atarionline.pl VBXE zepsute? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    No i gwiazdka nie przyszła, ech :P
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    Chwila, daj mi szansę ;)
    • 3: CommentAuthorRocky
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    Jacques: po prostu wgraj rdzeń z poprawioną paletą i już.. po co bardziej kombinować.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    ta, po co kombinować szczególnie że stary soft pod FX'a potrafi wymagać archaicznych rewizji wsadu, których zapewne nie zpaczowaliście :)
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    Rocky, to już zrobiłem, ale chciałbym może użyć jeszcze innej palety i mieć swobodę wyboru, np. zobaczyć na prawdziwym sprzęcie default.act (mniej czerwona) ;-)

    A swoją drogą, dlaczego wersja z Twoją paletą istnieje tylko dla rdzeni FX, a nie GTIA? A przynajmniej na stronie MadTeamu...
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    @Jacques - widziałeś PW, dawaj tego maila!!111 ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    Dzięki, posłałem Ci maila, bo PW ni widu! :-)
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    posłałem Ci stuff, dotarł był?
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    Tak, odpisałem wkrótce później na maila, wielkie dzięki! :-)
    • 10: CommentAuthorRocky
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    pin.. to na stronce MadTeam jest najnowszy rdzeń..

    Jakby co też uśmiecham się o sofcik do podmiany palet
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Jan 2019
     
    Zaniedługo będzie rilis. Cierpliwości. Niech nadejdzie sobota.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2019
     
    Rocky - przecież masz gotowy rdzeń z paletą :P
    • 13: CommentAuthorRocky
    • CommentTime18 Jan 2019
     
    pin masz rację i to powinno wystarczyć, ale sofcik miło mieć np. do testów.. wgranie tej palety do rdzenia trochę trwało.. Electron to zrobił osobiście :)
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2019
     
    No widzisz, a teraz będzie upload dowolnej palety w czasie może dwóch sekund
    • 15: CommentAuthorRocky
    • CommentTime18 Jan 2019
     
    Pin, a po tym paleta zostaje trwale w rdzeniu?
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2019
     
    nie. Przeładowanie rdzenia przywraca paletę (FC, lub VBFC), lub wyłączenie i włączenie komputera. Zwykły reboot tego nie ruszy.
    • 17:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Jan 2019 zmieniony
     
    A który z plików, ROCKYRA.ACT czy ROCKYRA2.ACT jest tą paletą umieszczoną w rdzeniach FX na stronie Mad Teamu?

    Jak wgrasz to zobaczysz piwerszy efek po niebieskim, ze zacznie być taki jak należy.. bardziej soczysty..


    Rocky, soczystość niebieskiego owszem, tylko z czego ona się bierze? Bo na pewno w rdzeniu ze stronki MadTeamu cała paleta jest wyraźnie ciemniejsza w porównaniu z tą standardową zaszytą w rdzeniu FX 1.26) i nie chodzi o sam niebieski, wszystko jest sporo ciemniejsze. Musiałem mocno podkręcić jasność w monitorze, żeby wrócić do sensownych wartości, no i wtedy siłą rzeczy soczystość też się wyraźnie niweluje (nie mówię, że całkiem).
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2019
     
    oryginalna paleta z FX to LAOO
    • 19:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Jan 2019 zmieniony
     
    Ale ja pytałem o co innego: która dokładnie paleta siedzi w rdzeniu od Rocky'ego:
    A który z plików, ROCKYRA.ACT czy ROCKYRA2.ACT jest tą paletą umieszczoną w rdzeniach FX na stronie Mad Teamu?


    I ogólnie ciekawa sprawa, powyżej pisałem, że zmodyfikowana paleta z rdzenia od Rocky'ego jest wyraźnie ciemniejsza od tej w standardowym rdzeniu 1.26.

    I teraz widzę, że LAOO.ACT, która rzekomo siedzi w tym standardowym rdzeniu 1.26, załadowana osobno przez VBPAL też jest ciemniejsza!
    Czyli jak, standardowy rdzeń FX 1.26 jest najwyraźniej skompilowany z LAOO.ACT, ale rozjaśnioną?
    Bo paleta Rocky'ego w rdzeniu, Rocky'ego luzem i LAOO "luzem" są ciemniejsze niż ta w oryginalnym rdzeniu FX 1.26.

