atarionline.pl "Wojna" game jam 2017 Warszawa - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime5 Dec 2017 zmieniony
     
    "Wojna" to gra, która powstała podczas 48h game jamu
    "TuEuropeana" 2017, który odbył się w dniach
    1–3 grudnia w Warszawie.



    Tematem jamu było wykorzystanie otwartych cyfrowych archiwów państwowych:
    FINA - Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
    NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe
    POLONA - biblioteka cyfrowa Biblioteki Narodowej

    Udostępnione kolekcje cyfrowe dotyczą: I wojny światowej 1914-1918 oraz okresu XX-lecia międzywojennego.

    Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

    Patronat:
    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
    Fundacja Indie Games Polska
    Fundacja Europeana
    FINA
    Europeana
    POLONA
    Narodowe Archiwum Cyfrowe

    ->link<-

    -----------------------------------------------------------
    "Wojna" to gra, która w sposób uniwersalny prezentuje ponadczasowy konflikt między stronami: agresora i zaatakowanego.

    Niestety miłujące pokój i harmonię państwo/miasto nieuchronnie stanie się łakomym kąskiem dla agresora. Tak zawsze jest w historii, gdzie nawet mała pokojowa wioska musiała walczyć w obliczu wroga. Bez względu na to jak dobrze przygotowali swoje linie obronne zawsze znajdzie się potężniejszy przeciwnik, którego odparcie stanie się niemożliwe (np. Linia Maginota itp.).

    Również agresor musi liczyć się z dużymi stratami oraz konsekwencjami. W grze symbolem tych strat jest pomnik "Wojna", który z czasem jest niszczony, pojawiają się też niekiedy inne zniszczenia, które nie są spowodowane przez obrońców pokoju.
    Wielu łotrów nie liczy się z tym, że i oni ucierpią wywołując wojnę bo:
    na wojnie pierwsza ginie prawda...
    a każda rewolucja pożera własne dzieci...


    W grze jesteśmy ostatnim żołnierzem, który broni twierdzy "Pokój" przed przeważającymi siłami wroga I wojny światowej. Pole zaznaczone trzema kołami należy bezwzględnie chronić przed atakiem, w przeciwnym wypadku
    przegramy.

    Jak w grze "Space Invaders" gracz musi przegrać, gdyż każdy kolejny atak jest silniejszy, a wróg liczniejszy. Jednak czy musi?
    Walki podczas Bitwy Warszawskiej zakończyły się powodzeniem mimo, że siły atakujące były druzgocząco liczniejsze. Dlatego nazwano to Cudem nad Wisłą. Jak tego dokonać w tej grze?

    Spróbuj swoich sił!

    -----------------------------------------------------------
    Autorzy gry:

    Idea i kod: Tdc

    Grafika z archiwów + poprawki+ logo: Kaz

    Grafika rozgrywki, font: Tdc

    font: Kaz (dodany niebawem)

    Muzyka: Miker
    -----------------------------------------------------------
    Sterowanie:

    Dżojstik i fire
    Fire - postawienie elementu fortyfikacji
    Góra - strzelanie
    Select (podczas gry) - muzyka wł/wył
    -----------------------------------------------------------
    Obecna wersja gry: 0,3

    Jeszcze kilka elementów zostanie dodanych.

    Update:

    Uniwersalne linki do ściągnięcia gry (obecna wersja 0,4):
    - Wojna.zip (serwer AOL)
    - Wojna.zip (serwer Pigwa)
    • 2: CommentAuthorpgru
    • CommentTime5 Dec 2017
     
    Hmm nie wiem czy na temat, ale czy te archiwa są/będą otwarte w podobny sposób np. do tworzenia podobnie tematycznych gier na różne platformy z okazji 100 lecia? Czy to tylko jednorazowa impreza wymagająca umiejętności szybkiego pisania :-) .
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime5 Dec 2017
     
    Archiwa są dostępne od lat;) Trzeba jedynie patrzeć na prawa dotyczące konkretnego dokumentu, ale wiele z nich można wykorzystywać i przerabiać.
    • 4:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime5 Dec 2017
     
    tdc, nie gniewaj się, będzie wersja 1.0?
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime5 Dec 2017
     
    Nie gniewam się, będzie dodanych kilka elementów, ale sama istota nie będzie już poprawiana. No chyba że zgłosisz coś konkretnego co można szybko zmienić.
    • 6: CommentAuthorVidol
    • CommentTime6 Dec 2017
     
    zmiana trybu graficznego i juz nowa gra, echh...
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 Dec 2017
     
    ... a stare nieskończone gry Tedeca czekają na finisz, kurzą się i nikt w nie nie gra... :P
    • 8: CommentAuthorpgru
    • CommentTime6 Dec 2017
     
    @tdc - to dziękuję za informację. Myślałem po prostu, że na tą okazję złagodzili prawa autorskie czy coś ;-). Czasem to jest naprawdę dziwne w różnych krajach, bo okazuje się, że kilkusetletnie dzieła w wersji elektronicznej nie są w PD tylko dlatego, że skan/zdjęcie był zrobiony w XXI wieku przez pracownika archiwum...
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime6 Dec 2017 zmieniony
     
    @pgru - nie znam tematu dokładnie, a na wykłady tego dotyczące się nieco spóźniłem (ale nie spóźniłem się na wykład historyczny - i dobrze bo był bardzo wartościowy). Ale też słyszałem o tym że można mieć jakieś problemy z pozyskaniem dokumentów z instytucji. Tutaj warto się zainteresować bo wiele w zbiorach dostępnych online jest dostępne dla wszystkich.


    Vidol:

    zmiana trybu graficznego i juz nowa gra, echh...

