atarionline.pl Czy istnieje cartridge z zapisem? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Apr 2018
     
    Mam pytanie. Czy istnieją jakieś gotowe rozwiązania - cartridge, na który można nagrać plik ATR (albo jakikolwiek format dyskietkowy), i będzie można robić z niego nie tylko odczyt, ale także zapis?

    Nawet, gdyby było to urządzenie inne niż D:, to jestem zainteresowany, ale czy takie coś w ogóle istnieje?
    • 2: CommentAuthor0xF
    • CommentTime3 Apr 2018
     
    Między innymi: RAM-CART, Maxflash.
    • 3:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime3 Apr 2018
     
    Myślę, że chodzi o cart, który umożliwia zapis przy włączonym komputerze typu save game tak jak na floppy.

    @Kaz, Duddie realizował podobne rozwiązanie (emulacja flopa), nie wiem na czym stanęło, pisz do niego.
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2018
     
    RAMCART wlasnie to realizuje
    • 5: CommentAuthor0xF
    • CommentTime3 Apr 2018
     
    Z wymiennym nośnikiem: ->link<-
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2018
     
    genialny urządź. orientujesz sie ile danych jest w stanie zamapowac w czasie np. wygaszania pionowego?
    • 7: CommentAuthor0xF
    • CommentTime3 Apr 2018
     
    Transfer ok. 500kB/s. Napisałem na to konwerter filmów 50fps w TIP z dźwiękiem 15kHz.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2018 zmieniony
     
    tak akurat :-) mam nadzieje bedzie jakas demonstracja mozliwosci na SV :-)

    wlasciwie... to moznaby zrobic manewr, ze przygotowujemy kompilacje dooma na takim armie (pewnie wiekszym) i streemujemy pamiec obrazu do 8/16 kb mapowanych na atari. ustawiamy odpowiednio antica a kontrolery przepisujemy do rejestrow na d5xx. :D
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Apr 2018
     
    Ccwrc - z Duddiem jestem praktycznie w stałym kontakcie i stąd wiem, że nie ma on takiego rozwiązania, przynajmniej w bliskiej przyszłości.

    Chodzi o to, że marzy mi się wznowienie wydania gry "Kolony 2106", w normalnym pudełku, z poszerzoną instrukcją i na cartridge'u.

    RAM-cart byłby tu przydatny, aczkolwiek 256KB to trochę za mało, bo gra zajmuje prawie do pełna dyskietkę 360KB...

    Rozwiązanie Foxa bardzo fajne, ale chyba armata na muchy w tym przypadku.

    Jeszcze muszę się przyjrzeć, jak działa MaxFlash, bo mam sztukę, ale tam zdaje się koszty cartridge'a są wysokie.
    • 10: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Apr 2018
     
    Ale Kazowi chodzi o emulację i zapis do atr/innego dysku, etc. z poziomu Atari. Nie znam możliwości RAMCARTa, ale o ile nic się nie zmieniło to MaxFlash pozwala zapisać atr (specjalnie przygotowane na PC w zbiorczym atr) z poziomu atari, ale już po podmontowaniu atr modyfikacje nie są zapisywane. Wiec teoretycznie jest to możliwe, ale praktycznie tego nie ma (tak przynajmiej było).
    • 11: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime4 Apr 2018
     
    Urządzenie istnieje choćby wspomniany RamCart.
    Kwestia oprogramowania.
    Sam jestem ciekaw czy można edytować ATR z poziomu Atari.
    Ale czemu nie. Wydaje się to możliwe. Trzeba drążyć temat, ktoś pewnie coś popełnił w tym temacie. Może do przysłowiowej szuflady?
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Apr 2018
     
    jest DOS przystosowany do tego, zeby zapisywac na RAMCARCIE, nie wspominajac o xB:
    • 13:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime4 Apr 2018 zmieniony
     
    Carty AtariMax Maxflash wspierają zapis, aczkolwiek nie przy użyciu CIO (programista musi to zaprogramować).
    Są one chętnie używane do wydawania gier z możliwością zapisu stanu gry (np. Dino's Quest, Jim Slide).
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime4 Apr 2018
     
    Myślę że @Montezuma kieruje cię na właściwe tory.
    To co będzie ta gra? :).
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Feb 2020
     