    EDIT:
    Po wyrównaniu poziomu jasności, ta Rocky'ego za to jest mniej "przeczerwieniona" niż ta w oryginalnym FX 1.26 - kratki w I levelu Boulder Dasha są bardziej pomarańczowe niż czerwone i bardzo dobrze (dla mnie MEEEGA, wkurzała mnie ta przesadna czerwień) :-)

    EDIT2:
    Oryginalny rdzeń GTIA 1.06, podobnie jak FX 1.26 również ma paletę o większej jasności niż LAOO.ACT i ta Rocky'ego.

    Może autor tychże troszkę podbił jasność dla tych rdzeni? ;-)
    • 20: CommentAuthorRocky
    • CommentTime19 Jan 2019 zmieniony
     
    ta z dwójką jest nieco poprawiona i jest w rdzeniu o ile pamiętam.
    Paleta laoo (ta w rdzeniu.. może to jakaś inna laoo) jest przesadnie przejaskrawiona (dlatego musiałeś rozjaśnić monitor) i ma wiele błędów barw, zwłaszcza tych ciemnych np. pomiędzy czarnym, a pierwszym szarym jest duuuża róznica, której w oryginalnym atari nie ma.
    Wspomniałem o niebieskim, bo to pierwsza rzecz, którą widać po podmianie rdzenia..

    Czyli programik do podmiany palet nie do końca załatwia sprawę... jak startujesz atari bez sparty to masz oryginalną skopaną paletę. jedyna opcja to wgranie rdzenia z poprawioną paletą
    • 21:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Jan 2019 zmieniony
     
    No tak, programik ładuje paletę tylko do wyłączenia kompa, potem ładuje się automatycznie to co siedzi w bootowanym rdzeniu.


    Przyjrzałem się jeszcze jasnościom palet i wniosek jest taki:

    1) najciemniejsza: LAOO
    2) nieco jaśniejsza: Rocky'ego
    3) wyraźnie jaśniejsza od obu powyższych: FX 1.26 i GTIA 1.06 (cokolwiek siedzi w tych rdzeniach)
    • 22: CommentAuthorRocky
    • CommentTime19 Jan 2019 zmieniony
     
    zwróć uwagę na rozłożenie kolorów i jasności..
    Poniżej porównanie vbxe vs standard.. widać, że vbxe jest przejaskrawione.. vbxe z podmienioną pletą bardziej przypomina to na dole (trzeba wziąć poprawkę, że monitor nienajlepszy, źle ustawiony, ale róznice widać, zwłaszcza w szarych)
    ACP też jest na stronach MadTeamu
    • 23: CommentAuthorRocky
    • CommentTime19 Jan 2019
     
    paleta real2 z pc
    • 24:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Jan 2019
     
    A mógłbyś przyszykować też rdzeń GTIA 1.06 z Twoją poprawioną paletą, tak jak FX?
    Bo oryginalny rdzeń FX i GTIA trzymają ten sam poziom jasności. Twój FX jest ciemniejszy i po przełączaniu między nim a ori GTIA 1.06 trzeba "regulować odbiornik" ;-)
    • 25: CommentAuthorRocky
    • CommentTime19 Jan 2019
     
    niestety ja tego nie robiłem, Zrobił to Electron (autor VBXE) i trzeba by go prosić o wgranie tej palety do rdzenia GTIA..
    A do czego w sumie potrzebny ten rdzeń GTIA.. ja go w ogóle nie używam..
    • 26: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Jan 2019
     
    liczyliście na przeprogramowanie wsadu VBXE? :)

    instrukcja VBXE 'fx1.26-pl.pdf', strona 26, "MODYFIKACJA PALET RGB"

    cyt:
    "Domyślnie po włączeniu zasilania paleta nr 0 zawiera kolory dla PLAYFIELD/PMG będące zmodyfikowaną paletą "laoo.act". Palety 1-3 zawierają wszystkie składowe równe 0 (wszystkie kolory czarne).

    Proszę pamiętać, że przy modyfikacji palety nr 0 w obowiązku programisty jest przywrócenie jej wartości domyślnych przed wyjściem z programu."
    • 27: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Jan 2019 zmieniony
     

    Rocky:

    A do czego w sumie potrzebny ten rdzeń GTIA.. ja go w ogóle nie używam...

