atarionline.pl Czy to jeszcze Atari? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    to jak wiesz voy co masz robić, to bierz się do roboty.
    może se zapisz jakbyś zapomniał - cart, ARM, 200 MHz do 100 PLN.
    • 2:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime16 Apr 2018
     

    xxl:

    jak zwykle jestes w bledzie. moze mowi ci cos nazwa programu wydanego przez atari "translator"? sami przyznali ze ok. 2000 programow nie dzialalo na OS XL,

    2000? Skąd wytrzasnąłeś tę liczbę?
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Apr 2018
     

    wieczor:

    My mówimy o kompatybilności z różnymi wersjami OS w serii XL/XE.


    "chyba Ty". gdzie lezala geneza problemu? poczytaj.



    @Krótki: na 90% to byla instrukcja do translatora ale jesli nie znajdziesz to pogrzebie...
    • 4:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime16 Apr 2018
     
    E, to żeś sobie zrobił sporą nadinterpretację. Instrukcja tylko wspomina, że używając translatora masz dostęp do ponad 2000 programów dostępnych na komputery Atari.

    Ta liczba to jest _szacowana całkowita liczba programów na Atari_ napisanych do 1983 roku. Wystarczy rzut oka na zawartość bazy takiej jak AtariOnline albo Atarimania, aby było jasne, że tak należy tę liczbę rozumieć.
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Apr 2018
     
    a wiec zabieg marketingowy atari, bo nie uzywajac tego translatora takze bedzie dostep do wiekszosci z tych 2000 ? :D
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Apr 2018
     
    kluczowym wyrażeniem zdaje się być: "większości" ;)
    • 7: CommentAuthormrroman
    • CommentTime17 Apr 2018
     
    @xxl: powody porażki Atari 1200 XL są różne. główne to to, że:

    - był praktycznie nie rozszerzalny (tylko SIO)
    - miał nowy system
    - był drogi

    Jeśli chodzi o system, to Atari skopało sprawę, bo nie dało wcześniej programistom dokumentacji systemu i sprzętu. Ci robili reverse-engineering i pisali soft który się wbijał nieelegancko do systemu. Atari miała gdzieś tych programistów, dlatego poprzesuwała sobie procedury, bo rozwijała system i sprzęt.

    Po to jest tablica skoków, żeby można było przesuwać adresy procedur bez problemu. Tak jest w każdym normalnym systemie. To, że się sporo softu do tego nie dostosowało to już inny problem.

    Ciekawostka jest też taka, że pisząc sobie ten soft na Atari XL/XE i skacząc po ROMie, nie będzie on działał w drugą stronę czyli na Atari 400/800. I który z tych systemów jest wg Ciebie normalnym Atari? Założę się że np w Stanach będzie to raczej 400/800.
    • 8: CommentAuthorRocky
    • CommentTime17 Apr 2018 zmieniony
     
    Platforma Amigi ze względu na podobną architekturę jest bardzo podobna do małego Atari. Ma to też wpływ na montowane rozszerzenia..
    - dodatkowa pamięć w Atari jest odpowiednikiem pamięci slow a A500 (w pewnym uproszczeniu)
    - Rapidus jest odpowiednikiem karty turbo z pamięcią FAST dostępną tylko dla procesora oraz dopalonym prockiem (wkładając 030 do Amigi 500 też przechodzimy z 16>32bit)
    - VBXE jest rozszerzeniem możliwości graficznych układu GTIA z przesadzonymi możliwościami, których nie można w pełni wykorzystać.. dopiero podłączenia VBXE do Rapidusa poprzez np. kanał DMA pozwoliłoby rozwinąć skrzydła (rozwiązanie zaimplementowane w Amigach 1200, gdzie do karty PPC dokładało się grafikę BVision).. dopiero przy takim układzie można by się zastanawiać, czy to jeszcze Atari..
    Niezmiennie uważam, że Rapidus to jedynie odpowiednik karty rozszerzeń np. 060 + pamięć FAST do A1200 lub karty CT60 do Falcona.. daje podobnego kopa.. i tyle.. jedynym problemem popularyzacji jest niestety cena. Ale dużym plusem w stosunku do Amigi i Falcona jest to, że da się go kupić.
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime17 Apr 2018
     

    mrroman:

