atarionline.pl Komputer Cobra 1 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Sep 2018 zmieniony
     
    O tym komputerze i grze w Basicu "07 zgłoś się" pisaliśmy tutaj:
    ->link<-

    Przypominam, że mamy też w biblioteczce książkę Basic Cobra:
    ->link<-



    A przy okazji RJ podesłał mi kompilację wszystkich artykułów z czasopisma "Audio Video", traktujących właśnie o Cobrze. Są w załączniku w formacie DjVu.

    No i jeszcze kilka fotek Cobry, którą zbudował sobie RJ:
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Sep 2018
     
    A przy okazji RJ podesłał mi kompilację wszystkich artykułów z czasopisma "Audio Video", traktujących właśnie o Cobrze. Są w załączniku w formacie DjVu.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Sep 2018
     
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Sep 2018
     
    była choć na to Super Cobra ,albo jakaś inna Prince of Persja ?
    • 5: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime6 Sep 2018
     
    Nie, na "to" nie ma praktycznie nic. Do zeszłego roku programów było kilka, nie więcej niż dziesięć gier + asembler + disasembler + kilka "popierdółek" w basicu. Od zeszłego roku trochę się ruszyło i powstało kilka gierek.
    A może Ty spróbujesz? ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Sep 2018
     
    jeszcze za cienki w kodowaniu , ale koduje demko na A8 :-) i przy okazji uczę się ,demko może na gwiazdkę będzie gotowe,a do gry to hen,hen lata świetlne .
    Jakie są na to gry , mógłbyś coś podlinkować ?
    wystarczy że zobaczę parę gier i już będę wiedział z czym mam do czynienia .
    • 7: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    Jak mozna stac sie wlascicielem takiej Cobry? Ktos sprzedaje poskładane komputery albo same plytki?
    • 8: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    @IRATA4 - jeśli zajrzysz do wątku na elektrodzie ->link<- to cofając się wstecz kolega Zdzis_ek udostępnia pliki i filmy poszczególnymi grami. :)

    @ZuluGula - Cobra1 był komputerem do samodzielnego montażu, magazyn "Audio HiFi Video" sprzedawał PCB do nich. W dniu dzisiejszym poskładanych egzemplarzy jest niewiele, szacuję na ok. 10szt. Z tego co wiem, kolega Zdzis_ek z elektrody ma jeszcze jedno PCB w wersji SMD.
    • 9: CommentAuthorSamarexus
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    IRATA4 zerknij na speccy.pl tam możesz się dowiedzieć nieco wiecej
    • 10: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    Rj, watek na elektrownie jest długi, może kiedyś przeczytam cały. Czy są może udostępnienie gotowe pliki do wysłania do fabryki pcb? Czy projekt jest dojrzały i wolny od błędów? Przydałoby się żeby komputer zyskał większą liczbę użytkowników.
    • 11: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    Gerberów nie znalazłem, a na pewno nie wersji bez błędów.
    Mogę tylko zdradzić, że jest gotowy projekt nowej płyty DIP v2.0 z modyfikacjami, wysłałem zapytanie do autora o przybliżony termin.

    ->link<-
    ->link<-
    • 12: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    Dziękuję. Będą zainteresowany jeżeli będzie jakieś grupowe zamówienie.
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Sep 2018
     
    Dziękuję ,znalazłem , widziałem ,poziom Nokii 3210 :-) ale klimacik swój mają :-)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Sep 2018 zmieniony
     
    Krzysiek Chwałowski wspomniał mi kiedyś w rozmowie, że w ich katowickim muzeum mają 3 sztuki Cobry.
    • 15: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime8 Sep 2018
     
    A mógłbyś poprosić o ich zdjęcia? Jestem ciekawy w jakie obudowy są "zapakowane". ;)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Sep 2018
     
    Niedługo będziemy tam z Krollem, to zrobię zdjęcia.
    • 17: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime9 Sep 2018
     
    Trzymam za słowo :)
    • 18: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime19 Sep 2018 zmieniony
     
    ZuluGula, jest PCB + procesor do kupienia ->link<-
    • 19: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime19 Sep 2018
     
    Dziękuję rj.
    Czy możesz mi podać jakieś namiary do zamawiania? Nie mam tam konta
    • 20: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime19 Sep 2018 zmieniony
     
    Wysłałem PW do niego z prośbą o maila.
    Wyślij mi swojego na rj1307(małpa)wp.pl
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Sep 2018
     
    RJ zaprezentuje Cobre na KWASie, pogramy też w parę gierek na ten sprzęt.
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Sep 2018
     
