atarionline.pl Ja tez chcialbym sie tylko przywitac:) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorArturro
    • CommentTime21 Aug 2018
     
    Witam serdecznie,

    Jestem nowy na forum, a bardziej nowy jako zarejestrowany:)

    Od kilku lat sledze forum Atari i w koncu wczoraj wieczorem postanowilem sie zarejestrowac:)

    Wiec witam wszystkich:)

    Sledzac forum od kilku lat zapamietalem ze ktos szukal kaset magnetofonowych a takze magnetofonow z kieszenia wkladana od gory tak jak np w XC12.

    Mieszkam za granica wiec sorry za brak Polskich znakow:)

    Chodzac tutaj po sklepach natknalem sie na nowe kasety firmy MAXELL(chyba) i nowe magnetofony.
    Gdyby ktos chcial to zapraszam do napisania to wysle linki.
    A takze znalazlem kilka sklepow z gadzetami ATARI, linki ponizej:

    ->link<-

    oraz:

    ->link<-

    Takze ktos kiedys opisywal wiekszosc gier zwiazanych z tematyka Szachowa. Tez w tym temacie moglbym duzo napisac. W 1992 roku bylem bardzo wysoko w rankingu szachowym i gralem z tymi programami.

    Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu.

    Tyle w skrocie:)
    Pozdrawiam:)
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Aug 2018 zmieniony
     
    Super Arturze, że po kilku latach postanowiłeś napisać na forum, witam serdecznie :).

    To, że chcesz pomóc, także w zakresie gadżetów z UK to świetnie, taka wzajemna pomoc jest bardzo cenna.

    Jeżeli chodzi o szachy - to śmiało, jeżeli Cię to kręci to opisuj programy szachowe na Atari, a potem może uda się zrobić jakiś turniej czy ranking. Wszelakie artykuły związane z Atari mile widziane. Z tego co pamiętam, pisał o tym stRing, ale mogę się mylić.
    • 3: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime21 Aug 2018
     
    Cześć, miło widzieć, że liczba atarowców się rozrasta
    • 4: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Aug 2018
     
    Witamy

    Ja swego czasu robiłem turniej między kilkoma programami szachowymi na Atari i mogę powiedzieć ze najsilniejsze są Colossus Chess 4.0, Chessmaster 2000, oraz Chess 7.0. Mam też kilka dedykowanych komputerków szachowych i atarowskie programy szachowe wypadają w porównaniu z nimi naprawdę dobrze. Tzn większość komputerów dedykowanych dostaje od np. takiego Colossusa srogi łomot. Colossus osiąga podobno siłę gry w okolicach 1850 ELO.

    Tak z ciekawości to która masz kategorię szachową?
    • 5: CommentAuthorArturro
    • CommentTime21 Aug 2018
     
    Urborg, napisze w skrocie bo nie kazdy sie szachami interesuje.
    Jakbys chcial wiecej szczegolow to zapraszam na maila.

    Programy szachowe: Potwierdzam te ktore wymieniles sa najmocniejsze, chess 7.0 nie znam albo nie pamietam abym gral.

    Najmocniejszy dla mnie to Collosus Chess 4.0
    Naprawde, trudno uwierzyc ze jest tak silny, patrzac na to ile zajmuje ta gra w kilobajtach;)

    Tez go oceniam na jakies 1850 elo. Potrafi zaskoczyc!

    Co do kategorii, to czy wystarczy Tobie ze zremisowalem z Mistrzem Polski majac przewage jednego piona.

    Po szczegoly zapraszam na maila.
    • 6: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Aug 2018 zmieniony
     
    Remis z mistrzem polski - wooow, nieźle.

    Co do Colossusa to jego siłą jest też to że grając szybkim tempem ( np 10 sekund na posunięcie osiąga już całkiem niezły poziom). Najlepszy z moich komputerków szachowych to GK2000(Garry Kasparow 2000) firmy Saitek. Sercem tego komputerka jest riscowy procesor Hitachi h8 10MHz. Podobno o mocy 4 Mipsów co daje mu moc zbliżoną do 386 16MHz. To znacznie silniejszy hardware niż atarowski 6502C 1,77 MHz. Program szachowy w tym komputerku stworzył Frans Morsch, autor Fritza. Saitek określał siłe tego komputera na 2000 elo. Schach wiki określa zaś jego siłę na 1972 elo. Rozegrałem kiedyś partię pomiędzy Colossusem a GK2000 z tempem właśnie 10s na ruch. Partia zakończyła się remisem.
    • 7: CommentAuthorArturro
    • CommentTime21 Aug 2018
     
    Ja swojego czasu interesowalem sie komputerami MEPHISTO.

    Upatrzylem jakis model MASTER chyba czy cos, on mial 2350 elo.

    Pamietam jakie byly wtedy drogie te sprzety.

    Firme Saitek kojarze.Nie wiem czy nie bylo jakiejs fuzji miedzy tymi firmami.