    ...I który z tych systemów jest wg Ciebie normalnym Atari?


    zacytuje: "jedna z wiekszych zalet atari jest to ze mozna OS wylaczyc i odzyskac zajmowana przez niego przestrzen" :-)

    @Pin: kluczowe to byly slowa "zabieg marketingowy"
    • 10:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime17 Apr 2018
     
    Czyli jakby dało się wsadzić do C64 Rapidusa i VBXE to będziemy mieli Atari? ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Apr 2018
     
    Nie, będzie to C64 rozszerzone o Rapidusa i VBXE, podobnie jak Atari o nie rozszerzone. Są to rozszerzenia do użytku opcjonalnego, a nie trwale zmieniające cechy bazowego komputera.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Apr 2018
     
    Hahahahahh, dobre.
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Apr 2018
     
    To było do shanti77.
    • 14: CommentAuthorRocky
    • CommentTime17 Apr 2018
     
    Do C64 już dawno (w latach 90) było coś takiego jak Rapidus i zwie się SuperCPU.
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    Rapidus to nie jest tylko turbo i 816. Umożliwia uruchomienie równocześnie dwóch procesorów 6502@1.77 i 816@20MHz w jednej przestrzeni adresowej.
    • 16: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    Jakie parametry miał ten super CPU w porównaniu do Rapidusa
    Generalnie dopałka stosowana w C64 to stacja, i założę się że jest wykorzystywana w wielu lepszych produkcjach, tylko o tym subtelnie zapominają wspomnieć
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    roznica jest taka, ze architektura c64 przewiduje upgrade cpu a architektura XL/XE nie przewiduje. dlatege w c64 mozna zainstalowac turbo a w atari trzeba lutowac ;-)
    • 18: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime18 Apr 2018 zmieniony
     
    hmm, czyli tam jest gniazdo na inny procek, czy instalujemy to w miejscu 6510 i chodzi plug and play ?

    wygooglałem sobie i wujek google pokazuje to jako przystawkę podłączaną do portu z tyłu mydelniczki, rozumiem że to taka dostawka ?
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    nie, wsadzasz kardrydz i juz.
    • 20: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    to nie wygląda jak kardridż, no ale pewnie jest łatwiej niż w XL/XE
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    tak, REU, SuperCPU były od dawna ... za drogie i trudno dostępne, dlatego nie zdobyły wtedy popularności, zresztą na C64 nigdy nie było takiego ciśnienia aby modyfikować pamięć czy CPU

    Rosomak masz Wikipedie i szeroko pojęty Internet, na temat użycia stacji C64 jako dopałki narosły mity, był art na ten temat w stylu dopałka 1541 dla C64 bardziej aby udowodnić że można aniżeli że się opłaca

    można wymyślić "super-duper-ficzer" ale jak nie przedstawisz dla tego konkretnego opłacalnego zastosowania to będzie to tylko ciekawostka która szybko przeminie, w stylu "aha fajne, na razie"
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2018
     

    rosomak:

    to nie wygląda jak kardridż, no ale pewnie jest łatwiej niż w XL/XE


    na c64 jest to rozszerzenie a na xl/xe to jest modyfikacja :-)
    • 23: CommentAuthorRocky
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    To czy coś jest wpinane w port, czy nie to kwestia techniczna.. Do Atarka jest dopałka CPU wpinana styłu o nazwie F7 (prototyp Pasia, ale działa.. widziałem).. Czyli się da.. jednakże sądząc z opisu (niemalże cały komputer wpinany do portu) to rozwiązanie byłoby pewnie dużo droższe od drogiego Rapidusa.. prawdopodobnie zasada działania podobna do SuperCPU dla c64.. W zasadzie kwestia odpowiednich wyprowadzeń w komputerze.
    Dla przykładu do Amigi500 procek wpina się z lewej strony do złącza krawędziowego, a do bliźniaczej A600 trzeba wstawiać do środka (pod klapką tylko dodatkowy RAM chip wchodzi)..
    Rapidus ma tą zaletę, że nie zmieniając architektury Atarka można próbować wyciskać więcej z istniejących układów.. Niestety graficznie c64 nie da się dogonić, ale coś więcej się da. Muzycznie mamy niezapisaną kartę.. i liczę, że odp. soft powstanie.. Do walki mamy 2xPOKEY dopalony Rapidusem vs SID.
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2018 zmieniony
     