    Rdzeń GTIA emuluje efekt PAL-blending który jest związany z telewizorami wyświetlającymi obraz w PAL.
    Działa to w taki sposób, że kolory pikseli z linii parzystych nakładane są na jasności pikseli z linii nieparzystych (przypominam, że obraz z VBXE wychodzi po RGB i tam nie ma sygnału PAL więc monitor/telewizor tego sam nie zrobi).
    Rdzeń FX tego nie robi.
    Więc jeśli chcesz zobaczyć poprawnie np. NUMEN-a to raczej włącz wcześniej rdzeń GTIA.

    Edit:

    tebe:

    instrukcja VBXE 'fx1.26-pl.pdf', strona 26, "MODYFIKACJA PALET RGB"

    cyt:
    "... Proszę pamiętać, że przy modyfikacji palety nr 0 w obowiązku programisty jest przywrócenie jej wartości domyślnych przed wyjściem z programu."

    Żartowniś :)

    Pytanie z innej beczki: czy chcecie program na Atari do edycji palety?

    Edit 2: I release VBPAL: ->link<- oraz VBFC: ->link<-
    • 28: CommentAuthorRocky
    • CommentTime19 Jan 2019 zmieniony
     
    no tak, to jest słuszny argument...
    Co prawda ja u siebie tak mocno tego nie odczuwam, bo mam obraz z VBXE po composite lub s-video..
    Poniżej demo zgrane (tanią kartą za kilkanaście zł) z real Atari z VBXE (oczywiście z dobrą paletą) po s-video.. jak dla mnie nic temu nie brakuje..
    • 29: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Jan 2019 zmieniony
     
    'pal blending' tutaj jest wykorzystany



    w demie 'Numen', wszędzie tam gdzie są HIP-y, RIP-y, TIP-y, APAC itp.
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Jan 2019
     
    W Reditusie logo /Reditus/ pod koniec dema, plus jeden z efektów. Na FX będzie wyglądał jak mydło. Także dość sporo grafik wykonanych jest z użyciem tego efektu.

    A najbardziej zaskakującym jest fakt, że to grafik nie widzi różnicy i nie mów Rocky, że po tym konwerterze nie widzisz różnicy bo osobiście też dość często używam konwersji RGB -> S-Video / kompozyt i różnica jest zajebista pomiędzy FX a GTIA.
    • 31: CommentAuthorRocky
    • CommentTime19 Jan 2019 zmieniony
     
    pin, nie włączałem nigdy rdzenia GTIA.. u mnie PAL blending jest.. tryb GR.9 ładnie się podkolorowywuje trybem GR.11.. jak przełączę na org GTIA, wygląda podobnie..
    Ale z ciekawości rzucę okiem na ten rdzeń GTIA.
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Jan 2019
     
    to bardzo dziwne, bo używam konwertera dość podobnie działającego i po s-video ewidentnie widoczna jest różnica pomiędzy FX a GTIA.

    Może Twój konwerter jest bardziej z Chin ;)
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Jan 2019
     
    nie mam nawet teraz sprzętu, by wykonać dokumentacje fotograficzną celem porównania wyświetlanych obrazów..
    • 34:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    No ale to chyba nie ulega wątpliwości, że dla porządku rdzeń GTIA należałoby przyprawić o tę samą paletę, skoro jest naprawdę udana i wierna?
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    nie chodzi o to, że jest udana, czy wierna tylko chodzi o to że w rdzeniu GTIA "ZMIEŚCIŁA" się emulacja pal blending, nie ma jej natomiast w FX.
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    To był pośrednio jeden z powodów powstania VBFC, teraz np w czasie kompo można automatem w 2 sekundy zmienić rdzeń, czy palete. Szybko i wygodnie ;)
    • 37:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    Ja wiem co daje rdzeń GTIA i PAL blending to długo wyczekiwana rewelacja :-)

    Chodzi mi o to, że oryg. rdzenie FX i GTIA dają obraz w o wiele wyższej jasności niż paleta Rocky'ego. Dlatego rdzeń GTIA też należałoby zmodyfikować.

