atarionline.pl Gry na Light Gun - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime8 Dec 2018 zmieniony
     
    Czy jest jakaś pełna lista gier (wątpię w programy użytkowe), która współpracuje z pistoletem świetlnym?
    Chodzi mi o Atari XL/XE.

    Strony, które ja wyśledziłem:
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-

    Kiedyś jeszcze obiło mi się o uszy stosowanie tanich pistoletów z Pegasusa. Ktoś może ma z tym doświadczenie i podałby jakiegoś linka? ja znalazłem np. to:
    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Dec 2018
     
    ja nie wiem ,ale gdybyś takowe potrzebował to koszt z pegazem jakieś 25-30 zł po koleżeńsku .
    • 3:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Dec 2018
     
    Nie wiem co tam na lightguna było, ale tak patrzę sobie na to cudo co podałeś że znalazłeś w linku, to się zastanawiam jaki to musi być shit za tą kasę. Ale tam, zobacz to:
    ->link<-
    I ktoś tym handluje, więc po drodze musi być marża sprzedawcy w Polsce, fabryki w Chinach, jakiejś może jeszcze chińskiej hurtowni. Nie jestem w stanie skumać jak taki biznes komuś działa i jaki musi być koszt wyprodukowania tego shitu.
    Kurde skarpetki tyle kosztują co ten cały zestaw sprzętu do grania:-)
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Dec 2018 zmieniony
     
    jest cała masa chętnych na taki sprzęt ,dla tego też czasem coś sprzedaje , po 40 idzie jak świeże bułeczki,do tego zwrotów nie ma ,ja mam dostęp do klonów wzorowanych na PSone, jakość konsolki w miarę tzn lepsza niż ta czarna ,pady i długość wszelakich kabli -fatalna .Też tego nie rozumiem ale z drugiej strony ceny starych lepszych egzemplarzy są chore , taki Pegasus potrafi kosztować tyle co używane Ps3 ,za taką kasę to można kupić przerobione Ps2 i bawić się w Emulacje , albo X-Boxa pierwszego i wszystko na dysku , wszelakie emulatory +Divix/y i obsługa 5.1 obraz 720p .
    • 5:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime9 Dec 2018 zmieniony
     
    @Mq
    Mam tego świadomość. Czarnego nie chcę, za dużo ostrzeżeń o rakotwórczości tanich (czarnych) plastików i gum z CHRL.

    @IRATA4
    Wziąłbym. Masz PW.
    • 6: CommentAuthorpgru
    • CommentTime9 Dec 2018
     
    Pegasusy (a raczej BS-500, który działa do dziś) kosztowały ok. 100 zł w 1997. Dzisiaj układy i luty raczej robią maszyny w Chinach. Układ w Pegasusie to chyba może wykorzystać nawet częściowo uszkodzone układy FPGA, nie wypełniając większego ułamka pełnej pojemności(nawet chyba tzw. odpady produkcyjne), a Chińczycy mają bardzo dobrze opanowaną produkcję tych układów. Z punktu widzenia dzisiejszej elektroniki to moc obliczeniowa całej konsoli jest chyba porównywalna z wieloma tanimi mikrokontrolerami.

    Jedyny problem z tymi tanimi konsolami to jest podobno jakość gniazda kartridża, która często nie pozwala na uruchamianie wielu kartridży, a często wręcz gniazdo nie jest przykręcone/polutowane. Dlatego też starsze egzemplarze często są droższe. Org.-skopiowany Pegasus sprowadzony do Polski ma wywindowane ceny też chyba z powodu "mody na komputery/konsole z Polski/sprowadzanych" - nie tylko Elwro 801AT, czy Meritum które ktoś wystawia nawet za ponad kilka tysięcy złotych, ale składaki Optimusa z lat 90, potrafią kosztować już przynajmniej kilkaset złotych.

    Ze świetlnymi jest jeszcze ciekawiej - widziałem oferty, w których nowy świetlny do Pegasusa(ale bodajże 9 pin) kosztował 1 zł, a była chyba nawet możliwość odbioru osobistego. Jakby nie patrzeć to prosta konstrukcja, a sam jest niezbyt przydatny dla posiadaczy "płaskich".
    • 7: CommentAuthorpgru
    • CommentTime9 Dec 2018
     
    Acha tak bardziej co do tematu wątku - czy da się uruchomić świetlny na emulatorze Atari800? Może to głupie pytanie, ale zastanawiam się nad zakupem i próbami nawet z tymi do Pegasusów 9 pin.
    • 8:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime9 Dec 2018
     
    @pgru
    Wydaje mi się, że skoro pistolet wymaga kineskopu to uruchamianie na emulatorze traci sens. Chyba, że masz coś podłączone z emulatorem pod kineskop?

    Ja sprawdziłem emu Atari800plus - brak jakiejkolwiek opcji LG.
    • 9: CommentAuthorpgru
    • CommentTime9 Dec 2018
     
    Podłączyć to nie aż tak wielki problem - choćby laptopy/stacjonarne mają wyjścia HDMI i są adaptery z HDMI na Composite/SVIDEO. Ewentualnie można próbować ze sterownikami i adapterami VGA-SCART, poza tym niektóre laptopy/stacjonarne miały odpowiednie wyjścia na kartach graficznych.

