atarionline.pl Antenowe vs. Scart - będzie lepszy obraz na Atari 130XE? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime28 Nov 2017 zmieniony

Na antenowym analogowym obraz jest tragiczny. Jest sporo szumu, na niebieskim tle widać jak obraz jakby faluje, może wina odświeżania.
    Czy na kablu-przejściówce Scart obraz będzie lepszy?
    Nie ukrywam, że chciałbym mieć taki obraz jak na emulatorze.

Wejścia jakie mam (zrzut w załączniku) monitor LG 24MT58DF-PZ 1920x1080

1x Komponentowe (Y, Pb, Pr) , 1x Kompozytowe (CVBS) , 1x mini jack (Słuchawkowe) , 1x mini jack (wejście Audio) , 1x SCART , antena
    1x D-Sub (VGA) , 2x HDMI, USB.
    • 2:

CommentAuthorIron

Podłączenie przez wejście antenowe to najgorsze rozwiązanie, nie wiem czy ktoś tutaj z forum tak ma atarkę podłączoną. Mozesz leciec przez kompozyt albo jeszcze lepiej przez S-Video jeśli twój sprzęt to obsługuje przez scarta.

P.S. Nawet to nie gwarantuje dobrego obrazu, bo (jak domniemam) LCD róznie działają, czasami jedno 65XE z konkretnym egzemplarzem LCD daje kaszane a inne 65XE z tym samym LCD działa malina.
    • 3: CommentAuthoratariki50

Iron ma rację. Sprawdź po Svideo jeśli możesz.

A tak przy okazji. Tak właśnie wyglądał obraz Atari na telewizorze lat temu dziesiąt. 😂

Ps.

W gnieździe monitotorowym Atari znajdziesz wszystkie potrzebne sygnały (Kompozyt i Svideo) Kwestia kabla. Sam polutujesz albo kupisz gotowca.

->link<-

->link<-

Polecam serdecznie też to:

->link<-
    • 4:

CommentAuthorIron
    • CommentTime28 Nov 2017

RGB to tylko przy VBXE ;)
    • 5: CommentAuthoratariki50

Prawda 😂. Tak na szybko pisałem, sorry.😇
    Poprawione😇
    • 6:

CommentAuthorIron
    • CommentTime28 Nov 2017

Luzik, nie myli się ten co nic nie robi ;)
    • 7: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime28 Nov 2017

Prawda to jest jako napisałeś 😀
    Pozdrawiam.😉
    • 8:

CommentAuthorlarek
    • CommentTime28 Nov 2017

Iron:

RGB to tylko przy VBXE ;)

Nie tylko. RGB oferuje również Sophia, która zamiennie może też generować YPbPr.
    • 9: CommentAuthorpgru
    • CommentTime28 Nov 2017

Antenowe wyjście jak uda się podłączyć jest o tyle najlepsze, że tak kojarzy się ekran Atari od początku(mnie :-) ).
    Problem z tym wyjściem jest taki, że nie każdy monitor go obsłuży poprawnie, mimo, że na papierze może być zgodny. Moje Atari poprawnie działa z Compro Videomate V150(zamienia m. in. sygnał antenowy na VGA), ale nie działa z nim Pegasus(który z kolei(mój egzemplarz) ma sprawne chyba tylko antenowe). Natomiast jeden z nie tylko SCARTem obsługujący w miarę poprawnie Pegasusa nie chce działać z Atari :-(.
    Poza tym sprawdź bo często może być problem po prostu z układem modulatora w Atari.

Plusem Atari jest to, że można(w zależności od modelu) uzyskać nawet S-Video, czy zwykłe composite. W praktyce oznacza to możliwość podłączenia do większości sprzętów, nawet kilkudziesięcioletnich TV(bo istnieją do nich adaptery dodające Composite i generujące sygnał antenowy). Jedyny(i znów problem u mnie) to to, że nie działa bez wymienionych rozszerzeń bezpośrednio z monitorami tylko RGB. Np. wersje Philipsów do Amigi bez tej możliwości. Acha nie każda przelotka - chinch-VGA zadziała, mam taką która nie działa :-(.
  1.  
    Dziękuję za odpowiedzi, szczególnie wdzięczny jestem Atariki50 za linki, kupię jakiegoś gotowca.

