atarionline.pl Casio CFX-9850G / 9950GB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime26 Aug 2018 zmieniony
     
    Wątek zakładam w związku z ->link<- i wypowiedzią pgru. Nie wiem czy wyjdzie z tego projekt, w związku z czym umieszczam w kategorii "Inne".

    Wciąż można ściągnąć oprogramowanie do transmisji danych i emulator (trial) podobnego (lepszego) kalkulatorka (niestety z czarno białym wyświetlaczem) - ->link<- Trzeba zaakceptować i wejść w fx-9860GII/fx-9860G series i wybrać "Support Software" PC Link software FA-124 Ver.2.04(for Windows). Emulator znajdziemy pod "Free Trial Version" fx-9860GII Manager PLUS. Instrukcje znajdziemy tu: ->link<-

    Do kalkulatorków CFX-9850G PLUS i pokrewnych przed laty napisałem konwerter grafiki bmp na format kalkulatorka, gdyż oryginalny program zapisuje bmp z kalkulatorka na PC, ale w drugą stronę odczytuje tylko pliki nagrane w wewnętrznym formacie.

    Z tego co pamiętam kalkulatorek maksymalnie może mieć zapisanych 6 pełnoekranowych grafik 128x64. Każdy obrazek 4-o kolorowy składa się z czterech (a może trzech i tła?) nałożonych na siebie warstw mono, przy czym każdy kolor ma określony priorytet. Na ekranie widzimy obrazek składający się z tych warstw, przy czym warstwa z najwyższym priorytetem zasłania warstwy z niższymi priorytetami, więc zakryte obszary mogą zawierać niewidoczne części grafiki.

    Przez wiele lat nie było odpowiednika mojego programu, ale chyba kilka lat temu coś takiego się pojawiło. Ja postaram się moje programy odszukać i opublikować "jak są" to znaczy konwerter jest napisany w QBASICU, kolejne narzędzie w VB i dwie wersje niedokończone.

    @pgru, a jaki masz kalkulatorek? Ja mam dwa, które wymieniłem w tytule wątku (z dopiskiem PLUS) i nieoryginalne kable: do łączenia kalkulatorków i kalkulatorka z PC poprzez port COM, które to Zibi dodawało do kalkulatorów w późniejszym okresie (oryginalny przewód kosztował tyle co kalkulatorek i praktycznie nie można go było dostać).

    Aby zmieścić więcej grafik można użyć czegoś takiego: ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Aug 2018
     
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Aug 2018 zmieniony
     
    Zgadza się, wersja PLUS ma jeszcze jedną ikonkę z operacjami finansowymi, wśród których jest fajna funkcja obliczania ilości dni między wybranymi datami. Do wersji bez plusa, można sobie taki programik napisać, co zrobił mój kolega mający ten model :)

    Wygląda na to, że właśnie zmieniają coś na stronie...
    • 4: CommentAuthorpgru
    • CommentTime27 Aug 2018
     
    Mój to fx7450G, pomyliłem się. Czy ktoś orientuje się, czy poza sklepem we Francji można kupić kabelek usb do niego, za rozsądną cenę?
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime28 Aug 2018 zmieniony
     
    Z tego co widzę, to ten kalkulatorek jest mniej więcej zgodny z moimi.

    Programowo powinien być kompatybilny, przynajmniej w podstawowym zakresie, więc programy z niego powinny działać na wyższych modelach. Myślę, że w praktyce gry da się przenieść również w drugą stronę, większym problemem będzie mniejszy ekran.

    Wygląda na to, że wyświetlacz jest czarno-biały i węższy - ma mniejszą rozdzielczość w poziomie, więc również moje oprogramowanie do przenoszenia obrazków wymagałoby dostosowania.

    Przewód ten sam. Tu chyba ostatni tego typu przewód produkowany przez Casio: ->link<- (do tych modeli ten po prawej - wcześniej produkowany jako FA-123USB), a tu można zobaczyć starsze przykłady przewodów i przystawek użytych do tych kalkulatorów: ->link<- Jednak oryginalne mogą być trudno dostępne i drogie. Są też nieoryginalne przewody na USB ->link<- i ->link<- , ale przynajmniej ten drugi nie wiadomo czy działa z oryginalnym oprogramowaniem, bo z tego co rozumiem dołączone jest własne.

    Moim zdaniem najlepiej zrobić przewód mały jack<->COM samodzielnie np.: ->link<- ->link<- ->link<- i podłączyć pod przejściówkę COM<->USB. Ja jak pisałem mam przewód, który dodawała firma Zibi.

    Oprogramowanie na PC też to samo - FA-124 (FA-122 i FA-123 to starsze wersje). Link poprawiłem - trzeba wpierw zaakceptować licencję ( ->link<- ).

    Edit: Oryginalny przewód nazywa się: SB-88 (A) USB-Serial Cable, ale uwaga są dostępne dwie wersje, z czego tylko wersja A jest zgodna z Windows 10 i tylko z wersją 32bit - patrz tabela na dole i pliki pdf: ->link<- A tu sterownik i obrazki na których można zobaczyć jak się instaluje ten przewód: ->link<-
    • 6: CommentAuthorpgru
    • CommentTime28 Aug 2018
     
    Dziękuję za odpowiedź.
    • 7: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime28 Aug 2018 zmieniony
     
    Znalazłem swój programik i na szybko skonwertowałem Nyskę ;)




    Na kalkulatorku będzie to wyglądać inaczej niż na podglądzie. Kalkulatorek ma regulowany kontrast (nasycenie każdego koloru), co w praktyce umożliwia ustawienie kolorów tak, żeby były odcieniami jednego koloru :) Stąd podgląd B&W.

