atarionline.pl Galeria grafik z Atari (i innych maszyn retro) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorVidol
    • CommentTime4 Oct 2018 zmieniony
     
    Dlaczego atarowskie obrazki maja w opisach podane dziwne rozdzielczosci? Przy obrazkach 160x200 (glownie g2f) w opisach jest 336x240 lub 320x200 gdzie ewidentnie widac ze tak nie jest. W niektorych obrazkach z interlacem liczba kolorow jest kosmiczna :) Obrazki z c64 z tych co sprawdzalem maja poprawne opisy.

    EDIT:
    Dobra, wlasnie doczytalem, ze kolory liczy skrypt :)
    • 2: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime4 Oct 2018 zmieniony
     
    @Vidol
    W przypadku niektórych formatów rozdzielczość jest z góry określona i skrypt taką właśnie zwraca. W przypadku formatów, których skrypt nie zna pokazywana jest rozdzielczość ze screenshota. Jeżeli ktoś wgrał screenshot np. przeskalowany to wtedy zostania pokazana zła rozdzielczość.

    Więc kwestia zbudowania bazy rodzielczości dla znanych formatów. Tylko tutaj formatów jest dużo, więc po prostu przydałaby mi się pomoc i wskazanie gdzie mogę takie informacje znaleźć.
    • 3: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime4 Oct 2018
     
    @VLX
    Dzięki za zwrócenie uwagi. Już poprawione, więc obrazki niezmoderowane nie będą wyskakiwały podczas przeglądania galerii przyciskami NASTĘPNY i POPRZEDNI.
    • 4: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime4 Oct 2018
     
    @Dracon
    Generalnie widzę jak ktoś wgra duplikaty i akceptuję tylko jeden z nich, a pozostałe usuwam.

    Co do sprawy aktualizacji obrazków- jeżeli aktualizujesz obrazek, który sam wgrałeś to zmiany są od razu widoczne. Jeżeli cudzy to niestety trzeba poczekać. I tutaj jest trochę problem, bo nie mam wygodnego sposobu akceptacji zmian, więc idzie to bardzo wolno.
    • 5: CommentAuthorVidol
    • CommentTime4 Oct 2018
     
    @TheTom
    Tu masz opisane formaty z roznych komputerow:
    ->link<-
    • 6: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime4 Oct 2018
     
    @Vidol
    Wychodzi więc na to, że w przypadku G2F nie da się w prosty sposób pokazać rozdzielczości. Sam format obsługuje dowolne rozdzielczości aż do 336x240 oraz różne tryby. Czyli piksele mogą być kwadratowe, ale też prostokątne i po rozdzielczości screenshota nie da się ocenić.
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Oct 2018 zmieniony
     
    @tTheTom

    Dlaczego nie można tagować "obcych" obrazków, tzn. takich, których się samemu nie wgrało? Aż się prosi o to.
    Jeżeli moderator ma tak dużo pracy, to czemu by sobie nie ułatwił instalując jakiś skrypt cenzurujący (ewentualne) wulgarne podpisy, komentarze i tagi? ;)

    @VLX: fajno, że się zachwycasz galerią TheToma, ale my chcemy reaktywacji EKRANOWNI !!! Jakbyś jeszcze tam zrobił rozpoznowanie obrazka (porównywanie z istniejącą bazą, itp.) na bazie Google Images (tam coś takiego jest), to byłoby po prostu BOSKO. :)
    • 8: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime13 Oct 2018
     
    @Dracon
    Skrypt cenzurujący nie załatwia sprawy, bo wyłapuje tylko wulgaryzmy. Tutaj raczej chodzi o to, żeby jedna osoba nie mogła np. zmienić tytułów wszystkich obrazków na "Nie podobami się".
    Ale wszystkie zmiany, których ludzie dokonali już są widoczne i dodatkowe wprowadziłem zmiany w kodzie, żeby przebiegało to szybciej i sprawniej.
    I tagi też można dodwać teraz.
    • 9: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime15 Oct 2018 zmieniony
     
    niczego nie przerabiałem, nie zmieniłem ani jednego piksela, ale ok. usunięte
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Oct 2018
     
    przerobiłeś czyjeś dzieło 8-/ ?
    • 11: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Oct 2018
     
    Kiedyś na Sillyventure 2012 popełniłem obrazek i pomyślałem że dodam go do galerii. Niestety obrazek się nie wywietla. Tzn w przeglądzie widać tylko puste pole. Jak się kliknie w obrazek to się wyświetla. Zna ktoś przyczynę?

