atarionline.pl 30-lecie istnienia Robbo - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Dec 2018

W 1989 roku pojawiła się w sprzedaży gra "Robbo". Sympatyczny robocik w przyszłym roku skończy 30 lat! Od lat lansuję tezę, że jest to pierwszy, popkulturowy bohater polskiej gry. Nasz gamedev teraz ma Wiedźmina znanego na całym świecie, ale Robbo wcześniej było wyrazistym charakterem. W związku z tym mam pare pomysłów na 2019 rok, ale to w swoim czasie... :D

Kolaż autorstwa Jarka Kaczora:

• 2:

CommentAuthorpiomet
    • CommentTime21 Dec 2018 zmieniony

Dzięki Kaz za przypomnienie. Trzeba będzie to uczcić :) Jedna z moich ulubionych gier.
    • 3: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime21 Dec 2018

masz rację Kaz, że Robbo to prawie fenomen kulturowy, warto by było to upowszechnić
    • 4:

CommentAuthorgolem14
    • CommentTime21 Dec 2018

Pamiętamy i czekamy
    Trzeba to jakoś uczcić!
    • 5:

CommentAuthorTheFender
    • CommentTime22 Dec 2018

Pomimo wielkiego sentymentu i godzin spędzonych z sympatycznym robocikiem, należy pamiętać o tym że fenomenem to był sokoban.
    Oczywiście Robbo jest najsympatyczniejszą odmianą tej gry :)
    • 6:

CommentAuthorgolem14
    • CommentTime22 Dec 2018

@TheFender
    To tak, jakbyś powiedział, że fenomenem to był Einstein a, pomimo całej sympatii, Skłodowska-Curie to już nie.
    • 7: CommentAuthortbxx
    • CommentTime22 Dec 2018

Rzuciłem kiedyś pewnym pomysłem na 30lecie Jurkowi z Retronics. Ale nie wiem czy coś z tego będzie - bo to jednak wymaga pewnego nakładu zarówno roboczo-godzinnego jak i finansowego...
    • 8:

CommentAuthorTheFender
    • CommentTime22 Dec 2018

@golem14: porównanie nietrafione. Prędzej porównałbyś Einsteina do Oppenheimera - o to by miało sens wtedy ;)
    • 9:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2019 zmieniony

Pojawiła się czeska gra "Robbo After 30 Years". Przeszedłem parę poziomów, nie jest łatwo, ze względu na timingi. Ale gra warta uwagi, bo na 30-lecie istnienia robocika.

Autor: Lukas Bezdek
    Poziomów: 32
    • 10:

CommentAuthorIRATA4
    • CommentTime2 Apr 2019

...jasne że nie jest łatwo , ja bym pewno dostał ataku nerwicy i ukarał komputer
    • 11:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2019

A może nerwicy się nabawiasz komentując wszystko, co Cię nie interesuje i co się nie podoba? Spróbuj zmienić nawyk, zacznij komentować to, co lubisz i sprawa Ci przyjemność...
    • 12:

CommentAuthorzbylu
    • CommentTime2 Apr 2019

Króciutki gameplay, bo nie za bardzo umiem grać w tą wersję...
    • 13:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Apr 2019

No tak, pierwszy poziom jest dość trudny, bo trzeba rozstrzelać falę, a na początku mamy mało nabojów. A na samym początku w ogóle ich nie mamy :D

W Twoim filmiku kręcisz się wkoło, bo musisz dostać się na górę, a przejście blokują drzwi. Można je wysadzić bombą. Podsuwasz ją z dołu. Nie masz jeszcze nabojów, więc podsuwasz do góry ruchome działko, które zrobi to za Ciebie. Wtedy zdobędziesz naboje. I idziesz rozwalać falę, ale trzeba dobrze celować.