    Miło, że nie mając pojęcia komentujesz!
    Bardzo, bardzo ciężko pracowałem nad tą grą, nie wspominając o tym że są zupełnie inne zasady itp. bo to jest tzw. tower defense - a takiej gry jeszcze u mnie nie było.

    Przez 48 h bardzo intensywnie pracowałem, przeglądałem archiwa w piątek przez wiele godzin (niektóre były tak duże że brakowało pamięci aby je otworzyć), pomniejszałem je dla Kaza, przebierałem itp. (to było niezbędne bo wiele osób miałby zapchany net i przekroczone limity takimi dużymi danymi). Potem ostro kodowałem, zapewne nie masz pojęcia o kodowaniu, skoro sądzisz że w kilkadziesiąt godzin można łatwo zmodyfikować kod czegoś innego aby stał się czymś innym (wraz z modyfikacją systemu cząsteczkowego, bo teraz działa inaczej niż kiedyś), ogólnie przez 48h spałem tylko 4h i z pewnością się nie obijałem (być może był to rekord pracy nad grą na całym jamie).
    • 10:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime6 Dec 2017 zmieniony
     
    Mamy nową wersję gry 0,4:
    - Dodałem przeglądarkę z opisem gry (wyjście ESC)
    - Dodałem zapamiętywanie rekordu

    Jest też filmik z wersji 0,4.


    Gra do ściągnięcia w pierwszym poście lub tu:
    Wojna.zip (serwer AOL)
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Dec 2017
     
    No a gdzie jest pole siłowe? Przecież oni rzucają bomby i bez tego nie da się grać :D

    Świetnie to jest zrobione.
    Wybuchy są genialne! Bardzo, ale to bardzo mi się podobają. Do niedawna uważałem, że najlepsze są w Cybernoidzie z C=.
    Za wybór hiresu dodatkowy plus.
    Obiekty poruszają się zgrubnie (co znak, lub wielokrotność)? Bardzo to jest szybkie.
    • 12: CommentAuthorstc
    • CommentTime7 Dec 2017 zmieniony
     
    Gra jest technicznie dobra.
    Gry mają za zadanie dać rozrywkę i umilić czas.
    Ta gra daje możliwość usuwania skutków problemu, a nie jego przyczyn.
    Projekty typu 48h cierpią na nieprzemyślany rodzaj rozgrywki.
    W tej grze cel jest bezsensu.
    Szkoda, że tyle pracy autor włożył w budowanie bezsensownego muru.
    Wojna opłaca się i daje punkty tylko tym co sprzedają broń, reszta istot pośpiesznie i bezsensownie kupuje ją ze strachu.
    • 13:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 Dec 2017 zmieniony
     
    Sorry, że nie mam czasu Wam odpowiedzieć, odpowiem po Silly Venture;)
    A teraz mamy nową wersję gry:

    Wer. 0,6:
    - usunąłem problem systemowy (zgłosił QTZ)
    - obok rekordu jest zapamiętywany numer epizodu
    - usunięcie buga z wybuchem bomby (wynikał z tego że wcześniej przeciwnicy nie potrafili strzelać bombami, a teraz tak i czasami mogło dość do przepełnienia bajtu)
    - od 3 levelu pojawiają się budynki i rosną w kolejnych levelach
    - drobne estetyczne
    - porządki w projekcie

    Gra do ściągnięcia w pierwszym poście lub tu:
    Wojna.zip (serwer AOL)
    • 14:
       
      CommentAuthorEnjo
    • CommentTime8 Dec 2017
     
    Bardzo ciekawy efekt wybuchów.
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Dec 2017 zmieniony
     
    Dziękuję bardzo;)

    Relacja z jamu:



    Gostek który się tak zdziwił z wygranej, zdobył głosy publiczności bo naprawdę nas rozwalił poczuciem humoru to była wspaniała prezentacja, którą mu od razu pogratulowałem nie wiedząc, że za chwilę otrzyma nagrodę publiczności;)

    Na końcu filmiku, gdy rozchodzimy się ze zdjęcia:

    ...w dolnym lewym rogu: widać uruchomionego RMT oraz emulator Atari z grą Wojna;)


    Update:
    Filmik ponownie (z 5 I 2018):
    • 16:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime23 Dec 2017
     
    Do filmu mam dwa zarzuty:
    bardzo za żółto!!!!
    audiojungle w tle :D :D
    • 17: CommentAuthornosty
    • CommentTime23 Dec 2017 zmieniony
     
    Bardzo fajne efekty cząsteczkowe! Dobra dynamika.
    Gratuluję, że się udało, wyzwanie było trudne, a gra jak na jamową produkcję zrobiona znakomicie.

    W kwestii formalnej:
    "Walki podczas Bitwy Warszawskiej zakończyły się powodzeniem mimo, że siły atakujące były druzgocząco liczniejsze. Dlatego nazwano to Cudem nad Wisłą."
    To nie do końca prawda. Wg zródeł (min. wiki) określenie "cud nad wisłą" było początkowo negatywne i szydercze. Przeciwnicy Piłsudskiego sugerowali w ten sposób, że wygrał nie dzięki swoim umiejętnościom tylko przypadkiem, albo zrządzeniem bożym.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jan 2019 zmieniony
     
    Skoro RetroBorsuk i Adam poruszyli temat "Wojny" tutaj:

    ->link<-

    to dorzucę parę groszy do tematu od siebie. Tak wyglądało zdjęcie z państwowych archiwów, które posłużyło jako ekran tytułowy do gry (załącznik 1). Po wstępnych konwersjach obrazek wyglądał tak (załącznik 2). A po długim pikselowaniu forma ostateczna (załącznik 3).