atarionline.pl Arabic cartridges - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Sep 2017 zmieniony
     
    Panowie, może ktoś pomoże koledze z Jordanii:

    atari65xenajm:

    Hello Kaz,

    Sorry Polish is not my language, and I can write English, so I hope this is okay with you. I found this article (below) from 2007 in which at your request, someone has listed several Arabic cartridges for Atari.

    Were you able to generate ROM dumps for them? Can you please share?
    Are these cartridges for sale?

    Thanks,
    Faris

    ->link<-



    Tam jest podany link do nowinki, w której Nosty opisywał swoją kolekcję tego typu.
    • 2:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime24 Sep 2017
     
    To już pytanie do Nosty'ego. :) Ale jak coś, to mógłbym zrzucić ich zawartość bez ingerencji w elektronikę (mam programator Atarimax Maxflash Cartridge).
    • 3: CommentAuthornosty
    • CommentTime26 Sep 2017
     
    Nie widzę przeciwwskazań. Carty, o którch wtedy pisałem wciąż oczywiście mam. Może na SillyVenture zrobimy dumpy?
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime27 Sep 2017
     
    Ok, to zabiorę tam programator. :)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Sep 2017
     
    Dzięki, przekazałem Farisowi, żeby poczekał do grudnia.
  1.  
    Dzięki voy, nosty, and Kaz! I am so looking forward to hearing from you in December. :-).

    Faris
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2017
     
    Nowa wiadomość od Farisa, głównie do Nostego :)

    hope you are well, and thank you for your help. I wanted to check with you if you could please ask Nosty if his cartridges contain the "Physics" lesson (he mentioned in atariage.com that he owns NA0021 and NA0031). It seems as though NA0031 contains it, but since I am an Arab, I am able to read off the cartridge "Words Formatter". My question to Nosty is whether this is indeed the Physics lesson (which I hope it is) and the Dictionary. I hope you could help me find this answer out.

    I am so looking forward to December 8 and the Atari party in Gdansk.

    Best regards,
    Faris


    Nosty, możesz skomentować?
  2.  
    I wanted to wish you all a successful SillyVenture2k17 and hope that you do not forget about sharing the Atari cartridge ROM images :-)
    • 9: CommentAuthornosty
    • CommentTime8 Dec 2017
     
    I'm just going to SV and I have three Arabic cartridges in my bag :)
  3.  
    Thank you nosty! Another thanks to voy and Kaz for all your help!

    Enjoy SV2k17. :-)
  4.  
    As SV is coming to an end, please let me know where and how you will be posting the Arabic cartridge ROM files. I cannot wait! Thanks again every one!

    Dzięki!
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Dec 2017
     
    Voy and Nosty working on it during Silly Venture :)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Dec 2017
     
    od Nostego sprzed chwili, co się udało zrobić:

    Nosty:

    No właśnie nie wiem co się udało zrobić. Dałem carty, była jakaś próba zgrania, częściowo udana, ale chyba nie do końca. Bo te carty mają mocno niestandardowe bankowanie: oprócz pamięci jest tylko jeden chip, który jest licznikiem i umożliwia zmianę banku o jeden w górę lub w dół. Przynajmniej tyle zrozumiałem z wyjaśnień. Konsekwencją jest to, że emulatory chyba nie obsługują takiego carta a i sam cart do zgrywania nie chciał tego dobrze chwycić.
    • 14:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime11 Dec 2017 zmieniony
     
    No, nie całkiem. :) Chodzi o to, że soft do programatora, czyli Maxflash Cartridge Studio od Steven Tuckera, ma ograniczoną ilość profili bankowania (patrz załącznik). Druga sprawa jest taka, że przy zgrywaniu tak naprawdę nie wiadomo było, jaki sposób przełączania banków został użyty w kartridżach i jedynym sposobem jest wypróbowanie ich wszystkich, co też zrobiłem. Widać, że coś zostało odczytane, ale najpewniej trzeba będzie te obrazy przerabiać ręcznie. Podobnie sprawa miała się z kartami AtraXa, które można było zgrać przy użyciu profilu Mega 256kb Cartridge i potem ręcznie wyciąć 8-kilobajtowe bloki wypełnione $FF.

    Byłoby super, gdyby można było dodawać kolejne mappery. Altirra i Atari800 potrafią obsługiwać ich dużo więcej.