S-video nie ma mój monitor ale nie szkodzi, bo kupię coś takiego jak podał atariki w pierwszym linku, jeżeli znajdę.
    • 11: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime30 Nov 2017

->link<-

To załatwi sprawę.

Jeszcze lepsza rozdzielczość, bardziej saczyste kolory to inna bajka. Oczywiście można. Ale najpierw proponuję to co wyżej.
  2.  
    Dzięki, mam nadzieję, że obraz się poprawi w porównaniu z antenowym.
    • 13: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime30 Nov 2017 zmieniony

Tego możesz być pewien 😀.

Pochwal się zakupem i podłączeniem. Jestem ciekawy jak poszło.
    • 14: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime5 dni temu zmieniony

Zamawiałem w piątek, kable jeszcze nie przyszły ale kupiłem to
    ->link<-

i to:

->link<-

(ten ostatni to chyba composite, ale może będzie pasował zamiast komponentowego to by było super - niestety nie mam composita)

Ale udało mi się dziś znaleźć kabel Euroscart i trochę się zawiodłem (obraz nie jest taki jak na emulatorze)

Gdy wpiąłem kabel to wokół napisu Ready widać było pikselozę, a na brzegach ekranu jakby zygzakowate zakończenie z pikseli. O tyle dziwne, że te piksele wokół "Ready" raz znikały raz się pojawiały. Potem obraz się ustabilizował, ale na ten pikselowy niestety. Zobaczymy jak to będzie jak przyślą mi kable. Jest o tyle lepiej że obraz już jest bardziej stabilny niż ten z anteny.

Mam 130 Xe i na komputerku jest obraz niebieski, a na emulatorze zielonkawy - widać wyraźnie różnicę - na real są piksele na emu nie.

Wydaje się, że to wina telewizora - tak jak mówił larek w filmiku - nowe telewizory poprawiają obraz - tylko problem że na gorszy (stąd było miganie na początku: raz piksele raz nie)
    • 15: CommentAuthorVidol
    • CommentTime5 dni temu

Te kable to lipa bedzie.
    Nie rozumiem tego, kupujesz kable tylko dlatego ze maja wtyczki pasujace do Twojego monitora i atari a nie wiesz jak sa w srodku polaczone.
  3.  
    Vidol na aukcjach allegro tylko można dostać composite i scart - nie było componentowego (do5din), i nigdzie dostać nie idzie -jak są połączone to nie mam pojęcia, kupiłem na próbę
    • 17:

CommentAuthorlarek

Atari nie generuje sygnału component, tylko composite i w XE s-video (no i antenowy).
    Warto zajrzeć: ->link<-
    • 18: CommentAuthorAtaripuzzle

Dzięki larek - dobrze wiedzieć. Szkoda, że mam gówniany monitor bez s-video. Każde podpięcie więc u mnie to będzie lipa, na to wygląda.

Zobaczymy jeszcze jak wypadnie ten scart co mi przyślą - na aukcji było napisane że do atari, więc jeszcze liczę, że będzie jakiś lepszy.
    • 19: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime4 dni temu

Monitor czy telewizor ?

Bo wszystkie w miarę nowe telewizory na siłę starają się poprawiać obraz, sygnał dostarczany analogowo i wyświetlać go jako cyfrowy. Efektem jest pikseloza wokół napisów i ostrych krawędzi wyświetlanej grafiki.
    Sprawdź czy można wyłączyć te "polepszcze".

Kabel ma być do ATARI ! 😂
  4.  
    mam monitor z tv, niestety nie idzie nigdzie tych funkcji "polepszania" wyłączyć.

Kable przyszły i na scarcie jak i composite jest to samo (taka sama pikseloza). Odkryłem że composita można podłączyć pod gniazdo component ale tylko żółtą wtyczką.
    Ten kabel composite z linka ze sklepu to 3 różne wyjścia video (żółty, biały i chyba czerwony) Na czerwonej mi się obraz psuł, że bałem się że mi monitor pójdzie. Biała generowała inną paletę kolorów (prawdopodobnie to composite pod starsze modele Atari). A czarna wtyczka to audio (chyba mono). Zarówno żółtą jak i białą podłączałem pod pierwsze wejście componenta i działało.