atarionline.pl Game Maker ... nadchodzi - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Feb 2018
     
    @swinkamor - bo w latach '90 wrzucali je czasem by utrudnić konkurencji deasemblacje kodu. Np. w cracktrach.
    • 2:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Feb 2018
     
    pin Ty jako artysta-perkusista powinieneś zrozumieć artyste-kodera :D
    Popatrz, podłączasz swój zestaw pod Atari po to żeby odgrywało sample z drummaszyn. Po co. Mniej problemów byłoby po prostu podłączyć zwykły sampler, ew. drummaszynę z której były samplowane owe brzmienia. No ale wtedy wiesz, to byłoby mniej niepowtarzalne i mniej "Twoje".
    A teraz zastąp granie na bębnach - kodzeniem.
    Z mojej perspektywy robota jaką robi pin i xxl są do siebie niezwykle zbliżone :D ;)

    Dobrze a teraz coś odnośnie tematu - edytor wygląda obiecująco a ten pixelowy chłopek kogoś mi przypomina.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Feb 2018 zmieniony
     
    @TheFender - w zasadzie to zły przykład, bo to o czym piszesz jest jednym z pomysłów do zrealizowania w niedalekiej przyszłości. Dokładnie chodzi o: Bębny->moduł/midi->MidiMate->Atari 130XE. Player na Atari mógłby grać: sample, lub instrumenty wyciągnięte z np. Theta Music Composer itd. Program istnieje i na dzień dzisiejszy umożliwia granie z klawiatury, trzeba dorobić do tego MIDI.

    .. a, no i różnica jest taka że oprócz Rapidusa, to program zadziała nawet na gołym 65XE - to się nazywa kulturalne podejście do tematu ;) Częstotliwość mixu sampli oblicza w oparciu o to co daje procek, zagra na pokeyu, zagra na covox'ie, brzmienia pod triggery ładowane jako parametry z linii poleceń, więc można sobie zrobić gotowce w plikach *.bat.

    Oooo - a wracając do tematu. Jest idealne rozwiązanie problemu i mam pytanie z tym związane:

    - czy GameMaker będzie miał możliwość wygenerowania pliku *.CAR?
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Feb 2018
     
    > XXL stosuje nawet NOP'y w nielegalu :D Być może są one inne od legalnych

    nie uzywam NOPow w nielegalu. jestes ignorantem. te, ktore mysle nazywasz "nopy w nielegalu" sa 2/3 bajtowe i maja pewna przewage nad legalnym BITem (a nie zadnym NOPem)... polecam ksiazke :-)
    • 5:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Feb 2018
     
    Opisałem to o czym kiedyś wspominałeś Pin, wydawało mi się że Ty tak grasz ale możliwe że rozważałeś tego typu rozwiązanie. No cóż, wybacz nie będę teraz przeszukiwać zasobów forum bo nie o to chodzi. Tak czy siak technicznie, niepotrzebne nagmatwanie z racjonalnego punktu widzenia i zadziała tylko na bazowej konfiguracji przewidzianej przez Ciebie :) Pod pojęciem konfiguracji nie mam na myśli samego komputera.
    Czy nie czepiając się szczegółów zaczynasz dostrzegać podobną logikę postępowania ?

    Napisz tylko tak/ nie. Dziękuję :)
    • 6: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime8 Feb 2018
     
    @xxl
    Masz rację, niesłusznie przypisałem Ci autorstwo określenia "srAtari". Mój błąd, przepraszam.

    Jak mówiłem masz święte prawo pisać jak Ci się żywnie podoba. Ale proszę Cię, nie czyń z tego krucjaty na rzecz forsowania jedynego słusznego, bo Twojego standardu. Niech Twoje prace same się obronią.
    Czasami mam po prostu wrażenie, że te wszystkie Twoje optymalizacje nie służą po to, aby pokazać coś niemożliwego do osiągnięcia tzw. "legalnymi" metodami. Czasami wydaje mi się, że chcesz po prostu zrobić na złość użytkownikiem wszelakich rozszerzeń. Mam nadzieję, że się mylę.

    @Mq

    mq:

    Ogólnie uważam, że w dzisiejszych czasach należało by tworzyć tak, żeby to co robimy potrafiło działać z dowolnych nośników zarówno współczesnych jak i epokowych. Oczywiście tu znowu: współczesne nośniki powinny zachować kompatybilność sprzętową i umieć ładować stare gry.

