atarionline.pl Gramofon + Atari 8-bit - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime12 May 2018
     
    Na starość zaczyna mi przychodzić do głowy coraz więcej głupawych pomysłów. Zacząłem się przed chwilą zastanawiać nad własną kolekcją winyli... z grami. Takie Robbo, Fred, czy Laura obok Boney M i Abby :)

    Technicznie byłoby to możliwe jeśli chodzi o dopasowanie złącza, gorzej z tłoczeniem winyli, nie wiem jakie na dziś są ceny i boję się sprawdzić.

    Problem przewijania taśmy przy takich grach jak A.D.2044 odpada, wystarczyłoby przełożyć igłę na kolejną ścieżkę (odstępy są na winylach wyraźnie widoczne).

    Ktoś kiedyś nad tym myślał? Są jacyś szaleńcy, którzy widzą maleńką szansę powodzenia misji? :D
    • 2: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime12 May 2018
     
    Czemu ma się nie powieść. Drzewiej gry na winylach wydawano: ->link<-

    Kiedyś były modne "pocztówki dźwiękowe". Jakoś to na sztuki nagrywali.

    W sieci znalazłem firmę która bawi się w winyle na sztuki: ->link<-
    Z góry zastrzegam, że nigdy z ich usług nie korzystałem.
    • 3: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 May 2018
     
    @ccwrc

    Jesteś zakręcony jak ja
    • 4: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 May 2018 zmieniony
     
    Napisz czy pomysł wypalił.
    @bruno_j
    Podesłał Ci link.

    Jestem ciekaw czy się udało.

    Czekam'y
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime12 May 2018 zmieniony
     
    Słyszałem, że na jakiejś polskiej płycie była dodatkowa ścieżka z programem, a że były takie płyty z programami to nie wiedziałem, choć przyszło mi do głowy, że fajnie by było coś takiego nagrać. Kiedyś nagrałem ścieżki dźwiękowe z programami na CD :)

    Kilka dni temu segregowałem pliki z wystawy na której były adaptery i płyty, w tym pocztówki wydane z jakimś utworem, ale też takie z nagranymi życzeniami, więc kiedyś była możliwość taką pocztówkę nagrać :)

    Gdybym to już wrzucił to pomyślałbym, że posłużyło to za inspirację. Może wrzucę później, choć wystawa nie o Atari...
    • 6: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 May 2018
     
    Dawaj. Zobaczymy pogadamy
    • 7: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime12 May 2018
     
    jako jeden z wielu wpadłem kiedyś na pomysł wydawania programów 256b ,1 i 4 kb na taśmach perforowanych- dla atari jak i pc. Pomyślcie tylko o trwałości takiego rozwiązania- taśmy przetrwają setki lat!
    • 8: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 May 2018
     
    Ja to wiem.
    Ale rozwiązanie nie jest popularne. Swiat pędzić do przodu.

    Dzięki takim jak Wy jest szansa że oprogramowanie przetrwa.

    NASA wpadła na to wcześniej
    • 9: CommentAuthorGeodeta
    • CommentTime12 May 2018
     
    Płyty winylowe chyba za bardzo trzeszczą może być problem z transmisją do Atari. Jest możliwe wydanie dzisiaj winyla, nakład min. 300 egz.
    • 10: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime13 May 2018 zmieniony
     
    Wszystkie zdjęcia z wystway Ekspedycja '88 wrzuciłem tu: ->link<-

    Wybrane:


    Pocztówka dźwiękowa

    Miałem taki adapter, ale z radiem w bardzo ładnej meblowej obudowie, niestety rozłożyłem radio i nie umiałem złożyć i zostało wyrzucone :( po latach sam adapter oddałem komuś przy Wolumenie, do dziś został mi się tylko "łysy" głośnik...