    ->link<-

    ->link<-

    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Oct 2018
     
    Fajne kolorki , w którym trybie to rysowałeś - G10 ?
    • 13: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Oct 2018 zmieniony
     
    Tryb 15 czyli 4 kolory ze zmianami rastra i spritami. Czyli dokładnie taki tryb w jakim działa RastaConverter ;). A pikselowałem w Paintbrushu z użyciem palety ściągniętej z emulatora.
    • 14: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime19 Oct 2018
     
    @urborg
    Czasami miniaturki się nie wygenerują. Już jest OK:
    ->link<-
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Oct 2018
     
    To super! Dzięki
    • 16: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime19 Oct 2018
     
    Tom: a może dałoby radę dodać opisy trybów graficznych w jakich dana praca była zrobiona? Pixelart retro odróżnia to, że są wykorzystywane różne triki sprzętowe, poza tym każdy obrazek ma ograniczenia. Brak takich informacji sugeruje ze wszystko to nieograniczona niczym twórczość a tak nie jest
    • 17: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime19 Oct 2018
     
    @gorgh
    Ludzie tych informacji często nie podają, a dodatkowo nie zawsze wgrywają pliki natywne. Po samym screenshocie w PNG ciężko ustalić jaki to może być tryb.
    Prace z C64 są generalnie całkiem nieźle opisane. Np. tutaj widać, że jest to tryb Hires:
    ->link<-
    A tutaj jest opisany tryb Hires:
    ->link<-

    Chyba, że istnieje jakiś trik, żeby po PNG stwierdzić tryb graficzny obrazka z Atari. W przypadku C64 jest to często możliwe.
    • 18: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Oct 2018
     
    C64 ma chyba 3 tryby na krzyż więc stosunkowo łatwo stwierdzić z czym ma się do czynienia. W Atari trybów jest mnóstwo i w dodatku można tryby miksować. Kawałek ekranu zrobić w jednym trybie, drugi kawałek w innym i np w tym drugim kawałku wykroić jeszcze okienko gdzie będzie kolejny zupełnie inny tryb.
    • 19: CommentAuthorVidol
    • CommentTime19 Oct 2018 zmieniony
     
    Sa bledy w opisie atarowskich trybow. Powinno byc tak:
    Mode 14 160x192 4 colors
    Mode 15 (hires) 320x192 2 colors
    W zasadzie te 192 to jest takie umowne bo tak sobie kiedys Atari umyslilo i taki standard dlugo sie trzymal. Dopiero g2f dal mozliwosc robienia wiekszych obrazkow. Atarka moze wyswietlic 160x240 linii w mode 14 i 320x239 w mode 15.

    I jeszcze w tych niestandardowych dodalbym:
    HCI (HR2) 320x200 8 colors
    Cin 160x192 64 colors


    Jak sprawdzasz w png tryb graficzny c64? bo wydaje mi sie, ze w podobny sposob mozna by to zrobic na atari.
    • 20: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime19 Oct 2018 zmieniony
     
    @Vidol
    Dzięki, poprawiłem i dopisałem Cię na dole strony:
    ->link<-

    W przypadku C64 najpoularniejsze są tryby Hires i multicolor.
    Tryb hires ma rozdzielczość 320x200 pikseli i w każdej komórce 8x8 są tylko 2 kolory.
    Tryb multikolor ma rodzielczość 160x200 i w każdej komórce 4x8 pikseli są tylko 3 kolory + kolor tła (ten sam dla całego obrazka).
    • 21:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Oct 2018 zmieniony
     
    @TheTom
    Jest coraz lepiej!
    Mógłbyś jeszcze dodać więcej znaków dla opisów grafik na dole? ;)

    I jeszcze co do systemu tagowania:
    - gdzie robię błąd w nim, np. tutaj:
    ->link<-
    ?
    Przeedytowałem na poprawne (wyrazy po przecinku) ale nadal pokazują się poprzednie błędne z nadmiarowym "haszem". :(
    • 22: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime30 Oct 2018
     
    @Dracon
    Nie bardzo wiem o co Ci chodzi z "więcej znaków dla opisów grafik na dole". Gdzie tam są opisy na dole?

    Tagi robisz dobrze, ale był błąd i starych tagów nie kasowało. Już jest poprawione!
    • 23:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Oct 2018
     
    @TheTom:
    - chodzi o pole opisu obrazka ("Write comment"). Jest tam jakieś dziwne ograniczenie ilości znaków. Zauważyłem to, opisując ten obrazek:
    ->link<-
    Za skuteczną poprawkę z tagami bardzo dziękuję. :)
    • 24: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime30 Oct 2018
     
    Może ktoś opisać tryb HCI 320x200 w 8 kolorach? Skąd to się wzięło i gdzie to jest wykorzystane?
    • 25: CommentAuthortebe
    • CommentTime30 Oct 2018 zmieniony
     
    mix GR8 + GR15, wykorzystane w kilku przykładowych grafikach, pewnie widziałeś, tylko nie walnęli Tobie po oczach specyfikacją, obejrzałeś i zapomniałeś