    Mq:

    To natomiast co ja napisałem w poście #23, to poparcie dla punktu 2 jako utrzymanie kompatybilności z oryginalnym sprzętem, oraz moją propozycję poparcia dla rozszerzeń, które nie ingerują w ten standard, a jedynie dodają odrobinę szersze możliwości, z których może gra/program skorzystać alternatywnie, a nie obligatoryjnie.

    No cóż, niestety Twoja opinia chyba nie mieści się w założeniach projektu.
    Interfejsy HDD (KMK/JŻ, IDEa, IDE+) czy niektóre FDD (Karin Maxi Drive) wykorzystują tylko to, co jest dostępne w OS ROM Atari XL/XE. Nie wymagają ingerencji w sprzęt. Nie wymagają dodatkowych rozszerzeń. Zadziała Ci większość softu z wyjątkiem tych programów/gier, w których autor postanowił zignorować zdefiniowane przez inżynierów Atari standardy pisząc własny loader komunikujący się wyłącznie z FDD po SIO. Ba, jak nie miałem jeszcze HDD, to potrafiłem odpalać DOSa II+/D i SAPEmu i słuchać chiptune'ów z RamCarta. Dało się? Dało, bo autor softu trzymał się standardu.

    Rozszerzenia RAMu to też nie jest żadna egzotyka. W końcu Atari wypuściło 130XE, nakreślając pewien standard, które scenowi elektronicy rozwinęli w latach '90 aż do czasów obecnych. Użytkownicy ext. RAMu to nie jest żaden margines. To realnie liczna grupa.

    mq:

    A sarkazm polega na tym, że ludzie dokładają 16-bitowy procesor, który jest kompletnym bezsensem w małym Atari, a następnie tworzą nieoptymalne oprogramowanie, które spokojnie można by zrobić na wersji 8-bitowej.

    Polecam Ci poczytać datasheet 65816. Znajdziesz tam takie zdanie: "Emulation mode allows complete hardware and software compatibility with 6502 designs. Czyli, że soft który jest zgodny ze specyfikacją 6502, zadziała na 65816. Poza tym Rapidus nie kastruje Atarki z oryginalnego procesora. On tam dalej jest, zachwoując tym samym 100% kompatybilność! Z reszta to tez nie jest pomysł ostatnich lat, 65816 do Atari było oferowane już w latach '90 choćby przez FTe.

    Praktyka już nie raz pokazała, że da się pisać w taki sposób, aby soft działał na stocku i jednocześnie nie zatruwać zbytnio życia innym. No chyba, że stawką jest "zmieścić, albo nie zmieścić się w ramce" czy też "upchnąć kod/dane się w 64kb". Wtedy i tylko wtedy nie zająknę się ani słowem.

    Podsumowując. XXL, proszę, nie prowokuj, Pin - nie reaguj.
    Niech design, kod, wykonanie obronią się same.
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Feb 2018 zmieniony
     
    > Ale proszę Cię, nie czyń z tego krucjaty na rzecz forsowania jedynego słusznego, bo Twojego standardu. Niech Twoje prace same się obronią.

    standardowe atari (jakie mozna bylo kupic w pewexie) to jedyny sluszny bo "moj" standard? :-) schlebiasz mi.

    ... moze bronia sie bo sa na standardowe atari?


    ---
    ciezko znalezc wkonawce SIOCarta :/
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Feb 2018
     

    XXL:

    ciezko znalezc wkonawce SIOCarta :/


    Jesteś postacią zbyt barwną i kontrowersyjną, więc producenci sprzętu się Ciebie boją ;)

    Ponawiam pytanie, czy istnieje szansa że GameMaker będzie generował plik *.CAR (oczywiście w jakimś znanym formacie, a nie znowu nieudokumentowanym)???
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Feb 2018
     
    a kobiety na moj widok omdlewaja...

    game maker bedzie produkowal .atr (najwygodniej)
    • 10: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 Feb 2018 zmieniony
     
    XXL zakłada że masz 65816 i użyjesz nielegali 6502, co rzeczywiście na 65816 nie przejdzie, bo 65816 ma 'usunięte' błędy 6502

    tylko że, XXL nie wie, że mając Rapidusa można go wyłączyć i wrócić do 6502, bo on ciągle tam jest

    innymi słowy mając Rapidusa masz koszerne 6502 i dopalacz który możesz użyć aby uciec gdyby XXL Cię namierzył i chciał zestrzelić ;)

    p.s.
    istnieje możliwość działania przy pewnych założeniach obu CPU, 6502 i 65816, tylko nie mogą sobie wejść w drogę próbując np. odczytać/zapisać ten sam obszar pamięci

    p.s.2
    kilka lat wstecz na SV, będąc z XXL-em na rynku w Gdańsku rzeczywiście zaczepiła go przypadkowa pani i chciała zaprosić na imprezę, wyrwać go, rzeczywiście ma w sobie to coś :)
    • 11:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Feb 2018
     
