atarionline.pl Monitory kolorowe SC1224 do Atari ST - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime9 May 2018 zmieniony
     
    Witam fanów retro - elektroniki !

    Oto 2 monitory kolorowe SC 1224 do Atari ST uszkodzone - na części.

    Kupione z allegro jako uszkodzone - po wymianie tyrystora TH901
    złożyłem z dwóch jeden sprawny, który był używany przeze mnie z Atari 1040 STE. Dawał bajecznie nasycone kolory w symulatorze Fighter Bomber po dokładnej kalibracji kolorów potencjometrami na płycie głównej. Drugi był dawcą częsci.
    Prawdopodobnie można z nich złożyć jeden sprawny, trzeba tylko sprawdzić co jest uszkodzone i wymienić. Mam teraz kabel SCART do ST i LCD więc monitorów nie potrzebuję I nie będę naprawiał - jest to bardzo czasochłonne i żmudne dla kogoś kto nie jest ekspertem...

    4 Potencjometry , śrubki , 1 ekran tylny , TYLKO 1 KABEL VIDEO DO ST, 2 panele zasilania są w licytowanym komplecie.

    Brakuje metalowych ekranów obu paneli PSU zasilania i pewnie kilku innych drobiazgów montażowych, tych które NIE SĄ KONIECZNE ŻEBY DZIAŁAŁ. Ja używałem monitora bez ekranów metalowych i śmigał bezproblemowo.

    Podsumowując :

    Monitor nr1 [ ten z dużym srebrnym napisem SC1224 ] działał ale się nie włącza , mógł paść tyrystor [element TH901 ] bo już raz wymieniłem - czarna kwadratowa kostka na panelu zasilania który to panel jest osobno wymontowany ale jest oczywiście w zestawie. Monitor nr1 na 99% da się naprawić - trzeba fachowca żeby sprawdził. Potencjometry są wymontowane i osobno w woreczku.

    Monitor nr2 [ z malutkim białym napisem SC1224 ] jest dawcą części i nigdy go nie uruchomiłem. Brak 3 potencjometrów , tyrystora który poszedł do drugiego monitora i chyba uszkodzony powielacz napięcia.

    Nie przyjmuję zwrotu. Sprzedaję jako uszkodzony, podwójny zestaw NIEKOMPLETNY.

    Preferuję odbiór osobisty w Bielsku-Białej , ew. wysyłka kurierem w 2 pudłach. [2x15kg]

    PS. Mam gdzieś w starych rupieciach dobry i czytelny schemat elektr. wydrukowany z PDFu z sieci. Kilka podobnych można znależć na www ale tylko jeden ma dobrą jakość i da się odczytać numery elementów, większość manuali do SC1224 to skompresowane nieczytelne śmieci. Jak znajdę to dorzucam do przesyłki , ew. doślę później osobno...

    zdjęcia są na OLX:

    ->link<-


    można też licytować na eBay :

    ->link<-
    • 2: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime9 May 2018
     
    Schemat elektr. SC 1224 już się znalazł -->
    • 3: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime9 May 2018
     
    ... wszystkie 17 stron idealnie czytelne dla zdolnego elektronika ... ja nie będę naprawiał tego zabytku techniki, jakoś nie mam czasu ostatnio...
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 May 2018 zmieniony
     
    Biorę.

    Cena z OLX 100pln jak rozumiem obowiązuje?

    tel do mnie: 795-841-990, zadzwoń jeśli możesz.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 May 2018
     
    Pisałem tam.
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 May 2018
     
    Ok, sprawa załatwiona, umówiony na odbiór osobisty ;)
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 May 2018
     
    @ Dagmar - to co robimy? .. bo niestety nie mogę nawiązać z Tobą kontaktu w dniu dzisiejszym (sobota), a jutro "kurier" w postaci thePinka jedzie do Bielska.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 May 2018
     
    dobra, kontakt z bazą ponownie nawiązany :)
    • 9: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime13 May 2018
     
