atarionline.pl ATARI 2600 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Na początek chciałem się przywitać, więc
    cześć Atarowcy!
    mam tak samo jak Wy! ;)
    commodore jest bee i takie tam
    Atari Love , Tylko Atari, Atari jest the Best! :)

    Taa jestem przed 40 na imię mam Wojtek, zachciało mi się retro, wkręcam się w klimat już od dawna
    Jestem pełen uznania, dla Was , dla twórców nowych gier i nowego osprzętu ! dla tych którzy wyciskają niesamowite rzeczy z tego cudownego sprzętu z dawnych lat.

    No dobra przywitanie i słodzenie mam za sobą, a tera potrzebuje pomocy.
    Chce kupić sobie Atari 2600, (wiem na allegro,olx itp są od ręki) ale chce mieć możliwość wgrywania na nie gry zwykłe i "homebrew" - tak się mówi ?
    widziałem na youtupie jakieś cartridge w które można wsadzić karte pamięci z zapisanymi grami ,ale ja się nie znam, nie wiem co i jak , gdzie i co kupić ? HELP!

    Drugie pytanie czy będę mógł wgrywać i uruchamiać 8 kilowe gry, czyli np. takiego Pacmana 8k, oraz czy wgram i uruchomię Froggera od Segi ?

    Ostatnie pytanie czy podłączę do ATARI 2600 i będą w pełni działać joysticki z Atari XL/XE/ST/C64/AMIGA ?

    Na koniec daje w załączniku screen z Frogera o którego mi chodzi
    oraz link do filmiku na yotupie z pac mana 8k
  2.  

    miś kolorowy:

    Jestem pełen uznania, dla Was , dla twórców nowych gier

    Dziękuję Ci serdecznie Misiu ;-)

    Na 2600 niestety się nie znam...
    • 3:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    cześć Misio, tu też Wojtek.

    Jeżeli chodzi o atari 2600, to z tego co wiem jedyną opcją wgrywania na niego homebrew (oprócz produkcji własnych cartów) jest zakup HarmonyCart'a

    ->link<-

    niestety nie jest on tani, bo kosztuje około 80 dolców, ale podobno odpala wszystko :)

    Co do joysticków, to nie powinno być problemów. Działają wszystkie standardowe - tylko pady od segi mają inna kolejność pinów.
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    I oczywiście joysticki produkcji Sinclaira (np. SJS-1) nie będą działać pomimo takiej samej wtyczki - ale są dość rzadkie :) Reszta używa tego samego standardu, który został wprowadzony przez Atari, właśnie razem z 2600 (Spectrumowcy go znają pod nazwą Kempston, od nazwy pierwszej firmy produkującej interface'y tego standardu do ZX)
  3.  
    dziękuje Panowie za odpowiedzi ! kwestia joysticków jest już dla mnie jasna, ale ten kart Harmonycośtam jest kurde dość drogi 80$ + wysyłka = ja pierdu ;)
    nie ma jakiś tańszych opcji ? nikt u nas w Polandzie nie wykona czegos podobnego ?
    Szanowny Panie bocianu a te puste karty gdzie i za ile i jak wgrywać na nie gry ?

    z tego co słyszałem podobno są takie karty jak ten harmony do atari xl/xe czy commodorka grobione u nas w Polsce, co można wkładać do nich kartę pamięci z grami
    Kto je wykonuje ? może zrobił by taki do Atari 2600 ???
    • 6:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    Jest jeszcze alternatywa, która nazwa się:
    "Atari Flashback Portable"
    Konsola ma slot na kartę SD, z której można odpalić wszystkie gry, no i można ją podłączyć odpowiednim kabelkiem do telewizora.
    • 7: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    Witam. W Polsce tego typu cuda wykonuje LOTHAREK. Tutaj jest jego strona ->link<- To urządzenie do Atari XL/XE nazywa się SIDE2 i faktycznie działa dokładnie tak jak chcesz. Wgrywamy gierki na kartę pamięci - wpinamy do carta - bo jest tam gniazdo i gramy w co chcemy. Dzięki temu zabawa na Atari jest BARDZO wygodna ;) - bo można wgrać tyle gier ile chcemy. Może LOTHAREK będzie lepiej zorientowany jak to wygląda w przypadku Atari 2600 ;)
  4.  
    kurde na ebayu harmony kosztuje prawie 600 zł o_O
    więc chyba zakupie Atari 2600 i do niego będę stopniowo kupował oryginalne karty.
    A do Homebrew mógłby się nadać ten Atari Flashback Portable, ale jest jedno pytanie do Pana Montezumy (grałem w ciebie setki razy ;) a więc jak podłączyć ją do TV ? jakim kablem ? w opisie tej konsolki nie podają że jest taka możliwość ?
    • 9:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    jako że atari XL/XE były dużo popularniejsze w Polszy, to mamy do niego więcej dostepnych rozszerzeń. Z tego co wiem nie ma alternatyw dla HarmonyCarta.