    kwestia techniczna ktora na atari mozna rozwiazac modyfikujac komputer za pomoca lutownicy :-) a ktora na c64 jest rozwiazana przez projektantow tego komputera,
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    Tak samo jak w większości przypadków wymiana/fix wadliwego GTIA.
    Wielkie halo z lutownicą, jak się już nie ma czego przyczepić to sposobu podpięcia turbo/rozszerzenia, jakby to było najważniejsze w tej dyskusji.

    Do Amigi 1200 prawdopodobnie zupełnie bez lutowania będzie można podłączyć Vampire V4, które przejmie działanie CPU, układów gfx i sfx, a w wersji standalone jest w stanie zastąpić całą Amigę. I co, to jest OK bo bez lutowania?
    Nie czepiajmy się sposobu montażu, bo to żadne sensowne kryterium.
    • 26: CommentAuthortebe
    • CommentTime18 Apr 2018 zmieniony
     
    ->link<-

    ciekawy art, powinien zostać zadedykowany takiej konserwie jak XXL ;)
    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2018
     

    Jacques:

    jakby to było najważniejsze w tej dyskusji


    pewnie ze nie ale jasno pokazuje, ze c64 jest zaprojektowane tak ze mozna podlaczyc turbo a xl/xe nie jest tak zaprojektowane :-)
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    Jasno było tu powiedziane, że istnieje prototyp Rapidusa podłączany z zewnątrz, jeśli nie doczytałeś to mogę to napisać brailem ;)
    • 29: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    czekam z niecierpliwoscia :-)
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    eee, niedoczekasz - prototyp tego, co wylądowało w środku ;)
    • 31: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    no wlasnie :-) wiec Rocky i Pin... pomyslcie zanim zaczniecie pisac :D
    • 32: CommentAuthorRocky
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    Nie wiem ja ty xxlu dziwny, ale wolę rapidusa w środku, żeby mieć czystą formę Atarka, gdzie różne wystające kostki ją psują.. Na SIDE jeszcze pomysłu nie mam przy założeniu, że w Atarku nie będzie żadnych nowych dziur..
    Nie wiem kto by kupił takiego karta, gdyby miał kosztować np. ok 1k PLN.. Poza tym (poczytaj sobie opis Projektu F7) to właśnie Rapidus mniej ingeruje w architekturę Atari niż ten zewnętrzny kart, który ma w sobie kopię całej maszyny..

    Proponuję Tobie pobawić się i napisać jakiś kod na Rapidusa.. np. odgrywanie muzyczek na GTIA z jeszcze większą częstotliwością.. może ci się spodoba. zamiast ględzić po forach..
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    Xxl'a ubodło to, że w obiegu jest za dużo dopalonego sprzętu na którym nie działają jego super produkcje ;))
    • 34: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2018 zmieniony
     
    @Rocky: rob co tam sprawia Ci radosc... ja wiem, ze rapidus, amiga czy tam pc beepery zagraja lepiej od atari :-) ale co z tego? duszony ograniczeniami atari sztuczkami programistycznymi bede dazyl do tego aby te beeepery brzmialy jak najlepiej... nie wymienie przez to sprzetu :-)

    @Pin: "w obiegu" to jest raczej zyczeniowe myslenie ;-) a co do jakiegos wpywu ilosci przerobionego sprzetu na to co i jak pisze... pozwole sobie tylko na usmiech politowania :-)
    • 35:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    Mimo wszystko ciekawe, jaka jest statystyka. Ilu obecnie ludzi ma działające maszyny i ilu z nich korzysta z nich nacodzień. Albo chociaż nie wiem, raz w tygodniu? Ile z tych komputerow to stocki / zbliżone do stocka / totalne przeróbki?
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    @XXl - uśmiech politowania wzbudza najczęściej twoje biadolenie i ograniczenia które narzucasz.

