atarionline.pl Arabic cartridges - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Sep 2017 zmieniony

Panowie, może ktoś pomoże koledze z Jordanii:

Faris Mismar:

Hello Kaz,

Sorry Polish is not my language, and I can write English, so I hope this is okay with you. I found this article (below) from 2007 in which at your request, someone has listed several Arabic cartridges for Atari.

Were you able to generate ROM dumps for them? Can you please share?
    Are these cartridges for sale?

Thanks,
    Faris

->link<-

Tam jest podany link do nowinki, w której Nosty opisywał swoją kolekcję tego typu.
    • 2:

CommentAuthorvoy
    • CommentTime24 Sep 2017

To już pytanie do Nosty'ego. :) Ale jak coś, to mógłbym zrzucić ich zawartość bez ingerencji w elektronikę (mam programator Atarimax Maxflash Cartridge).
    • 3: CommentAuthornosty
    • CommentTime26 Sep 2017

Nie widzę przeciwwskazań. Carty, o którch wtedy pisałem wciąż oczywiście mam. Może na SillyVenture zrobimy dumpy?
    • 4:

CommentAuthorvoy
    • CommentTime27 Sep 2017

Ok, to zabiorę tam programator. :)
    • 5:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Sep 2017

Dzięki, przekazałem Farisowi, żeby poczekał do grudnia.
  1.  
    Dzięki voy, nosty, and Kaz! I am so looking forward to hearing from you in December. :-).

Faris
    • 7:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2017

Nowa wiadomość od Farisa, głównie do Nostego :)

hope you are well, and thank you for your help. I wanted to check with you if you could please ask Nosty if his cartridges contain the "Physics" lesson (he mentioned in atariage.com that he owns NA0021 and NA0031). It seems as though NA0031 contains it, but since I am an Arab, I am able to read off the cartridge "Words Formatter". My question to Nosty is whether this is indeed the Physics lesson (which I hope it is) and the Dictionary. I hope you could help me find this answer out.

I am so looking forward to December 8 and the Atari party in Gdansk.

Best regards,
    Faris

Nosty, możesz skomentować?