    A co do własnych cartów do 2600, to trzeba sobie samemu wyprodukować PCB (chyba ze gdzieś znajdziesz gotowce) i zaprogramować eproma. Wbew pozorom to wcale nie jest takie trudne.
  5.  
    dzięki rr_800xe w takim razie zapytam też mistrza Lotharka!
  6.  
    @bocianu wiem że do Atari XE/XL jest sporo więcej świetnego osprzętu, pełen szacun dla ich twórców.
    Co do kupowania pustych wkładów razem z opakowaniem na jedną grę to się nie opłaci, już lepiej było by kupić ten drogi Harmony cart.
    Zdecydowałem że kupie Atari 2600 z wbudowanymi grami i będę dokupował oryginalne carty z grami, bo co oryginał na fizycznym nośniku to oryginał.
    Tylko że jest problem z tymi grami homebrew, jak w nie grać a jest trochę takich gier i chciałbym je mieć, i tu albo Atari Flashback Portable jeśli da się go podpiąć pod tv, albo nie ma wyjścia i ten Harmony Cart
    • 12:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    @miś kolorowy
    Ktoś na AtariAge napisał, że używa takiego oto kabelka, żeby podpiąć "Atari Flashback Portable" do telewizora:
    ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    A tu jest jeszcze FAQ do tej konsolki:
    ->link<-
    z linkiem do archiwum zawierającego kolekcję gier (niektóre gry zostały specjalnie dla konsoli spatchowane)
    • 14:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    Więcej szczegółów o kabelku:
    ->link<-
  7.  
    O wielki Montezumo bardzo dziękuję, sprawdzę co i jak, szkoda tylko że do tej konsoli nie podepnę standardowych Joyów, ale jeszcze raz dzięki bo do samych homebrew od biedy się nada.
    Dziękuję Wam wszystkim, nie zawiedliście !
    Jeśli jeszcze ktoś coś , jakieś pomysły ... jak grać w gry homebrew na Atari 2600 to piszcie!
    ewentualnie jakby ktoś gdzieś trochu taniej znalazł tego Harmony carta to też będę dozgonnie wdzięczny.

    Pochwalę się buduje u siebie w domu retro kącik (oświetlenie, muzyka, klimat, wiadomo) ale na maszyne arcade działającą na emu mnie nie stać, (to drogie a są w życiu inne wydatki) uwielbiam stare gry arcade, więc buduje retro kącik oparty o konsole Atari 2600 - to tak nawiasem mówiąc jakby kto był ciekawy ;)
  8.  
    Obecnie mówi się na to "jaskinia", a nie "retro kącik" ;-)

    Więcej tutaj: ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Mar 2018
     
    Ha ha, dobrze, że jaskinie, a nie nory :P
    • 18: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime2 Mar 2018
     

    bocianu:

    A co do własnych cartów do 2600, to trzeba sobie samemu wyprodukować PCB (chyba ze gdzieś znajdziesz gotowce) i zaprogramować eproma. Wbew pozorom to wcale nie jest takie trudne.


    Niestety tutaj się nie zgodzę, typów bankowań w cartach do A2600 jest kilkanaście rodzai, wszystkie niekompatybilne ze sobą. Potrzebna jest spora wiedza żeby to ogarnąć. Dodatkowo, te najnowsze i najbardziej zaawansowane gry działają tylko na Harmony, ponieważ wykorzystują własny procesor carta (ale czy to jest jeszcze Atari?). Oczywiście, najprostsze gry 2k/4k odpalisz na carcie zbudowanym z podstawki pod eproma i inwerterze 74LS04 lub nawet zbudowanym na tranzystorze, ale nie ukrywajmy, są to najsłabsze gry. Te lepsze wymagają carta z logiką, nawet z zaprogramowanym GAL'em.
    Tutaj mój dawny projekt ->link<- z późniejszą rozbudową o obsługę gier 32k F4 i obsługą chipu SARA. Na stan dzisiejszy mam na nim około 950 gier, dem i programów. Niestety nie na sprzedaż.
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Mar 2018
     
    Witam nowego kolegę.

    Pady od Segi także działają ,przy czym jako fire działa jedynie "B"
  9.  
    @ mgr_inz_rafal
    niech będzie że to jaskinia ;)

    @rj1307
    widzę że kolega się dobrze zna, mam pytanie czy na cartridge typu harmony odpalę również gry 32k ?
    ile mają maxymalnie standardowe wydania gier na A2600 ? 4K czy 8K ?
    I na koniec pytanie czy zrobienie takiego carta jak masz Ty wyjdzie drożej od Harmony czy taniej ?
    oraz jakie są różnice między nimi ?

