atarionline.pl In nihilum reverteris - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Feb 2018
     
    Jeśli chodzi o disk-magi to najlepiej był zrobiony Serious z czasów około bodaj 6-7 edycji. Diskmag miał setup gdzie: np. ustawiało się konfig banków pamięci, czy ilość pamięci i teraz: wersja 64k doczytywała wszystko i co chwile (minimum), wersja "średnia" ładowała częściowo arty do ramu (np. 128kB), wersja full wrzucała wszystko do ramu.

    Czytając magazyn łatwo jest dojść do wniosku, że dodatkowy ram jest optymalnym rozwiązaniem.
    • 2:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime4 Feb 2018
     

    larek:

    Czy możesz mi podać jakiś przykład takiego zina/discmaga, który nie doczytuje niczego po uruchomieniu, czyli w całości mieści się w pamięci?

    Na Atari nie potrafię, pisałem ogólnie o koncepcji programu bo sam takie coś popełniłem dwukrotnie ale na innej platformie :) Wszystko było popakowane bo na dyskietkę by nie wlazło.
    Co do szczegółów In nihilum reverteris to sprawa jest wyjaśniona - nie dało się inaczej koniec kropka.
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Feb 2018
     
    @TheFender, ok.

    @Pin, dzięki - rzuciłem okiem na nr 7 i 8 - ale to jest pięknie zrobione!
    Co do zajętości pamięci, na szybko - nawet ustawiając 320KB, coś tam czasami dyskietką zakręci. Nie wspomnę, że część artków jest na drugiej stronie dyskietki, co wymusza doczytywanie ich, więc jednorazowo nie wszystko wchodzi do pamięci. Dekompresja też chwilkę trwa.
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Feb 2018
     
    @Pin: z tego co piszesz ten pomysl z wybieraczka sluzy tylko po to zeby user z duza iloscia ramu mogl tak zdegradowac system zeby przetestowac doczytywanie...

    genialne ;-)
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Feb 2018
     
    ten pomysł z wybieraczką jest dla tych, co w czasach świetności tego magazynu używali np. Qmega i np. ramdysku.
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Feb 2018
     
    no i? na przestrzeni lat zostalo to uzyte przez jedna osobe dwa razy (drugi raz bo za pierwszym razem pomylil numery z bankami) przy testach wybieraczki... swoja droga z qmega mozna wyciagac info o ramdyskach ;-)

    wybieraczki bankow to szczyt geniuszu ;-)

    mozna bylo zrobic: znalazlem pamiec dodatkowa: uzyc? i po sprawie;-)
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Feb 2018
     
    z możliwością wyboru banków nie masz później problemów z uruchamianiem na dosie (który np. używa ext ram) programów szczególnie tych, które zawierają się w więcej niż jednym pliku.

    xxl:

    mozna bylo zrobic: znalazlem pamiec dodatkowa: uzyc? i po sprawie;-)


    tak jest w grze, ale z czego wiem procedura wykryje i znajdzie jedynie banki zajęte przez SDX. Innych cudów raczej nie uszanuje. Właściwie to mając na względzie obecną sytuację sprzętową to takie rozwiązanie powinno wystarczyć w każdym przypadku.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Feb 2018
     
    > szczególnie tych, które zawierają się w więcej niż jednym pliku.

    wyjasnij zwiazek wybieraczki z programami wieloplikowymi?

    mam wrazenie, ze wybieraczka to fetysz userow sdx - zbedny bo da sie to wykryc - (zachowywanie zawartosci ramdysku sprzed uruchomienia jakiejs gry zeby po resecie mozna bylo odzyskac zawartosc ramdysku to jakas bzdura, wiec pozostaje tylko kwestia dosa ktory zajmuje banki pamieci rozszerzeonej - ale to da sie wykryc)... poza tym slyszalem ze sa ludzie ktorzy odpalaja gry z dosa (podobno yeti tez ktos widzial)
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Feb 2018
     
    Nie wiem o czym piszesz, bo zdecydowana większość gier z dosa odpala, a co nie odpala to się wywala automatem na zewnętrzny loader i po sprawie.

