atarionline.pl ATARI 2600 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

1.  
    Na początek chciałem się przywitać, więc
    cześć Atarowcy!
    mam tak samo jak Wy! ;)
    commodore jest bee i takie tam
    Atari Love , Tylko Atari, Atari jest the Best! :)

Taa jestem przed 40 na imię mam Wojtek, zachciało mi się retro, wkręcam się w klimat już od dawna
    Jestem pełen uznania, dla Was , dla twórców nowych gier i nowego osprzętu ! dla tych którzy wyciskają niesamowite rzeczy z tego cudownego sprzętu z dawnych lat.

No dobra przywitanie i słodzenie mam za sobą, a tera potrzebuje pomocy.
    Chce kupić sobie Atari 2600, (wiem na allegro,olx itp są od ręki) ale chce mieć możliwość wgrywania na nie gry zwykłe i "homebrew" - tak się mówi ?
    widziałem na youtupie jakieś cartridge w które można wsadzić karte pamięci z zapisanymi grami ,ale ja się nie znam, nie wiem co i jak , gdzie i co kupić ? HELP!

Drugie pytanie czy będę mógł wgrywać i uruchamiać 8 kilowe gry, czyli np. takiego Pacmana 8k, oraz czy wgram i uruchomię Froggera od Segi ?

Ostatnie pytanie czy podłączę do ATARI 2600 i będą w pełni działać joysticki z Atari XL/XE/ST/C64/AMIGA ?

Na koniec daje w załączniku screen z Frogera o którego mi chodzi
    oraz link do filmiku na yotupie z pac mana 8k
  2.  

miś kolorowy:

Jestem pełen uznania, dla Was , dla twórców nowych gier

Dziękuję Ci serdecznie Misiu ;-)

Na 2600 niestety się nie znam...
    • 3:

CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Mar 2018

cześć Misio, tu też Wojtek.

Jeżeli chodzi o atari 2600, to z tego co wiem jedyną opcją wgrywania na niego homebrew (oprócz produkcji własnych cartów) jest zakup HarmonyCart'a

->link<-

niestety nie jest on tani, bo kosztuje około 80 dolców, ale podobno odpala wszystko :)

Co do joysticków, to nie powinno być problemów. Działają wszystkie standardowe - tylko pady od segi mają inna kolejność pinów.
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Mar 2018

I oczywiście joysticki produkcji Sinclaira (np. SJS-1) nie będą działać pomimo takiej samej wtyczki - ale są dość rzadkie :) Reszta używa tego samego standardu, który został wprowadzony przez Atari, właśnie razem z 2600 (Spectrumowcy go znają pod nazwą Kempston, od nazwy pierwszej firmy produkującej interface'y tego standardu do ZX)
  3.  
    dziękuje Panowie za odpowiedzi ! kwestia joysticków jest już dla mnie jasna, ale ten kart Harmonycośtam jest kurde dość drogi 80$ + wysyłka = ja pierdu ;)
    nie ma jakiś tańszych opcji ? nikt u nas w Polandzie nie wykona czegos podobnego ?
    Szanowny Panie bocianu a te puste karty gdzie i za ile i jak wgrywać na nie gry ?

z tego co słyszałem podobno są takie karty jak ten harmony do atari xl/xe czy commodorka grobione u nas w Polsce, co można wkładać do nich kartę pamięci z grami
    Kto je wykonuje ? może zrobił by taki do Atari 2600 ???
    • 6:

CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime2 Mar 2018

Jest jeszcze alternatywa, która nazwa się:
    "Atari Flashback Portable"
    Konsola ma slot na kartę SD, z której można odpalić wszystkie gry, no i można ją podłączyć odpowiednim kabelkiem do telewizora.
    • 7: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime2 Mar 2018