    Dodatkowo jakby emulator to obsługiwał, to w bardziej zaawansowanej wersji mógłby pozwalać na używanie np. kontrolerów od Wii.
    • 10:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime11 Dec 2018 zmieniony
     
    Soł...

    Jakieś 2 miesiące temu (dopiero teraz przesyłka dotarła) dokonałem poważnego zakupu do przyszłego pistoletu i obecnego joya. Zakup to około 20zł za 2 sztuki:







    I jestem w lekkim szoku. Dlaczego? Za 20zł (przesyłka gratis z czajna) mam 2 przedłużacze wykonane naprawdę perfekcyjnie. Nic nie wania plastikiem lub gumą, wszystko jest idealnie zwymiarowane, przewód jest odpowiednio elastyczny, guma się nie klei. Jak dla mnie ideał. Wykonanie złącza jest LEPSZE niż w starych joyach quickshot/quickjoy. Można wykorzystać do przeróbki joya z jakiejś innej platformy na atarkę.

    Bardzo często pojawiają się na eBay oferty takich przedłużaczy:
    ->link<-
    Tytuł oferty dla potomnych, może komuś się przyda:
    New Controller extension cable for sega megadrive genesis amiga atari commoF1BU
    Inny tytuł (różnią się tylko końcówką):
    Controller extension cable for sega megadrive genesis amiga atari commodorPID
    Sprzedawca:
    ->link<-

    Tzn. ja kupiłem od tego:
    ->link<-
    Ale ten trochę powyżej niedawno wystawił :)
    • 11:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime27 Jan 2019
     
    Małe podsumowanie tematu. Jedyny realny, dobrze działający zamiennik to pistolet od Segi. Trochę detali w tym wątku:
    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Sprawdziłem Operation Blood z Lightgunem XG-1. Czy to normalne że celownik tak drga? Wina pistoletu, TV/kineskopu, a może ten typ (gra) tak ma?
    Poza tym ok - strzela, celuje normalnie. W pozostałych grach (Crime Busters, Crossbow, Barnyard Blaster) też bez zarzutu, ale tam celownika nie ma.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    A pokaż jakiś filmik, w jaki sposób drga.
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    albo trzęsie ci się ręka ;)
    Przez rozdziałkę może drgać , skacze między pikselami raz tu ,raz tu a pośrednich brak więc efekt drgania .
    • 15:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime30 Oct 2019 zmieniony
     
    @IRATA4, akurat w ten dzień wypiłem setkę, więc ręce miałem spokojne.

    A to drganie to raczej kilka-naście pikseli.

    • 16:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Oct 2019 zmieniony
     
    hello,
    to praktycznie cud, że w ogóle celownik się porusza - problem w tym, że żeby lightgun załapał plamkę to musi ona być b. jasna. z tego powodu najczęściej w gierkach z lightgunem przy strzelaniu ekran robi się biały.
    możesz spróbować na maxa rozjaśnić obraz w TV, może trochę pomoże\\

    edit: nie pomoże, bo tam są czarne miejsca na ekranie - wtedy lightgun jest całkiem niewidomy.
    • 17:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Ok, wnioskuję z Twojej wypowiedzi, że lepiej nie będzie, a sam lightgun wydaje się być w porządku. Chociaż dla porównania może uda się komuś sprawdzić u siebie, może na innym/większym TV. BTW, gra się i tak dużo przyjemniej niż joy'em.
    • 18:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Ta gierca oryginalnie nie była projektowana pod lajtgana, tylko dopiero później Holendrzy z ANG dorobili to "cudo", tak więc jeśli do gotowej gry robi się później (oficjalnego) "hacka" nie można się spodziewać optymalnego efektu (tak bywa).
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Oct 2019
     
    String - sprawdziłem, u mnie jest dokładnie tak samo, a light gun całkowicie sprawny.
    • 20:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime31 Oct 2019
     
    Dzięki Kaz.
  1.  
    Well,

    as far as I have heard and seen, there were a few programmers and hackers that created lightpen or lightgun versions of A8 games without owning the device. Think "Op. Blood" or "Op. Blood 2 (Special Forces)" lightgun version was a hack done by Homesoft and he does not own a lightgun, so you know why it does not work like it should (I would say it does not work at all)...

    There is also a multi-controller version of "Hit the Mole" by C.Strotmann and while some controllers work, the lightpen controller does not work at all and the author could not test it, since he did not own a lightpen.

    And there is the nice paddle-game "Asteraxis 2k" that was programmed for paddles (and no other controller!) but does NOT work at all with paddles in port 1 or port 2 and also no other controller - the game simply does not work at all! You cannot control the game and therefore cannot play the game - in other words it is useless!

    So programmers, please, if you add any kind of controller to your program, please test if it really works (with a real device, not under emulation!), otherwise do not add that controller to the program! It does not make sense to add controllers to a program that do NOT work (since they were never tested)...
    • 22: CommentAuthorpgru
    • CommentTime11 May 2020
     
    @CharlieChaplin
    As far as I remember first Android community programs, were made using emulator, without even touching or seeing in real device.
    Sad that this don't work in Atari World :-( ...