    AGS pozwala rysować w trybie HCI,HR2

    albo jak pokrycie całej szerokości ekranu (160px) duchami pojedyńczej szerokości z definiowalnym kształem z użyciem Rapidusa, też było
    • 26: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime2 Nov 2018
     
    @Dracon
    To pole nie tylko do opisu obrazka, ale ogólnie do dyskusji o obrazku. Zmieniłem limit ze 140 to 500 znaków. Powinno wystarczyć :)
    • 27:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     
    @TheTom.
    Brawo.
    Jeszcze jedno pytanko:
    - to chyba nowość, bo widzę w galerii jakieś odmiany kolorystyczne do obrazków z C64:
    Pepto/Colodore/VICE.

    O co chodzi?
    Jeżeli to są jakieś przełączane palety z emulca, to może by dorobić coś podobnego do atarowskich prac?
    • 28: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    @Dracon
    Dawno, dawno temu niejaki Pepto pomierzył, policzył i opublikował paletę, która na współczesnych maszynach miała ładnie oddawać kolory z "typowego" C64. Paleta ta została nazwana Pepto i stała się bardzo popularna.
    Ponieważ jest to najpopularniejsza paleta to wybrałem ją na paletę dla galerii.
    Niestety pomiary były niedokładne. I niedawno ten sam Pepto przedstawił poprawioną paletę i nazwał ją "Colodore".
    Odezwało się jednak trochę osób, że ich prace w palecie Pepto wyglądają źle i powinny być wyświetlane w "Colodore".
    Więc dodałem paletę Colodore. Natomiast "VICE" to standardowa, domyślna paleta emulatora C64 o nazwie VICE.
    Generalnie w światku C64 jedni wolą Pepto, inni Colodore, jeszcze inni jakieś inne palety. Więc, żeby ludzi zadowolić jest opcja zmiany palety na stronie.

    Mogę zrobić coś podobnego dla Atari tylko nie wiem czy potrzeba. Nie słyszałem, żeby Atarowcy się kłócili o palety, o to która lepiej oddaje kolory prawdziwego Atari.
    Jeżeli jednak może ktoś mi wskazać jakie by to były palety to mogę spróbować dodać je na stronę.
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     
    Używane są póki co dwie: Laoo (PAL) i Larry (NTSC). Nie ma niestety palety dla systemów SECAM.
    • 30: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    @mono
    Czy między nimi są faktycznie widoczne różnice? Czy są bardzo podobne do siebie?
    • 31: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     
    Jesli laoo to ta, ktora jest w vbxe to jest skopana.. do g2f dokladane sa poprawne palety, ktore zrobilem.. z koncowka real lub lepiej real2. Sa bardziej bliskie orginalowi z nutka poprawy..
    • 32: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     

    TheTom:

    Czy między nimi są faktycznie widoczne różnice? Czy są bardzo podobne do siebie?

    Sam zobacz :) Ogólnie _z_grubsza_ palety są przesunięte w stosunku do siebie o $10 więc wychodzą kompletnie inne kolory.

    Edit: Rocky ma rację. Na szczęście w VBXE można sobie ustawić dowolną paletę RGB.

    @Rocky mógłbyś podlinkować poprawne palety?
    • 33: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    @mono
    Czyli PAL ma trochę brązów, których nie ma NSTC?
    • 34: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     
    Zwróć uwagę na indeksy kolorów. Moim zdaniem te palety się wiele nie różnią, ale indeksy kolorów są przesunięte (poza szarościami )o $10. Dodatkowo kolory $1x i $Fx w ramach palety są takie same.

    Zapomniałybym - mamy jeszcze inne kolory generowane przez rozszerzenie Sophia (ono ma wyjście RGB), ale tak jak dla SECAM nikt nie opracował dla nich palet, więc musimy tymczasowo pozostać przy PAL i NTSC.
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     
    ja tam widzę różnice w ostrości,tablica PAL jest nieco rozmyta przez co wygląda ździebko inaczej .
    • 36: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    Tylko czy ten sam obrazek można wyświetlić zarówno z paletą NTSC jak i PAL? Czy raczej jeden obrazek jest pomyślany dla PAL, a inny pomyślany dla NTSC?
    • 37: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     
    @TheTom: Jeden pomyślany jest dla PAL, inny dla NTSC bo indeksy dla tych samych kolorów są inne. Kłopot polega na tym że przy obrazkach nie ma zazwyczaj informacji czy obrazek jest dla PAL czy NTSC.