    Jeśli ktoś chce, mogę te zgrane obrazy podesłać do dalszej obróbki.
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Dec 2017
     
    @VOY Jak masz jakieś dane dotyczące elektroniki, lub pomysł jak takie profile zapisywać, to spróbuj napisać do Stevena, z tego co widzę od czasu do czasu "po cichu" pojawiają się nowe wersje (teraz jest to plik z 06.2016 - chyba tej wersji używasz, bo lista się zgadza), z coraz większą ilością obsługiwanych kartridży, więc myślę, że jest szansa na nowe opcje.
    • 16:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime11 Dec 2017
     
    Używam wersji podlinkowanej na dole strony z ofertą kupna programatora, czyli wersji 2.9 z 2015 roku: ->link<-

    Gdzie mogę znaleźć nowszą wersję?
    • 17: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Dec 2017 zmieniony
     
    Właśnie pod tym linkiem od czasu do czasu pojawiały się (i mam nadzieje będą) kolejne wersje - najlepiej przed użyciem ściągnąć jeszcze raz i porównać z poprzednią instalką. Co do numeru wersji i daty na splash-screenie to z tego co widzę raczej się nie zmieniają (patrzę po dacie exec-a).
    • 18: CommentAuthoratari65xenajm
    • CommentTime11 Dec 2017 zmieniony
     
    @voy, can you please send them to me? Thank you very much.
    • 19:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime11 Dec 2017
     
    @QTZ: czy mógłbyś wrzucić tutaj tę instalkę? :)

    @atari65xenajm: email sent.
    • 20: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Dec 2017 zmieniony
     
    Ale przecież wystarczy jak ją ściągniesz... ja ją dziś ściągnąłem... Chyba, że chcesz starsze wersje, to poszukam, ale obawiam się, że mogę ich już nie mieć... (mogły być na dysku, który padł). Sprawdziłem, że w katalogu firmware ostatni podkatalog to 20160529.
    • 21:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime11 Dec 2017
     
    Ok, nie zrozumieliśmy się. :) Instalka jest z 2015 roku, a w podkatalogu firmware są tylko wsady do wewnętrznego oprogramowania programatora. U mnie po wykryciu starego firmware'u program zaktualizował go do najnowszej wersji.
    • 22: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Dec 2017 zmieniony
     
    Instalka jest dokładnie z 2016.06.07 19:18:44 (data z serwera).
    Wsad jest z 2016 i jednocześnie updatowany jest exe-c: 2016.06.07 16:15:38

    Sprawdziłem na tym dysku nie mam instalek poprzednich wersji, jest tylko zainstalowana wersja z 2010 (na splash-screen-ie rok 2009).
    • 23:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime11 Dec 2017 zmieniony
     
    Czyli mam dokładnie tę samą wersję. :) Na splash-screenie widnieje 2015 rok.
    • 24:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime11 Dec 2017 zmieniony
     
    Voy, mi też podeślij te dumpy. Może uda się coś ustalić.

    Czy wiadomo jaka jest pojemność tych kartridży? Czy są dostępne wyraźne zdjęcia płytek PCB?
  5.  
    Hi,

    I am by no means an expert, but I was able to get one of the cartridges to work by some informed combinatorics: aDawliah NA021_maxflash_8mbit worked. I think the software is certainly larger than a standard 8k or 16k cart.

    I found that Altirra emulator accepted this cartridge as 42* MaxFlash 1M / 8 Mbit - older (bank 127). Attached as a converted .car file.

    Please help with the other two as they did not work with me :-(.

    Thanks a lot to everyone for their help here!
    • 26:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime12 Dec 2017
     
    @Krótki: sprawdź pocztę.

    Rozkręcaliśmy na party jeden z kartridży, ale nie pamiętam jego pojemności.

    Nosty, czy miałbyś możliwość zrobienia zdjęć płytek?
    • 27: CommentAuthornosty
    • CommentTime12 Dec 2017
     
    @voy - na SV rozkręciliśmy NA0031, ale nie mogliśmy przeczytać pojemności pamięci, bo na chipie została nalutowana druga pamięć ze składanką popularnych gier. Po zakupie i rozkręceniu carta zorientowałem się, że coś tam jest "pod spodem", więc odlutowałem jedną nogę z tej nalutowanej pamięci, dzięki czemu cart zaczął czytać pamięć pod spodem i okazało się, że jest w niej arabski program edukacyjny z fizyki.

    Teraz "dla dobra nauki" rozkręciłem carta NA0021. Płytka jest identyczna, ale tu pamięć (27256) jest w podstawce.

    Z tego co widzę, wszystkie trzy carty, które posiadam, mają chyba identyczną płytkę. Ale mogą posiadać pamięć o różnej wielkości a więc i ilości banków.