    Pocztówka z nagraniem (życzenia lub wybrana piosenka)

    W Muzeum Techniki kiedyś (ze dwa lata temu) "Facet" pokazywał przyrząd własnej konstrukcji do nagrywania dźwięku - nagrywał na obracającej się folii - mówił, że można taki zbudować w domu, nawet mówił co do tego potrzeba, ale nie pamiętam...
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 May 2018
     
    ciekawe po ile takie pocztówki chodzą ,mam tego całą walizkę ...
    osobiście wkurza mnie Atari w muzeum , ja tego używam a stary nie jestem ,do muzeów to przynajmniej 100 egzemplarze powinny trafiać a tak to takie naciągane jak cała nagonka na "RETRO" mimo iż faktycznie sprzęt komputerowy starzeje się szybciej ...
    ...kuźwa niebawem zamiast na zlot to w muzeum będą nas wystawiać -
    oto jeszcze żyjący Atarianie -zdjęcie z panem xxx-5zł ...
    • 12: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime13 May 2018
     
    Ja niestety nie mam takich pocztówek, ani kupnych, ani z życzeniami od cioci...

    A może wiesz gdzie i jak się takie pocztówki zamawiało, nagrywało?

    Ps. Na temat wystawy odpisałem w odpowiednim wątku.
    • 13: CommentAuthornowy80
    • CommentTime13 May 2018
     
    Jest jeszcze jedna opcja oprócz tłoczenia winili. Gram w zespole i na własny użytek jeden album w nakładzie 20 szt. nie tłoczyliśmy a wycinaliśmy. Są w Polsce firmy które realizują takie małe nakłady. Płyta 12' wycinana wraz z okładką to koszt około 150 zł. Trwałość i wykonanie zbliżone do płyt tłoczonych.
    • 14:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime13 May 2018
     
    Dawno temu ukazala sie plyta "Papa Dance" na ktorej na koncu byl dograny program na zx spectrum
    • 15: CommentAuthorkade
    • CommentTime14 May 2018
     
    Tu możesz sobie wyciąć: ->link<-
    Sztuka dla sztuki :) kolega w Czechach kiedyś za 80 PLN wycinał ale to dawno temu było ;) trzeba by poszukać.
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2018
     
    ciekawe ciekawe czy dalo rade wczytac ten programik ,bo z pukami i trzaskami na Atari by nie przeszlo ...
    • 17: CommentAuthornowy80
    • CommentTime14 May 2018
     
    Mam wycinane płyty, to zupełnie inna technologia niż płyty z przed 30 lat. Nie trzeszczą, brzmią bardzo naturalnie. Można zawsze sztukę zrobić na testy i sprawdzić.
    • 18:
       
      CommentAuthornuclear
    • CommentTime15 May 2018
     
    Cheers ... you called ? :) ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime15 May 2018
     
    wow :))))
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 May 2018 zmieniony
     
    Nuclear - wow! thanks for sharing this with us.

    Niezłe dźwięki, niezłe grafiki Atari i interfejs Phono2SD:



    PS. What is "Exhalo Titor Moralis" vinyl game???
    • 21:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime16 May 2018
     
    @nuclear

    Wow.
    Is it alive?!
  1.  
    Hmmm,

    big vinyl (albums) run with 33 1/3 rpm, small vinyl (singles) work with 45 rpm, old schellack work with 78 rpm - thus I would go with the old schellack, because it runs much faster (turbo), ha ha ha ;-) ;-) ;-)
    • 23:
       
      CommentAuthornuclear
    • CommentTime17 May 2018
     
    ... looks like you all have an interest :)

    Ccwrc : yeah, still alive and inna good condition ...

    Kaz : E.T.M. - game for vinyl release only ( walktrough type like f.e.: Stranded etc. ) - my actual work on Atari, see pic.

    CharlieChaplin : do your way but do not forget about bad surprises.

    Irata4 : reading data from vinyl is much more better than reading data from MC. Recording of data to a vinyl is much more difficult than recording data to other medias.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 May 2018
     
    Great! I wrote you the rest in priv mode :D
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    No i niestety, strona i filmik wygasły.
    • 26:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    Swoją drogą, to polskie płyty trzeszczały bardziej, niż zachodnie - zapewne jednym z etapów było "czyszczenie" matrycy - matki, zapewne "w specjalnym bezkurzowym środowisku" "specjalną bezkurzową czyszczałką".

    Kurka, a zachodnie ani nie trzeszczały, ani nie rzęziły.

    Ciętych płyt kurz nie jest w stanie zepsuć na etapie produkcji.