    A wyjaśniać niczego nie muszę bo i tak tego nie zrozumiesz ;)-
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Feb 2018
     
    i gdzie w tym wszystkim sens wybieraczki?

    :-) widzisz :-)

    wybieraczki to taki progenitor crapware albo trollware
    • 11: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime6 Feb 2018
     
    To ja może wrócę do głównego tematu wątku. Pytanie mam techniczne (i trochę z lenistwa, bo nie chce mi się analizować danych) - czy wyrazy są łamane przez jakiś algorytm, czy tekst jest tak zapisany?
    • 12:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Feb 2018
     
    Tak jest zapisany.
    • 13: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime8 Feb 2018
     
    Moje uwagi:
    1. Graficznie wygląda fajowo, ale to już tu napisano :).
    2. Dopóki nie dojdziesz do końca paragrafu nie działają klawisze A-C.
    3. Font jest bajerancki, ale jak czytasz paragraf któryś raz, to tempo wyświetlania zaczyna irytować (czytaj - jest wolne).
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Feb 2018
     
    Co do punktu 3, gra testowana na turbo nie posiadala owej przypadlosci ;)
    • 15: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime9 Feb 2018 zmieniony
     
    Pin, ale kicha ta gra: nie działa na 64KB. Autorzy się mogli bardziej postarać i zrobić aby działała na wszystkich modelach Atari. Wystarczyło tylko trochę dobrej woli, bo jakoś kiedyś autorzy gier nie mieli problemów z tym, aby ich gry działały wszędzie...

    To tak nawiązując do nieustających dyskusji między Pinem a XXLem. Nie bierzcie serio ;-)
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Feb 2018
     
    .. :)- bo odbijamy piłeczkę w drugą stronę?

    Tego też nie bierzcie na serio, ja tu jeno sprzątam i muzykę mi zabrano przemocą ;)
    • 17: CommentAuthorforsberg
    • CommentTime25 Feb 2018 zmieniony
     
    Myśleliście nad zrobieniem wersji mobile np. Android, WP...?

    BTW naprawdę tyle kosztowało tłumaczenie 850 euro? Wydaje się drogo. Ciekawy ile wyszło tekstu w przeliczeniu na strony A4?
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Feb 2018
     
    Dyskusja o wybieraczkach i ograniczeniach pamięci przewyborna :)
    Człowiek czuje się prawie jakby oglądał program "Sonda", kiedy ścierali się poglądach i reprezentowali różne punkty widzenia Kurek i Kamiński. A przy okazji człowiek się dowiaduje argumentów i za jednym i za drugim spojrzeniem, zdobywa wiedzę.

    Ja tam jeszcze wtrącę 3 grosze do dyskusji o kompresji: nie jest tak, do wyboru jest albo wersja 320KB albo wersja doczytywana non-stop. To są skrajne opcje. Można tekst podzielić np. na dwie części. I tylko raz zrobić doczytanie skompresowanej połowy.

    Albo można pójść jeszcze grubiej - i podzielić grę (a nie tekst) na dwie części. I w drugą można by zagrać po skończeniu pierwszej :P. I zamiast jednej super tekstówki to mielibyśmy dwie... Żartuję :D
    • 19: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime21 Mar 2018
     
    Już dziś ->link<- :)
    • 20:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime21 Mar 2018
     
    Wybierasz się? Ja będę
    • 21: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime21 Mar 2018
     
    Na 90℅.
    • 22:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime21 Mar 2018
     
    Korek zajebisty we stolycy, tyle powiem
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    Ktoś oprócz QTZ i mnie grał i ma jakieś komentarze co do gry? :)
    • 24:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    Ja się za to dopiero wezmę w wolnym czasie, nie pytajcie kiedy. Ale zachęcające!
    • 25:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    Ło Boże . Co to ?
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    ... orangutan zapewne :)