    ... nie lepiej jak zejdzie ?
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Sep 2018
     
    Kto zejdzie, co zejdzie?
    • 24: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime23 Sep 2018
     
    A może reedycja książki i zestawy do samodzielnego montażu z Retronics? ;) Mogą być też kompletne komputery....
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Sep 2018
     
    O kurde, niezły pomysł!
    • 26: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime24 Sep 2018
     
    Wziąłbym książkę i zestaw do samodzielnego montażu. Tylko nie później niż w przyszłym roku.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Oct 2018
     
    Nowy artykuł na temat Cobry ukazał się wczoraj:

    ->link<-

    Ponadto odsyłam do informacji "Działającą Cobrę 1 będzie można zobaczyć podczas Media Art Show w ramach Ha!wangardy 2018"

    link o wydarzeniu tutaj:

    ->link<-
    • 28:
       
      CommentAuthorCreonix
    • CommentTime20 Oct 2018 zmieniony
     
    Bardzo super artykuł, zapomniałem wspomnieć a już go wcześniej czytałem. Naprawdę, bardzo cenny dokument i przyjemnie być wspomnianym :)
    • 29:
       
      CommentAuthorCreonix
    • CommentTime20 Oct 2018
     
    RJ1307 jesteś w stanie zrobić MP3 albo inny format lub WAV (WAV na MP3 latwo przerobić) zapisu muzyki z cobry? Wszelkie melodie jakie istnieją? Chętnie bym je widział w radiu CVGM i mogę je tam wrzucić ale nie mogę ich zrobić i potrzebuje kogoś kto może zapisać je w formacie. A takiej platformy jeszcze nie mamy, a jest cenna z racji tego że jest bardzo unikatowa i zasługuje na zapisanie w historii.
    • 30: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime21 Oct 2018
     
    Oczywiście, tylko musi mi Cobra wrócić z wojaży. Puść mi przypominajkę na rj1307(małpa)wp.pl
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Mar 2020
     
    Cobra-1 RJ-a wróciła do domu, takoż wypożyczona przez nas Cobra-1 od Krzyśka Chwałowskiego wróciła do muzeum. A pytanie takie, pewnie do RJ-a: powstał w tym czasie jakiś nowy soft na Cobrę?
    • 32: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime19 Apr 2020
     
    Nowy soft jest ogłaszany tutaj: ->link<- (swoją drogą - to jest chyba najaktywniejszy wątek o Cobrze1).

    Istnieje też emulator tej maszyny: ->link<- (w wątku na elektrodzie są binarki na windows, na inne systemy samemu trzeba sobie skompilować).
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020
     
    I króciutka recenzja książki o Cobra-1 (którą mamy w Bibliotece Atarowca tutaj: ->link<- ) pochodząca ze Świata Młodych:
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Cobra powraca! Już 25 października 2022 roku odbędzie się na naszym zoomie spotkanie w sprawie tego pamiętnego polskiego komputerka z epoki. Tym razem rozpoczęcie wcześniej, bo o 19:00. Będzie obecny, uwaga, również sam twórca tego komputera Andrzej Sirko, którego udało się po latach zaprosić Szymonowi. To będzie chyba pierwsze publiczne wystąpienie zacnego konstruktora. Oprócz niego zapowiedzieli obecność znani z forum Elektrody kontynuatorzy projektu pana Andrzeja - modyfikujący i rozbudowujący Cobrę koledzy Coberr oraz Zdzis_ek, a także użytkownicy, którzy sobie Cobrę zbudowali - m.in. Szymon i Miksol. Miksol współpoprowadzi spotkanie (jego przykłady filmik dotyczący Cobry poniżej). Będzie m.in. o historii powstania Cobry, a także najnowsza wersja płyty Cobry 6.1. Zapraszam!

    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Oct 2022 zmieniony
     
    Fajne wspomnienie:

    Zenon:

    (...) COBRA jest mi bliska. Śledziłem, kupowałem wszystkie numery AV, ale..... to się ciągnęło jak flaki. Jak pokazał się schemat kupiłem wszystkie części, mam je do dziś. Zbudowałem blok wyświetlania, na ekranie pokazał się prostokąt, coś podobnego co Atari generuje. Ale.... wyczytałem że jest Atari i COBRA poszła w odstawkę. Za długo się to ciągnęło. AV wychodziło co kwartał i początkowe numery niewiele wnosiły (elektronicznie). W Gliwicach kupiłem książkę opis BASICA do COBRY, za chyba 600PLN płytkę do telewizora bo na niej był rezonator 6.5MHz potrzebny do COBRY. Hmmm.... szkoda. Atari wygrało. Ale sentyment pozostał bo od tego rozpoczynałem przygodę z komputerami. Ja nic nie wyskoczy to się połączę. A.... i zasilacz miałem zrobiony. Postarałem się i wykonanie było prawie profesjonalne. (...) Łezka się kręci.... lutowało się, marzyło....
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Oct 2022 zmieniony
     