    @nowy80 A jak z szumem tła? Czy może igła ma swoją temperaturę i wytapia rowki?
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    Myślę, że tarcie i związana z nim obróbka skrawaniem jest bardziej problematyczne od temperatury.
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    Trochę mam o tym pojęcia, i dlatego się pytam, jaki jest efekt końcowy :)

    A tak na marginesie wyciąć sobie winyla singla za 50 zeta to nie jest jakoś dużo :)
    I potestować można...
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    Zastanawiam się właśnie, jak by w przypadku zapisu danych zrobić test i dane wrzucić na 800bps i db (np. pakietem do t2600/szok, Świebodzin). Kuba, mówisz 50pln? Podeślij namiar na firmę, chyba spróbuję temat ogarnąć.
    • 30: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    Atari i gramofon?
    ->link<-
    • 31: CommentAuthornowy80
    • CommentTime11 Oct 2021 zmieniony
     
    Sami oceńcie jakość nagrania. Zrzuciłem fragment w postaci mp3 320kb/s to co się zarejestrowało podczas odtwarzania z gramofonu na Atari (nagranie z urządzenia przechwytującego dźwięk z Atari). Mam najstarszą płytę wycinaną z 2016 roku. Nagrania mojej kapeli odtwarzane na moim sprzęcie setki razy. Płyta nic nie straciła na jakości. Gorszym problemem jest niewyważone ramie i stara igła działająca jak "radło". Płyta po takim sprzęcie wygląda cały czas jak nowa (nieporysowana) a szumi coraz bardziej. Jeden z kolegów miał taki sprzęt z niewymienioną kilkudziesięcioletnią igłą. Niszczyła każdą płytę, wystarczyło kilka razy ją przesłuchać :)
    ->link<-
    • 32:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Oct 2021 zmieniony
     
    Sprawdzałem vinylrecord.pl

    nowy80, ale dodałeś to, co słychać z Atari, a nie to, co jest na płycie. To są dwie różne rzeczy.
    • 33:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime12 Oct 2021
     
    @jhusak widzę że mastering tam to 1000PLN dla płyty 12"

    @nowy80 w który miejscu robiłeś? No i jak z masteringiem, ile kosztował?
    • 34:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Oct 2021
     
    @Cyprian, ale pin się nie pytał o mastering, tylko samo cięcie. Trudno robić mastering zgrzytów i pisków :)
    • 35: CommentAuthornowy80
    • CommentTime12 Oct 2021
     
    Przesyłam jeszcze próbkę nagrania prosto z przedwzmacniacza gramofonu :)
    ->link<-
    Kontaktowałem się jhusak z vinylrecord.pl Nie piszą tego na stronie, ale mają dobre płyty 180g. Czas realizacji długi, ale i ceny niskie. Ja wykonałem w ->link<- bo jestem pewien jakości, choć ceny całkiem inne. Czas oczekiwania krótki jak na tą branże, tylko 3 tygodnie. Robiłem tam przynajmniej 40 płyt w tym limitowane nakłady swojej niszowej kapeli. Wszystkie płyty są bardzo dobrze jakościowo wykonane. Jeśli chodzi o mastering w przypadku winyla, zawsze jest realizowany. Nie można zapisać "wyryć" dźwięku takiego jak słyszymy go z formatów bezstratnych czy nawet mp3. Po wycinaniu słyszelibyśmy tylko wysokie i średnie tony z wyciętym dołem. Do nagrania utwór z tego co wiem trzeba przygotować z uwypuklonym nienaturalnie basem. Mechanicznie igła wyrównuje tą charakterystykę. Swoją wersje zamówiłem z 2 stronną okładką, insertami i małą książeczką. Full opcja jak dla jednej płytki :)
    • 36:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime12 Oct 2021 zmieniony
     
    @jhusak ok, moje pytanie w sumie powinno być do @nowy80 czy robił mastering czy jednak można z niego zrezygnować.


    --edycja--
    @nowy80 dodaliśmy komentarze w podobnym czasie, teraz go przeczytałem i jest tam o co pytałem. dzięki
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Oct 2021
     

    nowy80:

    Robiłem tam przynajmniej 40 płyt w tym limitowane nakłady swojej niszowej kapeli.


