atarionline.pl JBW Assembler - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorz80
    • CommentTime7 Dec 2017
     
    Jest gdzieś w necie JBW Assembler albo jeszcze lepiej 16-stronicowa instrukcja do niego? Recenzja tego programu była w Bajtku 8/1989.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2023 zmieniony
     
    Ktoś ma, bo na fejsie widziałem takie oto zdjęcie:

    (niżej opis z Bajtka). Jeżeli ktoś ma i to czyta, prosimy o podzielenie się! Poszukiwany zarówno program, jak i instrukcja.
    • 3: CommentAuthorseban
    • CommentTime10 Jul 2023 zmieniony
     
    Hej!

    Oryginału co prawda nie widziałem na oczy, ale w SoTe kiedyś przytargał wersję 5.0 tegoż assemblera, niestety sam plik wykonywalny, bez żadnej dokumentacji czy też dodatków.

    W załączniku dodaję wersję .xex oraz plik .atr zawierający DOS 2.5 + Chaos Command Processor oraz plik ASM.COM który to jest JBW Assemblerem we wspominanej wersji 5.0.

    Pamiętam że bez instrukcji do tegoż programu udało mi się coś nawet zassemblować i uruchomić, za czasów Code3, nawet zaczęliśmy coś pisać (razem z SoTe) z użyciem tegoż narzędzia.

    Bardzo nam się podobało że ten assembler tokenizował/kompresował kod wpisywany w edytor, co tez powodowało że bufor tak szybko się nie kończył jak w przypadku QA... a i asemblacja takiego kodu była dość szybka w porównaniu z QA, jednak po chwilach ekscytacji i zachwytu zrezygnowaliśmy z używania tego softu. Niestety nie pamiętam dokładnie z jakiego powodu zaprzestaliśmy używania tegoż programu, nie wiem czy przeszkadzała nam nietypowa obsługa (z użyciem sekwencji control + cyfra) czy też coś innego, jednak koniec końców wróciliśmy do Quick Assemblera, do którego mieliśmy instrukcję (każdy z nas posiadał oryginał).

    Niemniej jednak nie sądziłem że nie ma tego w archiwum, dlatego pogrzebałem w swoich dyskietkach i wrzucam to co udało mi się odnaleźć :)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2023 zmieniony
     
    Wielkie dzięki Seban za pliczki i ciekawą historię! Interesujące, dlaczego JBW porzucił pomysł tej tokenizacji w Quick Assemblerze. Czyżby wymagało to za dużo kodu zajmującego pamięć?

    Program dorzucam do archiwum użytków i szukamy dalej instrukcji i oryginału.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2023
     
    Widzę, że JBW Assembler i Quick Assembler nie są obecne w Atariwiki: ->link<-
    Może ktoś się pokusi o przesłanie tam informacji o naszych polskich programach?
    • 6: CommentAuthornewton
    • CommentTime11 Jul 2023
     
    Archiwum "LK Avalon Other Sources#1" na ->link<- zawiera plik ASM.DOC z krótką informacją nt. programu, prawdopodobnie pochodzącą od autora:

    JBW Assembler/Editor is software
    package which includes text editor
    and 6502 assembler (both reside in
    memory together and take up only
    8K of user memory).

    The text editor features:

    - designed for writing programs in
    assembly language (tab stops,line
    20 characters long)

    - full screen editor (no line numbers
    required)

    - very fast and easy movement across
    the text

    - possibility of inserting (deleting)
    a single character and whole line

    - a one-key functions (always showed
    on screen) like input/output,
    edit,call assembler,quit etc

    - the text is stored in packed form
    in a big buffer (about 28K, about
    2500 lines of program) and can be
    saved on a disk or a tape

    The Assembler features:

    - the great translation speed (120
    lines per second without the
    program listing)

    - code can be generated into memory
    or to disk file

    - an exeternal text files (from disk)
    can be entered to the source text
    during translation

    - the listing of program (with hex
    code dump) can be displayed on
    a screen or printed on a printer

    - object code in memory can be tested
    (called from assembler) immediately
    after translation
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jul 2023
     
    Newton - pięknie wypatrzone, dzięki!
    • 8: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime13 Jul 2023 zmieniony
     
    z ciekawostek od nas dot. QA:

    - bedac w 8smej klasie podstawowki na wakacjach zamowilem widokowką z Bieszczad QA i Miecze Valdgira - doszlo!
    - przez ponad rok kompilacja szla na magnetofon (best fun ever;)
    - demo TimeKeeper jest w calosci od 1 bajtu zrobione w QA
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2023
     

    solo:

    bedac w 8smej klasie podstawowki na wakacjach zamowilem widokowką z Bieszczad QA i Miecze Valdgira - doszlo!


    A płatność była przelewem czy za pobraniem?

    solo:

    przez ponad rok kompilacja szla na magnetofon (best fun ever;)


    Też to znałem, bo Zyga używał QA i najpierw na magnetofonie. Appendowanie było wtedy szczególnie zabawne :D
    • 10: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime13 Jul 2023
     
    za pobraniem, wrocilem z wakacji i czekala paczka do odbioru na poczcie :)
    • 11:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime13 Jul 2023
     
    W tamtych czasach kupiłem oryginalnych polskich gier chyba około 40. Wszystkie moje zamówienia były za pobraniem i wyglądały tak, że pisałem list odręcznie długopisem na papierze. "Zamawiam grę... mój adres:...". List do koperty, znaczek i wysyłany zwykłym listem wrzucanym do skrzynki na listy. Do dziś ciekawi mnie że to działało, nic nigdy nie zginęło, a w odpowiedzi dostawałem zawsze kasetę i płaciłem listonoszowi za pobraniem.