    @tebe: to jest prawda nie od wczoraj znana, że kobiety lecą na nielegale ;)
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Feb 2018
     
    bylo "troszke" inaczej, dziewczna faktycznie zaczepila, ale wyjasnila, ze przyjechala do gdanska z kolezanka i ida pozwiedzac knajpy w milym towarzystwie a ze wygladam jak Popeye to z ochota posluchaja marynarskich opowiesci.

    zycie...
    • 13:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime9 Feb 2018
     
    xxl: ...a ze wygladam jak Popeye...

    miałeś szpinak na zębach? :D
    • 14:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Feb 2018
     
    haha xxl miszcz :D To pewnie byly syreny.
    Bocianu - trafna uwaga :)
    • 15:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Feb 2018
     
    ...czy może wydziaraną kotwicę na przedramieniu?:-)
    • 16:
       
      CommentAuthorEnjo
    • CommentTime9 Feb 2018 zmieniony
     

    xxl:

    a ze wygladam jak Popeye to z ochota posluchaja marynarskich opowiesci.

    No to mogłeś powiedzieć, że będziesz za niedługo surfował przez Wi-Fi na Atari.
    • 17: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Feb 2018
     
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Feb 2018
     
    przeczytalem te całą dyskusję i w zasadzie nie wiem w czym problem ,nie mam żadnych uprzedzen i ciesze sie ze wyjdzie cos nowego, co pawda mam Ultmate 1Mb w jednej A8 a druga stock z uszkodzonym GTI/a i jak cos nie zadziala to kupie trzecią by ruszylo ... w dobie roznych rozszerzen i trudno by ktos pisal oprogramowanie pod jakis standard celowo by nie dzialalo na innym no jak -teoria spiskowa,mysle ze kazdy pisze (w tym xxl)jak wygodnie co wymaga niemalego poswiecenia czasu ,wazne jest ze rusza na niemodyfikowanym sprzecie a ow sprzet mozna jeszcze latwo zdobyc i poki co majatku nie kosztuje.
    @pin zjedz Snikersa .
    ... a jak tak daleko zaszla wasza jakas prywatna wojna ze robicie se po zlosci.... to gratuluje.
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Feb 2018 zmieniony
     
    jakis czas temu na New 3dsa wyszla gra Xenoblade ktora jako jedyna nie dziala na starszej wersji tej samej generacji konsoli (starszy model) .i co ? i nic ,kto chce zagrac kupi nowy model ,a ze dla jednej gry... czasem warto. Pisze tym gdyz postapila tak firma ktora liczy sie na rynku a taka decyzja mogla wywolac niesmak wśród urzytkownikow starszych modeli ,ale wyszla ... Atari teraz zyje w zasadzie dzieki nam ,takie dyskusje udowadniaja ze cos sie dzieje czyli nie jest zle ,ale moga troche dmotywowac a tego by chyba nie chcial nikt,wiec cieszmy sie ze jest w czym wybierac ,kazdy moze miec unikatowe A8 albo stockowe i kompatybilne :-) albo zrobic kupe na C 64;-) i byc potem bee...
    nie ?
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Feb 2018
     
    nie dosc ze nasluchales sie bajek to jeszcze wyobraznia Cie ponosi.
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime18 Feb 2018
     
    C64 SEUC
    ->link<-
    • 22:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime18 Feb 2018
     
    Haha SEUCK, potocznie zwany Suck ;) Pamiętam port na Amigę, można było w tym w miarę prosto zrobić strzelankę na poziomie pierwszych gier z Amig (czyli mówiąc wprost - na poziomie Atari ST).


    ...za to gry z SEUCK na Atari ST wyglądały jak z C=64


    Dobrze, że nikomu nie przyszło do głowy tworzyć port SEUCK na małe Atari, gry pewnie wyglądałyby jak z konsoli 2600.
    • 23: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 Feb 2018
     
    C64 Gianna Sisters Construction Kit
    ->link<-
    • 24: CommentAuthorsis101
    • CommentTime21 Feb 2018
     
    Moc!!! Gina Sisters marzenie moje by było na Atari. Multum tutaj pie... na ten temat :) Jeszcze mają makera do tego :)