    Edit: Dodatkowe kłopoty:
    - PAL ma tzw efekt AlphaBlending polegający na tym, że linie parzyste podkolorowują linie nieparzyste (albo odwrotnie) - ma to znaczenie przy trybach softwareowych gdzie przełączane są tryby graficzne; NTSC tego efektu nie ma,
    - NTSC ma za to artefakty które uwidaczniają się w trybach hires :) Nawet niektóre gry (Droll, Tower Toppler znany na innych platformach jako Nebulus) były tworzone z wykorzystaniem tego efektu,
    - przy obrazkach interlace powstają dodatkowe kolory, ale tych chyba żadna paleta nie uwzględnia.
    Wydaje mi się jednak że na tym etapie nie ma co wchodzić w takie szczegóły.
    • 38: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    @mono
    Dzięki za wyjaśnienie. Pomyślę jak zrobić zmianę palety dla obrazków Atari.
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    "Edit: Dodatkowe kłopoty:
    - PAL ma tzw efekt AlphaBlending polegający na tym, że linie parzyste podkolorowują linie nieparzyste (albo odwrotnie) - ma to znaczenie przy trybach softwareowych gdzie przełączane są tryby graficzne; NTSC tego efektu nie ma,
    - NTSC ma za to artefakty które uwidaczniają się w trybach hires :) Nawet niektóre gry (Droll, Tower Toppler znany na innych platformach jako Nebulus) były tworzone z wykorzystaniem tego efektu,"


    @ mono to z tego powodu obrazek PAL ma mniejszą ostrość ?
    aż tak ?
    • 40: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    Nie mam pojęcia.
    • 41: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     
    Załączam poprawioną paletę.. Jest to druga wersja lekko poprawiona w stosunku do tej załączanej do g2f, która się zwie rocky_real_atari2. Jest lekko doskonalsza od prawdziwego Atari, ale uważam, że dość wierna.

    Po wgraniu jej do vbxe w końcu mamy normalny niebieski basic, a nie jakiś rozjaśniony.
    • 42: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     
    A jakby ktoś chciał poszpanować (pooglądać dem i gierki) to przygotowałem również paletę super atari.. taką którą atari by mogło mieć.. z bardzo soczystymi barwami..
    Załączam przykład z super czerwonym kolorem..
    • 43: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    To jest paleta PAL?
    • 44: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     
    tak to PAL (ta real2), ale w dobie LCD powoli to traci na znaczeniu..
    • 45: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Nov 2018 zmieniony
     
    Nie rozumiem. Jak to traci na znaczeniu? Atari w wersji PAL, NTSC i SECAM mają różne kwarce i inaczej generują kolory. Stąd właśnie rysunek przygotowany dla PAL będzie miał inne kolory w NTSC i być może w SECAM. TV nie ma tu wiele do rzeczy, bo to komputer generuje inny sygnał i to właśnie odwzorowujemy w palecie. Jeśli się mylę to proszę o wyjaśnienie.

    Edit: Inaczej generują kolory, bo każdy z nich ma inną wersję GTIA odpowiednią do obsługiwanego systemu TV.
    • 46:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Nov 2018
     
    odświeżanie traci na znaczeniu ...
    • 47: CommentAuthorRocky
    • CommentTime8 Nov 2018
     
    Jeśli autor będzie robił np. obrazek lub grę dla konkretnego standardu np. NTSC, to owszem będzie miało znaczenie, bo w palu będzie wyglądało inaczej..
    Jednakże PAL, czy NTSC to są systemy analogowe związane choćby z innymi standardami zasilania 50Hz vs 60Hz (inne taktowanie cpu, inna rozdzielczość)..
    W dobie LCD możnaby w sumie przyjąć jeden standard światowy np. PAL (większa rozdzielczość).. byłoby to łatwiejsze np. w kontekście pisania softu.

    Co do palet to PAL i NSTC ma sens rozgraniczać.. pod SECAM (trochę pochodny z PALu, tv się przestrajało) raczej nikt niczego nie robił.. chyba, że się mylę..
    • 48: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime9 Nov 2018
     
    @Rocky
    A czy możnaby paletę rocky_real_atari2 nazwać trochę krócej? Np. Rocky 2?
    • 49: CommentAuthorTheTom
    • CommentTime9 Nov 2018
     
    Tak wygląda zmiana palety na Atari:
    ->link<-

    ->link<-

    "Rocky 2" to "rocky_real_atari2". Altira to najwyraźniej paleta z emulatora Altira.
    • 50: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 Nov 2018
     
    Krotko to moze real2, ktora zalaczylem pare postow wyzej.. ew. Moze tez byc rocky2.. altirra ma swoja palete, ktora niestety odbiega od atari i nie mozna jej zmienic