    Bo tak jak lecisz na FX Rocky'ego, a potem "w 2 sekundy" przełączasz na GTIA by np. obejrzeć TIPa, to nagle kompletnie zmienia się poziom jasności i średnio tak regulować na monitorze przy każdej zmianie rdzenia w locie.
    • 38: CommentAuthortebe
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    autorzy często podają z jaką paletą kolorów oglądać ich prace, czyli zmiana rdzenia i palety kolorów
    • 39: CommentAuthorRocky
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    to nie rdzeń jest wyższej jasności tylko paleta przejaskrawiona..
    tak przydałoby się, żeby ta paleta również znalazła się w rdzeniu GTIA..
    U mnie PAL blending jest pewnie z powodu tak naprawdę dwóch konwersji w torze obrazu:
    1. wbudowany w atari konwerter s-video od drygola (używam wyjącia composite PAL) - u mnie obraz z vbxe wychodzi standardowym wyjściem atari, żadnych dodatkowych dziur
    2. tuner video do vga .. który odbiera właśnie PAL

    Przełaczając pomiędzy GTIA, a VBXE również widzę różne rozbieżności w kolorach (są trochę cieplejsze, a z drugiej strony nawet róznice są pomiędzy atarkami), ale nie takie jak przy laoo z org rdzenia vbxe.
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    @Jacques - zrób aktualizację VBXE.SYS, jeśli używasz tego co podesłałem na priv.
    • 41:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    @pin
    Właśnie się biorę na podmiankę plików na "oficjalne" od Mono.

    @Rocky
    Acha, rozumiem. Tak czy inaczej to przejaskrawienie wpływa na to, że trzeba to korygować poziomem jasności na monitorze.
    I fakt, świetnie byłoby gdyby też rdzeń GTIA dorobił się wbudowanej Twojej palety.
    • 42:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Jan 2019 zmieniony
     
    @Jacques - zrób aktualizację VBXE.SYS, jeśli używasz tego co podesłałem na priv.


    Ale że na jaki? VBXE.SYS oraz S_VBXE.SYS mam z ostatniego oficjalnego Toolkitu SDX.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    ->link<-

    VBXE.SYS został tu zartualizowany i nie ma tego w toolkicie.

    Chodzi o to, że jeśli przełączysz rdzeń VB z poziomu configa Sparta DOS na GTIA, to potrzebujesz w nim nowego VBXE.SYS, jeśli po załadowaniu takiego konfigu chcesz zmienić paletę poprzez VBPAL.
    • 44: CommentAuthortebe
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    I fakt, świetnie byłoby gdyby też rdzeń GTIA dorobił się wbudowanej Twojej palety.


    to już od Electrona zależy, bo wymaga to ponownej rekompilacji takiego rdzenia, Electron nie upubliczniał nigdzie źródeł rdzeni w VHDL, to nie jest trywialna podmiana bajtów w pliku HexEditorem
    • 45: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    dlatego wystarczy mi VBPAL? ;)
    • 46:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    Tobie wystarczy, ja już też sobie porobiłem stosowne BAT-y pod SDX do przełączania rdzeni FX/GTIA z ustawieniem palety Rocky'ego.

    Ale mimo wszystko sla spójności świetnie byłoby jakby Electron mógł skompilować rdzeń GTIA z paletą Rocky'ego, jak wcześniej FX.
    Ta paleta to ogromna poprawa, a nie wszyscy korzystają z dobrodziejstw SDX.

    P.S.
    Kojarzy ktoś jakiś programik wyświetlający RIP-y z linii poleceń? Czy pozostaje tylko przeglądarka Visage?
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Jan 2019 zmieniony
     
    @Jacques - proponowałem TeBemu co rok od ostatnich 10 lat dodanie takiej funkcjonalności do Visage i jeszcze się nie doprosiłem. Spróbuj Ty, bo może więcej szczęścia będziesz miał :))
    • 48: CommentAuthortebe
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    pierwsze słyszę Pin, źródła Visage jak i oddzielny programik dekompresujący i wyświetlający RIP-a jest dołączony do paczki z MADS-em
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    Podnosiłem wielokrotnie kwestię dorobienia możliwości pobierania parametru z linii poleceń, Tobie to zajmie 10 minut, mi kilka dni.
    • 50: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Jan 2019
     
    bez tego w obecnych warunkach ciężko się używa Visage, szczególnie że: dość wolno czyta katalog bieżący, ma ograniczony nań bufor, nie widzi podkatalogów, oraz widzi połowę dostępnych dysków w systemie.