    Edit: Jeszcze jeden link do FA-124: ->link<- :)

    @pgru Jaką rozdzielczość ma Twój kalkulator? Masz zamiar coś na niego napisać?
    • 8: CommentAuthorpgru
    • CommentTime29 Aug 2018
     
    Na razie go uruchomić(ale poczekam, kupię kabel etc.) i mieć nadzieję, że programy w Basicu się nie skasowały. Trzeba poczytać o tym jak wymienić baterię, może ta zapasowa jeszcze działa, bo nie pamiętam czy tam była pamięć ulotna, wymagająca podtrzymania baterią. Po prostu kiedyś jak zobaczyłem cenę kabla(a widziałem tylko org. to odechciało się zakupu)...
    • 9: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime30 Aug 2018
     
    Z tego co pamiętam "pastylka" podtrzymuje pamięć, więc jeżeli padła, a główne baterie nie, to raczej nie możesz ich ruszyć. Mi te pastylki chyba jeszcze trzymają, bo wymieniałem baterie i wszystko jest, ale i tak mam zrobiony backup.

    Jakiś czas temu zauważyłem, że wylały mi główne baterie w jednym z kalkulatorków i musiałem rozkręcić obudowę, której nie udało mi się całkowicie otworzyć, ale wystarczyło na tyle, że wyczyściłem wylany kwas. Chyba wtedy pamięć się skasowała, albo sam to zrobiłem, bo wchodziłem w tryb serwisowy.

    Co do kabla to kilka lat szukałem po różnych sklepach z kalkulatorami Casio i w jednym znalazłem, a w drugim był wcześniej, ale nie zdążyłem kupić i ktoś inny go kupił, cena była podobna jak samego kalkulatorka. Później Zibi zaczęło dodawać własne przewody do kalkulatorków i dlatego mam drugi (z większą pamięcią) :)

    Kabelek ma z jednej strony wtyk mini jack, a z drugiej COM, we wtyczce jest cały układ - jakbyś chciał to mogę udostępnić zdjęcia.

    Wtedy też napisałem ten mój programik. Gdybym znał rozdzielczość Twojego kalkulatorka, mógłbym spróbować dostosować programik, może być też problem z formatem zapisu - przydałby się przykładowy plik (chyba *.cas) z grafiką.
    • 10: CommentAuthorpgru
    • CommentTime14 Nov 2018 zmieniony
     
    Dziękuję za porady. Udało się odzyskać programy - trzeba najpierw wymienić oddzielnie baterie - wymieniamy AAA. Potem tą mniejszą, gdy upewnimy się, że AAA są włożone. Kabel na USB działa.

    Niestety :-( kalkulator ma uszkodzony ekran - po środku nie wyświetla pikseli, tylko jest dość szeroko pusto i ciężko go używać. Nie wiem ile kosztować może naprawa.
    • 11: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Nov 2018 zmieniony
     
    Proponuję popytać w serwisach Zibi. A jak cena będzie zbyt wysoka to możesz spróbować tak jak radzą na elektrodzie - "przyprasować" żelazkiem taśmę przy płytce (lutownicą ktoś sobie zniszczył taśmę). Najpierw sprawdź dociskając, o które ścieżki chodzi.

    A kabel jaki kupiłeś / jakie oprogramowanie? Czy mógłbyś udostępnić zrzut ekranu z kalkulatorka jako bmp i jako rysunek (w formacie programu)? Ew. dodatkowo udostępnić coś z programów?
    • 12: CommentAuthorpgru
    • CommentTime15 Nov 2018
     
    Z programów to zasadniczo nie ma się czym chwalić. Szukałem taśm, ale aż dziwne, że nikt ich chyba nie robi. Może się uda znaleźć kogoś kto potrafi go delikatnie otworzyć i albo przyprasuje albo zna jakąś inną metodę. Coś mi się wydaje, że ceny mogą być w serwisach wysokie, bo Casio nie chce nawet sprzedawać prywatnie części, więc mogą być na poziomie sprzed kilkunastu lat.

    Kabel do kalkulatora jest z ebaya. Zasadniczo to kabel jack na com, tylko, że zamiast com jest chip 340 konwertujący na USB i dlatego można podłączyć go przez USB.

    Oprogramowanie to Casio FA-124. Zasadniczo z tym kalkulatorem powinny działać także starsze wersje, zwłaszcza jeśli ktoś podłącza to kablem szeregowym.
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Nov 2018 zmieniony
     
    Też myślę, że ceny wysokie, ale warto się dowiedzieć.

    Znam przypadek, że prywatni brali za naprawy wysokie sumy i do końca nie naprawiali tego co trzeba, a autoryzowany serwis naprawił usterkę skutecznie w kilka minut i kosztowało to grosze (przykład z branży samochodowej).

    Jeszcze mi przychodzi do głowy rozwiązanie pośrednie - czyli włożyć (o ile się da) np. kawałek gumki szkolnej, która dociśnie tę taśmę.

    Jakbyś jednak wrzucił jakiś obrazek to bym się zorientował jaka jest tam rozdzielczość i jaki jest format pliku graficznego z kalkulatorka.

    FA-124 i poprzednie nie mają opcji przesyłania obrazków w drugą stronę (PC->kalkulator) i taką funkcjonalność daje mój program, który mógłbym rozbudować.

    W tej chwili jest to QBASIC, ale mógłbym go przepisać.

    Jest jakiś inny który to potrafi, ale też chyba nie obsługuje mniejszej rozdzielczości i uszkadza piksel w dolnym rogu.
    • 14: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime12 Jul 2022
     
    Zgłaszam swoją obecność ze sprawnym CFX-9850G znalezionym po latach (używałem go przygotowując się do matury). Czas wykombinować kabelek i połączyć z komputerem w celu testowania programów.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jul 2022
     
    Coś czuję, że będzie odcinek na zoomie :D