Witam. W Polsce tego typu cuda wykonuje LOTHAREK. Tutaj jest jego strona ->link<- To urządzenie do Atari XL/XE nazywa się SIDE2 i faktycznie działa dokładnie tak jak chcesz. Wgrywamy gierki na kartę pamięci - wpinamy do carta - bo jest tam gniazdo i gramy w co chcemy. Dzięki temu zabawa na Atari jest BARDZO wygodna ;) - bo można wgrać tyle gier ile chcemy. Może LOTHAREK będzie lepiej zorientowany jak to wygląda w przypadku Atari 2600 ;)
  4.  
    kurde na ebayu harmony kosztuje prawie 600 zł o_O
    więc chyba zakupie Atari 2600 i do niego będę stopniowo kupował oryginalne karty.
    A do Homebrew mógłby się nadać ten Atari Flashback Portable, ale jest jedno pytanie do Pana Montezumy (grałem w ciebie setki razy ;) a więc jak podłączyć ją do TV ? jakim kablem ? w opisie tej konsolki nie podają że jest taka możliwość ?
    • 9:

CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Mar 2018

jako że atari XL/XE były dużo popularniejsze w Polszy, to mamy do niego więcej dostepnych rozszerzeń. Z tego co wiem nie ma alternatyw dla HarmonyCarta.

A co do własnych cartów do 2600, to trzeba sobie samemu wyprodukować PCB (chyba ze gdzieś znajdziesz gotowce) i zaprogramować eproma. Wbew pozorom to wcale nie jest takie trudne.
  5.  
    dzięki rr_800xe w takim razie zapytam też mistrza Lotharka!
  6.  
    @bocianu wiem że do Atari XE/XL jest sporo więcej świetnego osprzętu, pełen szacun dla ich twórców.
    Co do kupowania pustych wkładów razem z opakowaniem na jedną grę to się nie opłaci, już lepiej było by kupić ten drogi Harmony cart.
    Zdecydowałem że kupie Atari 2600 z wbudowanymi grami i będę dokupował oryginalne carty z grami, bo co oryginał na fizycznym nośniku to oryginał.
    Tylko że jest problem z tymi grami homebrew, jak w nie grać a jest trochę takich gier i chciałbym je mieć, i tu albo Atari Flashback Portable jeśli da się go podpiąć pod tv, albo nie ma wyjścia i ten Harmony Cart
    • 12:

CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime2 Mar 2018

@miś kolorowy
    Ktoś na AtariAge napisał, że używa takiego oto kabelka, żeby podpiąć "Atari Flashback Portable" do telewizora:
    ->link<-
    • 13:

CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime2 Mar 2018

A tu jest jeszcze FAQ do tej konsolki:
    ->link<-
    z linkiem do archiwum zawierającego kolekcję gier (niektóre gry zostały specjalnie dla konsoli spatchowane)
    • 14:

CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime2 Mar 2018

Więcej szczegółów o kabelku:
    ->link<-
  7.  
    O wielki Montezumo bardzo dziękuję, sprawdzę co i jak, szkoda tylko że do tej konsoli nie podepnę standardowych Joyów, ale jeszcze raz dzięki bo do samych homebrew od biedy się nada.
    Dziękuję Wam wszystkim, nie zawiedliście !
    Jeśli jeszcze ktoś coś , jakieś pomysły ... jak grać w gry homebrew na Atari 2600 to piszcie!
    ewentualnie jakby ktoś gdzieś trochu taniej znalazł tego Harmony carta to też będę dozgonnie wdzięczny.

Pochwalę się buduje u siebie w domu retro kącik (oświetlenie, muzyka, klimat, wiadomo) ale na maszyne arcade działającą na emu mnie nie stać, (to drogie a są w życiu inne wydatki) uwielbiam stare gry arcade, więc buduje retro kącik oparty o konsole Atari 2600 - to tak nawiasem mówiąc jakby kto był ciekawy ;)
  8.  
    Obecnie mówi się na to "jaskinia", a nie "retro kącik" ;-)

Więcej tutaj: ->link<-
    • 17:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Mar 2018

Ha ha, dobrze, że jaskinie, a nie nory :P
    • 18: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime2 Mar 2018

bocianu:

A co do własnych cartów do 2600, to trzeba sobie samemu wyprodukować PCB (chyba ze gdzieś znajdziesz gotowce) i zaprogramować eproma. Wbew pozorom to wcale nie jest takie trudne.

