atarionline.pl Nowe urządzenie Yosha - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jun 2018 zmieniony
     
    Wyobraźcie sobie urządzenie czytające XEX-y z prędkością do 400 KB/S, z własnym wbudowanym DOS-em z MEMLO $0700...!

    Będzie prezentacja Yosha :)
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jun 2018
     
    Dla porównania, inne urządzenia mają takie prędkości:

    ->link<-
    • 3: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime1 Jun 2018 zmieniony
     
    jaka wyjebka! a nas nie ma eh

    mozna teraz w 1 ramce walnac dowolny efekt;)
    • 4:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime2 Jun 2018 zmieniony
     
    Taki transfer jest przy sprzyjających warunkach, które akurat są domyślnie po zimnym resecie :) (i wyłączonym Anticu)

    Ale najwolniej ten test da się puścić tak. Chyba nie muszę tłumaczyć, że optymalizację zapisu olałem :)
  1.  
    Sounds great! Where can I buy it ?!? And how much does it cost ?!?

    Think this is fast enough for a) 8Bit (PCM 4+4) audio (44khz mono or 22khz stereo) or b) full motion video (like e.g. 160x240 x 16 col. using PAL blending)... ?!?

    Do we need other extra HW, like U1MB, SIDE, 65816, VBXE, IDE+/IDE-2 or something similar to achieve this ? Or is the new device (a cart?) enough ? Does this device require SDX to fully work (e.g. load ATR, CAR/ROM and XEX)... or will everything work fine - independant of any DOS version ?
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jun 2018 zmieniony
     
    Jeżeli 192 KB/s to najwolniej to... dobrze :P

    PS. CharlieChaplin - I just asked Yosh to answer your questions.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jun 2018 zmieniony
     
    Pierwszy filmik, pokazujący jak błyskawicznie ładuje się Laura:

    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jun 2018
     
    A tak wygląda ten prototyp, a właściwie jego fragment, który pozwolił mi sfocić Yosh:
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Jun 2018
     
    Byłem w piątek na indywidualnym pokazie Yosha to jest jakaś bajka! Naprawdę wielki szacun!
    • 10:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime2 Jun 2018 zmieniony
     
    @CharlieChaplin
    a) & b) depend on solution - if all work would be offloaded (on cart) it should be possible.

    This is standalone prototype - no other hardware needed. I have developed simple DOS on it (which is entirely on cart, and executed by coprocessor) in order to:

    - to achieve lowest memlo possible
    - to achieve the fastest reads possible from external device on standard atari (i think i'm close)
    - have everything external


    this screenshots are from CIO driver on internal dos

    cooperation with other DOSes is possible, but DOSes eats RAM... CIO driver could be instaled there via "guest DOS additions" - ;).

    fast cio & xex loader are possible without newdev, but prototype uses ECI and boots ATRs via SIO too.
    • 11:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime2 Jun 2018 zmieniony
     
    Przekroczona została pierwsza prędkość kosmiczna :)

    Szacunek!

    Urządzenie Yosha czyta szybciej niż napędy CD-ROM pierwszej generacji (150KiB/s):

    ->link<-
  2.  
    Still sounds great to me !

    Where can I send my order / my money ?

    It requires ECI, hmmm ?!? Hopefully there will be a version for PBI, since I only have Atari 800XL computers with PBI (and no XE Ataris with ECI available). Or maybe one could make a some small converter hardware/pcb that converts PBI into Cart+ECI...
    • 13: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime2 Jun 2018
     
    nic się nie dzieje, tylko rebusy i levele robbo
    • 14:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Jun 2018
     
    Ty się śmiej, ale gdzie news na głównej?
    A do robbo i rebusów owszem :D
    • 15:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Jun 2018
     
    Na głównej na razie jest mapka, bo mało kto potrafi trafić do właściwej bramy ;)

    Pewnie jak już Yosh zaprezentuje urządzenie na party, to pojawi się nowinka na głównej. Pod warunkiem, że ktoś ją napisze.

    @Yosh, urządzenie zapowiada się świetnie, chcemy więcej szczegółów :)
    • 16: CommentAuthornosty
    • CommentTime3 Jun 2018
     
    Dobrze się domyślam, że jest to cartridge z dosem, emulujący stację?
    Czyli taki wnuczek RAM-CART'a? ;) (który też ma przerobiony DOS, obsługujący pamięć carta jako D8:)
    • 17:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime3 Jun 2018
     
    też był inspiracją :)
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jun 2018 zmieniony
     
    I filmik numer 2, pokazuje fragment 20-minutowego filmu animowanego w trybie Graphics 9, baaaardzo płynnie wyświetlany:

    • 19:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime19 Nov 2018 zmieniony
     
    Cartridge w wersji z Silly Venture 2018 :)
    ->link<-


    Yt usunelo dzwięk, jak widać cytowanie części teledysku nie działa...
    • 20: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime19 Nov 2018
     
    Świetna robota Yosh, kiedy gdzie i za ile będzie można to zakupić??
    • 21:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Nov 2018
     
    juz zbieram xase
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Nov 2018 zmieniony
     
    @ Yosh
    czy to jest grywalne , tzn.gra czy film ?

    Jak gra ,to biorę nie bacząc na cenę , moje kłopoty finansowe dobiegają końca :-) .

    Poproszę MAD DOGA ... kuźwa ile filmówek by poszło ... przecież przy takiej prędkości nie problem zrobić filmówkę .