    Paweł, a pochwalisz się, co to za kapela, jaki repertuar, gdzie można coś posłuchać?
    • 38: CommentAuthormartinez
    • CommentTime13 Oct 2021
     
    • 39: CommentAuthornowy80
    • CommentTime13 Oct 2021 zmieniony
     
    Grałem Kaz przynajmniej w kilkunastu zespołach od punk przez metalowe, rockowe po jazz czy funk. Ostatnio udzielam się raczej w lekkich gatunkach z naciskiem na improwizacje. Poniżej przykład rockowego grania z zespołem w którym udało się zdobyć nawet jakieś wyróżnienia na przeglądach muzycznych. Moja gitara basowa. Gram trochę na perkusji, gitarze czy trąbce :)
    ->link<-
    • 40:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Oct 2021 zmieniony
     
    ...zastanawiam się jak zostały wyeliminowane te wszelakie pyknięcia i stuknięcia które często słyszymy podczas odtwarzania płyty winylowej,przecież każdy wie że nawet lekko załamana taśma mogła uniemożliwić wczytanie danej pozycji a co dopiero cykający winyl.
    Jak to jest rozwiązane,zaxona urządzenie wycina szumy,czy co ?
    • 41:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Oct 2021 zmieniony
     
    Właśnie IRATA4 te trzaski nie istnieją przy nacinaniu. Jeśli już, to jest kurz, który łatwo usunąć. Przy normalnych tłoczonych płytach jest dużo trudniej utrzymać bezkurzowy rygor i te trzaski są wbudowane w płytę (tzn płyty trzeszczą tak samo z tej samej partii)

    Fajnie to trzeszczy, tak dyskretnie.
    • 42:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Nov 2021 zmieniony
     
    Hejka. Właśnie mój teść zażyczył sobie gramofon na urodziny.

    Kupiłem taki bestselerowy gramofon za 699 i zgrałem singla STU, utwór Escape poprzez wbudowane USB (Premia za Axel-F 2021 z SV2020/21 :)

    Ponieważ utwór jest dostępny za darmo, pozwalam sobie umieścić tutaj link do mojego zgranego z płyty winylowej z pomocą świeżo nabytego urządzenia.

    JESTEM ZASKOCZONY JAKOŚCIĄ. Zarówno płyty, jak i gramofonu.

    Jest to materiał RAW, 44.1khz, stereo, bez przeróbek, począwszy od opuszczenia igły do podniesienia. Format mp3 192kb. Niemal BRAK TRZASKÓW. Sam szum winyla. Jest to piąte przesłuchanie utworu.

    ->link<-

    Tu ->link<- można sobie porównać z oryginałem, bez pośrednictwa winylu.
    • 43:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 Nov 2021
     
    Rzuć chociażby nazwą gramofonu. Jeśli taka dobra jakość za 700zł to warto by było poznać.
    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Nov 2021 zmieniony
     
    Jasne. Audio-Technica AT-LP60XUSB
    Automat, sam robi wszystko. Wkładka magnetyczna.

    ->link<-
    • 45:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime10 Nov 2021
     
    jak na moje ucho, to jednak to mp3 dosyć płaskie, jakby siadła dynamika (rozpiętość) czy jak to się fachowo nazywa. Ciekawe ile w tym gramofonu a ile samego winyla...
    • 46:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Nov 2021 zmieniony
     
    On jest trochę cichszy, pewnie zachowawczo, bo są głośniejsze i chichsze płyty, a on dostosowany jest do najgłośniejszych (zapewne single są najgłośniejsze). To jest zgrywane bez żadnej obróbki. Spróbuj znormalizować i wtedy porównać.

    Jeszcze jedno - możliwe, że firma tnąca vinyl cośtam majstrowała przy dynamice.
    • 47:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime11 Nov 2021
     
    Nie czepiam się i nie mam słuchu absolutnego :) Tak na szybko napisałem moje subiektywne odczucia po przesłuchaniu jednego i drugiego.
    • 48:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Nov 2021 zmieniony
     
    :) Fakt, że nagranie z płyty jest cichsze, bo nieznormalizowane.

    Tu jest znormalizowane z winyla:

    ->link<-
    • 49:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime12 Nov 2021 zmieniony
     
    404, jedno .mp3 za dużo :) Jest dobrze, są drobne niuanse ale ath dał radę ;)
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Nov 2021
     
    Żeś się wstrzelił, tylko 10 sekund to mp3.mp3 było :)