Niestety tutaj się nie zgodzę, typów bankowań w cartach do A2600 jest kilkanaście rodzai, wszystkie niekompatybilne ze sobą. Potrzebna jest spora wiedza żeby to ogarnąć. Dodatkowo, te najnowsze i najbardziej zaawansowane gry działają tylko na Harmony, ponieważ wykorzystują własny procesor carta (ale czy to jest jeszcze Atari?). Oczywiście, najprostsze gry 2k/4k odpalisz na carcie zbudowanym z podstawki pod eproma i inwerterze 74LS04 lub nawet zbudowanym na tranzystorze, ale nie ukrywajmy, są to najsłabsze gry. Te lepsze wymagają carta z logiką, nawet z zaprogramowanym GAL'em.
    Tutaj mój dawny projekt ->link<- z późniejszą rozbudową o obsługę gier 32k F4 i obsługą chipu SARA. Na stan dzisiejszy mam na nim około 950 gier, dem i programów. Niestety nie na sprzedaż.
    • 19:

CommentAuthorIRATA4
    • CommentTime7 Mar 2018

Witam nowego kolegę.

Pady od Segi także działają ,przy czym jako fire działa jedynie "B"
  9.  
    @ mgr_inz_rafal
    niech będzie że to jaskinia ;)

@rj1307
    widzę że kolega się dobrze zna, mam pytanie czy na cartridge typu harmony odpalę również gry 32k ?
    ile mają maxymalnie standardowe wydania gier na A2600 ? 4K czy 8K ?
    I na koniec pytanie czy zrobienie takiego carta jak masz Ty wyjdzie drożej od Harmony czy taniej ?
    oraz jakie są różnice między nimi ?

@IRATA4
    Dzięki też witam!
    słyszałem o tym że działają pady od segi, ja jednak preferuje grę na standardowych joystickach od Atari/Commodore,
    ale dzięki za info.
    • 21:

CommentAuthorIRATA4
    • CommentTime8 Mar 2018

jeszcze jest taka alternatywa jak Arcade Stick od Mega Drive ,pozostałe przyciski zawsze można zaprogramować ;-).
    • 22:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2018

Skoro mowa o grach na Atari 2600, to dopadłem Jelcynka i Traka, którzy opowiedzieli o grze "Paski Grozy":

10.  
    @IRATA4
    Ooo taki sprzęcik jak najbardziej!
    wszelkie kontrolery w stylu arcade stick bardzo pasują do Atari 2600 i charakteru większości gier dostępnych na tej konsoli.

@Kaz
    świetnie! zabieram się do czytania, tymbardziej, że mało w Polskim internecie świeżych i ciekawych informacji o Atari 2600
  11.  
    edit
    zabieram się do czytania i oglądania ;)
    • 25: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime12 Mar 2018

miś kolorowy:

@rj1307
    widzę że kolega się dobrze zna, mam pytanie czy na cartridge typu harmony odpalę również gry 32k ?
    ile mają maxymalnie standardowe wydania gier na A2600 ? 4K czy 8K ?
    I na koniec pytanie czy zrobienie takiego carta jak masz Ty wyjdzie drożej od Harmony czy taniej ?
    oraz jakie są różnice między nimi ?

Na Harmony odpalisz prawie wszystkie typy gier do 32k. Najbardziej standardowe gry mają 2k/4k, tych jest najwięcej,nie wymagają przełączania banków.
    Harmony to cart, do którego gry wgrywasz z karty SD, mój cart ma je na stałe w pamięciach Flash, nie można w łatwy sposób dorzucić kolejnych pozycji. Prócz tego, Harmony obsługuje gry
    .DPC+ czyli te, które zostały napisane na procesor ARM Harmony, a konsola została sprowadzona do zapewnienia zasilania i obsługi portów I/O.
    Ceny nie możesz porównywać, bo to zupełnie inne konstrukcje. :)
  12.  
    @rj1307
    dzięki kolego za odpowiedź, jestem coraz mądrzejszy ;)

no nic pozostało mi kupić ten cart harmony bo Atari 2600 oraz jego klon już czekają :)

Pozdrawiam