dla innych komputerów. Jednak ingerencja w program bywała znaczna, a czasem to się wiązało z napisaniem programu od nowa, a tylko z zachowaniem zarysu pomysłu.