    @IRATA4
    Dzięki też witam!
    słyszałem o tym że działają pady od segi, ja jednak preferuje grę na standardowych joystickach od Atari/Commodore,
    ale dzięki za info.
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Mar 2018
     


    jeszcze jest taka alternatywa jak Arcade Stick od Mega Drive ,pozostałe przyciski zawsze można zaprogramować ;-).
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2018
     
    Skoro mowa o grach na Atari 2600, to dopadłem Jelcynka i Traka, którzy opowiedzieli o grze "Paski Grozy":

  10.  
    @IRATA4
    Ooo taki sprzęcik jak najbardziej!
    wszelkie kontrolery w stylu arcade stick bardzo pasują do Atari 2600 i charakteru większości gier dostępnych na tej konsoli.

    @Kaz
    świetnie! zabieram się do czytania, tymbardziej, że mało w Polskim internecie świeżych i ciekawych informacji o Atari 2600
  11.  
    edit
    zabieram się do czytania i oglądania ;)
    • 25: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime12 Mar 2018
     

    miś kolorowy:

    @rj1307
    widzę że kolega się dobrze zna, mam pytanie czy na cartridge typu harmony odpalę również gry 32k ?
    ile mają maxymalnie standardowe wydania gier na A2600 ? 4K czy 8K ?
    I na koniec pytanie czy zrobienie takiego carta jak masz Ty wyjdzie drożej od Harmony czy taniej ?
    oraz jakie są różnice między nimi ?


    Na Harmony odpalisz prawie wszystkie typy gier do 32k. Najbardziej standardowe gry mają 2k/4k, tych jest najwięcej,nie wymagają przełączania banków.
    Harmony to cart, do którego gry wgrywasz z karty SD, mój cart ma je na stałe w pamięciach Flash, nie można w łatwy sposób dorzucić kolejnych pozycji. Prócz tego, Harmony obsługuje gry
    .DPC+ czyli te, które zostały napisane na procesor ARM Harmony, a konsola została sprowadzona do zapewnienia zasilania i obsługi portów I/O.
    Ceny nie możesz porównywać, bo to zupełnie inne konstrukcje. :)
  12.  
    @rj1307
    dzięki kolego za odpowiedź, jestem coraz mądrzejszy ;)

    no nic pozostało mi kupić ten cart harmony bo Atari 2600 oraz jego klon już czekają :)

    Pozdrawiam
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Aug 2019
     
    A tak a propos nowej książki doktora Moore, to znalazłem też info, że jest on autorem darmowej gry edukacyjnej dla Atari 2600 o mutacjach DNA "Gene Medic". Chociaż z opisu wynika, że bardziej to gra biznesowa, bo trzeba leczyć pacjenta, uwzględniając jego budżet na leczenie i wysokość polisy ubezpieczeniowej. Takie życiowe... :)

    Kod 6502 jest udostępniony na githubie, a autor zachęca do korzystania. Ktoś, coś by chciał skonwercić? :)

    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-

    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Oct 2019 zmieniony
     


    Super to wygląda ,ładniej narysowanej postaci z wykorzystaniem odcieni i tylu kolorów to na 2600 nie widziałem , grał ktoś ?
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime1 Oct 2019
     
    Ten motorek/rowerek rzeczywiście bardzo ładny. Widziałem coś podobnego tylko w kik-start: ->link<-
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Oct 2019
     
    @ mono
    włącz play i zobacz gościa odbijającego piłeczkę/Zośkę :-D
    • 31: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    Conan ;)

    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    Grooby - tutaj przeniosłem Twój link, bo bardziej pasuje. Jakbyś wolał inny wątek, ale tematyczny, to daj znać.
    • 33: CommentAuthortatko74
    • CommentTime26 Nov 2020
     
    A tu Pan sobie sam zrobił uniwersalny cartridge :)
    ->link<-
    • 34: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime27 Nov 2020 zmieniony
     
    Zaxon robi unocart'y na microSD do Atari 2600.
    Na allegro jest zdaje się płytka pcb do zrobienia takiego carta (od jakiegoś innego uzytkownika) ale pewnie jak poczekasz albo napiszesz do Zaxona to kupisz gotowego carta.
    • 35: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime27 Nov 2020 zmieniony
     
    Teraz do 2600 to juz sa kartridże WiFi pozwalające na uruchamianie gier z sieci.
    ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Nov 2020
     
    ... ło matko,ja jeszcze z antenowego korzystam ha,ha,ha
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jun 2022 zmieniony
     
    W temacie tworzenia gier na Atari 2600:

    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2022
     
    Facet zrobił "emulator Atari 2600 w Minecraft" :)