    Remis z GK2000, niezle. Colossus Chess jest fajnym programem:)

    Ponizej obiecane linki do magnetofonu:

    ->link<-

    i do kaset, obudow, naklejek itp spraw:

    ->link<-


    Urborg, z ciekawostek szachowych:

    Kiedys jeden z kolegow powiedzial mi ze ma AMIGE i 512mb az! I ma szachy, bardzo mocne.
    Nie pamietam nazwy, cos BATTLE CHESS chyba.
    Fakt grafika super itp.
    Umowilismy sie na spotkanie, zalozylem sie z nim ze wygram. Zapytal - ktory level wybieram? A ja ze ostatni, najtrudniejszy!

    W pierwszej partii wygralem po 35 - 40 ruchach.
    Nastepnej partii juz nie bylo. Kolega zwinal kompa z kablami wlacznie:)
    I pamietam ze ten BATTLE CHESS byl zdecydowanie slabszy od COLLOSUS CHESS.
    • 8: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime21 Aug 2018
     
    Ja miałem taki przypadek, że uczyłem koleżankę grać w szachy rozgrywając partię...pokonała mnie w 10-12 ruchu :)
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Aug 2018
     
    Battle chess jeśli chodzi o grę w szachy to był słabiutki program. Miał ten bajer że figury były animowane i zbijały się w efektowny sposób - tak jakby ze sobą walczyły. Też byłem pod wrażeniem jak to zobaczyłem tym bardziej że o Amidze moglem wtedy tylko pomarzyć.

    Co do komputerów szachowych to fakt, w latach 90-tych kosztowały duuużo. Tego GK2000 wyrwałem zaś jakiś rok temu na Olx za kilkadziesiąt złociszy. Mephisto zaś było największym producentem takich komputerów na przełomie lat 80/90. Potem z tego co czytałem wpadło w roblemy finansowe i chyba gdzieś w 92 albo 93 zostało przejęte przez Saiteka. Saitek utrzymał markę Mephisto i produkował komputery pod obiema markami.
    • 10: CommentAuthorArturro
    • CommentTime22 Aug 2018
     
    Tak Urborg to ten program szachowy z niesamowita animacja!

    Dziekuje za informacje dotyczace Saitek/Mephisto.

    Po prostu gdzies w okolicach 1998 roku skonczylem z szachami, zajalem sie zupelnie innymi sprawami i wszytskie nowinki szachowe przestaly mnie juz wtedy interesowac.

    Gorgh, ciekawa historia z ta nauka szachow:)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Aug 2018
     

    urborg:

    a swego czasu robiłem turniej między kilkoma programami szachowymi na Atari i mogę powiedzieć ze najsilniejsze są Colossus Chess 4.0, Chessmaster 2000, oraz Chess 7.0.


    O właśnie, to nie stRing pisał, tylko Ty! Pomyliło mi się! :D
    A gdzie to pisałeś - to był artykuł czy wpis na forum? Bo to ciekawe było.
    • 12: CommentAuthorArturro
    • CommentTime22 Aug 2018
     
    Kaz, ja tez tego szukalem na forum i nie moglem znalezc.
    • 13: CommentAuthorArturro
    • CommentTime22 Aug 2018
     
    KOjarzycie taka gre SHACKLED?




    Jest na ST a nawet i ZX SPECTRUM a nie ma na ATARI.

    Widzialem ze na forum sa spece od konwersji z innych platform, pytam wiec:)
    Czy da sie na ATARI?:)
    • 14: CommentAuthorArturro
    • CommentTime22 Aug 2018
     
    Podobna do GAUNTLETA ale tutaj mozna wchodzic do pomieszczen i sa BOSSOWIE do pokonania co kilka map.
    Wydaje mi sie ciekawsza gra niz GAUNTLET.
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Aug 2018
     
    Tutaj jest wątek o programach szachowych na atari: ->link<-
    • 16: CommentAuthorArturro
    • CommentTime23 Aug 2018
     
    Dziekuje Urborg.

    Wychodzi na to ze mamy zwyciezce Collosus Chess:)

    Postaram sie odpalic go dzisiaj na emulatorze i sprawdzic:)

    Urborg, a masz moze Chessmaster Grand master szachy PC ? Chyba ma sile 2600 elo, nie pamietam.

    Ja nie mam, ale tak pomyslalem aby go wlasnie sprawdzic w ten sposob z Chessmasterem na najwyzszym poziomie.
    Wiem ze przegra ale z ciekawosci w ilu posunieciach a bardziej mnie interesuje to ze Chessmaster dobrze pokazuje sile gry przeciwnika, orientacyjna ale jednak pokazuje...
    My oceniamy go na 1850 elo. Mysle ze Chessmaster dokladniej go oceni.

    Ja postaram sie zobaczyc czy da sie gdzies kupic tego CHESSMASTERa ta ostatnia edycje lub przedostatnia i dam znac.
    Chyba ze masz:)
    • 17: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Aug 2018 zmieniony
     
    Kiedyś czytałem na jakiejś stronie internetowej że Colossus Chess był w końcówce lat 80-tych wiodącym programem. Kolejnym zaś przełomowym programem był Chessmaster 2000, który osiągał moc 2000 elo, aczkolwiek na PC. Podobno to właśnie Chessmaster był jedną z głównych przyczyn bankructwa Mephisto, czyli firmy Hegner und Glasser. Chessmaster 2000 został jednak też przeportowany na 8-bitowce. Wydaje mi się że Colossus 4 jest silniejszy od Chessmastera 2000 gdy grają szybkim tempem. Jednakże gdy programy dostaną dużo czasu do namysłu to Chessmaster wychodzi na prowadzenie.