Do tej gry ja mogę Ci udostępnić save'y z emulatora Atari800Win. W załączniku z poziomu drugiego. W razie czego mam też z wyższych, bo już przeszedłem :)
    • 14:

CommentAuthorvangis
    • CommentTime3 Apr 2019

Na pierwszym poziomie można wypuścić nietoperza, który strzela i nam rozwali falę wtedy można zaoszczędzić nieco naboi.
    • 15: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime3 Apr 2019

zbylu: czemu na twoich filmikach pojawia się logo "Indie Retro News"?
    • 16:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Apr 2019

vangis - słuszna uwaga. Alternatywnie można, ryzykując życie, przesunąć działko pod latające pionowo nietoperze i też zaoszczędzić nabojów, a potem wepchnąć działko w czeluści fali :). Ale z drugiej strony, jak się dobrze strzela, to można się obejść bez tych oszczędności :)
    • 17:

CommentAuthorzbylu
    • CommentTime3 Apr 2019

gorgh: To na prośbę Neila Greena (twórcy IRN) część filmików opatrzona jest logiem IndieRetroNews. Taka nasza mała współpraca :-) kanału #Saberman i IRN.
    • 18:

CommentAuthorzbylu
    • CommentTime3 Apr 2019

KAZ: Dziękuję za save, postaram się przejść w wolnej chwili poziom pierwszy i kolejne wg. Twoich wskazówek i ponownie nagrać gameplay.
    • 19:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Apr 2019

Nie musisz przechodzić, ale do filmiku przyda Ci się rozgrywka z wyższych poziomów.

Proszę uprzejmie, tutaj do 13 poziomu, bo na razie na tyle mi starczyło czasu. Gra jest trudna na niektórych poziomach, dużo zależy od szczęścia, a to czynnik obniżający miodność.
    • 20:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 dni temu

Pytanko - poniższy plik CAS nie odpala mi w Altirrze (zawiesza się przy 67%). To wina ustawień czy pliku?
    • 21: CommentAuthorMq
    • CommentTime2 dni temu

Ciekawe, u mnie wywala się w Altirze na 36sek[9%], kombinowałem z ustawieniami, ale nic nie pomaga...
    • 22: CommentAuthoras...
    • CommentTime2 dni temu

Jury,
    też coś popełnił :)

->link<-
    • 23:

CommentAuthorKrótki
    • CommentTime2 dni temu

Plik CAS wygląda w porządku. Kaz, której wersji Altirry używasz? Na najnowszej mam objaw jak Mq.
    • 24:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 dzień temu

Używam tylko 3.9, zdaje się, że to najnowsza. Ustawienia: OS Atari, wyłączone patche. A ten CAS ma jakiś odpowiednik w XEX?
    • 25: CommentAuthorMq

Ja też używam 3.90. To chyba ostatnia oficjalna/publiczna/stabilna.
    • 26:

CommentAuthorKrótki
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony

Mam takie same ustawienia, ale objawy inne. Ale mniejsza o to - clou problemu jest takie, że Altirra nie radzi sobie z plikami CAS zawierającymi "skomplikowane" rekordy typu "fsk ".

Twój CAS natomiast ładuje się poprawnie pod Atari800-a8cas. Jest to najzwyklejszy Robbo od Avalonu (1. wersja, jeszcze z konkursem w instrukcji), nagrany w systemie turbo Speeder-1400. Na ekranie nazwa Avalonu została zastąpiona przez "Robosoft", ale poza tym do normalny Robbo, których mamy kilka w bazie.
    • 27:

CommentAuthorKaz

Ok, dzięki za wyjaśnienie.

Co do meritum, to znaczy, że albo pan Bogusław piracił pierwszą wersję Robbo, dopiero potem zaczął współpracę z Avaonem, albo wręcz przeciwnie - to był wynik współpracy :D
    • 28:

CommentAuthorKrótki
    • CommentTime19 godzin temu zmieniony

Podczas ładowania jest jeszcze napis "Cracked by RADEK SOFTWARE W-w 1990"; pewnie chodzi o Radosława Popławskiego, autora systemu Speeder-1400.

EDIT: Wiesz co, a może coś w tym jest co piszesz. Wcześniej napisałem nie prawdę: na ekranie tytułowym to nie nazwa producenta, ale nazwisko Pelca zostało zastąpione nazwą "Robosoft", o tak:

(c) 1989 by Avalon
    Rozpowszechnianie -> ROBOsoft

Oprócz tego w instrukcji tekst "Miłej zabawy życzy Ci autor" został zmieniony na "Miłej zabawy życzy ROBO-soft."

Więc może to jest faktycznie wersja Robbo, którą Robosoft "legitnie" dystrybuował jako licencjonobiorca? (Przynajmniej dopóki Radek nie zrobił mu Cracked by.) ;-)