    Mam już od paru miesięcy rozwiązanie dzięki Kubie Husakowi, dzięki!
    • 16: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime28 Feb 2020
     
    Tylko ze jego cart nie wchodzi zdaje sie do obudowy Sikora :(
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Feb 2020
     
    Potrzebuję oprogramowanie do Ram Carta 128k,ciekawe czy można go przerobić montując większą kość Ram ?
  1.  
    Hmmm,

    I think the 512k flash Megacart by Bernd Herale (with software by Stefan Dorndorf, Mathias Reichl and Bernd Herale) was able do this. The cart is no longer available (cannot be ordered anymore), but the schematics and software are still available...

    ->link<-

    This page was also available in english in the past, but today I found only the german version (maybe the author removed the english version in the meanwhile)...
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Feb 2020 zmieniony
     
    @Madrafi, wchodzi po wyłamaniu dolnych zatrzasków, będzie się trzymał na śrubie łączącej połówki obudowy. Aha, i trzeba zwęzić po 0.8 mm płytkę z dwóch boków.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Feb 2020 zmieniony
     
    Sikor wpadł na naszą konferencję, przyniósł swoją obudowę. Ja akurat wziąłem maszczykową obudowę, więc mogliśmy zrobić zdjęcia porównawcze:

    biała - sikorowa
    czarna - maszczykowa
    • 21:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime29 Feb 2020
     
    @Kaz

    Ja zrobiłem foto porównawcze z obudowami Atarimax:
    ->link<-

    Masz jakieś spostrzeżenia nt. obudów Sikorowych vs Maszczyk? Tez jestem ciekaw opinii. Co do (powiedzmy) mojej to wyraziłem ją tu:
    ->link<-
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Feb 2020 zmieniony
     
    @CharlieChaplin
    ...my Ram cart is Polish production, but maybe it will work, thanks a lot, i will check and get in touch ... though i don't know how to go about it ...
    • 23: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    @Madrafi, wchodzi po wyłamaniu dolnych zatrzasków, będzie się trzymał na śrubie łączącej połówki obudowy. Aha, i trzeba zwęzić po 0.8 mm płytkę z dwóch boków.


    z 1 to mozna sie pobawic, choc nie jest to takie proste.
    Ale nie wyobrazam sobie zrobienie release gry np 30 kartow ta metoda.
    • 24:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    @jhusak, czyli masz takie rozwiązanie działające i nadające się do obudowy Sikora? Dasz więcej szczegółów?
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    nowy xBIOS obsluguje zapis na karcie Husaka.
  2.  
    to jest ten sam problem co szerokość Sic! carta, karta jaki ma Rescue Expedition (512k kart - nie wiem kto jest autorem) i kart Kuby - szerokość pcb jest rzędu 62.5mm i nawet więcej. Mam też jakieś karty z Blizzardem - szerokość płytek podobna i problem ten sam.

    Niestety obudowy Maszczyka to przeróbka obudów kartów do C64, nie mieszczą się na wysokość do A800/400, na szerokość w komin od Atari 800XL wchodzi mi to na ścisk, aż skrzypi plastik (pomimo tego zwężenia, które jest na dole obudowy kartu Maszczyka).
    • 27:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    Autorem karta do TRE jest Duddie.
  3.  
    zrobiłem kilka projektów obudów, ale nie zmienia to faktu, że żadne z tych pcb nie wejdzie to bez ścinania (a na Sic! cartcie nie zetnie się aż tyle z boków pcb) do obudowy Sikora. Żeby móc pakować te pcb bez obcinania do jakiejś obudowy, trzeba zejść z jej grubością ścianek/zakładek blokujących, bo najszerszy kart jaki mam to Miner 2049er, który ma 66,20mm. Przyjmując to za rozsądne maksimum szerokości obudowy mamy po 1,5mm na ścianki a resztę na niezbędny luz pcb w obudowie + ew. niedokładności. Mało.
  4.  
    Voy - ja wiem kto jest wydawcą, nie wiem kto jest autorem płytki etc.
    • 30:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    O tym właśnie piszę. :) Duddie jest autorem płytki karta.
  5.  
    ok :) - myślałem, że to jakaś wersja karta, który wisiał na aa, bo nawet podobnie ścięte "uszka".