    @Mav - pomiędzy SIO a resztą świata, to obstawiam proporcje ok 50/50. Druga opcja to nośniki I/O w rodzaju powiedzmy Side1/2, oraz IDE+ wszystkich rewizji, czy tam kilka działających KMK/JŻ.
    • 37: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2018 zmieniony
     

    Pin:

    ograniczenia które narzucasz


    mowisz o ograniczeniach atari? ;-)


    biadolenie to slychac tylko ze strony postatarowcow w stylu: przerobcie ta gre zeby mi dzialala, przerobcie to zaby mi sie ladowalo itd ;-)
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    wyszło, że to ty jesteś postatarowcem, nie szanujesz architektury oryginalnego sprzętu :)
    • 39:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    Wy tak widzę możecie w nieskończoność :D
    • 40: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime18 Apr 2018 zmieniony
     
    Uprzejmie, aczkolwiek z obrzydzeniem, donoszę, że cały czas przybywa userów rozbudowujących swoje ukochane XE :-)
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    To uważaj, bo niektóre źle napisane programy mogą Ci przestać działać ;)
    • 42: CommentAuthormakary
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    @Rocky: "A na co dzień wolę włączyć moją doposażoną maszynkę, na której mogę wycisnąć wszystkie poty np. z POKEYa, który mógłby się zmierzyć z Yamahą z STka (nie wiem, czy sampli nie zagra lepiej)"

    Jakie doposażenie i w jaki sposób pozwala wycisnąć wszystkie poty z Pokey'a?
    • 43: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    @Pin: np. takie z posta 11 tego watku :D
    • 44: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    Nie używam oprogramowania z postu 11, wspominałem już o tym gdzieś ;)
    • 45: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    @makary - rapidus i np Softsynth na 50 a nie 8kHz. Zastosowań można znaleźć wiele.
    • 46:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    to jak nazwać to czym się staje Atari po przeróbkach ?
    W którym miejscu (czyt.przy której ingerencji)kończy się Atari ?
    No teraz się boje że moje z 1MB i Ultimate to już nie Atari ...a chciałem móc wszystko odpalić ...
    • 47:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime18 Apr 2018
     
    @pin: z ciekawości - na co Ci softsynth na 50kHz, skoro rozdzielczość dźwięku ... Lofi przynajmniej brzmi ciekawie :D
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Apr 2018 zmieniony
     
    TheFender - jedno i drugie brzmi po prostu bardzo ciekawie.

    ... o, a użytkowo - na niektórych koncertach z YerzmYeYem używam samplera który daje mi możliwość na Rapidusie grać próbki sampli na znacznie wyższych częstotliwościach.

    Irata4 - nie rób melodramatu i ciesz się lepszym Atari ;)
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Apr 2018
     
    He ,he ,zgrywam się .

    Przecie po to je wzmocniłem by połodpalać to co tylko na łemulcu mogłem , nieodświeżane od 30 lat BLEEee .

    Moją ostrożność wyostrzam w momencie gdy słyszę że jakiś układ coś tam emuluje/zastępuje , słyszałem na przykład opinie że VBXE to łemulator więc obraz itp wypuszcza inny układ który pasożytuje w Atari zastępując i udając oryginał ... No i wtedy nie jest to chyba już do końca Atari w końcu kompatybilność spadła ...
    Mylę się >?
    Jakość obrazu poprzez VBXE kusi ,łemulacja zniechęca .
    Ale do Rapidusa to mnie Pin przekonaliście .:-)
  2.  
    Wszystkie amigi są 32 bit, wymiana cpu na inny 32 bit tak nie razi jak wymiana cpu 8 bit na 16 bit w atari.

    Nowe amigi to dalej sprzęty trochę lepsze niż pc dostawami których wygrywa się przetargi w tym kraju. Nowy soft do urzędów etc, musi działać na pc nieco gorszych niż nowe amigi. amiga to dalej nie retro i dalej można to rozwijać.
    atari to zabytek i jak najwięcej oryginału musi być zachowane. tyle w temacie porównań atari 8 bit a amiga.