    To zastąpi SIDE ,SIO2SD ITP, ale jak z zapisem ?
    • 23:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime24 Nov 2018
     
    @IRATA4
    Punkty i życia na tym filmiku działają:) raczej nie chciało by mi się tego ściemniać - na sv zresztą ktoś chwile grał.

    Mad Doga powinno się dać, może nawet jakiś edytor gier filmikowych (sceny + nakładka duszkowa)

    Zapis nigdy nie był priorytetem - fajnie by mieć (nawet dla save-ów gier dyskowych) ale czas nie jest z gumy
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Nov 2018
     
    @ Yosh
    no to Brawo, jaki jest przewidywalny koszt ?
    Ja już jestem zdecydowany na zakup ,w razie co pisz na mail .
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Nov 2018 zmieniony
     
    @Yosh - tak /jak by co/ to zrób to urządzenie przelotowe (np. jak oryginalny Sparta dos X). Dlaczego rezygnujesz z ECI i NewDev?
    • 26:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    @pin
    - NewDev/ECI jest tylko dla lepszego (czytaj prawie poprawnego) SIO, jedyne co robi to skacze do d5 przy starcie jak i przy odwolaniach newdev, ma to ten + że nie muszę kopiować danych po próżnicy - w momencie przełączenia na stronę d5, d8 jest odpinana i mogę zapisywać w całą pamięć atarki.

    prawie poprawnego - bo niby d5 powinny być same rejestry, a w d8 bios - ale specjalnie to naginam bo dostęp do całego ramu bez bocznych buforów był jednym z celów:
    - część gier została napisana krzywo, nie lubią jak im tam na d8 coś miga
    - szybkość po całej atarce
    - tryb "developerski" gdzie będąc na d5 rozkazuje całej atarce po serialu

    No i teraz +/- eci vs carta:
    eci
    + fajny boot
    + dobre sio (choć z migającym d8)
    - wieksza płytka (droższa i gorzej z obudową)
    - w mniej atararek to włożę (sam mam xe bez eci)
    - w skrajnych przypadkach potrzeba i tak hakowania gier aby działały
    cart
    - upierdliwy boot ale "da się"
    - oszukane sio ale "da się" i atari widzi zawsze cala pamięć
    + mniejsza płytka, przy odrobinie szczęścia klasyczna obudowa (z7? :))
    + wejdzie w prawie każde Atari, taniej?
    - tu może wszystkie gry na sio wymagają podłubania, choć łudzę się, że lwia część używa sterownika który dostarcza OS - a ten podmienić najłatwiej.

    Cart używa całej d5 - więc po co przelotka :)

    Jeżeli np sparte da się wyłączyć (coś mi tam się obija, że można ją wyłączyć programowo), a potem włączyć to teoretycznie można napisać sterownik dla Sparty który tak to robi (co spowoduje że moje urządzenie będzie działać wolniej - acz nie dużo). Jest to niestety niski priorytet dla mnie, bo Sparta (jak prawie wszystko) zabiera ram - więc właściwe do moich zastosowań jest niepotrzebna.

    Sparta ma wiele zaawansowanych funkcjonalności - więc jakby ktoś chciał przegrywać ze stacji dysków na mój cart to sterownik by się przydał....

    Jest wiele cartridgy, ten będzie jednym z wielu :D

    Aczkolwiek wszelkie Wasze komentarze nie idą w próżnie, są one zderzane z moją wizją i w różnym stopniu kształtując całość.

    Tak naprawdę to marzę o opcjonalnym ECI - niby nie trudno to zrobić, ale CZAS... tyle ciekawych rzeczy jest jeszcze na świecie...
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    wiesz, zakup kompa z ECI to jeszcze nie problem a to, co oferujesz i tak będzie dla purystów sporym nadużyciem ;)
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    co ma piernik do wiatraka ?
    Niech się cieszą że coś takiego jest , w dodatku bez ingerencji w bebechy kompa ,więc o co kaman ?
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    powiedział ten, któremu naprawiłem kilka dni temu niedziałające Ultimate 1MB :)
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    bo widzisz , ja chciałbym mieć filmówki na Atari ,tym bardziej że bez kompa mógłbym takiego carta zabrać wszędzie i pokazać światu :-).
    Dziękuje za naprawę i za chwile dramatu przy aktualizowaniu ,prawie osiwiałem ;-).
    • 31:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime27 Nov 2018
     
    @pin
    dokładnie tym się kierowałem jak zajmowałem całe d5 :) "to najmniejszy temat na który puryści będą marudzić"

    ale spokojnie, dla purystów też coś "mam" w zanadrzu.
    • 32: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime6 May 2019
     
    Nie chcę zawracać autorowi czasobajtów, ale tylko prośba o dwa słowa o postępach i kiedy jest szansa na jakiś preorder :-)
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Jul 2019
     
    coś się dzieje w tym temacie , ja już nie mogę się doczekać .
    • 34:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime11 Aug 2019
     
    Cóż, mam sporo tematów osobisto-zawodowychh (np. taki banał jak - nie mieszkam teraz w swoim mieszkaniu, więc zabawa z elektroniką jest utrudniona)

    Aczkolwiek nie po to kupiłem DS1054Z, żeby temat porzucić.

    Tym bardziej, że świat przypomina: :)
    • 35: CommentAuthoras...
    • CommentTime11 Aug 2019
     
    @Pin,
    A co Ty taki nerwowy, sporo ludzi nie lubi sparta dos x i ja też się do nich się zaliczam. To nie jest "dos" z moich czasów.

    Yosh, 1szt zamawiam w ciemno :)