    Dorzucam 6 głośniczków osobno wymontowanych i wyczyszczonych ... które właśnie znalazłem. Mieszanka z Atari SC1224 i z 1084 do Amigi - nie pamiętam które są które. Na pewno nie będę ich używał więc są w komplecie. Powinny być wszystkie sprawne.
    • 10: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime13 May 2018
     
    może przydać się fota z numerami wtyków do panelu zasilania PSU które opisałem 3 lata temu przy naprawianiu
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 May 2018
     
    ooo :) - dzięki wielkie!!!
    • 12: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime13 May 2018
     
    TERMISTOR a nie tyrystor jest do wymiany jak się okazuje ...
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 May 2018
     
    Spokojnie. Myślę, że monitorki otrzymają drugie życie ;)
    • 14: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime13 May 2018
     
    Ten starszy na scalakach JVC z dużym srebrnym logo SC1224 - na pewno jeszcze da czadu. Większość podzespołów ma w super stanie i kolory kalibrowałem w nim bardzo dokładnie więc zanim padł robił wrażenie najlepszego retro monitora kolorowego jaki w życiu widziałem.

    Jedyne wyzwanie to ekran metelowy wokół panelu zasilania - trzeba go zrobić solidnie. Poprzedni ekran miał zapieczone śruby i musiałem ciąć piłą do metalu żeby otworzyć!!! Nawet wiertarka wymiękła na śrubach. Ekran poszedł na złom a ja zrobiłem nowy z twardej pianki plastikowej czyli on nie ekranował tylko izolował ale monitor działał idealnie. Jak nowy.

    Ten drugi kolorowy z wadliwym powielaczem napięcia ma piny opisane przeze mnie markerem LITERAMI żeby się nie pomyliły przy podłączaniu - jak na fotkach.
    • 15: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime13 May 2018
     
    To też kiedyś pstryknąłem bo da się też włożyć czerwonym pinem w prawo i coś zepsuć...
    • 16: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime13 May 2018
     
    To sie może przydać :
    • 17: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime13 May 2018
     
    • 18: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime13 May 2018
     
    może nawet to :
    • 19: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime13 May 2018
     
    o ile pamiętam duży tylny ekran poszedł na złom natomiast oznaczenia są na płycie głównej
    • 20: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime13 May 2018
     
    ... przepisane przeze mnie - te najważniejsze ... Powodzenia !
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 May 2018
     
    Dzięki wielkie. "Środek" się ogarnie, z tym problemu nie będzie. Jedno natomiast co mnie zaskoczyło bardzo pozytywnie to stan ogólny - zewnętrzny. Wygląda to prawie jak wyciągnięte z box'a ;) wow.
    • 22: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime14 May 2018
     
    Mam zwyczaj czyścić dokładnie wszystkie monitory CRT z allegro [nawet kineskop w środku i elektronikę ] detergentami i izopropylem
    dlatego że w 20 letnich monitorach zwykle jest taki syf na płycie i na lampie że nawet oznaczeń na kondensatorach nie da się przeczytać. Samo suszenie suszarką trwa potem do 2 dni... No i trzymam monitory zamknięte w suchej szafie potem, więc ich stan jest bardzo OK.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 May 2018
     
    Dzięki Dagmar za zdjęcia i informacje o restaurowaniu. Mogłbyś trochę dokładniej opisać proces czyszczenia?
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Nov 2023 zmieniony
     
    W epoce widziałem sprzedawane u nas tylko takie SC 1224 jak na zdjęciu powyżej. Okazuje się, że było więcej rodzajów monitorów o tym oznaczeniu, bodajże trzy. Przykładowe zdjęcia z netu pokazują niemałe różnice w układzie przycisków i kształcie.
    • 25:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    gdzieś w sieci była strona ze spisem monitorów wypuszczonych przez Atari Corp. Okazuje sięże było ich całkiem sporo.
    • 26: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Atariki ;)
    sc1224 były 3 wersje, jak tu (plus ze stacją dyskietek jak dobrze pamiętam)
    czyli 4
    sc1435 jedna
    sc1425 jedna

    było tego sporo, szkoda że żaden nie dedykowany do seri xe czy xl.
    SC1435, wymiarami itd. super pasuje do serii xe, plus stereo.

    Przy falkonie sc1435 to on jakiś taki mały.