    Co do programów na PC to mam ich kilka. Fritza, Chesmastera 9000. Też jakiś czas temu wpadłem na pomysł żeby sprawdzić jak szybko silny współczesny program pokona takiego GK2000 czy Colossusa. Niemniej jednak do owego testu użyłem Stockfisha. Mam Stockfisha zainstalowanego na smartfonie (program DroidFish ze sklepu Play). Z ciekawości rozegrałem pojedynek GK2000 z czasem 30 sekund/ruch i Stockfisha na smartfonie z czasem 1s/ruch. Sprzęt na jakim działał Stockfish to procesor 4 rdzeniowy Mediatek MT6735 1.3 GHz czyli taki raczej tani i słaby procesor jak na współczesne smartfony. Oczywiście Stockfish nie dał szans przeciwnikowi. GK2000 padł gdzieś w okolicach 50 posunięcia. Aczkolwiek został pokonany już w końcówce pionkowej, czyli masakry nie było. Próbowałem kilka słabszych komputerków (ELo 1000-1400) Stockfishem i niektóre padały już po kilkunastu, czasem 20 posunięciach. Myślę, że Colossus gdyby dać mu dużo czasu do namysłu to powinien dotrwać do końcówki pionkowej.

    Przepraszam. Co do chessmastera na PC to mam jednak nie 9000 ale Chessmastera 11. Nie wiedziałem jednak że on ocenia siłę gry w ELO. Ma różnych przeciwników wirtualnych o określonej sile ELO.
    • 18: CommentAuthorArturro
    • CommentTime23 Aug 2018
     
    Dziekuje za informacje.

    Urborg, my bedziemy musieli chyba zalozyc nowy watek SZACHY - ATARI ;)

    I mozna jeszce dodac do tytulu I INNE GRY LOGICZNE:)
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Aug 2018
     
    Nowego wątku nie trzeba, jest stary, podany przez Urborga:

    ->link<-

    Może w końcu ktoś się pokusi o wzmiankowany 9 lat temu pojedynek szachowy? :D
    • 20: CommentAuthorArturro
    • CommentTime25 Aug 2018
     
    A moze zorganizowac ten turniej ale pomiedzy 4 najsilniejszymi programami i niech zagraja raz bialymi, raz czarnymi(czyli po 8 meczow kazdy) i wylonimy mistrza:)

    Tabele koncowa turnieju wstawimy na forum:)

    Nie ma co robic turnieju ze slabymi programami bo jak Urborg stwierdzil ze wiele odpada w przedbiegach bo tak sa slabe.

    Dlatego moje zdanie ejst takie: 4 najsilniejsze programy, raz bialymi, raz czarnymi i juz.
    Zaoszczedzimy czas i bedzie szybki wynik koncowy.

    Czekam na odpowiedz, lub inne propozycje:)
    • 21: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Aug 2018 zmieniony
     
    A może turniej systemem szwajcarskim?

    Chociaż przy tylko 4 zawodnikach możnaby użyć systemu kołowego - czyli w sumie każdy z każdym.
    • 22: CommentAuthorArturro
    • CommentTime25 Aug 2018
     
    Urborg

    To jesli sie zgadzasz i nikt inny nic nie napisze to znajdz prosze te 4 programy ktore warto przetestowac:)

    A dokladnie 3+ Collosus Chess:)
    • 23: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Aug 2018
     
    Krucho jest u mnie z czasem aczkolwiek chętnie bym w takim eksperymencie uczestniczył. Ja bym wziął do rozgrywek Colossusa 4.0, Chessmastera 2000, Chess 7.0 firmy Odesta i pewnie Sargona III. Ewntualnie Master Chess firmy Mastertronic.
    • 24: CommentAuthorArturro
    • CommentTime26 Aug 2018
     
    Lub ja cos poszukam.

    Tylko wiem ze Ty Urborg masz wieksza wiedze na temat szachow na Atari i wiesz od razu ktore brac pod uwage.

    Co do turnieju to mozemy podzielic czas na dwoch lub wiecej osob jesli ktos sie dolaczy.

    Bo te 8 partii moze troche czasowo potrwac:)
    • 25: CommentAuthorArturro
    • CommentTime26 Aug 2018
     
    Pisalem akurat o braku czasu jak dales odpowiedz.

    Jak sa te 4 programy na w bibliotece Atari to jutro je sciagne i dam znac.

    Dziekuje za polecenie, nie bede szukal innych.
    • 26: CommentAuthorArturro
    • CommentTime26 Aug 2018
     
    Najlepsza szachowa piatka sciagnieta!
    • 27: CommentAuthorurborg
    • CommentTime26 Aug 2018
     
    Proponuje przenieść dyskusję do tego wątku:
    ->link<-