    Plakacik do spotkania w wyższej rozdziałce niż na stronie głównej. Można korzystać do rozreklamowania spotkania:
    • 37: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime21 Oct 2022
     
    Super, ja wydrukuję i przykleje na słupie niedaleko pracy ;)
    Widzę ze na speccy.pl jest juz reklama. Jezeli ma ktos konto na elektrodzie, to mozna by tez zareklamowac np tu ->link<-
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2022 zmieniony
     
    Już jutro o 19:00. Już dzisiaj pan Andrzej testowo nas odwiedził na zoomie :)
    • 39: CommentAuthorZenon
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Ło matko (i ciotko), za późno się dowiedziałem, początek umknął.
    • 40: CommentAuthorroger298
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    jest jakaś możliwość zobaczenia tego spotkania?? bardzo jestem ciekaw (mam takie cudo od kolegi zdzis_ek w wersji V2) a w czasie antenowym byłem w pracy :(
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Panowie drodzy, oficjalnego spotkania jeszcze nie było - będzie dzisiaj, to jest we wtorek, początek o godzinie 19:00. A wczoraj to był tylko test łączności i chwila wspomnień :D
    • 42: CommentAuthorZenon
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Tak, tak, ale i tak trzeba było posłuchać.
    Już wiem dlaczego tak się ślimaczyło. To nie wina twórców tylko redakcji AV, rozbili to na drobne i serwowali tak by się zestarzało.
    Na początek dali pitu, pitu, a jak schemat się pokazał to już Atari chodziło po głowie.
    • 43: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Zaczęliśmy o czasie!
    • 44: CommentAuthorpepan
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Coś jest nie halo... nie da się dołączyć do spotkania :(
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Już się da, na chwilę wyłączyliśmy dostęp, bo był jakiś atak.
    • 46: CommentAuthorZenon
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Na czacie pojawiły się debilne teksty przypisane do mojej ikonki.
    TO NIE MOJA ROBOTA, JAKIŚ PAJAC WPROWADZIŁ ZAKŁÓCENIA.
    Kaz, dziękuję za szybką reakcję.
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2022 zmieniony
     
    Nie ma sprawy, szybko udało się atak zakończyć :)

    A przy okazji - okazało się, że pan Andrzej Sirko, twórca Cobry-1, jest od 1984 roku... Atarowcem! Najpierw posiadał Atari 800XL ze stacją 1050 (z Francji), potem brat przywiózł Atari 1040STF z Niemiec. Do dzisiaj pan Andrzej ma Atari ST i STE, a także emuluje sobie na Rapsberry Pi komputery Atari, w tym Falcona... :D

    Na Atari małym i dużym podłączał glukometr, który potem był produkowany przez firmę medyczną. Na małym Atari obsługiwał go program w asemblerze 6502, na Atari ST był to skompilowany GFA-Basic. Prototyp glukometru się zachował, jest na zdjęciu niżej.
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2022 zmieniony
     
    Najnowsza wersja Cobry, są kolory! :)
    Coś jak ZX Spectrum.
    • 49: CommentAuthorZenon
    • CommentTime26 Oct 2022
     
    Eh... TTLe mają swój urok i te płytki z drucikami. Kto dziś tak montuje....
    Wykonać poprawkę, żaden problem.
    Spotkanie SUPER.
    Następnym razem pan Andrzej weźmie schemat do ręki i opowie co i gdzie się generuje i dzieje. To by było coś!
    Ja wiem, ale potomni patrzeć będą na COBRĘ jak my na piramidy.... Jak Oni to zrobili?
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Oct 2022
     
    Wspaniałe spotkanie, dziękujemy panie Andrzeju! A również dziękujemy Szymonowi, który zorganizował spotkanie i Miksolowi, które je prowadził.

    No i na afterku była dogrywka - Edwin opowiadał o Elwro (801 AT, 804, Juniorze), z którymi miał do czynienia w epoce jako pracownik działu serwisowego w firmie Elwro. Na szczęście to nagraliśmy, będzie filmik :)