    Załączam fotki.
  6.  
    Dear friends, any luck with the NA0031 and NA0033 cartridges yet? Thank you!
    • 29:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime18 Dec 2017
     
    Okej. Dziękuję Voy i Nosty. Mapowanie aDawliah rozgryzione, wsparcie dodane do Atari800. Opis mapowania w DOC/cart.txt.
    Szczęśliwie się złożyło, że dumpy wykonane innymi schematami bankowania zawierają wszystkie banki kartridży aDawliah, dzięki czmu mogłem "złożyć" z nich poprawne obrazy kartridży. Póki co wrzuciłem je do katalogu "inne", trzeba się zastanowić nad poprawnymi nazwami plików.

    nosty:

    Z tego co widzę, wszystkie trzy carty, które posiadam, mają chyba identyczną płytkę. Ale mogą posiadać pamięć o różnej wielkości a więc i ilości banków.

    No nie, widać ze zdjęć że na płytce NA0031 1. nóżka (A15) EPROM-a jest spięta z +5V, a na płytce NA012 jest od niej dodatkowa ścieżka do układu 74169.

    Z analizy dumpów wynika, że wszystkie 3 kartridże mają po 32 KB - cztery banki po 8 KB. Płytka taka jak zastosowana w NA0031 nie obsługuje większej pojemności - nóżka A15 jest na sztywno spięta z +5V, więc nawet jeśli wsadzony tam zostanie układ 512kbit (64 KB), to i tak dostęp będzie tylko do jednej jego połowy. Do wybierania banków na tej płytce są użyte 2 bity licznika 74169.

    Natomiast płytka taka jak w NA021 jest przystosowana zarówno do pojemności 32, jak i 64 KB. Do wybierania banków są użyte 3 bity 74169-tki.
    • 30: CommentAuthorpgru
    • CommentTime18 Dec 2017 zmieniony
     
    Nie na temat wątku - ale skoro widzę, że jest nowsza wersja na githubie to czy patrzycie na propozycje dodania funkcjonalności z sourceforge. Np. o dodanie obsługi Midi, żeby dało się spiąć komputer z Linuxem z realnym Atari przez interfejs Midi i zagrać w słynną grę sieciową na Atari?
    • 31:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime18 Dec 2017 zmieniony
     
    Projekt przeskoczył z SF na GH w sierpniu, więc polecałbym dodawać feature requesty na Githubie. To po pierwsze.

    Po drugie, mało kto przejmuje się feature requestami w tym projekcie. Ja nawet tam nie zaglądam, bo wolę zajmować się tym czym sam chcę, a nie sugestiami innych. Podejrzewam że inni mają tak samo.
    • 32:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime22 Dec 2017
     
    Przygotowałem testową paczkę Atari800 dla Windows, z obsługą ww. kartridży.
    • 33:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Dec 2017
     
    Super, że się udało. :) Nie wiem, jak to się stało, że umknęła mi aktualizacja wątku. Dzięki, Krótki!

    Spróbuję pomarudzić Atarimaxowi, by do softu od programatora dołożył funkcję dodawania własnych mapperów. :)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Dec 2017
     
    Rownież dziękuję, w imieniu Farisa.
  7.  
    A super big thanks to Short of course. Catching up after vacation but it shows that Kaz is already ahead of me :-). The people on atarionline.pl are very friendly, knowledgeable, and amazing!
    • 36:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime26 Dec 2017
     

    atari65xenajm:

    thanks to Short

    Okay, that really made me smile.
  8.  
    Krótki I am deeply sorry! I used the translation without paying attention if this was your name as such or it was translated from Polish!
    • 38:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime26 Dec 2017
     
    No problem! No offence taken.

    ------

    atari65xenajm wspaniałomyślnie podał transliteracje i tłumaczenia wszystkich trzech tytułów, więc można już odpowiednio nazwać pliki. Mimo że TOSEC zezwala na umieszczanie wszelkich znaków Unicode w nazwach plików, to wydaje mi się, że użycie arabskiego alfabetu w nazwach będzie mało praktyczne. Mam zamiar nazwać te pliki używając transliteracji z arabskiego na łaciński. Co sądzicie?
    • 39:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime26 Dec 2017
     
    Jestem za.
    • 40: CommentAuthorpgru
    • CommentTime26 Dec 2017
     
    Transliteracja to moim zdaniem dobry pomysł w tym kręgu kulturowym. Org. nazwy można umieścić np. w pliku tekstowym, tak żeby wyszukiwarki miały łatwiej.
    • 41: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime26 Dec 2017
     
    Emulator może mieć problem z otworzeniem pliku (rosyjska nazwa Laury stwarzała problemy) potencjalnie mogą być też na emulatorach sprzętowych.
    • 42:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime27 Dec 2017 zmieniony